Nerwobóle – skąd się biorą i jakie są ich rodzaje? Jak leczy się neuralgie?
Mateusz Burak

Nerwobóle – skąd się biorą i jakie są ich rodzaje? Jak leczy się neuralgie?

Neuralgia to zespół bólowy, w przebiegu którego występują nawracające ataki silnego, rwącego, promieniującego bólu, który może dotyczyć różnych części ciała. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest podrażnienie konkretnego nerwu. Wyróżnia się nerwobóle samoistne oraz objawowe, czyli spowodowane procesem chorobowym. Jakie rodzaje nerwobóli występują najczęściej? Jak leczy się neuralgie?  

Czym są nerwobóle?

Mianem neuralgii określa się dolegliwość objawiającą się silnym, przeszywającym, palącym bólem, który występuje wzdłuż przebiegu danego nerwu Ataki bólowe mają charakter napadowy i powracają z różną częstotliwością. Są wywołane podrażnieniem lub nawet uszkodzeniem struktury nerwowej.

Nerwy zaopatrują poszczególne mięśnie, odpowiadają za przewodzenie informacji i stanowią część układu nerwowego. Ze względu na lokalizację istnieją obszary, które są bardziej narażone na uszkodzenia w stosunku do innych. 

Neuralgie – przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn nerwobóli podaje się starzenie organizmu (prawdopodobieństwo wystąpienia neuralgii wzrasta wraz z wiekiem), choroby takie jak cukrzyca i stwardnienie rozsiane, a także infekcje, m.in. półpasiec – schorzenie wywoływane przez wirusa ospy wietrznej (zainfekowanie określonej części ciała może wpływać na pobliski nerw).

Do przyczyn nerwobóli zalicza się także kompresję ze strony struktur, takich jak: kość, więzadło, naczynie krwionośne, guz czy torbiel. Do nieco rzadszych czynników mogących powodować ból neuralgiczny zalicza się także przewlekłą chorobę nerek, leki wykorzystywane w leczeniu nowotworów, niektóre antybiotyki, urazy oraz podrażnienia chemiczne. 

Powiązane produkty

Nerwobóle – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów nerwobóli. Poniżej scharakteryzowano te występujące najczęściej. 

Neuralgia międzyżebrowa 

Neuralgia międzyżebrowa jest to rodzaj bólu neuropatycznego pojawiającego się wzdłuż przebiegu nerwów międzyżebrowych. Wspomniane struktury zstępują z rdzenia kręgowego tuż poniżej żeber. Wspomniana neuralgia jest często przyczyną dolegliwości górnej części pleców (nerwoból w plecach) oraz bólu, który promieniuje i rozprzestrzenia się na ścianę klatki piersiowej oraz górną część tułowia. Taki nerwoból może utrudniać oddychanie, a nawet imitować zawał serca. Epizody intensywnego bólu występują zazwyczaj po aktywności fizycznej, dźwiganiu, obracaniu i skręcaniu tułowia, podczas śmiechu, kaszlu czy kichania.

Nerwobóle w klatce piersiowej wzbudzają szczególny niepokój ze względu na wspomniane, duże podobieństwo do objawów zawału mięśnia sercowego. 

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego, nazywana także rwą twarzową, to rodzaj nerwobólu związanego z bólem w okolicy nerwu trójdzielnego – jest on zlokalizowany w obrębie czaszki, przewodzi bodźce ruchowe i czuciowe z twarzy i głowy. Dolegliwości pojawiające się w jej przebiegu mogą być związane z bezpośrednim podrażnieniem nerwu, uciskiem ze strony naczyń krwionośnych, które powodują kompresję nerwu w miejscu, w którym styka się on z pniem mózgu czy uszkodzeniem struktury nerwu. Schorzenie może być wywołane także stwardnieniem rozsianym, nieprawidłowo przeprowadzoną ekstrakcją zęba czy nawet guzem mózgu.

Neuralgia nerwu trójdzielnego generuje zazwyczaj bardzo silny ból zlokalizowany po jednej stronie twarzy, trwający kilkanaście sekund (do kilku minut). Mogą mu towarzyszyć światłowstręt, ślinotok, zaburzenia słuchu. Występuje najczęściej u osób powyżej 50. roku życia. 

Neuralgia nerwu językowo-gardłowego

Jest to rodzaj nerwobólu, który występuje bardzo rzadko. Obejmuje ból nerwu językowo-gardłowego, który jest zlokalizowany w jamie ustnej. Bardzo charakterystycznymi objawami są silne dolegliwości obejmujące gardło, język, szyję, ucho. Niekiedy symptomy neuralgii językowo-gardłowej są mylone z przeziębieniem lub anginą, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy.

Neuralgia półpaśćcowa

Neuralgia półpaściowa (nerwoból postherpetyczny) to typ neuralgii występujący jako powikłanie choroby wirusowej wywołanej przez Varicella-zoster (VZV). Może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, rozwija się u ok. 9-15% chorych na półpasiec. 

Półpasiec to infekcja objawiająca się wysypką, zazwyczaj po jednej stronie ciała, bólem w miejscu przebiegania nerwu, nadwrażliwością na dotyk, świądem, gorączką. Dolegliwości mają zróżnicowane nasilenie. Neuralgia półpaśćcowa może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. 

Inne rodzaje nerwobóli

Do innych nerwobóli zalicza się jeszcze neuralgię Arnolda. Jest to związane z kompresją nerwu podpotylicznego i wywołuje objawy umiejscowione z tyłu głowy, połączone z szumem usznym i niejednokrotnie światłowstrętem. Poza tym mówi się jeszcze o zespole Parsonage–Turnera, który dotyczy obręczy barkowej. 

Nerwobóle mogą występować także w ciąży, najczęściej ból pojawia się w okolicy pleców bądź żeber (klatki piersiowej). Neuralgie w ciąży są spowodowane zmianą biomechaniki, zawartości hormonów oraz szeregu innych zmian, jakie niesie za sobą okres ciąży. 

Nerwobóle – leczenie

W procesie leczenia nerwobólu bardzo ważna jest właściwa diagnostyka, która pozwoli odnaleźć podłoże dolegliwości. To znacząco ułatwia dalsze postępowanie i pozwala na zwalczanie przyczyny, a nie jedynie objawów. 

Potencjalne interwencje przy neuralgii mogą obejmować zabiegi chirurgiczne, które są wykonywane w celu zmniejszenia ucisku na nerw, w niektórych przypadkach stosowane są także zastrzyki skierowane na określony nerw lub grupę nerwów, które mają za zadanie zablokowanie transmisji bólu oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Wśród rekomendowanych często przez lekarzy farmaceutyków można odnaleźć leki przeciwdepresyjne, takie jak amitryptylina. Skuteczne okazują się również leki przeciwdrgawkowe jak karbamazepina, która wykazuje dużą skuteczność w neuralgii nerwu trójdzielnego. Wymienia się także kodeinę oraz kremy miejscowe z kapsaicyną. Leki na neuralgie to również tabletki rozkurczowe, które dzięki swojemu działaniu miorelaksacyjnemu pośrednio pomagają na nerwobóle.

Nerwobóle – fizjoterapia

Fizjoterapia wykorzystuje szeroką gamę zabiegów do walki z neuralgiami. Rekomenduje się zastosowanie ekspozycji na pole magnetyczne, wykazuje ono działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Dobry efekt przynoszą także zstępujące kąpiele elektryczno-wodne w określonej temperaturze. Działanie przeciwbólowe przy nerwobólach mają również prądy TENS oraz prądy interferencyjne oraz działanie lampy sollux z czerwonym i niebieskim filtrem.

Bardzo często u pacjentów, którzy cierpią z powodu nerwobólu stosuje się masaż, okłady z borowiny oraz kąpiele solankowe. Istotne jest unikanie stresu, poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na wypoczynek, zdrowe odżywianie. W przypadku występowania niepokojących objawów należy udać się do specjalisty – lekarza pierwszego kontaktu, neurologa bądź fizjoterapeuty. Niekiedy w nerwobólach można spotkać się ze stosowaniem akupunktury. Bardzo wiele osób potwierdza skuteczne działanie takiego postepowania. 

  1. Ossipov M. H., Dussor G. O., Porreca F., Central modulation of pain, "J Clin Invest" 2010, nr 120, s. 3779–3787.
  2. Woda A., Pain in the trigeminal system: from orofacial nociception to neural network modeling, "J Dent Res" 2003, nr 82, s. 764–768.
  3. Dworkin R. H. i in., Recommendations for the management of herpes zoster, "Clin Infect Dis." 2007, nr 44, s. 1–26.
  4. Dworkin R. H. i in., Pharmacologic management of neuropathic pain: evidence-based recommendations, "Pain" 2007, nr 132, s. 237–251.
  5. Kleggetveit I. P. i in., High spontaneous activity of C-nociceptors in painful polyneuropathy, "Pain" 2012, nr 153, s. 2040–2047.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij