Terapia dla Twoich zmysłów
Anna Miros

Terapia dla Twoich zmysłów

Jeśli odczuwasz zmęczenie, masz zły dzień lub dużo stresów w pracy, warto zorganizować czas tylko dla siebie. Idealnym rozwiązaniem na poprawę nastroju, relaks i ukojenie nerwów jest zastosowanie aromaterapii – polegającej na wykorzystywaniu olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Sprawdź, jak przygotować kąpiel, mieszankę relaksującą do masażu czy inhalacje, aby ukoić zmysły i znów cieszyć się życiem.

Olejki eteryczne

Pozyskuje się je z roślin aromatycznych poprzez destylację z parą wodną, ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi lub tłoczenie. Występują w różnych częściach roślin np. kwiatach, liściach, łodygach, nasionach. Z niektórych roślin uzyskuje się kilka rodzajów olejków, w zależności z jakiej części rośliny jest otrzymywany. Każdy z uzyskanych olejków eterycznych posiada inne właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne. Gdy wybierzemy zapach olejku, warto zapoznać się z jego działaniem oraz przeciwwskazaniami do jego stosowania, aby bezpiecznie wykorzystać jego właściwości.

Jeśli chcemy zrelaksować się w domowym SPA, warto zaopatrzyć się w olejki o działaniu odprężającym, wyciszającym - polecane na stres, zmęczenie, depresje. Należą do nich:

  • Olejek pomarańczowy,
  • Olejek cytrynowy,
  • Olejek lawendowy,
  • Olejek mandarynkowy,
  • Olejek melisowy,
  • Olejek geraniowy,
  • Olejek rozmarynowy,
  • Olejek Ylang-ylang,
  • Olejek jałowcowy,
  • Olejek sandałowy,
  • Olejek bergamotowy.

Olejki eteryczne najczęściej stosowane są do masaży, kąpieli, inhalacji oraz jako dodatek do kosmetyków np. do kremów, maseczek czy toników.

Masaże aromaterapeutyczne

Są bardzo często stosowane w SPA i gabinetach kosmetycznych, z uwagi na bardzo dobre działanie pielęgnacyjne oraz relaksujące. W celu przyrządzenia preparatu do masażu, należy użyć 20-25 kropli mieszaniny olejków eterycznych na 50 ml oleju nośnikowego (olej arganowy, olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło Shea itp.). Przygotowany roztwór przechowujemy w szczelnej, szklanej butelce, a przed użyciem należy go wstrząsnąć.

Podczas wykonywania masażu w domu możemy wykorzystać metodę głaskania i oklepywania wykonując ruchy w kierunku serca.

Do masażu uspokajającego polecane są głównie olejki: geraniowy, lawendowy, ylang-ylang, z drzewa różanego, sandałowy, jałowcowy, rozmarynowy.

Do uzupełnienia danej mieszanki można dodać olejek: geraniowy, eukaliptusowy, pichtowy, sosnowy.

Przykład mieszanki relaksującej:

  • Olej roślinny bazowy: jojoba, avocado, masło Shea, ze słodkich migdałów, arganowy;
  • Olejek sandałowy (2-3 krople);
  • Olejek geraniowy (3-5 kropli);
  • Olejki uzupełniające: geraniowy, eukaliptusowy, pichtowy, sosnowy.

Polecane dla Ciebie

Kąpiel z dodatkiem olejków

Odpręża ciało, nawilża skórę, a także ma właściwości lecznicze. Oprócz działania na skórę, również wpływa na górne drogi oddechowe. Aby przygotować aromaterapeutyczną kąpiel, należy do wanny wypełnionej w 1/3 ciepłą wodą (36-38°C) dodać 10-15 kropli olejku eterycznego.
Zaleca się, aby taka kąpiel trwała od 10 do 30 minut.

Kąpiel odprężająco-oczyszczająca:

  • Olejek lawendowy (4-6 kropli)
  • Olejek bergamotowy (8-10 kropli)
  • Olej roślinny bazowy (1 łyżka stołowa)

Inhalacje

Najczęściej stosuje się w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych oraz bólach głowy. Przygotowanie polega na wlaniu do miski 2,5 szklanki gorącej wody i 5-10 kropli olejku. Następnie zaleca się przykrycie głowy ręcznikiem i wdychanie oparów przez 5-10 minut. Do inhalacji oraz aromatyzacji powietrza można użyć także kominku aromaterapeutycznego. Do miseczki kominka należy wlać 4-10 kropli olejku i łyżkę wody. Pod wpływem ciepła wydzielanego przez świeczkę następuje odparowywanie olejku i rozprzestrzenianie zapachu w pomieszczeniu.

Główne zasady stosowania olejków eterycznych:

  • Wybieraj tylko olejki, których zapach Ci się podoba.
  • Gdy przygotowujesz mieszankę, nie stosuj więcej niż 5 olejków eterycznych.
  • Nie używaj olejków doustnie oraz bezpośrednio na skórę. Gdy chcesz zastosować olejek eteryczny do masażu, wymieszaj go z naturalnym olejem roślinnym np. arganowym, jojoba, awokado lub oliwą z oliwek.
  • Przed zastosowaniem warto wykonać test uczuleniowy – kroplę olejku zmieszaj z łyżką oleju roślinnego i nałóż na delikatną skórę za uchem, na mostku lub przedramieniu. Jeśli w ciągu 12 godzin nie pojawi się wysypka, zaczerwienienie czy podrażnienie, można bezpiecznie używać olejku.
  • Należy zachować ostrożność przy stosowaniu olejków u dzieci, kobiet w ciąży oraz alergików. Kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży nie mogą używać żadnych olejków. W późniejszym czasie nie powinny stosować olejków: melisowego, tymiankowego, cyprysowego, mięty pieprzowej, lawendowego, majerankowego, hyzopowego, rumiankowego, różanego, arcydzięglowego, jałowcowego i kopru włoskiego.
  • Przechowuj olejki w chłodnym i ciemnym miejscu w szklanych butelkach z ciemnego szkła, aby nie straciły swoich cennych właściwości.
  • Niektóre olejki mają właściwości fototoksyczne i fotoalergiczne (olejki cytrusowe: bergamotowy, limetkowy, z gorzkiej pomarańczy, cytrynowy i grejpfrutowy), dlatego należy unikać ekspozycji na słońce przez minimum 6 godzin od zastosowania olejku.
  • Kupuj olejki w aptekach oraz sprawdzonych sklepach zielarskich.
  • Przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij