kobieta w maseczce pod parasolem
Justyna Piekara

Jak różne warunki pogodowe wpływają na transmisję koronawirusa SARS-CoV-2?

Czynniki pogodowe, takie jak prędkość wiatru, wilgotność i temperatura powietrza, mają wpływ na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Dzięki postępowi w dziedzinie symulacji dynamiki płynów i wymiany ciepła, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady, naukowcy zyskali narzędzia, które pozwalają prowadzić badania bardziej wnikliwie.

Jak przenosi się wirus SARS-CoV-2?

Nowy koronawirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego-2 (SARS-CoV-2) jest transmitowany poprzez cząsteczki unoszące się w powietrzu. Osoba zakażona podczas rozmowy, kaszlu czy kichania uwalnia do otoczenia aerozole, które mogą zawierać aktywne wirusy. Utrzymują się one zawieszone w powietrzu przez pewien czas, po czym opadają na podłoże (w odległości około 2 metrów). Na różnych powierzchniach wirus jest w stanie przetrwać od kilku godzin do kilku dni. Dotknięcie zakażonego przedmiotu, a następnie przeniesienie dłoni w rejon ust, nosa lub oczu może zapoczątkować infekcję.

Transmisja jest wieloczynnikowa, dlatego zdaniem specjalistów, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, potrzebne jest wieloaspektowe podejście, które obejmuje szczepienia, noszenie masek oraz regularne wietrzenie pomieszczeń.

Czynniki meteorologiczne – jak wpływają na transmisję koronawirusa SARS-CoV-2?

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”, sugeruje, że rola warunków pogodowych w dynamice rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jest znacząca. Zespół z Yale School of Public Health (YSPH) ustalił, że 17,5% wszystkich składowych mających wpływ na współczynnik reprodukcji wirusa (wskaźnik R informuje, ile osób statystycznie zakaża jedna zainfekowana osoba) można przypisać czynnikom meteorologicznym.

Badacze odkryli, że temperatury powyżej 20℃, wysoka wilgotność i wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego były związane z mniej intensywną transmisją wirusa z osoby na osobę, a tym samym mniejszą liczą nowych infekcji.

Naukowcy z Renaissance School of Medicine na Stony Brook University w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali ponad 96 tysięcy przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w hrabstwie Suffolk, w stanie Nowy Jork w USA, które miały miejsce między marcem a grudniem 2020 roku. Średnia prędkość wiatru i maksymalna dzienna temperatura zostały zaczerpnięte z rejestrów przez National Oceanic and Atmospheric Administration. W ciepłe wietrzne dni ryzyko transmisji SARS-CoV-2 spadało o 45%. Naukowcy sądzą, że większe prędkości wiatru rozpraszają cząsteczki wirusa i zmniejszają ryzyko infekcji. Badacze doszli do wniosku, że mała prędkość wiatru (poniżej 5 mil na godzinę) może ograniczać efekt ochronny wysokich temperatur. Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „BMC Infectious Diseases” pod koniec ubiegłego roku.

Uczeni z Cypru spostrzegli, że na początku pandemii projekty badawcze były skupione na poznaniu biologicznych aspektów wirusa SARS-CoV-2. Doktor Talib Dbouk i profesor Dimitris Drikakis z Uniwersytetu w Nikozji obrali sobie za cel lepsze zrozumienie dynamiki transmisji patogenu. Opracowali zaawansowaną platformę numeryczną CFD (ang. Computational Fluid Dynamics), która umożliwia przewidywanie zmian stężenia koronawirusa w kropelkach śliny, które unoszą się w powietrzu. Ich badania wykazały, że żywotność koronawirusa jest wyższa przy umiarkowanych wartościach temperatury powietrza (poniżej lub równych 25℃) oraz przy wysokich wartościach wilgotności względnej (większych lub równych 65%). Według naukowców odkrycie wyjaśnia, dlaczego zimowe infekcje wirusowe są częstsze niż w miesiącach letnich.

Powiązane produkty

Dwa metry dystansu fizycznego może nie być wystarczające

Nicholas Jones i współpracownicy z Oxford University informują, że dwumetrowy dystans może nie być wystarczający w miejscach, w których istnieje wysokie ryzyko zakażenia. Dostarczają dowodów, że cząsteczki koronawirusa mogą przenosić się na odległość nawet do 8 metrów. Artykuł ukazał się na łamach czasopisma „British Medical Journal”.

Sprawdź, jak dbać o skórę pod maseczką.

Naukowcy zauważają, że obecne przepisy dotyczące bezpiecznego dystansu społecznego opierają się na przestarzałym modelu. Według badaczy nowe zasady dotyczące dystansowania w czasie pandemii powinny uwzględniać wiele czynników wpływających na ryzyko, takich jak wentylacja i obłożenie pomieszczeń, a także czas ekspozycji na działanie patogenu.

Lydia Bourouiba z Massachusetts Institute of Technology opublikowała wyniki swoich badań w „Journal of the American Medical Association”. Rezultaty pracy badaczki potwierdzają doniesienia zespołu z Oxfordu. Badaczka oszacowała, że kropelki aerozoli wydzielane podczas kaszlu czy kichania mogą przemieszczać się na odległość 27 stóp, co odpowiada 8,2 metra.

Według nowego badania, które niedawno ukazało się w „Environmental Science & Technology” miejscami, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 są: zatłoczone kino (ryzyko zakażenia wzrasta do 54%, jeśli osoby zgromadzone na widowni rozmawiają) i siłownia (ryzyko zakażenia wzrasta do 99%, jeżeli pomieszczenie jest słabo wentylowane i ćwiczący nie noszą maseczek ochronnych). Autorzy artykułu zwracają uwagę, że pomieszczenia, w których na co dzień funkcjonujemy, często nie są odpowiednio zaprojektowane. Pandemia COVID-19 uwidoczniła ten problem. Pomimo wymagań określonych w krajowych normach budowlanych duża część budynków ma bardzo niskie wskaźniki wentylacji.

  1. S. A. P. Clo­uston, O. Moro­zova, J. R. Meli­ker, A wind speed thre­shold for incre­ased out­door trans­mis­sion of coro­na­vi­rus: an eco­lo­gi­cal study, „BMC Infec­tious Dise­ases”, nr 21 2021, [online], https://doi.org/10.1186/s12879-021-06796-z, [dostęp:] 20.01.2022.
  2. N. R. Jones, Z. U. Qure­shi, R. J. Tem­ple, Two metres or one: what is the evi­dence for phy­si­cal distan­cing in covid-19, „BMJ”, nr 370 2020, [online] doi: https://doi.org/10.1136/bmj.m3223,[dostęp:] 20.01.2022.
  3. Y. Ma, S Pei, J. Sha­man, Role of mete­oro­lo­gi­cal fac­tors in the trans­mis­sion of SARS-CoV-2 in the Uni­ted Sta­tes, „Nature Com­mu­ni­ca­tions”, nr 12 2021, [online] https://doi.org/10.1038/s41467-021-23866-7, [dostęp:] 20.01.2022.
  4.  L. Bouro­uiba, Tur­bu­lent gas Clo­uds and Respi­ra­tory Patho­gen Emis­sions, „JAMA”, nr 323 (18) 2020, s 1837-1838, DOI: 10.1001/jama. 2020.4756, [dostęp:] 20.01.2022.
  5. J. W. Ray­mond, COVID-19: Do windy days reduce trans­mis­sion?, „medi­cal­new­sto­day.com” [online], https://www.medi­cal­new­sto­day.com/ar­tic­le­s/co­vid-19-do-windy-days-reduce-trans­mis­sion/, [dostęp:] 20.01.2022.
  6. Z. Peng, A. L. Pineda Rojas, E. Kropff, Prac­ti­cal Indi­ca­tors for Risk of Air­borne Trans­mis­sion in Sha­red Indoor Envi­ron­ments and Their Appli­ca­tion to COVID-19 Out­bre­aks, „Envi­ron­men­tal Science & Tech­no­logy”, nr 56 (2) 2022, s, 1125–1137, [online] https: //doi. org/10.1021/acs. est. 1c06531, [dostęp:] 20.01.2022.
  7. E. Hen­der­son, Eva­po­ra­tion is cri­ti­cal for coro­na­vi­rus trans­mis­sion in col­der mon­ths, „news-medi­cal.net” [online], https://www.news-medi­cal.net/news/20200928/Eva­po­ra­tion-is-cri­ti­cal-for-coro­na­vi­rus-trans­mis­sion-in-col­der-mon­ths.aspx,[dostęp:] 20.01.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij