Jak wyjechać do sanatorium?
Ewa Nowacka-Polka

Jak wyjechać do sanatorium?

Leczenie uzdrowiskowe (w szpitalu, sanatorium lub w przychodni uzdrowiskowej) to przede wszystkim kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jego celem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych, a także profilaktyka, w której wykorzystuje się między innymi dobroczynny wpływ mikroklimatu i wód mineralnych, a także najnowszy sprzęt i techniki fizjoterapii.

Kto może zostać skierowany na leczenie uzdrowiskowe?

Wskazania oraz przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego są określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 5 stycznia 2012r wg obowiązującej międzynarodowej klasyfikacji chorób.

Kto może nas skierować do sanatorium? 

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może wystawić lekarz rodzinny lub inny specjalista pracujący w placówce, która posiada podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług medycznych (dlatego NFZ nie przyjmuje skierowań z prywatnych gabinetów lekarzy, którzy nie posiadają podpisanej z nimi umowy). Przed wystawieniem takiego skierowania pacjent powinien mieć wykonane podstawowe badania dodatkowe w celu oceny aktualnego stanu zdrowia. Następnie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może zostać przekazane do oddziału NFZ przez lekarza kierującego lub przez samego pacjenta.

Polecane dla Ciebie

Czy nasze skierowanie może być odrzucone przez NFZ?

Skierowanie podlega weryfikacji przez lekarza – specjalistę balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej- w odpowiednim dla pacjenta oddziale NFZ. W przypadku, gdy wniosek nie jest kompletny, lekarz NFZ zwraca się do lekarza, który wystawił skierowanie o uzupełnienie brakujących informacji. Następnie lekarz konsultant po zapoznaniu się z dokumentacją i ustaleniem rodzaju i stopnia zaawansowania choroby podstawowej, a także po uznaniu leczenia uzdrowiskowego za zasadne ustala profil leczenia oraz miejscowość, w której znajduje się sanatorium gdzie jest on prowadzony. Skierowanie może zostać odrzucone, gdy u danego pacjenta występują przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego wymienione we wcześniej wspomnianym rozporządzeniu.

Jak długo trwa procedura rozpatrzenia wniosku?

Oddział NFZ nie później niż 30 dnia od daty wpłynięcia skierowania powinien je rozpatrzeć. W przypadku, gdy wniosek wymaga uzupełnienia czas ten może ulec wydłużeniu. Pacjent po kilku tygodniach od momentu złożenia skierowania otrzyma pismo, w którym NFZ powiadomi o decyzji lekarza konsultanta- w przypadku, gdy będzie ona pozytywna w piśmie tym będzie również wyszczególniony profil leczenia, numer pod którym zarejestrowano wniosek oraz orientacyjny czas wyjazdu. Czas oczekiwania zależy od liczby zgłoszonych wniosków oraz profilu leczenia. W trakcie oczekiwania można sprawdzić swoje miejsce w kolejce pod adresem www.skierowania.nfz.gov.pl gdzie należy wpisać numer skierowania nadany przez NFZ.

Jak szybko można ubiegać się o kolejny turnus leczenia uzdrowiskowego?

W rozporządzeniu z dnia 18 października 2010r Minister Zdrowia zaleca, by osoby dorosłe korzystały z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Jakie są konsekwencje rezygnacji z wyjazdu?

Konsekwencje zależą od powodu rezygnacji. Jeżeli jest ona spowodowana chorobą lub wypadkiem losowym, który zostanie udowodniony w NFZ, fundusz powinien wyznaczyć nowy termin. W sytuacji, w której NFZ uzna przyczynę rezygnacji za nieuzasadnioną pacjent musi całą procedurę przechodzić jeszcze raz.

Jakie są koszty wyjazdu?

Koszt podróży, a więc zarównoprzyjazd do sanatorium jak i powrót do domu pokrywa pacjent, natomiast koszty pobytu w sanatorium w dużej mierze pokrywa NFZ. Wysokość dopłaty, którą pokrywa pacjent jest uzależniona od terminu wyjazdu i standardu pokoju, w którym zamieszka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Czy glukometr może być dobrym prezentem?

  Szukając prezentu dla diabetyka, warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

 • Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny, objawy i leczenie

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) nazywane również chorobą Bechterewa to przewlekły, postępujący proces zapalny, swoim zasięgiem zazwyczaj obejmujący stawy krzyżowo–biodrowe, drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz pierścienie włókniste krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Jego głównym objawem jest uciążliwy ból i sztywność kręgosłupa. Częstość występowania ZZSK w populacji ogólnej szacuje się na 0,1–1,4%.

 • Ból łydki – przyczyny

  Ból łydek to dolegliwość, która występuje u wielu osób. Z jednej strony może być objawem stanów łagodnych (jak np. zmęczenie nóg), a z drugiej poważnych chorób o ciężkim i niebezpiecznym dla życia przebiegu. Ból bez względu na umiejscowienie jest objawem subiektywnym i mało swoistym. Niekiedy bywa nagły, silny, innym razem stopniowo narastający, ćmiący. Może być zarówno obrazem procesu toczącego się miejscowo, tzn. może dotyczyć wszystkich struktur znajdujących się w łydce (m.in. mięśni i naczyń), ale także może być objawem ogólnoustrojowych zaburzeń (np. w przypadku niedoboru m.in. magnezu).

 • Zapalenie torebki stawowej

  Zapalenie torebki stawowej to patologiczny stan dotyczący najczęściej dużych stawów, do których możemy zaliczyć: staw barkowy, łokciowy, kolanowy oraz biodrowy. Do głównych objawów towarzyszących temu schorzeniu należy zaliczyć m.in. ból stawu objętego chorobą oraz ograniczenie jego ruchomości.

 • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

  Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij