
Zadbaj o skórę po lecie
Słońce, plaża, słona, morska woda to nieodłączny element wakacyjnego wypoczynku. Opalona skóra przypomina o tym, co w lecie najprzyjemniejsze, ale także o tym, czego wolelibyśmy nie zauważać. Staje się przesuszona, nieprzyjemnie ściągnięta i widać na niej drobne linie. To, jak poważne są jej uszkodzenia zależy od tego, jak intensywnie korzystaliśmy z uroków lata. Skóra jest odwodniona i potrzebuje regeneracji oraz odpowiedniego odżywienia. Jeśli czujesz, że krem i balsam nie wystarczają, wizyta u kosmetyczki może okazać się niezbędna. Ważne, aby działać kompleksowo i systematycznie.
Co się dzieje ze skórą?
Promieniowanie słoneczne sprawia, że nawilżenie skóry znacznie się zmniejsza. Powoduje to osłabienie struktury elastynokolagenowej odpowiedzialnej za odpowiednie napięcie skóry. Skutek? Przebarwienia oraz popękane naczynka. To jest to jednak jedyny problem – na skórze twarzy pogłębiają się zmarszczki. Słońce najczęściej uszkadza tzw. płaszcz hydrolipidowy skóry, którego zadaniem jest ochrona naskórka. Powoduje to szybsze wyparowywanie wody i przesuszenie skóry. Nawilżanie skóry od zewnątrz może nie wystarczyć – potrzebuje ona natłuszczenia oraz zmiany diety.
W domu
Najważniejsze jest systematyczne używanie kosmetyków nawilżających oraz natłuszczających. Balsam warto wspomóc działaniem masła do ciała, które bardzo dobrze radzi sobie z problemami suchej skóry - nawilża ją i regeneruje. Zawiera także dużo substancji odżywczych. Ponieważ jest gęstsze od tradycyjnego balsamu, skuteczniej natłuszcza i pozostawia na skórze cienką warstwę, która przez kilka godzin uwalnia do skóry cenne substancje i zapobiega wyparowywaniu wody. Większość rodzajów masła do ciała ma również bardzo apetyczny zapach, co jest dodatkowym plusem. Aby móc cieszyć się zdrową i odpowiednio nawilżoną skórą, warto do codziennej pielęgnacji wybierać również te kosmetyki, które zawierają sprawdzone i efektywne składniki. Tu sprawdzi się witamina A, która przyspiesza regenerację skóry, a także zmniejsza przebarwienia, alantoina i d-panthenol, które z kolei łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację. Poza tym d-panthenol wnika głębiej w skórę i zatrzymuje w niej wilgoć. Podobne właściwości ma także kwas hialuronowy - jest on jednym z najlepszych składników nawilżających skórę. Wiąże wodę w naskórku, chroni ją przed wysychaniem. Stosowany jest w wielu kosmetykach, m.in. w kremach, maseczkach, balsamach antycellulitowych czy tonikach. Robiąc zakupy zwróć uwagę, czy dany produkt zawiera ten cenny składnik. Kolejnym istotnym komponentem jest gliceryna - doskonale natłuszcza skórę, również w jej głębszych warstwach, dzięki czemu staje się ona gładsza.
Powiązane produkty
Na przebarwienia
Wraz z końcem lata na skórze pojawiają się często brązowe plamki, zwane przebarwieniami. Powstaję one na skutek działania promieniowania słonecznego i są wynikiem nadmiernej produkcji melaniny – barwnika chroniącego przed promieniowaniem ultrafioletowym. Aby zdiagnozować problem, należy udać się do lekarza dermatologa bądź ginekologa, który zaleci badania hormonalne (przebarwienia mogą pojawiać się także pod wpływem zmian hormonalnych). Jeśli jednak są przebarwienia nie są one głębokie – warto pomyśleć o ich złuszczeniu. W gabinecie kosmetycznym przeprowadza się zabiegi złuszczania kwasami AHA.
Kwasy owocowe mogą mieć różne stężenia. Kosmetyczki używają kwasów o stężeniu 20-30%, lekarze nawet 50-70%. W sklepach kosmetycznych dostępne są kosmetyki o stężeniu kwasów owocowych 3-5%. Ich stosowanie przynosi bardzo dobre efekty. Natomiast jeśli chodzi o pielęgnację domową – warto wybrać krem z dodatkiem witamin C i A (skutecznie wybielają), ekstrakty z krwawnika, rumianku, cytryny, grejpfruta, piwonii białej, pietruszki, morwy, lukrecji, zielonej herbaty, kawy, krokosza barwierskiego, tamaryndowca. W przypadku głębokich i trwałych przebarwień poleca się zabiegi wybielania wykonywane u lekarza dermatologa. Do najpopularniejszych należą: cosmelan (wybielanie za pomocą masek i kremów) oraz laser (np. IPL czy frakcyjny).
U kosmetyczki
Czasami skórze potrzeba jest seria zabiegów wykonanych w gabinecie kosmetycznym. Efekty będą wówczas znacznie lepsze, gdyż profesjonalne preparaty mają znacznie wyższe stężenia składników, działają silniej i głębiej niż kosmetyki dostępne w drogeriach. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia diagnoza skóry i dobranie produktów odpowiednich do jej potrzeb. Ważnym elementem jest także aplikacja kosmetyków oraz masaż skóry, który umożliwia lepszą absorpcję składników. Regenerację skóry warto zacząć od wykonanego w zakładzie kosmetycznym zabiegu nawilżającego z algami.
Te rośliny to prawdziwa kopalnia substancji organicznych (aminokwasów, protein, węglowodanów) oraz nieorganicznych (związków jodu, magnesu, potasu, chloru, żelaza, miedzi, cynku, kobaltu, wanadu). Produkuje się z nich preparaty do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów. Algi są znakomicie przyswajane przez tkanki ludzkie, ponieważ skład chemiczny ich plazmy podobny jest do składu plazmy człowieka. Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji jest odżywienie skóry, poprawienie jej metabolizmu, krążenia i wyeliminowanie toksyn. Chcąc uzyskać taki efekt, a dodatkowo zmniejszyć cellulit, warto wybrać się na zabieg zwany body wrapping.
Polega on na wmasowaniu w ciało mieszanki składników przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej, a następnie owinięciu ciała folią w celu wzmocnienia działania preparatu. W zabiegu często wykorzystuje się błoto z Morza Martwego, glinki, algi i witaminy. Folia sprawia, że temperatura ciała się podnosi, co z kolei otwiera pory i pobudza krążenie w tkankach. Skórka pomarańczowa stopniowo znika, a ciało staje się znacznie gładsze. Pozostałe korzyści? Jest ich sporo. Pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, oczyszczenie go z toksyn oraz utrata tkanki tłuszczowej. Po takim zabiegu ciało jest solidnie odżywione i dobrze nawilżone.
Jeśli zaś chodzi o skórę twarzy, wymagającą zwykle znacznie większej uwagi po wakacjach, poleca się takie zabiegi, jak:
- mezoterapia,
- mikrodermabrazja,
- kawitacja.
Mezoterapia to jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie i rewitalizację skóry. Dzielimy ją na igłową oraz bezigłową. Mezoterapia igłowa polega na bezpośrednim wstrzyknięciu w skórę niewielkich dawek substancji leczniczych. Skład tych substancji zależy od potrzeb skóry oraz rodzaju wykonywanego zabiegu. Wstrzykiwane leki to m.in.: kwas hialuronowy, L-karnityna czy kofeina. Zabieg zapewnia aktywną regenerację komórek stymulując ich wzrost i odbudowę przez dostarczenie substancji aktywnych w głąb skóry. Można go z powodzeniem stosować również na całe ciało. Metodę tę stosuje się w leczeniu cellulitu i rozstępów, a także w kuracjach ujędrniających, nawilżających i odmładzających. Mezoterapia bezigłowa polega na użyciu specjalnej fali elektromagnetycznej w postaci impulsów, które docierają do wnętrza skóry. Rezultaty zabiegu widoczne są po wykonaniu serii kilku zabiegów powtarzanych przez okres od dwóch do czterech miesięcy. Przez dwa pierwsze miesiące powinno się wykonywać zabieg raz na dwa tygodnie. W celu utrzymania efektów zaleca się wykonywanie zabiegu raz na miesiąc przez mniej więcej sześć miesięcy.
Mikrodermabrazja to zabieg złuszczający, czyli to, co po lecie skórze twarzy potrzebne jest najbardziej. Polega on na zmiękczaniu, a następnie złuszczaniu kolejnych warstw naskórka. Następuje to przez usunięcie jego wierzchniej części (warstwy rogowej). Używa się do tego specjalnego rodzaju głowicy z mikrokryształkami, które uderzają o skórę z bardzo dużą prędkością i w ten sposób usuwają martwe komórki naskórka.
Kawitacja ultradźwiękowa służy głównie do zabiegów oczyszczania cery przez peeling ultradźwiękowy. Jego działanie jest oparte na wibracji ultradźwiękowej o wysokiej częstotliwości, która powoduje wzrost metabolizmu komórek, rozdrabnia wszelkie zwapnienia, przyspiesza krążenie krwi. To jednak nie wszystkie zalety tego zabiegu. Ponieważ zwiększa on usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, aktywuje także enzymy w komórkach. Usuwanie zanieczyszczeń, martwych komórek przebiega bezpiecznie i szybko. Zabieg ten powoduje rozjaśnienie przebarwień i plam oraz dotlenia i bardzo mocno nawilża skórę.
Laser na „pajączki”. Osoby o cerze naczyniowej doskonale wiedzą, że lato oraz wysoka temperatura nie są sprzymierzeńcem ich skóry. Nic dziwnego, że po urlopie rozszerzonych naczynek jest znacznie więcej. W gabinecie kosmetycznym bądź medycznym można je zredukować za pomocą lasera. Wiązka światła emitowana przez urządzenie dociera w głąb poszerzonego naczynka i jest absorbowana przez hemoglobinę. Ta skupia światło lasera niczym soczewka, po czym ulega gwałtownemu podgrzaniu, a ścianki naczynia zasklepieniu.
Zmień dietę!
W pielęgnacji skóry ważna jest także odpowiednia dieta. Należy zwrócić uwagę na obecność w niej witamin.
Witamina A przyśpiesza cykl odnowy naskórka i hamuje jego rogowacenie. Znajduje się w jajkach, wątróbce, serach, marchewce, pietruszce, brzoskwiniach, morelach oraz dyni. Witamina C pobudza produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu poprawia jej sprężystość i elastyczność oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Bogate w tę witaminę są owoce cytrusowe, pomidory, papryka, żurawina, kapusta i pigwa. Niedobór witaminy B5 sprzyja nadmiernemu rogowaceniu naskórka oraz tworzeniu się plam pigmentacyjnych. Źródła tej witaminy to: pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, chude mięso, orzechy. Równie ważne są witaminy B6 oraz B12 obecne w mleku i jego przetworach oraz w jajkach.
Chcąc mieć piękną skórę, warto zwrócić uwagę na obecność w diecie takich pierwiastków, jak cynk, selen, żelazo, siarka oraz miedź. Ich niedobór często powoduje przesuszenie, łuszczenie oraz odwodnienie skóry, a także słabą kondycje włosów i paznokci. Najlepiej uzupełniać je dodając do diety produkty zawierające te istotne mikroelementy. Dobrze także sięgnąć po suplementy diety wspomagające proces regeneracji. Nie zapominajmy o nawilżaniu i nawadnianiu skóry od środka - należy pić dużo niegazowanej wody!
Jesień i nadchodzące wraz z nią chłodniejsze dni to najlepszy czas na zabiegi w gabinecie dermatologa i kosmetyczki. Szczególnej uwagi po lecie wymaga skóra sucha, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Sposobów pielęgnacji skóry jest wiele. Aby cieszyć jej zdrowiem i dobrą kondycją – należy postawić na synergię działań.