
Przewodnik po spa. Jakie zabiegi warto wybrać?
Ajurweda - hinduska sztuka życia
Wywodząca się z Indii ajurweda jest jednym z najstarszych systemów medycznych. Opiera się na holistycznym podejściu do człowieka oraz wytworzeniu i zachowaniu równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. System ten wyróżnia trzy podstawowe typy energetyczne człowieka, tzw. doshe – vata, pitta, kapha. Zakłada, że każdy z nas ma unikalną kombinację tych trzech sił, a jej poznanie i utrzymywanie w równowadze zapewnia dobre samopoczucie i zdrowie.
Zabiegi zgodne z filozofią ajurwedy mają za zadanie m.in. oczyścić organizm, udrożnić jego kanały energetyczne, przywrócić spokój oraz równowagę ciała i ducha.
Wśród rytuałów ajurwedyjskich w spa znajdziemy np. wykonywany ciepłym olejem sezamowym masaż abhyanga, wyszczuplający masaż pudrem ziołowym udvartana, czy relaksującą i niwelującą migreny shirodarę – masaż głowy ciepłym olejem. Jednym z ciekawszych zabiegów jest tzw. netra vasti, czyli kąpiel oczu w klarowanym maśle. Brzmi dziwnie? Może trochę, ale to bardzo przyjemny zabieg, który doskonale oczyszcza oko, przynosi ulgę osobom pracującym dużo przed ekranem komputera, a nawet… wygładza zmarszczki.
Lomi-lomi - hawajska energia
W ofercie zabiegów w spa znajduje się często egzotyczny masaż lomi-lomi. Ta niezwykła technika relaksacji pochodzi z Hawajów, gdzie powstała w zgodzie z filozofią Huny. Podstawę Huny stanowi przekonanie, że człowiek jest ściśle związany z naturą, stąd też ruchy masażu inspirowane są falowaniem morza lub powiewem wiatru. Podstawowe zadanie lomi-lomi to przekazanie za pomocą rąk pozytywnych uczuć – akceptacji, szacunku i miłości.
Rytuał ten wykonywany jest głównie przedramionami, a masażysta porusza się niezwykłym, tanecznym ruchem. Lomi-lomi składa się z wielu elementów, czerpiących z różnorodnych technik – masażu relaksacyjnego, refleksoterapii, akupresury, a nawet reiki. Ma więc wielowymiarowe działanie. Pomaga pozbyć się napięcia, uspokaja, usuwa dolegliwości bólowe i uwalnia pokłady pozytywnej energii.
Polecane dla Ciebie
Kobido z Kraju Kwitnącej Wiśni
Masaż kobido znany jest w Japonii od wieków. Stał się niezwykle popularny dzięki wspaniałym rezultatom, jakie zapewnia – natychmiastowemu liftingowi twarzy, poprawie krążenia i pobudzeniu komórek skóry do produkcji kolagenu. Jest mieszanką różnorodnych technik masażu z przewagą shiatsu (ruchów uciskających). W zależności od stanu skóry ruchy w kobido są delikatne lub mocniejsze, a ich zadanie to gimnastyka mięśni twarzy oraz usprawnienie przepływu krwi w tkankach. Dzięki stymulacji krążenia skóra staje się lepiej odżywiona i dotleniona, wzrastają też jej możliwości samoregeneracji. W Japonii masaż kobido uważa się za jedną z najskuteczniejszych naturalnych terapii anti-aging. Zwykle podziwiamy urodę Japonek, może więc warto wypróbować stosowane przez nie sposoby dbania o urodę i dobre samopoczucie?
Tajskie stemple
Masaż za pomocą podgrzewanych, wypełnionych naturalnymi substancjami stempli wywodzi się z egzotycznej Tajlandii. Zgodnie z tradycją zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnie przygotowywanych stempli, w których znajduje się odpowiednia mieszanka ziół (np. trawy cytrynowej, imbiru), alg, lub soli morskiej. Do masażu stemple podgrzewa się, dzięki czemu substancje czynne uwalniają się, a sam zabieg staje się przyjemniejszy. Jego efektem jest głęboki relaks, masaż znakomicie bowiem rozluźnia mięśnie, pomaga usunąć nagromadzone w organizmie toksyny, a uwalniające się w trakcie jego trwania egzotyczne aromaty doskonale odprężają umysł i ciało.
Hammam - dobrodziejstwo pary
Tradycję hammamu zapoczątkowali Grecy i Rzymianie, jednak największą popularność zyskał on w krajach arabskich. Hammam to rodzaj łaźni, służącej do zabiegów kompleksowego oczyszczania ciała. Tradycyjny hammam składa się z kilku pomieszczeń, w których dokonuje się kolejnych rytuałów – kąpieli w basenie, wizyty w łaźni parowej, a na koniec wymycia i osuszenia ciała. Oczywiście rytuał w spa różni się nieco od tradycyjnego. Zwykle zabieg zaczyna się od uspokajającej kąpieli, następnie przechodzimy do łaźni parowej, kolejnym krokiem jest peeling i tradycyjny masaż olejami na podgrzewanym, kamiennym stole. Hammam ma niesamowicie relaksujące, kompleksowe działanie. Trzeba na niego przeznaczyć więcej czasu niż na inne zabiegi, ale również relaks jest intensywniejszy. Zabieg oczyszcza skórę z toksyn, pobudza krążenie, a odżywczy masaż poprawia wygląd i kondycję skóry.