Zabawa
Katarzyna Dera

Zabawa

czyli jak nawiązać z dzieckiem więź...

Bawienie się odgrywa istotną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka, które uczy się między innymi poprzez ruch i dotyk. Zabawa to także droga rozpoznawania i nazywania swych emocji i umacniania relacji z rodzicem. Czas spędzany razem z maluchem sprzyja bowiem utrzymywaniu ciepłych więzi, z których dziecko czerpie psychiczną siłę na całe życie. Stanowi antidotum na codzienne konflikty i jego obawy. Jest też formą bezpiecznego odreagowywania napięć.

Zdarza się, że dziecko bawi się i chce, żeby dorosły był przy nim tylko jako obserwator. Warto poświęcić czas na takie towarzyszenie mu. Cenne tym bardziej jeżeli np. będziemy nazywać jego zachowania i emocje – pomagając mu zrozumieć, co się z nim dzieje. Takie komunikaty potwierdzą nasze zaangażowanie. Nad to będą jasnym przekazem- „kocham cię, akceptuję i lubię z Toba przebywać. Jesteś dla mnie ważny, chcę poświęcać ci swój czas”.

Dla przedszkolaka ogromną role odgrywa również zabawa z rówieśnikami gdyż tym sposobem maluchy uczą się reguł życia społecznego, współpracy i sztuki kompromisu. Często pojawiają się wtedy wyraźne cechy przywódcze oraz konflikty wynikające z niechęci do dzielenia się swymi rzeczami. Należy to uszanować. Pomóc może zaproponowanie wymiany lub "wypożyczenia" „spornej” zabawki-pamiętając jednak o daniu dziecku prawa do odmowy. Zwłaszcza gdy dotyczy to zabawki, która jest dla malucha z jakiś przyczyn szczególnie istotna- dająca mu poczucie bezpieczeństwa. Z wiekiem przedszkolak staje się coraz bardziej skłonny do dzielenia się.

Zabawa to sfera życia, którą maluch może i powinien kontrolować. Jednak rodzice często boją się, że jeżeli pozwolą mu kierować sobą w jej trakcie, to dziecko będzie przenosiło takie wzorce zachowania także na inne sytuacje. Przeważnie tak się nie dzieje, maluch odróżnia bowiem zabawę od rzeczywistości. Natomiast danie mu swobody i prawa do samodzielności w tej sferze pozwala mu rozwinąć swoją autonomię. Poczuć, że ma wpływ na siebie i na otoczenie. Pomaga też przepracowywać swoje trudności, bo dziecko wybiera właśnie taką zabawę, która jest mu w danym momencie potrzebna. Może ponownie „odgrywać” realne sceny, jakie zaobserwowało, doświadczyło aby sobie z nimi poradzić, np. sytuacje wypadku drogowego czy hospitalizacji. W swobodnej zabawie dziecko najpełniej wyrazi siebie: swoje emocje, myśli i pragnienia. Pokaże co jest dla niego ważne i jaką jest osobą. W czasie wspólnych zabaw maluchy wykorzystują bowiem swoją wyobraźnię tworząc wyimaginowane światy i wchodząc w role dorosłych. To też ciekawe pole obserwacji dla wychowawców gdyż dziecko jest niejako miniaturką swego domu i otoczenia , bawiąc się „odzwierciedla” to co zaobserwowało wśród bliskich.

Jak wspomniałam, czasem zabawa staje się naturalną drogą rozładowywania negatywnych emocji. Gdy w życiu dziecka dzieje się coś istotnego, warto obserwować jego zachowania pozwalając mu na wyrażanie siebie poprzez ruch, śpiew czy rysunek. Należy jednak dopytać co ono czuje, bądź jak jego zdaniem czuje się w animowanej sytuacji ulubiona zabawka czy bohater bajki, którą w danej chwili wybiera maluch. Kiedy dziecko np. zachowuje się agresywnie, rzuca misiem, kopie go-nie należy go karcić. Trzeba jednak o tym porozmawiać, poznać źródło frustracji i ustalić zasady: ludziom nie wolno robić krzywdy, zabawkę można wykorzystać aby odreagować.

Pamiętajmy więc, iż moc zabawy wyraża się w tym, że dzieci mogą z niej korzystać, żeby poradzić sobie ze swoimi kłopotami. Dla nas zaś jest niezwykle ważnym źródłem wiedzy oraz drogą umacniania więzi i wspierania zdrowego, harmonijnego rozwoju naszej pociechy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij