Niepokorny migdałek - portal DOZ.pl
Niepokorny migdałek
Ewa Studzińska

Niepokorny migdałek

Migdałek to fragment tkanki limfatycznej układu odpornościowego człowieka, stanowiący jego obwodową część, który spędza sen z powiek niejednemu lekarzowi, pacjentowi i jego rodzicom. Najczęściej bowiem problemy z nim dotyczą dzieci.

O co chodzi z tym migdałkiem?

Cała sprawa sprowadza się do tego, że powiększenie objętości migdałka zmniejsza średnicę przestrzeni, która decyduje o swobodnym oddychaniu nosem. Okresowe zwiększenie jego objętości to moment pojawienia się kataru w przebiegu infekcji wirusowej, zaostrzenie alergii, choroby zakaźnej czy układowej. Zdawałoby się, że wszystko jest pod kontrolą, jednak życie pokazuje, że nie. Wszyscy rodzimy się wyposażeni w trzeci migdałek, ale tylko dla nielicznych staje się on problemem. Otwarte usta, wysunięty język, chrapanie w nocy, wydzielina w nosie i ślinienie się, wydłużony czas reakcji słuchowych, sugerujący niedosłuch, bezdechy nocne, mówienie przez nos (nosowanie zamknięte), to typowy obraz przerostu migdałka gardłowego. Na te objawy zwracają uwagę rodzice i wychowawcy. Dopóki po ustąpieniu ostrych objawów którejś z wymienionych wcześniej chorób, objętość tkanki limfatycznej wraca do normy, nie wymaga to interwencji. Problemy zaczynają się wówczas, kiedy migdałek, po kolejnych przebytych stanach zapalnych, ulega przerostowi. Zamyka on tzw. nozdrza tylne, utrudniając oddychanie. Dziecko nie wysypia się, wstaje rano zmęczone, gorzej koncentruje się na lekcjach, wygląda na rozkojarzone, ma kłopoty w szkole. Trudności w uczeniu się znajdują swoje odbicie w uzyskiwanych wynikach.

Dlaczego pojawia się niedosłuch?

Wszystkiemu winna lokalizacja. Migdałek, zajmujący tylno-górną część nosogardła znajduje się w miejscu, gdzie otwierają się tzw. trąbki słuchowe, czyli połączenia ucha środkowego z gardłem. Zapewniają one właściwą wentylację ucha. Duży migdałek, upośledza drożność tej drogi, doprowadzając do zamknięcia trąbek słuchowych. To skutkuje obniżeniem się ciśnienia w jamach bębenkowych, a następnie pojawieniem się płynu. Następstwem przerostu migdałka gardłowego jest więc wysiękowe zapalenie uszu. To zaś oznacza niedosłuch sięgający 30-40 decybeli, a nawet większy. Oczywiste stają się trudności w rozumieniu mowy, gorsze skupienie uwagi, kłopoty w szkole. Niedosłuch, trwający kilka miesięcy u dzieci w wieku, kiedy uczą się one mowy, ma wpływ na jej gorsze opanowanie lub utrwalenie złych wzorców. Dlatego do grona specjalistów ainteresowanych oceną migdałka gardłowego, dołączają także logopedzi.

Polecane dla Ciebie

Na czym polega ocena migdałka?

Na właściwe rozpoznanie naprowadza tzw. wywiad, czyli wszystko to, co o zachowaniu dziecka mówią jego opiekunowie. Zwracają uwagę wszystkie te elementy, które zostały wymienione wcześniej. Szczególnie istotne jest utrudnione oddychanie nosem, niedosłuch, bezdechy. Często sam wygląd pacjenta zastępuje wywiad. (tzw. wygląd adenoidalny). Badanie laryngologiczne daje odpowiedź na pytanie, jak duży jest cały zespół migdałków tworzący tzw. pierścień Waldeyera. Czy mają tendencje do przerostu, czy są już w stanie wzmożonej aktywności? Zwraca się uwagę na czynny stan zapalny, objawy alergii lub inne istotne cechy. Od tego zależy dalsze postępowanie - na przykład wykonanie wymazu z gardła i nosa, badań krwi, diagnostyki radiologicznej. Koniecznie trzeba wykonać badanie progu słuchu (tonalne lub orientacyjne, zależnie od współpracy pacjenta) oraz tympanometrię. Ta ostatnia jest obiektywną metodą, pozwalającą ocenić stan ucha środkowego i trąbek słuchowych. Badaniem rozstrzygającym o dalszym leczeniu jest jednak zdjęcie rentgenowskie. Daje ono pełną ocenę wielkości migdałka i jego wpływu na drożność nosogardła. W ośrodkach dobrze wyposażonych w sprzęt diagnostyczny, badanie to można zastąpić nasofiberoskopią. Polega ona na obejrzeniu całego migdałka przy pomocy miękkiej sondy wprowadzonej przez nos. Na szczęście coraz rzadziej wykonuje się obecnie klasyczne badanie palcem przez jamę ustną. Wartość informacji uzyskanych tą drogą jest wątpliwa, a uraz, jaki pozostaje dziecku, duży. O wiele lepiej jest zastąpić je badaniem w lusterku.

Rodzice często obawiają się wykonania zdjęć rentgenowskich ze względu na dawkę promieniowania, jaką otrzymuje pacjent. Uspokajam - nie jest ona większa niż ta, którą otrzymujemy w ciągu tygodnia oglądając telewizję.

Jak leczyć przerost migdałka gardłowego?

Od rodziców moich pacjentów często słyszę „Ilu lekarzy tyle opinii”. To prawda. Jak może być inaczej, kiedy bohaterem naszych rozważań jest „migdałek niepokorny”? Poważnie traktując temat trzeba przytoczyć kilka truizmów. Układ limfatyczny człowieka stanowi integralną całość. Jest częścią układu immunologicznego, decydującego o naszych możliwościach adaptacyjnych w środowisku, w którym żyjemy. Zapewnia nam przeżycie w skrajnie niekorzystnych warunkach. Nie wolno go więc bez potrzeby zubażać. A takim rozwiązaniem jest adenotomia, czyli usunięcie migdałka gardłowego. Im później się ją wykona tym dłużej układ chroniący dolne drogi oddechowe pozostaje w swojej pierwotnej formie. Tylko, że zawsze jest jakieś „ale”. Duże trudności w oddychaniu, ograniczające możliwość wykonywania wysiłku fizycznego, niedosłuch ciągnący się miesiącami, nosowanie zamknięte, bezdechy nocne i sprawa staje się klarowna. Nie warto męczyć pacjenta i jego rodziny. Usunięcie migdałka gardłowego zawsze poprawia drożność nosogardła, a więc poprawia oddychanie nosem. Nie jest gwarancją zmniejszenia liczby zachorowań na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, gdyż nasz bohater jest częścią całego układu immunologicznego człowieka, a ten u poszczególnych osób, może być w różnym stanie wydolności. O leczeniu operacyjnym przesądzają na ogół bezdechy, niedosłuch, towarzyszące przerosty migdałków podniebiennych. Często więc usunięcie migdałka gardłowego połączone jest z podcięciem dwóch pozostałych lub/i z drenażem jam bębenkowych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a czas pobytu w szpitalu nie przekracza jednej doby. Tam, gdzie jest to możliwe mama może towarzyszyć dziecku przez cały czas jego pobytu w oddziale. Po zabiegu zawsze poprawia się oddychanie przez nos. Wykazano także lepszą drożność trąbek słuchowych, co wiążę się z poprawą słuchu. Tylko u pacjentów dotkniętych alergią nie stwierdzono tego typu korzyści z zabiegu. Leczenie tak zwane zachowawcze musi więc dotyczyć, poza okresami zaostrzeń stanów zapalnych, właściwego postępowania w chorobie zasadniczej, którą może być na przykład alergia. W Polsce nie przyjęła się stosowana w USA metoda podawania w tak zwanych dawkach podprogowych antybiotyków w połączeniu ze steroidami przez kilka miesięcy w roku. Należy jednak wiedzieć, że takie postępowanie też jest dopuszczalne. Częściej, kiedy niechętni zabiegowi chirurgicznemu rodzice, proszą o odroczenie operacji, stosuje się uodparnianie, immunostymulację, leczenie klimatyczne, a nawet homeopatię. Co do ostatniej nie mam wyrobionego poglądu. Wymieniam ją z kronikarskiego obowiązku.

Przeciwwskazania do usunięcia migdałka gardłowego

 • Krótkie podniebienie miękkie,
 • Wady błony śluzowej gardła i nosa,
 • Alergia - przeciwwskazanie względne,
 • Stan po rozszczepie podniebienia.

O wszystkim decyduje jednak to, czy pacjent ma możliwość skutecznego oddychania nosem. W potocznej polszczyźnie istnieje powiedzenie „mała rzecz, a cieszy”. Jak widać nie zawsze i nie wszystkich, jeżeli chodzi o migdałek gardłowy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przesiewowe badanie słuchu

  Słuch jest zmysłem, który pozwala nam kontaktować się ze światem. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby zadbać o niego od momentu narodzin, a nawet wcześniej.

 • Zawroty głowy – jaka może być przyczyna?

  Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie poczuł zawrotu głowy? Mogą je powodować na przykład zbyt gwałtowna zmiana pozycji i odwrócenie głowy czy szybkie przyspieszanie samochodem. Ale zawroty głowy mogą też być objawem choroby.

 • Każdy powinien zbadać swój słuch

  Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny dla człowieka jest słuch. W Polsce badania przesiewowe noworodków stoją na bardzo wysokim poziomie i praktycznie zaraz po urodzeniu można stwierdzić ewentualne wady. Jednak o badaniach słuchu nie powinni zapominać także dorośli, nawet wtedy, gdy wydaje im się, że dobrze słyszą.

 • Aparat słuchowy - pomoc w codziennym życiu

  Wraz z rozwojem medycyny metody leczenia niedosłuchów stają się coraz bardziej nowoczesne i skomplikowane. Jednak na razie klasyczne aparaty słuchowe będą nadal odgrywać znaczącą rolę w poprawie komfortu życia osób niedosłyszących.

 • Kłopotliwe zatoki

  Sezon zachorowań na zapalenie zatok obocznych nosa rozpoczyna się jesienią i trwa do wiosny, stwarzając problemy dużej grupie ludzi. Szybki rozwój laryngologii i farmakologii dają nadzieję na coraz skuteczniejsze leczenie tej choroby, a tym samym poprawę komfortu życia niemałej grupy pacjentów, borykających się z wydawałoby się banalnym katarem.

 • Wysiękowe zapalenie ucha – choroba, która nie boli!

  Twoje dziecko coraz głośniej nastawia telewizor czy magnetofon? Musisz kilka razy powtarzać swoje prośby czy polecenia? Możliwe, że pogorszenie słuchu spowodowane jest wysiękowym zapaleniem ucha.

 • Domowe sposoby na zatoki – skuteczne naturalne metody walki z chorymi zatokami

  Okres jesienno-zimowy dla wielu osób jest czasem zmagania się z zapaleniem zatok. Kiedy pojawia się ból i uczucie rozpierania w okolicy zatok, a w nosie zalega wydzielina, którą ciężko jest usunąć, każdy szuka ratunku w domowej apteczce. Oprócz leków dostępnych w aptece, istnieje wiele domowych metod na bolące zatoki, które przyniosą ulgę i przywrócą radość ze swobodnego oddychania. Co będzie najlepsze na zatoki?

 • Czym różni się Omikron od Delty?

  Wszystkie warianty koronawirusa różnią się od siebie w mniejszym lub większym stopniu. Typowe dla COVID-19 gorączka, kaszel, utrata smaku i węchu zostają od kilku tygodni wypierane przez inne dolegliwości – katar i ból gardła, czyli objawy towarzyszące SARS CoV-2 w podtypie Omikron. Bardzo niebezpieczne zdaje się być to, że infekcja nową mutacją koronawirusa bardzo przypomina przeziębienie, szczególnie wśród osób zaszczepionych. Czym różni się Omikron od Delty i co ze skutecznością szczepień na COVID-19? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij