Generyki zastąpią dotychczasowe leki dla osób po przeszczepach
Katarzyna Szulik

Generyki zastąpią dotychczasowe leki dla osób po przeszczepach

Na liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać 1 stycznie 2016 roku, zabrakło części leków immunosupresyjnych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania osób po przeszczepie. Ta sytuacja wywołała protesty, ale minister trwa przy swojej decyzji i zapewnia: generyki są tańsze i równie skuteczne jak oryginały.

Nowa lista leków refundowanych została opublikowana na tydzień przed świętami i zatwierdzona tuż przed nimi, co w praktyce uniemożliwiło zgłaszanie jakichkolwiek uwag czy sprzeciwów.

Bez konsultacji i pewności

Pacjenci obawiają się zmian i zwracają uwagę, że przy ustalaniu nowej listy pominięto etap konsultacji społecznych oraz nie przewidziano żadnego okresu przejściowego przy wprowadzaniu nowych zasad. To ważne, ponieważ do tej pory apteki w zasadzie nie prowadziły sprzedaży leków generycznych, ponieważ nie były one refundowane. Teraz sytuacja się odwraca – leki innowacyjne tracą dopłatę, wiec ich ceny drastycznie rosną. W apelu skierowanym do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła pacjenci po przeszczepach zwracają uwagę, że taki stan rzeczy może być brzemienny w skutkach dla osób, którym leki immunosupresyjne są niezbędne do zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organów po transplantacji.

Zamienniki: tanie i bezpieczne?

Ministerstwo oraz szef resortu postanowili odnieść się do obaw pacjentów w komunikacie, w którym stwierdzają, że na liście leków refundowanych wciąż widnieją dwa leki immunosupresyjne dostępne w cenie ryczałtowej:

 • Lek zawierający substancję czynną walgancyklowir
 • Lek zawierający substancję czynną takrolimus

Pozostałe leki będą dostępne pod postacią generyków zawierających identyczne substancje czynne, w takiej samej postaci i ilości. Ich nazwy handlowe, wygląd opakowań czy tabletek mogą się różnić, ale działanie będzie zachowane. Potwierdzają to badania kliniczne, które gwarantują, że dany preparat wchłania się w identycznym czasie i stężeniu jak pierwotnie rejestrowany lek innowacyjny.

Zgodnie z deklaracjami ministerstwa, leki te będą działać tak samo przy zachowaniu niskiej ceny. W komunikacie ministerstwa nie znalazły się jednak odniesienia do obaw dotyczących dostępności preparatów. Po 1 stycznia pacjenci dowiedzą się, czy pojawią się one w aptekach oraz czy wykup leków na podstawie recept wypisanych jeszcze w 2015 roku będzie możliwy na dotychczasowych zasadach.

Obawy pacjentów wiążą się również z procedurą zmiany leków, która w ich przypadku wymaga pobytu w szpitalu oraz obserwacji. Nie wiadomo także, czy generyki będą dostępne w formie proszku do sporządzania zawiesiny, stosowanej w przypadku dzieci po przeszczepach.

Polecane dla Ciebie

Czym są leki generyczne?

Leki generyczne są tańszymi zamiennikami leków innowacyjnych, zawierającymi tę samą substancję czynną i przynajmniej w założeniu powinny działać identycznie jak pierwowzory. Leki generyczne trafiają do obiegu w chwili wygaśnięcia licencji lub praw wyłączności do oryginału.

O skuteczności zamienników decyduje tzw. równoważność rozpatrywana pod względem farmaceutycznym, biologicznym i terapeutycznym.

 • Równoważność farmaceutyczna oznacza, że porównywane leki (oryginał i generyk) mają tyle samo środka leczniczego, tę samą postać i sposób podawania. Spełnienie tych warunków nie gwarantuje jednak identycznego działania leku.
 • Równoważność biologiczna zachodzi, jeśli leki po podaniu dają te same efekty.
 • Równoważność terapeutyczna musi zostać potwierdzona dodatkowymi badaniami, które określą, czy skutki ich podania oraz bezpieczeństwo preparatu są zgodne z oczekiwaniami.

W Polsce nie istnieją procedury oceny leków generycznych, więc przy ich wprowadzaniu zazwyczaj bazuje się na standardach europejskich. Lekarze popierają stosowanie generyków przede wszystkim ze względów finansowych, ponieważ są one znacznie tańsze od oryginałów, jednak przestrzegają, że ich działanie nie zawsze bywa identyczne. W niektórych wypadkach pożądane efekty daje wyłącznie oryginał i właśnie ten fakt budzi wątpliwości osób po przeszczepie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij