×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

ABC badań układu krążenia

Aby sprawdzić stan zdrowia układu krążenia mamy do dyspozycji wiele narzędzi diagnostycznych. Ocena sprawności serca, obraz tętnic, poziom pewnych substancji w organizmie – wszystko to pozwala postawić właściwe rozpoznanie i zalecić pacjentowi leczenie lub np. zmianę stylu życia na bardziej odpowiedni.

Warto wykonywać badania profilaktyczne im szybciej wykryte zostaną ewentualne nieprawidłowości, tym skuteczniej i prościej będzie zapobiec ich rozwojowi oraz powikłaniom.

A jak angiografia

Angiografia wieńcowa, czyli inaczej koronarografia jest to badanie obrazowe tętnic wieńcowych serca lub pomostów aortalno- wieńcowych znanych jako tzw. by-passy. Badanie to wykonuje się w szpitalu, ponieważ jest to badanie inwazyjne. Jest bowiem możliwe do wykonania po wprowadzeniu do układu tętniczego pacjenta cewnika, który następnie prowadzony jest przez lekarza do ujść tętnic wieńcowych serca. Przez cewnik podaje się kontrast wypełniający naczynia tętnicze serca, a następnie, dzięki promieniom rentgenowskim lekarz ogląda na monitorze tętnice wieńcowe. Badanie to umożliwia wykrycie ich zwężeń lub niedrożności. W trakcie koronarografii można również wykonać zabiegi wewnątrzwieńcowe, takie, jak: angioplastyka tętnic wieńcowych zwana PCI, czy rozszerzenie zwężenia balonikiem „stentowanie” czyli umieszczenie w miejscu zwężenia stentu tj. specjalnej, metalowej sprężynki, rozszerzającej miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej.

C jak ciśnienie

Ciśnienie krwi jest jednym z parametrów określających stan układu krążenia i można określić je jako siłę, z jaką przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Podczas skurczu lewej komory serca, kiedy krew wtłaczana jest do aorty i dużych tętnic, ciśnienie krwi jest najwyższe i nazywamy je ciśnieniem skurczowym. W czasie rozkurczu serca ciśnienie osiąga najniższą wartość i nazywane jest wówczas ciśnieniem rozkurczowym.

Ciśnienie krwi mierzymy w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Pomiaru dokonuje się na ramieniu pacjenta aparatem zwanym sfigmomanometrem uzyskując dwie wartości, np. 120/80 mmHg: pierwsza (120) – oznacza ciśnienie skurczowe (czyli w skurczu serca) zwane również potocznie „górnym”, a druga (80) – ciśnienie rozkurczowe (w czasie rozkurczu serca) zwane potocznie „dolnym”. Optymalne ciśnienie krwi to 120/80 mm Hg. Jeśli przekracza ono wartość 140/90, mówimy wówczas o nadciśnieniu tętniczym, będącym bardzo poważną chorobą układu krążenia. Tradycyjny pomiar ciśnienia krwi powinien być wykonywany podczas każdej wizyty u lekarza. W większości przypadków nadciśnienie tętnicze wykrywane jest właśnie w taki sposób, ponieważ nie daje ono żadnych wyraźnych dolegliwości.

Ch jak cholesterol

Cholesterol jest to substancja tłuszczowa niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Około 2/3 cholesterolu wytwarzane są przez wątrobę, a pozostała 1/3 pochodzi z pożywienia, przy czym głównym źródłem cholesterolu z pożywienia są tłuszcz i mięso zwierzęce. E jak ekg. Jest to podstawowe i najszerzej stosowane badanie diagnostyczne serca. Polega na zarejestrowaniu na papierze aktywności elektrycznej serca w postaci krzywej. Badanie to wykonuje się u pacjenta w spoczynku, po przypięciu do jego ciała elektrod – na klatce piersiowej i kończynach. W wielu przypadkach wykonanie ekg w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pozwala na postawienie właściwego rozpoznania i dalsze leczenie pacjenta lub pilne skierowanie go do szpitala. W przypadkach, gdy ekg jednoznacznie nie potwierdza diagnozy, lekarz korzysta z innych metod badania układu krążenia.

E jak echokardiografia

Obecnie jedno z podstawowych specjalistycznych badań diagnostycznych serca, ponieważ jest szeroko dostępne, bezpieczne i dość tanie. Badanie to wykorzystuje technikę ultrasonograficzną do zobrazowania struktur serca i dużych naczyń krwionośnych, a więc jest badaniem nieinwazyjnym. Dostarcza wielu informacji dotyczących diagnozy i rokowania u większości pacjentów z chorobami układu krążenia.

H jak holter ciśnieniowy

Jest to automatyczne monitorowanie ciśnienia tętniczego dzięki aparatowi, który jest noszony przez pacjenta przez 24 godziny i wykonuje wielokrotnie w ciągu dnia pomiar ciśnienia krwi. Wskazania do tego badania to podejrzenie: 

  • nadciśnienia „białego fartucha”;
  • nadciśnienia nocnego
  • izolowanego nadciśnienia tętniczego
  • nadciśnienia opornego.

Wyniki uzyskujemy po odczytaniu danych z rejestratora w komputerze.

H jak holter ekg

Jest to badanie serca polegające na 24-godzinnym zapisie ekg u pacjenta, który prowadzi w tym czasie swoją normalną aktywność życiową. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne. Pozwala np. na diagnostykę zaburzeń rytmu serca, ocenę skuteczności leczenia antyarytmicznego czy ocenę skuteczności rozrusznika serca. Wyniki uzyskujemy po odczytaniu danych z rejestratora w komputerze.

Piśmiennictwo: Choroby wewnętrzne, red. A. Szczeklik, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2005.


Podziel się: