×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Od stycznia 2015 roku do okulisty tylko ze skierowaniem

Z dniem 1 stycznia 2015 roku wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 roku poz. 1138). W związku z tym 1 stycznia 2015 roku świadczenia zdrowotne wykonywane przez lekarza okulistę lub lekarza dermatologa (finansowane ze środków publicznych w oparciu o umowy zawarte z NFZ) mają być udzielone na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

A co z wpisanymi na listy oczekujących przed dniem wejścia w życie ustawy?

Obowiązek posiadania skierowania dotyczy osób wpisywanych na listy oczekujących począwszy od dnia 1 stycznia 2015 roku. Od pacjentów wpisanych na listy oczekujących do 31 grudnia 2014 roku (to jest przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy) nie będzie wymagane skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nawet, jeżeli świadczenie udzielone zostanie w roku 2015.

Jak uzasadnia zmianę Ministerstwo Zdrowia?

Analizy przeprowadzone przez NFZ wykazały, że ¾ pacjentów pojawia się u lekarza okulisty dwa razy w roku i wymaga jedynie podstawowego badania, które zgodnie w ramach posiadanej wiedzy mógłby wykonać lekarz POZ, np. zapalenie spojówek. Dzięki takiej zmianie pacjenci z bardziej skomplikowanymi schorzeniami mieliby szybciej dostać się do lekarza specjalisty.

Okiem lekarza okulisty?

Większość lekarzy okulistów jest odmiennego zdania. W przeciwieństwie bowiem do lekarzy pierwszego kontaktu, lekarza okuliści dysponują specjalistycznym sprzętem, niezbędnym do prawidłowo przeprowadzonego badaniu oczu. Niejednokrotnie pozornie błaha dolegliwość jest tak naprawdę sygnałem poważnego procesu chorobowego, który lekarz POZ łatwo może przeoczyć.


Podziel się: