Seks po 60-tce
Anna Posmykiewicz

Seks po 60-tce

Ludzie w tym wieku kochają się przeważnie częściej niż młodsi, bowiem przeżyli ze sobą więcej lat, znają się lepiej, wiedzą o wszystkich swoich potrzebach. W związku z tym, także odczuwają potrzebę fizycznej bliskości ze sobą.

Czy to w ogóle możliwe? Jest to częste pytanie zadawane przez 20 czy 30 latków, którzy w starszych od siebie ludziach widzą już tylko babcie i dziadków, którzy nie mają prawa do fizycznej miłości.

Współżycie wielu ludzi po 60-tce jest dla nich wspaniałym przeżyciem, zwieńczeniem długoletniego, wspaniałego związku opartego na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu. Ludzie Ci nie wstydzą się nawzajem swojego ciała, które dla nich nadal jest piękne. Seks jest zatem pełen ciepła i uczucia i absolutnie nie stanowi podstawy związku. Jest po prostu jego dopełnieniem.

Problemy dojrzałego seksu

Wiek niesie jednak ze sobą pewne fizyczne problemy utrudniające współżycie. Przede wszystkim mężczyźni mogą mieć problemy z erekcją. Jednak absolutnie nie powinni się tego wstydzić - jest to naturalna kolej rzeczy, a współczesna medycyna potrafi pomóc w takiej sytuacji. Należy po prostu udać się z problemem do seksuologa lub urologa, który po badaniu zaleci właściwy środek poprawiający potencję. Warto zaznaczyć, że liczne środki dostępne w aptekach bez recepty to jedynie suplementy diety i nie mają one tak szybkiego działania jak leki dostępne na receptę.

Dla kobiet w dojrzałym wieku także istnieją środki poprawiające jakość współżycia. Są to przede wszystkim żele nawilżające, bowiem u dojrzałych kobiet często zdarza się suchość pochwy, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi w organizmie. Kobiety powinny także systematycznie odwiedzać ginekologa - brak możliwości zajścia w ciąże nie zwalnia bowiem z wykonywania badań kontrolnych, przede wszystkim cytologii oraz badania piersi.

Jak zachować sprawność seksualną na długie lata?

Chcąc na dłużej zachować sprawność seksualną, seniorzy powinni także prowadzić zdrowy tryb życia oraz przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Jeśli są pod stałą opieką kardiologa czy gastrologa, to powinni stosować zalecone leki i wykonywać badania kontrolne. Zaniedbanie bowiem choroby podstawowej (niestety, w dojrzałym wieku prawie każdy cierpi na jakiś problem zdrowotny), może doprowadzić do problemów ze współżyciem. Poza tym należy zadbać o codzienną aktywność fizyczną (chociażby półgodzinne spacery) i zdrową dietę (duża ilość ryb, warzyw, owoców, chudego mięsa) - zapewni to seniorom większą sprawność na długie lata.

Polecane dla Ciebie

Codzienna porcja czułości rozpali długoletni związek

Seniorzy także często wstydzą się okazywać publicznie swoje uczucia - boją się  pocałować kochaną osobę w miejscu publicznym czy złapać ją za rękę i przytulić. Jest to spowodowane małą tolerancją otoczenia, dla którego zwykle po 60-tce nie ma miejsca na takie zachowania.

Brak codziennej czułości często w dojrzałym wieku może znacznie osłabiać chęć na współżycie - dla starszych kochanków bowiem liczy się zwykle głównie gra wstępna, którą właśnie mogą być delikatne i czułe gesty. Dlatego absolutnie nie wolno przejmować się reakcjami otoczenia - każdy bowiem kiedyś skończy 60 lat i wtedy na pewno także będzie chciał okazywać uczucia bliskiej sobie osobie.

Seks po 60-tce jest inny, często na jego drodze stoją problemy zdrowotne,  ale nie oznacza to, że przez to jest gorszy. Właśnie dlatego, że ludzie znają się już bardzo długo, może być pięknym dopełnieniem długoletniego związku. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij