
Terapia dla Twoich zmysłów
Olejki eteryczne
Pozyskuje się je z roślin aromatycznych poprzez destylację z parą wodną, ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi lub tłoczenie. Występują w różnych częściach roślin np. kwiatach, liściach, łodygach, nasionach. Z niektórych roślin uzyskuje się kilka rodzajów olejków, w zależności z jakiej części rośliny jest otrzymywany. Każdy z uzyskanych olejków eterycznych posiada inne właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne. Gdy wybierzemy zapach olejku, warto zapoznać się z jego działaniem oraz przeciwwskazaniami do jego stosowania, aby bezpiecznie wykorzystać jego właściwości.
Jeśli chcemy zrelaksować się w domowym SPA, warto zaopatrzyć się w olejki o działaniu odprężającym, wyciszającym - polecane na stres, zmęczenie, depresje. Należą do nich:
- Olejek pomarańczowy,
- Olejek cytrynowy,
- Olejek lawendowy,
- Olejek mandarynkowy,
- Olejek melisowy,
- Olejek geraniowy,
- Olejek rozmarynowy,
- Olejek Ylang-ylang,
- Olejek jałowcowy,
- Olejek sandałowy,
- Olejek bergamotowy.
Olejki eteryczne najczęściej stosowane są do masaży, kąpieli, inhalacji oraz jako dodatek do kosmetyków np. do kremów, maseczek czy toników.
Masaże aromaterapeutyczne
Są bardzo często stosowane w SPA i gabinetach kosmetycznych, z uwagi na bardzo dobre działanie pielęgnacyjne oraz relaksujące. W celu przyrządzenia preparatu do masażu, należy użyć 20-25 kropli mieszaniny olejków eterycznych na 50 ml oleju nośnikowego (olej arganowy, olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło Shea itp.). Przygotowany roztwór przechowujemy w szczelnej, szklanej butelce, a przed użyciem należy go wstrząsnąć.
Podczas wykonywania masażu w domu możemy wykorzystać metodę głaskania i oklepywania wykonując ruchy w kierunku serca.
Do masażu uspokajającego polecane są głównie olejki: geraniowy, lawendowy, ylang-ylang, z drzewa różanego, sandałowy, jałowcowy, rozmarynowy.
Do uzupełnienia danej mieszanki można dodać olejek: geraniowy, eukaliptusowy, pichtowy, sosnowy.
Przykład mieszanki relaksującej:
- Olej roślinny bazowy: jojoba, avocado, masło Shea, ze słodkich migdałów, arganowy;
- Olejek sandałowy (2-3 krople);
- Olejek geraniowy (3-5 kropli);
- Olejki uzupełniające: geraniowy, eukaliptusowy, pichtowy, sosnowy.
Polecane dla Ciebie
Kąpiel z dodatkiem olejków
Odpręża ciało, nawilża skórę, a także ma właściwości lecznicze. Oprócz działania na skórę, również wpływa na górne drogi oddechowe. Aby przygotować aromaterapeutyczną kąpiel, należy do wanny wypełnionej w 1/3 ciepłą wodą (36-38°C) dodać 10-15 kropli olejku eterycznego.
Zaleca się, aby taka kąpiel trwała od 10 do 30 minut.
Kąpiel odprężająco-oczyszczająca:
- Olejek lawendowy (4-6 kropli)
- Olejek bergamotowy (8-10 kropli)
- Olej roślinny bazowy (1 łyżka stołowa)
Inhalacje
Najczęściej stosuje się w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych oraz bólach głowy. Przygotowanie polega na wlaniu do miski 2,5 szklanki gorącej wody i 5-10 kropli olejku. Następnie zaleca się przykrycie głowy ręcznikiem i wdychanie oparów przez 5-10 minut. Do inhalacji oraz aromatyzacji powietrza można użyć także kominku aromaterapeutycznego. Do miseczki kominka należy wlać 4-10 kropli olejku i łyżkę wody. Pod wpływem ciepła wydzielanego przez świeczkę następuje odparowywanie olejku i rozprzestrzenianie zapachu w pomieszczeniu.
Główne zasady stosowania olejków eterycznych:
- Wybieraj tylko olejki, których zapach Ci się podoba.
- Gdy przygotowujesz mieszankę, nie stosuj więcej niż 5 olejków eterycznych.
- Nie używaj olejków doustnie oraz bezpośrednio na skórę. Gdy chcesz zastosować olejek eteryczny do masażu, wymieszaj go z naturalnym olejem roślinnym np. arganowym, jojoba, awokado lub oliwą z oliwek.
- Przed zastosowaniem warto wykonać test uczuleniowy – kroplę olejku zmieszaj z łyżką oleju roślinnego i nałóż na delikatną skórę za uchem, na mostku lub przedramieniu. Jeśli w ciągu 12 godzin nie pojawi się wysypka, zaczerwienienie czy podrażnienie, można bezpiecznie używać olejku.
- Należy zachować ostrożność przy stosowaniu olejków u dzieci, kobiet w ciąży oraz alergików. Kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży nie mogą używać żadnych olejków. W późniejszym czasie nie powinny stosować olejków: melisowego, tymiankowego, cyprysowego, mięty pieprzowej, lawendowego, majerankowego, hyzopowego, rumiankowego, różanego, arcydzięglowego, jałowcowego i kopru włoskiego.
- Przechowuj olejki w chłodnym i ciemnym miejscu w szklanych butelkach z ciemnego szkła, aby nie straciły swoich cennych właściwości.
- Niektóre olejki mają właściwości fototoksyczne i fotoalergiczne (olejki cytrusowe: bergamotowy, limetkowy, z gorzkiej pomarańczy, cytrynowy i grejpfrutowy), dlatego należy unikać ekspozycji na słońce przez minimum 6 godzin od zastosowania olejku.
- Kupuj olejki w aptekach oraz sprawdzonych sklepach zielarskich.
- Przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci.