
Opieka nad kobietami w ciąży będzie kompleksowa i skoordynowana
Wspomniane zarządzenie w środę podpisał p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Program skoordynowanej opieki nad ciężarnymi będzie obowiązywał w konkretnych placówkach medycznych, które zostaną wyłonione w ramach konkursów organizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warunkiem kwalifikacji do programu będzie między innymi przyjmowanie co najmniej 600 porodów rocznie, dostęp do poradni położniczo-ginekologicznej oraz opieki ze strony położnej. Szacuje się, że w każdym oddziale Funduszu będzie od jednego do trzech szpitali kwalifikujących się do programu. Warunek minimalnej liczny porodów ma gwarantować, że pracownicy szpitala mają wystarczające doświadczenie, by zapewnić kompleksową opiekę, ale z drugiej strony oznacza, że wiele szpitali w mniejszych miejscowościach nie będzie mogło do niego przystąpić, a często właśnie tam potrzeby są największe.
Zespół ekspertów na zawołanie
Nad zdrowiem ciężarnej i jej dziecka czuwać ma zespół, w którym znajdzie się lekarz ginekolog, położna oraz lekarze ze szpitala, Ich praca rozpocznie się w chwili potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia pacjentki i zakończy w sześć tygodni po porodzie. W czasie ciąży lekarze czuwać będą nad jej prawidłowym przebiegiem, a w okresie połogu kobiety mogą liczyć na pomoc położnej, również w zakresie nauki karmienia piersią. Koordynacja spraw tego przebiegu opieki będzie należeć do szpitala, podobnie jak podpisywanie umów z położnymi, pielęgniarkami i lekarzami.
Komfortowa opieka dla każdej mamy
To zdecydowane ułatwienie dla ciężarnych, które do tej pory musiały na własną rękę szukać wszystkich specjalistów, zapisywać się na badania i wybierać szpital, przez co wspomniane działania nie były w żaden sposób skoordynowane. Po wejściu w życie zarządzenia to wszystko ma się zmienić, a zbiór oderwanych od siebie świadczeń ma przekształcić się w spójny system opieki, nad którym czuwa szpital oraz zespół medyczny. Jego członkowie będą mieć bieżący wgląd w dokumentację pacjentki, również online, a ona sama zyska całodobowy dostęp telefoniczny do lekarzy prowadzących jej ciążę. Udział w programie jest dobrowolny, a każda matka będzie mogła z niego zrezygnować w dowolnym momencie.
Powiązane produkty
Premie za dobrą pracę
Na lepszą opiekę nad pacjentami zostaną przeznaczone dodatkowe pieniądze z NFZ, ponieważ zasady rozliczania wspomnianej opieki się zmienią. Środki trafią zwłaszcza do tych szpitali, które dobrze wywiążą się z programu. Jego celem jest między innymi spadek liczby cięć cesarskich i przedwczesnych porodów, a co równie ważne, zadowolenie samych pacjentek, które będą mogły ocenić opiekę i wystawić lekarzom oceny.
Lepsza opieka również w trudnych przypadkach
Wsparcie kobiet w czasie ciąży i połogu ma zapewniać również uchwalone wcześniej rozporządzenie ministra zdrowia, które także wchodzi w życie w tym roku. Dotyczy opieki nad kobietą w ciąży niefizjologicznej, a więc z powikłaniami, a także zakończonej niepowodzeniem. W jej ramach ciężarne uzyskają nie tylko pomoc medyczną, ale też psychologiczną.
Działania w tej sferze mają pomóc zmniejszyć śmiertelność okołoporodową, co staje się coraz poważniejszą kwestią w kontekście rosnącej liczby matek rodzących w późnym wieku. Podobnie jak przypadku skoordynowanej opieki okołoporodowej nad ciąża fizjologiczną, w tym wypadku jednym z celów jest również ograniczenie liczby cięć cesarskich, które obecnie stanowią niemal 40 proc. wszystkich urodzeń.
Długofalowym efektem działań w ramach skoordynowanej opieki okołoporodowej obu typów ma być przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa i komfortu kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu.
Źródło: Rynek zdrowia, PAP, Dziennik Gazeta Prawna