
Gimnastyka korekcyjna – dla zdrowia malucha
W większości przypadków, wadom postawy u dzieci można zapobiec. Należy w tym celu zadbać o wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych, a także zmobilizowanie i wyuczenie dziecka automatycznego przyjmowania prawidłowej postawy ciała.
Jakie wady może skorygować gimnastyka korekcyjna?
Jeśli nasze dziecko ma wady postawy, pomocna okaże się gimnastyka korekcyjna. Jej głównym celem jest wyrównanie odchyleń fizjologicznych, a także profilaktyka.
Gimnastyka korekcyjna może skorygować:
- problemy z ruchomością stawów barkowych, bioder, a także stawów nóg i stóp
- wady postawy (tj. krzywy kręgosłup)
- przykurczone grupy mięśniowe, poprzez rozciągnięcie i wzmocnienie tych osłabionych
- słabe mięśnie grzbietu i brzucha
Czym różni się gimnastyka korekcyjna od zwykłego wf-u?
Zajęcia z wychowania fizycznego mają z kolei za zadanie ogólny rozwój fizyczny dzieci. Gimnastyka korekcyjna służy realizacji określonego celu terapeutycznego u dziecka. Rodzaj i forma ćwiczeń podporządkowane są poprawie sylwetki i postawy ciała malucha, są również ściśle dostosowane do możliwości i umiejętności dzieci. Zajęcia odbywają się zwykle w niewielkich grupach, ze względu na konieczność indywidualnego korygowania sylwetki każdego z uczniów podczas wykonywania ćwiczeń, a także świadomość wskazań i przeciwwskazań medycznych do określonego rodzaju ćwiczeń na różnych członkach grupy.
Podczas treningu wykorzystywane są rozmaite przybory, tj. piłki gumowe, lekarskie, szarfy, woreczki z ziarnami czy koce. Zajęcia odbywają się zazwyczaj na małej sali gimnastycznej, rzadziej na świeżym powietrzu.
Duży nacisk kładziony jest na edukację zdrowotną, jak również... zabawowe podejście do gimnastyki, które ma na celu zwiększenie mobilizacji uczniów do wykonywania poleconych ćwiczeń.
Polecane dla Ciebie
Co zrobić, by gimnastyka korekcyjna przyniosła najlepsze efekty?
Warto wyjaśnić dziecku powód, a także cel uczęszczania na gimnastykę korekcyjną.
Rodzice, w razie możliwości, powinni również zachęcać dziecko do wykonywania ćwiczeń w domu (konieczny będzie nadzór osoby dorosłej, która dopilnuje prawidłowego wykonania ćwiczeń).
Systematyczne, najlepiej codzienne ćwiczenia przyniosą szybsze efekty, a także zaowocują nawykiem przyjmowania prawidłowej postawy u dziecka.
Należy pamiętać, że gimnastyka korekcyjna nie tylko koryguje wady postawy, ale również wspomaga prawidłowy rozwój ciała i poprawia koordynację ruchową.
Dzięki ćwiczeniom dziecko nabywa większej świadomości ciała, wzmacnia osłabione i rozciąga przykurczone mięśnie. Wyrabia również nawyk prostowania pleców i wciągania mięśni brzucha.
Jak codziennie dbać o malucha?
- zadbaj o regularny wypoczynek malucha na świeżym powietrzu
- przypominaj dziecku o trzymaniu prawidłowej postawy ciała na co dzień
- monitoruj ciężar plecaka – zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego
- waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15 procent masy ciała ucznia (więcej na Ile powinien ważyć plecak/tornister?)
- zapewnij swojemu dziecku odpowiednio dostosowane do wzrostu stanowisko nauki (więcej informacji znajdziesz w artykule Prawidłowa postawa przy biurku)