Jak chronić się przed udarem słonecznym?
Anna Żyła

Jak chronić się przed udarem słonecznym?

Spragnieni słońca chcemy jak najwięcej z niego skorzystać. Trzeba jednak pamiętać o umiarze i zdrowym rozsądku. Pozwoli to uniknąć przykrych dolegliwości związanych z nadmierną ekspozycją na słońce, wśród których wymieniany jest udar słoneczny.

Co to jest udar słoneczny?

Udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego, który wynika z przegrzania organizmu w skutek wystawiania go na silnie i długotrwałe działanie promieni słonecznych. Występuje wówczas, gdy nagrzany organizm nie ma możliwości, aby wydalić nadmiar ciepła. Przegrzanie się opon mózgowych skutkuje szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości.

O udar słoneczny nie jest trudno

Gorący klimat, parne dni, nieodpowiednie ubranie, a w szczególności brak nakrycia głowy w ostrym słońcu to warunki sprzyjające udarowi słonecznemu. Udarowi sprzyja też brak wody do picia. Woda jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Dzięki niej człowiek jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez względu na temperaturę otoczenia.

Powiązane produkty

Kto jest szczególnie narażony?

W grupie zwiększonego ryzyka są osoby starsze oraz dzieci, ponieważ mają one w sposób naturalny niezbyt dobrze działającą termoregulację. Predysponowane są również osoby chore na cukrzycę, z chorobami serca, osoby otyłe i przyjmujące niektóre leki (np.:obniżające ciśnienie, antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne), a także osoby pod wpływem alkoholu.

Objawy udaru słonecznego

Objawy udaru słonecznego, zależnie od stopnia nagrzania lub nasłonecznienia, mogą wykazywać różny stopień nasilenia. Mogą się pojawić nawet do 8 godzin po zejściu ze słońca. O tym, że doszło do udaru, mogą świadczyć:

 • ogólne osłabienie organizmu,
 • nagłe zawroty i ból głowy,
 • obfite poty,
 • przyspieszony plus i podwyższone ciśnienie krwi,
 • gorączka, dreszcze,
 • wymioty i nudności,
 • zaczerwienie skóry twarzy w lżejszych przypadkach , zaś w cięższych zblednięcie,
 • omdlenia.

Ponadto udarowi słonecznemu często towarzyszy oparzenie I lub II stopnia odsłoniętych części ciała.

Pierwsza pomoc

W przypadku udaru słonecznego konieczne jest schłodzenie ciała i odpowiednie nawodnienie organizmu. Bardzo ważne jest, aby nie ochładzać ciała zbyt mocno i gwałtownie. Przede wszystkim należy schować się w jakieś zacienione, chłodne i przewiewne miejsce. Położyć się lub usiąść, a na głowę i kark przykładać zimne kompresy z wody. Okłady z lodu są raczej nie wskazane, ponieważ w zetknięciu z rozgrzanym ciałem mogą spowodować szok termiczny. Jeszcze większą ulgę przyniesie obłożenie całego ciała wilgotnymi i chłodnymi ręcznikami - co pewien czas trzeba je zmieniać. Ulgę przyniesie także chłodny prysznic lub kąpiel. Konieczne jest również picie dużej ilości chłodnej, niegazowanej wody z odrobiną soku owocowego lub soli, aby uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie. W tej sytuacji świetnie sprowadzają się specjalnie preparaty nawadniające dostępne w aptekach. Nie wskazane jest natomiast picie kawy, herbaty lub innych napojów zawierających kofeinę. Bezwzględnie przeciwwskazane są również napoje alkohole. Pamiętać trzeba, że przy udarze nie wolno aplikować choremu żadnych leków przeciwgorączkowych. Jeśli doszło do bolesnego oparzenia skóry, należy łagodzić podrażnienie i stan zapalny środkami o działaniu chłodzącym, nawilżającym i regenerującym.

W przypadku udaru słonecznego konieczna jest także konsultacja lekarska, zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują lub jeśli są bardzo mocno nasilone.

Jak chronić się przed udarem słonecznym?

Zapobieganie udarowi słonecznemu to unikanie długotrwałej, bezpośredniej ekspozycji na słońce – dotyczy to szczególnie niemowląt, dzieci i osób starszych. Najlepiej unikać słońca między godziną 11.00 a 15.00. Warto mieć stale przy sobie butelkę wody. Nie zapominajmy również o odpowiednim ubraniu. Odzież powinna być lekka i przewiewna. Niezbędne jest również nakrycie głowy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Co to jest meteopatia?

  Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”.

 • Woda termalna – ukojenie dla skóry

  W aptekach można znaleźć całe serie kosmetyków na bazie wody termalnej. Najpopularniejszym preparatem jest woda termalna w sprayu. Skąd ten zachwyt wodą termalną? Czy warto ją mieć w swojej kosmetyczce?

 • Uczulenie na detergenty - jak sobie z nim radzić?

  Przypadków alergii jest coraz więcej. W zależności od indywidualnej wrażliwości uczulać może praktycznie wszystko: składniki jedzenia, tworzyw sztucznych, kosmetyków, detergentów, a nawet zwykły kurz. Obecnie wśród jednych z najczęściej wywołujących alergię kontaktową czynników wymieniane są detergenty używane w domu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij