Jak walczyć z nerwobólem?
Anna Posmykiewicz

Jak walczyć z nerwobólem?

Nerwoból, albo inaczej neuralgia, to ból, który związany jest ze zmianami chorobowymi nerwów obwodowych, czyli z ich uszkodzeniami lub podrażnieniami. Jakie mogą być przyczyny nerwobóli?

Bardzo często przyczyną powstawania nerwobóli są różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza infekcje wirusowe. Poza tym do powstania nerwobóli przyczynia się też ucisk na nerwy czy też ich uszkodzenia mechaniczne. Za powstanie nerwobóli odpowiedzialne również bywają niektóre choroby, przede wszystkim zalicza się do nich cukrzycę, boreliozę czy też toczeń rumieniowaty układowy. Zdarza się, że za powstanie nerwobóli odpowiada też niedobór witamin z grupy B. Zdarza się też, stosunkowo często, że nie da się ustalić przyczyny nerwobólu – mówi się wtedy, że jest to nerwoból idiopatyczny.

Jakie mogą być objawy nerwobólu?

Dla nerwobólu charakterystyczny jest atak ostrego bólu, który często przez pacjentów opisywany jest jako ból kłujący, czasami jako ból piekący. Poza tym często dodatkowo atakowi bólu towarzyszy również uczucie drętwienia i mrowienia. Zwykle ból nasila się w czasie wykonywania czynności, które normalnie bólu nie wywołują: typowe jest to, że ból nasila się w czasie głębokiego oddychania, czasami również w czasie mówienia. Dodatkowo, w przypadku nerwobólu, pacjent może mieć zaburzenia czucia: zdarza się, że obecna jest przeczulica (nadmierne odczuwanie bodźców dotykowych) lub odwrotnie – niedoczulica (osłabienie czucia). Czasami także pojawia się osłabienie siły mięśniowej, co może doprowadzić nawet do niedowładu. 

Jakie są najczęstsze rodzaje nerwobóli?

 • Neuralgia nerwu trójdzielnego
Najczęstszym rodzajem nerwobólu jest neuralgia nerwu trójdzielnego. Nerw trójdzielny jest jednym z nerwów czaszkowych, który odpowiedzialny jest za zapewnienie czucia w różnych rejonach twarzy. Zdarza się bardzo często, że do neuralgii nerwu trójdzielnego doprowadzają stany zapalne zębów oraz zatok.
W przebiegu neuralgii nerwu trójdzielnego pacjent zwykle odczuwa bardzo silny, piekący ból, który występuje wzdłuż przebiegu nerwu trójdzielnego, napad takiego bólu może trwać nawet kilkanaście minut.
 • Neuralgia w przebiegu półpaśca
Innym rodzajem nerwobólu jest neuralgia w przebiegu półpaśca. Ból pojawia się w miejscu, w którym obecne były wykwity w przebiegu choroby. Dla tego rodzaju neuralgii charakterystyczne jest to, że ból w miejscach wykwitów może pojawiać się nawet kilka lat po wyleczeniu choroby.
 • Neuralgia międzyżebrowa
Kolejnym rodzajem nerwobólu jest neuralgia międzyżebrowa. W jej przebiegu pojawiają się bóle w klatce piersiowej oraz w okolicach żeber.
 • Neuralgia nerwu językowo-gardłowego
Jeszcze jednym rodzajem nerwobólu jest neuralgia nerwu językowo-gardłowego, który jest również jednym z nerwów czaszkowych. W jej przebiegu pojawiać się mogą bóle gardła, język, jak również podniebienia.
 • Neuralgia splotu ramiennego
Zdarza się, że pacjenci cierpią też z powodu neuralgii splotu ramiennego. W jej przebiegu ból pojawia się w okolicy barku. Ból może rozszerzać się na całe ramię, nasila się często przy wykonywaniu ruchów ręką i głową. 
Zawsze najwięcej strachu przysparza pacjentom neuralgia międzyżebrowa. Pacjenci często bowiem boją się, że dolegliwości bólowe w jej przebiegu mają związek z chorobami serca, a przede wszystkim z zawałem. Ból w przebiegu neuralgii międzyżebrowej może być bowiem naprawdę bardzo silny, chociaż zwykle ma charakter kłujący, ostry, to jednak czasami może też dawać uczucie palenia lub pieczenia w klatce piersiowej. Należy jednak pamiętać o tym, że w ból w przebiegu neuralgii międzyżebrowej nasila się znacznie w czasie głębokiego wdechu, co odróżnia go od bólu zawałowego, który jest stały niezależnie od fazy oddechu. Ponieważ jednak na tej podstawie nie można z całą pewnością postawić diagnozy, pacjent, który odczuwa silny ból w klatce piersiowej, zawsze powinien mieć wykonane ekg- dopiero na jego podstawie będzie można wykluczyć zawał i na podstawie objawów klinicznych rozpoznać neuralgię międzyżebrową.

W jaki sposób można leczyć neuralgię?

W przypadku nerwobóli o niezbyt dużym nasileniu czasami w ogóle nie jest konieczne leczenie – dolegliwości bólowe ustępują bowiem samoistnie w przeciągu kilku- kilkunastu dni. Czasami w przebiegu nerwobóli o małym nasileniu, które jednak nie ustępują samoistnie, stosuje się leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zarówno w postaci doustnej, jak i w formie maści lub żelu: przede wszystkim są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, między innymi dostępny bez recepty ibuprofen. Poza tym w takiej sytuacji można zastosować plastry rozgrzewające, można spróbować też masażu lub ciepłego okładu.
Zdarza się jednak, że neuralgia jest bardzo mocno nasilona i dolegliwości uniemożliwiają codzienne, normalne funkcjonowanie pacjenta. Wtedy też dość często zalecane są leki przeciwpadaczkowe (zwykle jest to karbamazepina, okskarbamazepina oraz gabapentyna) oraz leki przeciwdepresyjne z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych. Dodatkowo zalecane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostepne na receptę, przede wszystkim jest to diklofenak, który często w takich przypadkach jest podawany podskórnie. W przypadku naprawdę bardzo silnych dolegliwości w przebiegu neuralgii nerwu trójdzielnego czasami podaje sie dożylnie lignokainę lub fenytoinę. Bolącą okolicę można też ostrzykiwać glicerolem. Zdarza się, że lekarze zlecają również blokadę bolącego nerwu – jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, które działa jedynie objawowo. Pacjenci z neuralgią powinni również pilnować tego, aby ich dieta była bogata w witaminy z grupy B- witaminy te przyspieszają bowiem regenerację nerwów. Bardzo rzadko wykonuje się też operacje chirurgiczne na pniu, zwoju lub korzeniach nerwu objętego schorzeniem – zabiegi te są naprawdę rzadkie i muszą być wykonywane w wysoko specjalistycznych ośrodkach. Poza tym oprócz metod tradycyjnych zdarza się, że do leczenia różnego rodzaju neuralgii wykorzystuje się metody naturalne, przede wszystkim akupunkturę, akupresurę oraz ziołolecznictwo (przede wszytskim wywary z kory wierzby, rumianku czy czarnego bzu).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

  Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

 • Katar sienny – jak się objawia i jakie są sposoby na alergiczny nieżyt nosa?

  Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 

 • Światłowstręt – na czym polega i o czym świadczy? Co robić, gdy się pojawi?

  Światłowstręt jest objawem polegającym na odczuciu bólu i pieczenia oczu podczas patrzenia na źródła światła lub przebywania w nasłonecznionych pomieszczeniach. Światłowstręt nie jest odrębną jednostką chorobową, a objawem choroby, dlatego postępowanie zależne jest od przyczyny nadwrażliwości na światło. Wśród najczęstszych przyczyn światłowstrętu wymienia się zapalenie spojówek, migrenę oraz infekcje wirusowe.  

 • Bóle miednicy – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu miednicy

  Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 

 • Wole tarczycy – przyczyny i leczenie powiększonej tarczycy

  Terminem wole określa się nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Może ono oznaczać niedoczynność tarczycy, schorzenie autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, lecz może również świadczyć o niedoborze jodu  czy niektórych witamin i minerałów (selenu, żelaza, witaminy A). Jakie rodzaje wola tarczycy się wyróżnia? Czym jest wole guzkowe? 

 • Rumień wędrujący – jak go rozpoznać? Diagnostyka i leczenie rumienia po kleszczu

  Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) to charakterystyczna wysypka skórna pojawiająca się jako objaw wczesnego stadium boreliozy. Rumień po ukłuciu kleszcza ma kolisty kształt, wędruje, stopniowo się powiększając (przypomina tarczę strzelniczą – pomiędzy jego centrum a okręgiem zewnętrznym pojawia się blada obręcz). Rumień wędrujący jest widoczny średnio od 1 do 3 tygodni od ukąszenia u ok. 80 % chorych na boreliozę. Jak odróżnić go od reakcji alergicznej? Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?

 • Zaburzenia równowagi – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie zachwiań równowagi

  Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij