Opieka nad kobietami w ciąży będzie kompleksowa i skoordynowana
Katarzyna Szulik

Opieka nad kobietami w ciąży będzie kompleksowa i skoordynowana

Najnowsze zarządzenie prezesa NFZ, które wejdzie w życie już w lipcu tego roku, ma zapewnić każdej ciężarnej kompleksową opiekę przez cały okres ciąży aż do szóstego tygodnia po porodzie. Nad zdrowiem jej i dziecka ma czuwać zespół szpitalny, będący do dyspozycji przez całą dobę.

Wspomniane zarządzenie w środę podpisał p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Program skoordynowanej opieki nad ciężarnymi będzie obowiązywał w konkretnych placówkach medycznych, które zostaną wyłonione w ramach konkursów organizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warunkiem kwalifikacji do programu będzie między innymi przyjmowanie co najmniej 600 porodów rocznie, dostęp do poradni położniczo-ginekologicznej oraz opieki ze strony położnej. Szacuje się, że w każdym oddziale Funduszu będzie od jednego do trzech szpitali kwalifikujących się do programu. Warunek minimalnej liczny porodów ma gwarantować, że pracownicy szpitala mają wystarczające doświadczenie, by zapewnić kompleksową opiekę, ale z drugiej strony oznacza, że wiele szpitali w mniejszych miejscowościach nie będzie mogło do niego przystąpić, a często właśnie tam potrzeby są największe.

Zespół ekspertów na zawołanie

Nad zdrowiem ciężarnej i jej dziecka czuwać ma zespół, w którym znajdzie się lekarz ginekolog, położna oraz lekarze ze szpitala, Ich praca rozpocznie się w chwili potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia pacjentki i zakończy w sześć tygodni po porodzie. W czasie ciąży lekarze czuwać będą nad jej prawidłowym przebiegiem, a w okresie połogu kobiety mogą liczyć na pomoc położnej, również w zakresie nauki karmienia piersią. Koordynacja spraw tego przebiegu opieki będzie należeć do szpitala, podobnie jak podpisywanie umów z położnymi, pielęgniarkami i lekarzami.

Komfortowa opieka dla każdej mamy

To zdecydowane ułatwienie dla ciężarnych, które do tej pory musiały na własną rękę szukać wszystkich specjalistów, zapisywać się na badania i wybierać szpital, przez co wspomniane działania nie były w żaden sposób skoordynowane. Po wejściu w życie zarządzenia to wszystko ma się zmienić, a zbiór oderwanych od siebie świadczeń ma przekształcić się w spójny system opieki, nad którym czuwa szpital oraz zespół medyczny. Jego członkowie będą mieć bieżący wgląd w dokumentację pacjentki, również online, a ona sama zyska całodobowy dostęp telefoniczny do lekarzy prowadzących jej ciążę. Udział w programie jest dobrowolny, a każda matka będzie mogła z niego zrezygnować w dowolnym momencie.

Powiązane produkty

Premie za dobrą pracę

Na lepszą opiekę nad pacjentami zostaną przeznaczone dodatkowe pieniądze z NFZ, ponieważ zasady rozliczania wspomnianej opieki się zmienią. Środki trafią zwłaszcza do tych szpitali, które dobrze wywiążą się z programu. Jego celem jest między innymi spadek liczby cięć cesarskich i przedwczesnych porodów, a co równie ważne, zadowolenie samych pacjentek, które będą mogły ocenić opiekę i wystawić lekarzom oceny.

Lepsza opieka również w trudnych przypadkach

Wsparcie kobiet w czasie ciąży i połogu ma zapewniać również uchwalone wcześniej rozporządzenie ministra zdrowia, które także wchodzi w życie w tym roku. Dotyczy opieki nad kobietą w ciąży niefizjologicznej, a więc z powikłaniami, a także zakończonej niepowodzeniem. W jej ramach ciężarne uzyskają nie tylko pomoc medyczną, ale też psychologiczną.

Działania w tej sferze mają pomóc zmniejszyć śmiertelność okołoporodową, co staje się coraz poważniejszą kwestią w kontekście rosnącej liczby matek rodzących w późnym wieku. Podobnie jak przypadku skoordynowanej opieki okołoporodowej nad ciąża fizjologiczną, w tym wypadku jednym z celów jest również ograniczenie liczby cięć cesarskich, które obecnie stanowią niemal 40 proc. wszystkich urodzeń.

Długofalowym efektem działań w ramach skoordynowanej opieki okołoporodowej obu typów ma być przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa i komfortu kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu.

Źródło: Rynek zdrowia, PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij