×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kiedy zaczynamy spalać tkankę tłuszczową?

Nad powyższym pytaniem zastanawia się większość odchudzających się osób. Jedni mówią, że tłuszcz zaczyna się spalać po 20 minutach treningu, inni, że po 15, jeszcze inni zaś przekonują, że dopiero po 30-40 minutach poruszamy rezerwy zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Jak jest naprawdę?

Bez wnikliwych badań nie da się określić konkretnego czasu, po jakim organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Zależy to od wielu czynników, także genetycznych. Każdy z nas ma inny metabolizm i inaczej wykorzystuje zasoby energetyczne. Nie ma również takiego momentu, w którym organizm czerpie energię wyłącznie z tłuszczów. Zmianie ulega jedynie procentowy udział poszczególnych substratów w przemianach energetycznych.

Bardzo ważnym czynnikiem warunkującym rodzaj owych przemian jest intensywność wysiłku. Można ją określać np. mierząc tętno. W początkowej fazie wysiłku, przy niższych wartościach tętna, organizm czerpie energię głównie z glikogenu zmagazynowanego w mięśniach oraz we krwi. Po pewnym czasie, gdy rezerwy glikogenu zaczynają się wyczerpywać, organizm stopniowo zaczyna pozyskiwać energię z tkanki tłuszczowej. Już nawet po kilku minutach wysiłku zaczynamy korzystać z tkanki tłuszczowej, jednak jej udział początkowo jest bardzo mały. Z czasem udział tłuszczów w przemianach zaczyna się zwiększać. Na to, jak szybko zacznie on przeważać nad udziałem węglowodanów, wpływ mają zarówno wspomniane czynniki genetyczne, stopień wytrenowania organizmu oraz intensywność wysiłku. Gdy organizm osiągnie tętno w granicach 65-75%, wówczas jest największy udział przemian tlenowych, co oznacza, że spalamy więcej tłuszczów niż węglowodanów. Jeżeli jednak intensywność wysiłku wzrośnie jeszcze bardziej, powyżej 75, 85%, wówczas ponownie udział tłuszczów spada. Dlatego zamiast skupiać się na czasie treningu, lepiej jest zwrócić większą uwagę na jego intensywność i kontrolować tętno przez cały czas oraz utrzymywać je na odpowiednim poziomie.


Podziel się: