×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Co zrobić, żeby uczulenie nie zniszczyło Ci urlopu?

Na alergię cierpi bardzo duża ilość osób, zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci. Uczulenie może być wywołane alergenem pokarmowym, wziewnym, zaś w wakacje częste reakcje uczuleniowe zdarzają się po ekspozycji na słońce i po ukąszeniu owadów. Co zatem zrobić, aby urlop upłynął w miłej atmosferze, bez konieczności wizyty u lekarza?

Przede wszystkim osoby, u których wcześniej stwierdzono alergię, muszą pamiętać o zabraniu ze sobą leków, które muszą stosować w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Zażycie leku od razu, kiedy zaczną pojawiać się dolegliwości, spowoduje, że objawy się nie rozwiną i nie będą się nasilać.

Różne terminy pylenia roślin

Większość ludzi dorosłych cierpi na alergię spowodowaną pyłkami drzew i krzewów oraz traw. W takiej sytuacji najlepiej wybrać się na urlop w takim okresie, kiedy akurat uczulające nas rośliny nie są w okresie pylenia. Unikniemy wtedy nieprzyjemnego uczucia pieczenia, zaczerwienienia,  łzawienia i swędzenia oczu oraz kataru. Należy pamiętać, że w okresie od maja do lipca pylą trawy, w okresie od lipca i sierpnia najintensywniej pyli pokrzywa. Lipiec i sierpień to także okres pylenia szczawiu zwyczajnego, babki oraz bylicy. W lipcu występuje również duże stężenie pyłków lipy, zaś w czerwcu - bzu zwyczajnego. W okresie letnim występuje także duże stężenie grzybów z rodzaju alternaria i cladosporium.

Alergia pokarmowa

Chociaż alergia pokarmowa dotyczy zwykle dzieci, to jednak czasami objawy uczulenia występują  także u dorosłych. W czasie urlopu najbardziej narażeni jesteśmy na wystąpienie uczulenia w egzotycznych krajach, próbując tamtejszych lokalnych przypraw, dań oraz owoców. W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów, jak pokrzywka, świąd skóry, nudności, wymioty, pieczenie w gardle, biegunka, mrowienie warg i języka, należy natychmiast przestać spożywać dany produkt i udać się do lekarza.

Uczulające promienie słońca

Latem częste jest także uczulenie na słońce. Dlatego też chcąc uniknąć swędzącej wysypki, która czasami może nawet przypominać opryszczkę zlokalizowaną  na skórze, należy stosować kremy z wysokim filtrem oraz chronić się przed zbyt intensywnymi promieniami słońca w cieniu.  Jeśli stosujemy leki na stałe, należy uważnie czytać ich ulotki. Czasami bowiem zdarza się, że stosując dany lek nie można korzystać z kąpieli słonecznych, gdyż wywoła to właśnie uczulenie.

Odczyn alergiczny po ukąszniu przez owada

W okresie wakacyjnym często zdarzają  się objawy uczuleniowe po ukąszeniu przez różnego rodzaju owady.  Zwykle odczyn alergiczny jest niewielki  i wystarczy użycie maści dostępnej w aptece bez recepty oraz wapna.

Stosuj tylko sprawdzone leki!

W czasie letnich wyjazdów nie powinniśmy także używać leków, np. antybiotyków czy środków przeciwbólowych, których nie zażywaliśmy nigdy wcześniej. Czasami bowiem po środkach farmakologicznych także pojawiają się objawy alergii, które w takich przypadkach zwykle bywają bardzo mocno nasilone i wymagają interwencji lekarza.

Wstrząs anafilaktyczny

Na koniec bardzo ważna informacja - wszystkie rodzaje alergenów mogą wywoływać bardzo silną reakcję uczuleniową, która może czasami przerodzić się  w tzw. wstrząs anafilaktyczny, który jest groźny dla życia. Jego objawy to duszność, spadek ciśnienia, zaburzenia świadomości, ostra dyspepsja, obrzęk krtani, blada, spocona skóra, słabo wyczuwalne, szybkie tętno. W takiej sytuacji natychmiast należy wezwać Pogotowie Ratunkowe, gdyż pacjent będzie wymagał podania silnie działających leków.


Podziel się: