Młoda kobieta w szarym swetrze trzyma się za serce z grymasem na twarzy
Arkadiusz Dąbek

Czy SARS-CoV-2 może wywoływać arytmię?

Badając wpływ zakażenia koronawirusem na układ kardiologiczny, udało się potwierdzić, że infekuje on komórki węzła zatokowego serca, co przekłada się na rozwój arytmii. Jak wyglądał eksperyment, co skłoniło naukowców do zbadania tej zależności i co wyniki analiz wnoszą do obecnego stanu wiedzy?

Według najnowszych badań naukowych komórki rozrusznika serca mogą być infekowane przez wirus SARS CoV-2, wywołując tzw. ferroptozę, czyli zależna od żelaza śmierć komórki, która w przypadku tego mechanizmu zaczyna się w węźle zatokowym. Skutkuje to zaburzeniem rytmu pracy serca, doprowadzając do arytmii.

COVID-19 a układ sercowo-naczyniowy

Ponad dwa lata od wybuchu pandemii wywołanej koronawirusem SARS CoV-2 wciąż badane są długofalowe następstwa zakażenia, związane z wieloma układami i organami. Najnowsze dane dotyczące wpływu COVID-19 na układ krążenia są równie niepokojące, ponieważ sugerują, że oprócz postcovidowych zaburzeń kardiologicznych, takich jak zawał serca, udar, zapalenie mięśnia sercowego lub niewydolność serca, wirus uszkadza także komórki serca odpowiadające za regulację rytmu jego pracy.

COVID-19 a artymia

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Weill Cornell Medicine w Nowym Yorku, a ich wyniki opublikowano w czasopiśmie Circulation Research. Naukowcy ocenili, że prawie 17% pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem doświadczyło zaburzeń rytmu pracy serca, co potwierdzono, wykonując badanie EKG. Ponad poła pacjentów, u których zakażenie przebiegało z wysoką gorączką, miała także stwierdzoną bradykardię.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia artymii

Coraz więcej dowodów naukowych sugeruje, że  SARS-CoV-2 może infekować wyspecjalizowane komórki serca zwane, tzw.  komórki rozrusznika. Kiedy zostaną one zakażone, rozpoczyna się  autodestrukcyjny proces – ferroptoza, czyli  zależna od żelaza śmierć komórki, która rozpoczyna się w węźle zatokowym, czyli w głównym motorze napędowym serca.

Polecane dla Ciebie

Jak przebiegał eksperyment?

W celu zbadania mechanizmu zakażenia komórek węzła zatokowego wykorzystano komórki macierzyste, a dokładnie ludzkie embrionalne komórki macierzyste (hESCs) oraz komórki zwierzęce, które pochodziły od złotego chomika syryjskiego (zwierzęta podatne na  zakażenie koronawirusem). Po ekspozycji na SARS CoV-2 okazało się, że te komórki hESCs i te pochodzące z węzła zatokowego zwierząt są wyjątkowo podatne na ferroptozę wywołaną zakażeniem tym koronawirusem. Sprawdzono także, czy mechanizm śmierci komórki można odwrócić, wykorzystując w tym celu czynniki chelatujące żelazo – deferoksamina i imatinib, czyli takie związki chemiczne, które łączą się z określonymi jonami metali. Okazało się, że obie substancje mogę hamować proces ferroptozy.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda badanie poziomu żelaza we krwi, jakie są normy oraz objawy zaburzeń ilości tego pierwiastka w porganizmie

Jakie będą kolejne kroki badania wpływu COVID-19 na pracę serca?

Naukowcy wspólnie przyznają, że wszystkie badania mają charakter analiz przedklinicznych wykonanych tylko na komórkach macierzystych i tych pochodzących z węzłów zatokowych zwierząt, dlatego potrzebne są dalsze, pogłębione prace nad tym tematem. Kardiolog z Keck Medicine of USC podkreśla, że to odkrycie jest bardzo znaczące, ale wyniki nie są dla niego zaskakujące. Wynika to faktu, że zaczęto przyjmować na oddziały kardiologiczne coraz młodszych pacjentów, u których po przechorowaniu COVID-19 zdiagnozowano zaburzenia rytmu pracy serca. Dzięki zaobserwowaniu mechanizmu, który przeciwdziała ferroptozie węzła zatokowego, dostrzeżono także nowy potencjał terapeutyczny. Obecnie polega on na leczeniu chirurgicznym, podczas którego zostaje wszczepiony elektroniczny rozrusznik zastępujący uszkodzony węzeł zatokowo-przedsionkowy. Być może dzięki tym odkryciom leczenie kardiochrirurgiczne nie będzie konieczne w każdym przypadku.

 1. Gallagher M., COVID-19 and the heart: Can SARS-CoV-2 cause arrhythmia?, www.medicicalnewstoday.com [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-and-the-heart-can-sars-cov-2-cause-arrhythmia#Takeaways-and-future-potential, [dostęp:] 12.04.2022.
 2. Han y. i in., SARS CoV-2 infection induces ferroptosis of sinoatrial node pacemaker cells, https://www.ahajournals.org/journal/res [online], https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCRESAHA.121.320518 [dostęp:] 12.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

 • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

  Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij