×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polacy zidentyfikowali wyjątkowo groźny gen wywołujący raka piersi

Mutacja genu PALB2 może być jeszcze groźniejsza niż znane do tej pory BRCA1 i RECQL. Według szacunków zaledwie 30 proc. kobiet, u których wywołał nowotwór, przeżywa 10 lat po zachorowaniu.

Odkrycia dokonali naukowcy z zespołu prof. Jana Lubińskiego z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W związku z bardzo wysoką śmiertelnością wśród nosicielek tego genu i ryzykiem zachorowania wynoszącym nawet 70 proc. naukowcy zalecają im prewencyjną mastektomię.

W Polsce jest około 50 tysięcy kobiet z mutacją genu PALB2, który może powodować agresywną postać raka piersi również wśród przedstawicielek innych grup etnicznych. W przypadku Polek mniej więcej połowa z nich to kobiety po 40. roku życia i to właśnie one powinny poważnie rozważyć poddanie się prewencyjnej mastektomii.

Szanse na wyleczenie zwiększa bardzo szybkie wykrycie guza, U kobiet, u których w chwili identyfikacji miał mniej niż 2 cm przeżywalność w okresie 10 lat wynosiła aż 82 proc. Gdy jednak guz był większy, szansa na przeżycie spadała do około 30 proc.

Źródło: Rzeczpospolita


Podziel się: