×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak walczyć z nerwobólem?

Nerwoból, albo inaczej neuralgia, to ból, który związany jest ze zmianami chorobowymi nerwów obwodowych, czyli z ich uszkodzeniami lub podrażnieniami. Jakie mogą być przyczyny nerwobóli?

Bardzo często przyczyną powstawania nerwobóli są różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza infekcje wirusowe. Poza tym do powstania nerwobóli przyczynia się też ucisk na nerwy czy też ich uszkodzenia mechaniczne. Za powstanie nerwobóli odpowiedzialne również bywają niektóre choroby, przede wszystkim zalicza się do nich cukrzycę, boreliozę czy też toczeń rumieniowaty układowy. Zdarza się, że za powstanie nerwobóli odpowiada też niedobór witamin z grupy B. Zdarza się też, stosunkowo często, że nie da się ustalić przyczyny nerwobólu – mówi się wtedy, że jest to nerwoból idiopatyczny.

Jakie mogą być objawy nerwobólu?

Dla nerwobólu charakterystyczny jest atak ostrego bólu, który często przez pacjentów opisywany jest jako ból kłujący, czasami jako ból piekący. Poza tym często dodatkowo atakowi bólu towarzyszy również uczucie drętwienia i mrowienia. Zwykle ból nasila się w czasie wykonywania czynności, które normalnie bólu nie wywołują: typowe jest to, że ból nasila się w czasie głębokiego oddychania, czasami również w czasie mówienia. Dodatkowo, w przypadku nerwobólu, pacjent może mieć zaburzenia czucia: zdarza się, że obecna jest przeczulica (nadmierne odczuwanie bodźców dotykowych) lub odwrotnie – niedoczulica (osłabienie czucia). Czasami także pojawia się osłabienie siły mięśniowej, co może doprowadzić nawet do niedowładu. 

Jakie są najczęstsze rodzaje nerwobóli?

  • Neuralgia nerwu trójdzielnego
Najczęstszym rodzajem nerwobólu jest neuralgia nerwu trójdzielnego. Nerw trójdzielny jest jednym z nerwów czaszkowych, który odpowiedzialny jest za zapewnienie czucia w różnych rejonach twarzy. Zdarza się bardzo często, że do neuralgii nerwu trójdzielnego doprowadzają stany zapalne zębów oraz zatok.
W przebiegu neuralgii nerwu trójdzielnego pacjent zwykle odczuwa bardzo silny, piekący ból, który występuje wzdłuż przebiegu nerwu trójdzielnego, napad takiego bólu może trwać nawet kilkanaście minut.
  • Neuralgia w przebiegu półpaśca
Innym rodzajem nerwobólu jest neuralgia w przebiegu półpaśca. Ból pojawia się w miejscu, w którym obecne były wykwity w przebiegu choroby. Dla tego rodzaju neuralgii charakterystyczne jest to, że ból w miejscach wykwitów może pojawiać się nawet kilka lat po wyleczeniu choroby.
  • Neuralgia międzyżebrowa
Kolejnym rodzajem nerwobólu jest neuralgia międzyżebrowa. W jej przebiegu pojawiają się bóle w klatce piersiowej oraz w okolicach żeber.
  • Neuralgia nerwu językowo-gardłowego
Jeszcze jednym rodzajem nerwobólu jest neuralgia nerwu językowo-gardłowego, który jest również jednym z nerwów czaszkowych. W jej przebiegu pojawiać się mogą bóle gardła, język, jak również podniebienia.
  • Neuralgia splotu ramiennego
Zdarza się, że pacjenci cierpią też z powodu neuralgii splotu ramiennego. W jej przebiegu ból pojawia się w okolicy barku. Ból może rozszerzać się na całe ramię, nasila się często przy wykonywaniu ruchów ręką i głową. 
Zawsze najwięcej strachu przysparza pacjentom neuralgia międzyżebrowa. Pacjenci często bowiem boją się, że dolegliwości bólowe w jej przebiegu mają związek z chorobami serca, a przede wszystkim z zawałem. Ból w przebiegu neuralgii międzyżebrowej może być bowiem naprawdę bardzo silny, chociaż zwykle ma charakter kłujący, ostry, to jednak czasami może też dawać uczucie palenia lub pieczenia w klatce piersiowej. Należy jednak pamiętać o tym, że w ból w przebiegu neuralgii międzyżebrowej nasila się znacznie w czasie głębokiego wdechu, co odróżnia go od bólu zawałowego, który jest stały niezależnie od fazy oddechu. Ponieważ jednak na tej podstawie nie można z całą pewnością postawić diagnozy, pacjent, który odczuwa silny ból w klatce piersiowej, zawsze powinien mieć wykonane ekg- dopiero na jego podstawie będzie można wykluczyć zawał i na podstawie objawów klinicznych rozpoznać neuralgię międzyżebrową.

W jaki sposób można leczyć neuralgię?

W przypadku nerwobóli o niezbyt dużym nasileniu czasami w ogóle nie jest konieczne leczenie – dolegliwości bólowe ustępują bowiem samoistnie w przeciągu kilku- kilkunastu dni. Czasami w przebiegu nerwobóli o małym nasileniu, które jednak nie ustępują samoistnie, stosuje się leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zarówno w postaci doustnej, jak i w formie maści lub żelu: przede wszystkim są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, między innymi dostępny bez recepty ibuprofen. Poza tym w takiej sytuacji można zastosować plastry rozgrzewające, można spróbować też masażu lub ciepłego okładu.
Zdarza się jednak, że neuralgia jest bardzo mocno nasilona i dolegliwości uniemożliwiają codzienne, normalne funkcjonowanie pacjenta. Wtedy też dość często zalecane są leki przeciwpadaczkowe (zwykle jest to karbamazepina, okskarbamazepina oraz gabapentyna) oraz leki przeciwdepresyjne z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych. Dodatkowo zalecane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostepne na receptę, przede wszystkim jest to diklofenak, który często w takich przypadkach jest podawany podskórnie. W przypadku naprawdę bardzo silnych dolegliwości w przebiegu neuralgii nerwu trójdzielnego czasami podaje sie dożylnie lignokainę lub fenytoinę. Bolącą okolicę można też ostrzykiwać glicerolem. Zdarza się, że lekarze zlecają również blokadę bolącego nerwu – jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, które działa jedynie objawowo. Pacjenci z neuralgią powinni również pilnować tego, aby ich dieta była bogata w witaminy z grupy B- witaminy te przyspieszają bowiem regenerację nerwów. Bardzo rzadko wykonuje się też operacje chirurgiczne na pniu, zwoju lub korzeniach nerwu objętego schorzeniem – zabiegi te są naprawdę rzadkie i muszą być wykonywane w wysoko specjalistycznych ośrodkach. Poza tym oprócz metod tradycyjnych zdarza się, że do leczenia różnego rodzaju neuralgii wykorzystuje się metody naturalne, przede wszystkim akupunkturę, akupresurę oraz ziołolecznictwo (przede wszytskim wywary z kory wierzby, rumianku czy czarnego bzu).

Podziel się: