Gimnastyka korekcyjna – dla zdrowia malucha
Justyna Bielecka

Gimnastyka korekcyjna – dla zdrowia malucha

Zastanawiasz się czy posłać syna lub córkę na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej? Dowiedz się, jakie wady można skorygować, gdy dziecko regularnie uczęszcza na zajęcia. Przekonaj się, jaka jest różnica pomiędzy klasycznymi zajęciami z wf-u, a gimnastyką korekcyjną.

W większości przypadków, wadom postawy u dzieci można zapobiec. Należy w tym celu zadbać o wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych, a także zmobilizowanie i wyuczenie dziecka automatycznego przyjmowania prawidłowej postawy ciała.

Jakie wady może skorygować gimnastyka korekcyjna?

Jeśli nasze dziecko ma wady postawy, pomocna okaże się gimnastyka korekcyjna. Jej głównym celem jest wyrównanie odchyleń fizjologicznych, a także profilaktyka.

Gimnastyka korekcyjna może skorygować:

 • problemy z ruchomością stawów barkowych, bioder, a także stawów nóg i stóp
 • wady postawy (tj. krzywy kręgosłup)
 • przykurczone grupy mięśniowe, poprzez rozciągnięcie i wzmocnienie tych osłabionych
 • słabe mięśnie grzbietu i brzucha

Czym różni się gimnastyka korekcyjna od zwykłego wf-u? 

Zajęcia z wychowania fizycznego mają z kolei za zadanie ogólny rozwój fizyczny dzieci. Gimnastyka korekcyjna służy realizacji określonego celu terapeutycznego u dziecka. Rodzaj i forma ćwiczeń podporządkowane są poprawie sylwetki i postawy ciała malucha, są również ściśle dostosowane do możliwości i umiejętności dzieci. Zajęcia odbywają się zwykle w niewielkich grupach, ze względu na konieczność indywidualnego korygowania sylwetki każdego z uczniów podczas wykonywania ćwiczeń, a także świadomość wskazań i przeciwwskazań medycznych do określonego rodzaju ćwiczeń na różnych członkach grupy.

Podczas treningu wykorzystywane są rozmaite przybory, tj. piłki gumowe, lekarskie, szarfy, woreczki z ziarnami czy koce. Zajęcia odbywają się zazwyczaj na małej sali gimnastycznej, rzadziej na świeżym powietrzu.
Duży nacisk kładziony jest na edukację zdrowotną, jak również... zabawowe podejście do gimnastyki, które ma na celu zwiększenie mobilizacji uczniów do wykonywania poleconych ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie

Co zrobić, by gimnastyka korekcyjna przyniosła najlepsze efekty?

Warto wyjaśnić dziecku powód, a także cel uczęszczania na gimnastykę korekcyjną.
Rodzice, w razie możliwości, powinni również zachęcać dziecko do wykonywania ćwiczeń w domu (konieczny będzie nadzór osoby dorosłej, która dopilnuje prawidłowego wykonania ćwiczeń).

Systematyczne, najlepiej codzienne ćwiczenia przyniosą szybsze efekty, a także zaowocują nawykiem przyjmowania prawidłowej postawy u dziecka.

Należy pamiętać, że gimnastyka korekcyjna nie tylko koryguje wady postawy, ale również wspomaga prawidłowy rozwój ciała i poprawia koordynację ruchową.

Dzięki ćwiczeniom dziecko nabywa większej świadomości ciała, wzmacnia osłabione i rozciąga przykurczone mięśnie. Wyrabia również nawyk prostowania pleców i wciągania mięśni brzucha.

Jak codziennie dbać o malucha?

 • zadbaj o regularny wypoczynek malucha na świeżym powietrzu
 • przypominaj dziecku o trzymaniu prawidłowej postawy ciała na co dzień
 • monitoruj ciężar plecaka – zgodnie z zaleceniami  Głównego Inspektora Sanitarnego
 • waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15 procent masy ciała ucznia (więcej na Ile powinien ważyć plecak/tornister?)
 • zapewnij swojemu dziecku odpowiednio dostosowane do wzrostu stanowisko nauki (więcej informacji znajdziesz w artykule Prawidłowa postawa przy biurku)

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij