Ortokorekcja - pomoc dla krótkowidza
Jolanta Staśkiewicz

Ortokorekcja - pomoc dla krótkowidza

Co może zrobić krótkowidz, który ma już dość okularów? Może założyć na noc specjalne soczewki kontaktowe.

Ortosoczewki, jak nazywają nowe szkła specjaliści, w ciągu nocy spłaszczają rogówkę na tyle, aby za dnia pacjent miał dobrą ostrość wzroku bez korekcji. Lecznicze soczewki wprowadziła w Polsce dr Helena Dominiak-Rybarczyk z Poznania. Jej zainteresowania ortokeratologią - niechirurgicznym procesem kształtowania rogówki i obniżania wad wzroku - sięgają lat sześćdziesiątych. Wtedy bowiem okuliści w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zauważyli, że zakładanie twardych soczewek kontaktowych powoduje czasowe zmiany w kształcie rogówki.

Powinny przepuszczać tlen

Przez ostatnie czterdzieści lat trwały badania nad stworzeniem specjalnego materiału, który będzie niezwykle lekki, a jednocześnie nadawać będzie rogówce właściwy kształt. Powinien też przepuszczać tlen, zapewniając rogówce właściwy metabolizm. Równocześnie trwały prace nad stworzeniem urządzenia do sporządzania komputerowej mapy rogówki oraz specjalistycznych oprogramowań, pozwalających dopasować kształt ortosoczewek do kształtu rogówki oka konkretnego pacjenta. Efekty tych badań pomagają dziś pacjentom uwolnić się od soczewek kontaktowych i okularów w ciągu dnia.
- Metoda ta jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla sportowców, jak i dla osób pracujących w zapylonych i zadymionych warunkach, gdzie stosowanie soczewek kontaktowych nie jest wskazane - mówi dr Helena Dominiak-Rybarczyk.

Metoda niechirurgiczna

Dobór soczewki poprzedzony jest kompleksowym badaniem okulistycznym, na które składa się m.in. komputerowe badanie rogówki, stworzenie jej mapy, badanie ostrości wzroku oraz badanie oka w lampie szczelinowej. - Dopiero na podstawie tych badań okulista dobiera odpowiednia soczewkę, zakłada ją na oko i sprawdza jej ułożenie na rogówce w lampie szczelinowej - tłumaczy dr Dominiak-Rybarczyk. Po dobraniu właściwych ortosoczewek pacjent otrzymuje ich komplet wraz ze środkami pielęgnacyjnymi. Otrzymaną soczewkę zakłada na noc, a następnego dnia rano przychodzi na wizytę kontrolną. Okulista sprawdza, czy efekt korekcji wady nie odbiega od oczekiwań. Zmiany kształtu rogówki ocenia przy pomocy topografu rogówki. Jeśli uzna, że możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów, na kolejną noc pacjent zakłada inna ortosoczewkę. Mówiąc o zaletach ortoleczenia dr Dominiak-Rybarczyk podkreśla, że jest to metoda niechirurgiczna i nieinwazyjna. Ortosoczewki nie uszkadzają rogówki, a po zaprzestaniu ich stosowania, rogówka przybiera kształt pierwotny.

Polecane dla Ciebie

Nie dla każdego

Ortoleczenie jest najbardziej skuteczne u krótkowidzów z wadą do 4,5 dioptrii i astygmatyzmie do -1,5 dioptrii. Wady wyższego rzędu mogą być skorygowane częściowo. U osób krótkowzrocznych z wadą powyżej 5 dioptrii, ortosoczewki powodują obniżenie wady o ok. 4 dioptrie.

Początkowo pacjent zakłada soczewki co noc. Po kilku miesiącach rzadziej - zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ortoleczenie powoduje, że pacjent, zakładając soczewki 2 razy w tygodniu, osiąga maksymalna ostrość wzroku podczas dnia. Do ortoleczenia nie mogą być zakwalifikowani pacjenci ze zbyt płaską lub zbyt wypukłą rogówką, jak i pacjenci ze stożkiem rogówki. Szybkość zmian zachodzących na skutek ortoleczenia zależy od podatności tkanki rogówki na działanie soczewek. Jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Spłaszczyć rogówkę

Wada krótkowzroczności występuje wtedy, gdy oko jest zbyt długie w stosunku do krzywizny rogówki i światło wpadające do oka nie może być zogniskowane na siatkówce. Promienie zostają zogniskowane przed siatkówką, powodując nieostre widzenie. Właściwe widzenie można uzyskać po spłaszczeniu rogówki na tyle, aby zogniskowanie obrazu przenieść na siatkówkę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij