
ABC pielęgnacji włosów
Warto zdać sobie sprawę z tego, jak zbudowane są włosy i jakie pełnią funkcje. Należą one do przydatków skóry, są wytworem naskórka, występującym tylko u ssaków. Kiedyś odgrywały znaczącą rolę w procesie termoregulacji, dzisiaj ich rola jest zupełnie inna – stanowią ozdobę, a odpowiednio dobrana fryzura podkreśla charakter właściciela.
Czym jest włos?
Nasze włosy zbudowane są przede wszystkim z keratyny, białka należącego do skleroprotein. Składająca się głównie ze związków siarki i azotu keratyna buduje nie tylko włosy, ale też naskórek i inne jego wytwory, np. paznokcie. Oprócz keratyny we włosach znajduje się także barwnik – melanina, tłuszcze oraz związki mineralne.
Przeciętny człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów – zwykle więcej mają ich osoby o jasnym kolorze włosów (są cieńsze), a mniej ciemnowłosi. Średnio w ciągu dnia wypada nam od 50 do 80 pojedynczych włosów i jest to proces całkowicie naturalny.
Pełne półki kosmetyków
Jeszcze niedawno podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym do włosów był szampon. Z czasem jednak, tak jak cały rynek kosmetyczny, rozwinęła się również branża produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów. Dzisiaj możemy wybierać z ogromnej liczby produktów – odżywek, masek, toników, pianek, serum, wosków.
Na sklepowych półkach znajdziemy kosmetyki nabłyszczające, dodające objętości, odżywcze, zapobiegające przetłuszczaniu się włosów, hamujące łysienie, podkreślające kolor i skręt włosów, a także całe mnóstwo środków koloryzujących i produktów do stylizacji – lakierów, pianek, żeli, past, gum, pudrów...ufff....
Co robić, by nie zagubić się w gąszczu dostępnych preparatów? Wymaga to odrobiny wysiłku, ale warto podjąć wyzwanie. Przede wszystkim powinniśmy określić, jakie są nasze włosy i czego potrzebują. To pierwszy i najważniejszy krok do wyboru właściwego sposobu ich pielęgnacji.
Polecane dla Ciebie
Jakie mam włosy?
Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów włosów – suche, przetłuszczające się i normalne, czasem też literatura wspomina o włosach mieszanych (przetłuszczających się u nasady i przesuszonych na końcach), ale to nie koniec. Dodatkowo włosy mogą być cienkie lub grube, proste, faliste lub kręcone, błyszczące lub matowe
Kiedy pomyślimy o ilości kombinacji, które powstają, zaczynamy wpadać w lekką panikę – jakie tak naprawdę mamy włosy?
Zwykle jednak ocena rodzaju i kondycji włosów nie sprawia zbyt wielu problemów. Ważne jest natomiast, by potem odpowiednio dobrać właściwe preparaty i co najważniejsze – nie przesadzić z ilością stosowanych specyfików.
ABC pielęgnacji
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest po prostu mycie. Zaleca się myć dokładnie włosy i skórę głowy używając delikatnego szamponu odpowiednio dobranego do rodzaju włosów, ale też skóry. Jeśli mamy silny łojotok skóry, włosy również będą się przetłuszczały, jeśli natomiast jest ona przesuszona i będzie się łuszczyć, włosy będą niedostatecznie odżywione. Częstotliwość mycia należy ustalić indywidualnie – gdy włosy silnie się przetłuszczają, należy myć głowę codziennie, jeżeli są przesuszone, można myć je co drugi dzień. Wszystko zależy od naszych osobistych potrzeb i preferencji.
Jeśli włosy potrzebują odżywienia, warto po umyciu zastosować odpowiednią odżywkę do włosów, która nie tylko ułatwi rozczesywanie, ale też odżywi i nabłyszczy włosy. W przypadku włosów bardzo silnie przesuszonych, np. po zabiegach koloryzacyjnych lub częstym stosowaniu prostownicy albo lokówki, warto nałożyć na nie odżywczą maskę. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków zawierających woski roślinne, jedwab czy proteiny, które odbudowują zniszczone i osłabione włosy. W ekstremalnych sytuacjach można dodatkowo nałożyć na włosy odżywkę „bez spłukiwania”, która będzie chroniła je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Jeśli włosy przetłuszczają się, należy unikać stosowania ciężkich masek czy odżywek, a już na pewno nie jest wskazane stosowanie preparatów „bez spłukiwania”. Plączące się włosy można spryskać lekką odżywką w sprayu, która pomoże je rozczesać.
Większość kobiet nie wyobraża sobie życia bez farbowania włosów i chociaż jednym z popularnych trendów są naturalne, srebrne włosy, niewiele odważnych pań decyduje się na taką opcję. Młode kobiety, które nie muszą jeszcze maskować siwych włosów i tak lubią często zmieniać ich kolor, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie i kondycję. Zbyt częste zmiany kolorów osłabiają i silnie wysuszają włosy. Warto więc w takim przypadku poświęcić nieco więcej czasu na ich pielęgnację i stosować dobre, silnie odżywcze preparaty.
Ochrona przed słońcem i mrozem
Promienie UV mają nie tylko negatywny wpływ na naszą skórę. Mogą też niszczyć włosy. Latem należy używać ochronnych szamponów i odżywek, a także kosmetyków z filtrem w sprayu, którym możemy również spryskać włosy. Obowiązkowo należy też pamiętać o nakryciu głowy. Niektóre profesjonalne firmy fryzjerskie w okresie letnim sprzedają specjalnie ochronne mgiełki do włosów. Warto po nie sięgnąć, gdy mamy przesuszone, słabe włosy.
Nie tylko latem nasze włosy narażone są na działanie agresywnych czynników zewnętrznych. Zimowe mrozy, ogrzewanie i ciągłe zmiany temperatury również osłabiają włosy. Dlatego zimą należy nosić czapkę z naturalnych włókien i wzmacniać włosy, np. masując skórę głowy i stosując silnie nawilżające maski.
Piękna fryzura jest doskonałą ozdobą, jednak aby była efektowna nie tylko dwa dni po wizycie u fryzjera, musimy systematycznie dbać o kondycję włosów i skóry głowy. Właściwie dobrane preparaty myjące, odżywcze i ochrona przed warunkami atmosferycznymi sprawią, że włosy będą wyglądały atrakcyjnie przez okrągły rok!