Młoda kobieta w szarym swetrze trzyma się za serce z grymasem na twarzy
Arkadiusz Dąbek

Czy SARS-CoV-2 może wywoływać arytmię?

Badając wpływ zakażenia koronawirusem na układ kardiologiczny, udało się potwierdzić, że infekuje on komórki węzła zatokowego serca, co przekłada się na rozwój arytmii. Jak wyglądał eksperyment, co skłoniło naukowców do zbadania tej zależności i co wyniki analiz wnoszą do obecnego stanu wiedzy?

Według najnowszych badań naukowych komórki rozrusznika serca mogą być infekowane przez wirus SARS CoV-2, wywołując tzw. ferroptozę, czyli zależna od żelaza śmierć komórki, która w przypadku tego mechanizmu zaczyna się w węźle zatokowym. Skutkuje to zaburzeniem rytmu pracy serca, doprowadzając do arytmii.

COVID-19 a układ sercowo-naczyniowy

Ponad dwa lata od wybuchu pandemii wywołanej koronawirusem SARS CoV-2 wciąż badane są długofalowe następstwa zakażenia, związane z wieloma układami i organami. Najnowsze dane dotyczące wpływu COVID-19 na układ krążenia są równie niepokojące, ponieważ sugerują, że oprócz postcovidowych zaburzeń kardiologicznych, takich jak zawał serca, udar, zapalenie mięśnia sercowego lub niewydolność serca, wirus uszkadza także komórki serca odpowiadające za regulację rytmu jego pracy.

COVID-19 a artymia

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Weill Cornell Medicine w Nowym Yorku, a ich wyniki opublikowano w czasopiśmie Circulation Research. Naukowcy ocenili, że prawie 17% pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem doświadczyło zaburzeń rytmu pracy serca, co potwierdzono, wykonując badanie EKG. Ponad poła pacjentów, u których zakażenie przebiegało z wysoką gorączką, miała także stwierdzoną bradykardię.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia artymii

Coraz więcej dowodów naukowych sugeruje, że  SARS-CoV-2 może infekować wyspecjalizowane komórki serca zwane, tzw.  komórki rozrusznika. Kiedy zostaną one zakażone, rozpoczyna się  autodestrukcyjny proces – ferroptoza, czyli  zależna od żelaza śmierć komórki, która rozpoczyna się w węźle zatokowym, czyli w głównym motorze napędowym serca.

Powiązane produkty

Jak przebiegał eksperyment?

W celu zbadania mechanizmu zakażenia komórek węzła zatokowego wykorzystano komórki macierzyste, a dokładnie ludzkie embrionalne komórki macierzyste (hESCs) oraz komórki zwierzęce, które pochodziły od złotego chomika syryjskiego (zwierzęta podatne na  zakażenie koronawirusem). Po ekspozycji na SARS CoV-2 okazało się, że te komórki hESCs i te pochodzące z węzła zatokowego zwierząt są wyjątkowo podatne na ferroptozę wywołaną zakażeniem tym koronawirusem. Sprawdzono także, czy mechanizm śmierci komórki można odwrócić, wykorzystując w tym celu czynniki chelatujące żelazo – deferoksamina i imatinib, czyli takie związki chemiczne, które łączą się z określonymi jonami metali. Okazało się, że obie substancje mogę hamować proces ferroptozy.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda badanie poziomu żelaza we krwi, jakie są normy oraz objawy zaburzeń ilości tego pierwiastka w porganizmie

Jakie będą kolejne kroki badania wpływu COVID-19 na pracę serca?

Naukowcy wspólnie przyznają, że wszystkie badania mają charakter analiz przedklinicznych wykonanych tylko na komórkach macierzystych i tych pochodzących z węzłów zatokowych zwierząt, dlatego potrzebne są dalsze, pogłębione prace nad tym tematem. Kardiolog z Keck Medicine of USC podkreśla, że to odkrycie jest bardzo znaczące, ale wyniki nie są dla niego zaskakujące. Wynika to faktu, że zaczęto przyjmować na oddziały kardiologiczne coraz młodszych pacjentów, u których po przechorowaniu COVID-19 zdiagnozowano zaburzenia rytmu pracy serca. Dzięki zaobserwowaniu mechanizmu, który przeciwdziała ferroptozie węzła zatokowego, dostrzeżono także nowy potencjał terapeutyczny. Obecnie polega on na leczeniu chirurgicznym, podczas którego zostaje wszczepiony elektroniczny rozrusznik zastępujący uszkodzony węzeł zatokowo-przedsionkowy. Być może dzięki tym odkryciom leczenie kardiochrirurgiczne nie będzie konieczne w każdym przypadku.

  1. Gallagher M., COVID-19 and the heart: Can SARS-CoV-2 cause arrhythmia?, www.medicicalnewstoday.com [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-and-the-heart-can-sars-cov-2-cause-arrhythmia#Takeaways-and-future-potential, [dostęp:] 12.04.2022.
  2. Han y. i in., SARS CoV-2 infection induces ferroptosis of sinoatrial node pacemaker cells, https://www.ahajournals.org/journal/res [online], https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCRESAHA.121.320518 [dostęp:] 12.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij