×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trądzik - żele i maści przeciwtrądzikowe

Problem skóry tłustej i trądzikowej dotyczy nie tylko nastolatków – coraz częściej spotykany jest również u dorosłych. Jakie popełniamy „grzeszki” pielęgnacyjne, a jakie środki warto mieć, aby skutecznie zmagać się z niedoskonałościami takimi jak wypryski i rozszerzone pory?

Nie wysuszaj tłustej skóry!

Osoby obdarzone tłustą skórą, z towarzyszącymi objawami trądzikowymi, w desperacji często wysuszają skórę myjąc ją tradycyjnym mydłem lub też przecierając tonikiem z alkoholem czy nawet (o zgrozo!) spirytusem salicylowym. Nie jest to prawidłowe postępowanie. Traktowana w ten sposób skóra zareaguje na takie zabiegi odwrotnie niż oczekujemy, a mianowicie zwiększy produkcję łoju. W tego typu przypadkach należy stosować wyłącznie łagodne żele oczyszczające pozbawione mydła (tzw. syndety). Znajdziemy je w trądzikowych seriach dermokosmetyków aptecznych. Zwracajmy też uwagę na sam sposób mycia. Zbyt agresywne oczyszczanie (np. przez intensywne pocieranie) może naruszyć barierę skórną. Nie trudno dalej wywnioskować, że takie traktowanie naszej skóry będzie sprzyjało bakteryjnej kolonizacji i tworzeniu zaskórników, a w rezultacie pogarszało przebieg trądziku.

Żele i maści na trądzik

Dostępne bez recepty preparaty zawierają najczęściej nadtlenek benzoilu (5% lub 10%). Przy stosowaniu tego typu środków należy przestrzegać kilku zasad. Unikajmy kontaktu nadtlenku benzoilu z oczami i jamą ustną, a w czasie terapii chrońmy skórę przed słońcem (będzie uwrażliwiona). U wielu pacjentów po rozpoczęciu leczenia obserwuje się suchość i łuszczenie skóry, dlatego początkowo warto stosować mniejsze stężenia (5%). W przypadku wystąpienia tych dolegliwości warto ukoić skórę lekkimi emolientami.

Kwas migdałowy i kwas azelainowy

Skóra trądzikowa to również blizny i przebarwienia. W takim przypadku warto skorzystać z kosmetyków zawierających kwas migdałowy należący do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA).  Posiada on działanie złuszczające i antybakteryjne. W aptekach znajdziemy kremy o różnym stężeniu tego kwasu (5%, 10% i wyższe), zapewniające zróżnicowany stopień złuszczania. Zestawy do użytku profesjonalnego (o stężeniu sięgającym nawet 40%) zostawmy jednak zdecydowanie profesjonalnym gabinetom. Kwas azelainowy również wykazuje działanie antybakteryjne i złuszczające, a oprócz tego hamuje wzrost oraz nadmierną aktywność melanocytów.

Nie wyciskajmy! Paski na nos – czy warto je stosować?

W aptekach można znaleźć paski na nos z aktywnym węglem. Producenci zapewniają, że to szybki i skuteczny sposób do usuwania zaskórników oraz zanieczyszczeń zatykających pory. Efekt ma być widoczny zaraz po usunięciu takiego paska. Czy warto spróbować? Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż wyciskanie zanieczyszczeń, które w ogóle nie powinno mieć miejsca. Ideałem byłoby natomiast gruntowne oczyszczanie skóry u dyplomowanego kosmetologa.

Rozszerzone pory

Tonik zwężający pory stanowi idealne uzupełnienie codziennej higieny skóry z niedoskonałościami. Zawarte w toniku aktywne składniki złuszczające odblokowują i zwężają pory oraz matują skórę. Powierzchnia skóry staje się wygładzona a pory ściągnięte. Uważajmy jednak, ponieważ tego typu preparaty bardzo często zawierają dużą porcję przesuszającego i drażniącego skórę alkoholu.

Suplementacja doustna

Korzystne oddziaływanie na skórę łojotokową, trądzikową może mieć cynk, witaminy z grupy B (których doskonałym źródłem są drożdże piwne) oraz składniki takie jak laktoferyna czy fiołek trójbarwny (bratek). W tym ostatnim przypadku mamy do wyboru herbatkę do zaparzania lub suplementy tabletkowane/kapsułkowane. Nie przypisujmy jednak tego typu preparatom cudownych właściwości. Mają one jedynie wspierać właściwą pielęgnację oraz tryb życia (właściwa dieta, eliminacja używek), od których zależy najwięcej.

Kiedy do dermatologa?

Leczenie trądziku należy uzależnić od jego postaci, ciężkości oraz lokalizacji wykwitów. Nie starajmy się za wszelką cenę zmagać z trądzikiem (zwłaszcza „zaawansowanym”) sami. Lekarz dermatolog dysponuje szeregiem środków na receptę (antybiotyki miejscowe lub ogólne, miejscowe retinoidy), które w przypadku ciężkiego trądziku okazują się niekiedy koniecznością. 


Podziel się: