
Nowa szczepionka przeciwko COVID-19 dotarła do Polski – kiedy bezpłatne szczepienia?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że bezpłatna szczepionka przeciwko COVID-19 na sezon 2024/2025 wkrótce będzie dostępna dla pacjentów. Prawdopodobnie będzie można się zaszczepić 25 października 2024 roku.
- Rozpoczęło się wystawianie skierowań na szczepienie na COVID-19
- Będą bezpłatne szczepionki przeciwko COVID-19
- Kto będzie mógł się zaszczepić przeciwko COVID-19?
Rozpoczęło się wystawianie skierowań na szczepienie na COVID-19
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że już niebawem pacjenci będą mieli możliwość zaszczepienia się nową szczepionką przeciwko COVID-19. Wcześniejsze zapewnienia MZ mówiły o tym, że preparat będzie dostępny w połowie października, nastąpiły jednak opóźnienia w jego dostawie. Obecnie szczepionki znajdują się w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – w tej chwili jest to 300 tys. wakcyn, a pod koniec miesiąca zostanie dostarczonych kolejne 700 tys.
Wystawianie skierowań na szczepienia przeciw COVID-19 na sezon 2024/2025 ruszyło 18 października 2024 roku – będą one dostępne na Internetowych Kontach Pacjentów (IKP).
Będą bezpłatne szczepionki przeciwko COVID-19
Liczba osób, u których diagnozuje się zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, nieustannie rośnie. Wciąż dominują subwarianty Omikrona – w Europie coraz częściej jest to nowy podwariant o nazwie XEC. Objawy zakażenia w większości przypadków są łagodne do umiarkowanych i obejmują symptomy grypopodobne (łatwo je pomylić z przeziębieniem lub grypą).
21 października 2024 roku Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym informuje, że na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 2 października 2024 roku, zaleceń WHO, CDC oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) w Polsce będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19. Będą one kontynuacją szczepień wykonywanych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Sfinansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kto będzie mógł się zaszczepić przeciwko COVID-19?
Szczepionkę Spikevax JN.1 będą mogły przyjąć osoby w wieku 12 lat i starsze. Szczepienie jest szczególnie zalecane seniorom powyżej 60. roku życia, młodzieży i dorosłym zmagającym się ze schorzeniami przewlekłymi (m.in. z cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek, chorobami układu krążenia, zaburzeniami neurorozwojowymi, otyłością) czy z obniżoną odpornością (pacjenci z chorobami nowotworowymi czy stosujący leki immunosupresyjne). Jest ono jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek preparatów przeciwko COVID-19.
Szczepienia w sezonie 2024/2025 będą realizowane w:
- przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- aptekach ogólnodostępnych, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych (niezbędne jest skierowanie na szczepienie).
Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie www.pacjent.gov.pl.
Co istotne, szczepienie można wykonać jednocześnie ze szczepieniem przeciwko grypie. Jest ono bezpieczne także dla kobiet w ciąży.