Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?
Justyna Piekara

Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

Historia żelu do dezynfekcji rąk

Skuteczność żeli do dezynfekcji dłoni związana jest przede wszystkim z wysokością stężenia zawartej w nim substancji aktywnej – im jest ono wyższe, tym żel będzie skuteczniejszy. Ważne, by nie przekroczyć optimum, dlatego, jeżeli nie mamy wprawy w przygotowywaniu roztworów, lepiej zakupić gotowy środek niż samodzielnie przygotowywać go w domu.

Preparat o odpowiednim składzie to jedno. Jednak trzeba pamiętać także o odpowiedniej technice aplikacji. Niewłaściwe użycie środka odkażającego może skutkować w nieskuteczną dezynfekcją. Nie bez znaczenia jest również, w jaki sposób myjemy ręce – im dłużej i dokładniej, tym lepiej, ponieważ usuwamy więcej niebezpiecznych patogenów.

Od 2009 roku – wybuchu pandemii tzw. świńskiej grypy AH1N1 żele do dezynfekcji rąk zaczęły być koniecznym środkiem ochrony osobistej. W obliczu nowego zagrożenia, jakim jest SARS-CoV-2, kiedy to niemal każdy z nas ma przy sobie poręczną buteleczkę z żelem do higieny rąk, wielu naukowców zaczęło się interesować historią wynalezienia tego typu preparatu. Niektórzy z nich twierdzą, że pierwszy środek dezynfekujący w żelu, który umożliwiłby doraźne zastosowanie w przypadku braku dostępu do bieżącej wody i mydła stworzyła w latach 60. XX wieku Lupe Hernandez – studentka pielęgniarstwa z Bakersfield w Kalifornii. Od tej pory żele do dezynfekcji rąk ewoluowały i stały się popularną alternatywą dla tradycyjnego mycia dłoni.

Środki do dezynfekcji rąk – rodzaje

Ze względu na skład można wyróżnić dwa rodzaje środków do dezynfekcji:

  • alkoholowe środki dezynfekujące (ang. alkohol-based hand sanitizers, ABHS) – mniej przyjazne dla skóry użytkownika, bardziej powszechne względu na stosunkowo niski koszt produkcji i wysoką skuteczność działania. Mogą zawierać etanol, alkohol izopropylowy, n–propanol lub ich kombinację,
  • bezalkoholowe środki dezynfekujące (ang. non-alkohol-based hand sanitizers, NABHS) – mniej podrażniające. Najczęstszym głównym składnikiem aktywnym jest chlorek benzalkoniowy, który powszechnie stosowany jako środek dezynfekujący.

Powiązane produkty

Zalecenia WHO

Według WHO najskuteczniejszym sposobem ochrony przed SARS-CoV-2 jest częste mycie dłoni wodą z mydłem lub ich dezynfekcja alkoholem.

Warto w tym miejscu wyraźnie podkreślić – tylko żele zawierające alkohol są w stanie inaktywować wirusa SARS-CoV-2. 

Zespół naukowców pod kierownictwem profesor Stephanie Pfender z Ruhr–Universitat Bochum (RUB) w Niemczech sprawdził, jak zalecane przez WHO preparaty dezynfekujące wypadają w starciu z SARS-CoV-2. W czasopiśmie „Emerging Infectious Diseases” został opublikowany artykuł prezentujący wyniki ich obserwacji. Wszystkie środki rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, zostały wystawione na działanie SARS-CoV-2 przez 30 sekund. Uczeni przeprowadzili testy na hodowli komórkowej i obserwowali, ile wirusów pozostało i było w stanie powodować zakażenie. W rezultacie udowodniono, że substancje zalecane przez WHO w wystarczającym stopniu inaktywują wirusa po 30 sekundach.

Żel vs. mydło. Jak żele do dezynfekcji rąk niszczą wirusy?

Jeśli chodzi o skuteczność niszczenia wirusa SARS-CoV-2, tradycyjny sposób dezynfekcji rąk z zastosowaniem mydła okazuje się bardziej efektywny, w porównaniu z żelami odkażającymi. Taki wniosek wysnuto między innymi na podstawie wyników zeszłorocznego badania American Society for Microbiology. 

Mydło zawiera amfifile, czyli cząsteczki, które są podobne do komórek tłuszczowych w błonie wirusa. Dzięki temu cząsteczki detergentu mogą destabilizować strukturę SARS-CoV-2 i sprawiać, że staje się on nieszkodliwy. Amerykańska agencja CDC również głosi przewagę mycia rąk wodą z mydłem. Ma ona wynikać z czynników, takich jak eliminacja szerszego spektrum patogenów oraz usuwanie zabrudzeń rąk.

Niewiele wiadomo jeszcze na temat specyficznego mechanizmu działania alkoholi przeciwko wirusom, ale stwierdzono, że etanole mają szersze i silniejsze działanie wirusobójcze niż propanole. Wykryto również, że dodanie kwasów do roztworów etanolu może zwiększyć skuteczność działania wirusobójczego. Większość środków do dezynfekcji rąk jest nieskuteczna wobec wirusów bez otoczki. Na szczęście, najsłabszym ogniwem SARS-CoV-2 jest właśnie dwuwarstwowa lipidowa osłonka. Detergenty zawarte w środkach do dezynfekcji rozpuszczają błonę tłuszczową wirusa. Rozpada się i przestaje być aktywny.

Spektrum działania

Chociaż w sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów odkażających, to nie wszystkie będą skutecznie chroniły nas przed koronawirusem. Ważne, aby sprawdzić skład i upewnić się, jaki jest zakres działania danego preparatu. Niektóre produkty są jedynie środkami grzybobójczymi, bakteriobójczymi i nie działają na wirusy, które są bardziej wytrzymałe.

Stężenie

Specjaliści od higieny informują, że aby środek do dezynfekcji skutecznie eliminował wirusy, musi zawierać 60%–80% alkoholu. Oznacza to, że wcieranie wódki (40%) lub spirytusu (96%), w dłonie nie przyniesie oczekiwanego efektu i nie ochroni przed koronawirusem. Lipidowa osłonka wirusa SARS-CoV-2 łatwiej ulega niszczeniu w obecności wody.

Czas ekspozycji

Ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność środka dezynfekującego jest czas ekspozycji na skórę, czyli okres, jaki musi upłynąć od momentu nałożenia preparatu do wystąpienia działania biobójczego. Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że jeśli produkt zostanie wchłonięty lub odparuje przed zniszczeniem szkodliwych patogenów, to jego zastosowanie jest właściwie bezcelowe.

Nawilżenie

Częste mycie dłoni usuwa ze skóry naturalne kwasy tłuszczowe, co może skutkować przesuszeniem i pękaniem naskórkiem i stwarzać potencjalne miejsce wtargniecie patogenu do organizmu. Dlatego dobrze, gdy środek dezynfekujący zawiera emolienty. Osoby bardziej wrażliwe powinny zadbać, aby żel był hipoalergiczny

  1. A. Kratzel, D. Todt, P. V’kovski, Inactivation of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 by WHO–recommended hand rub formulations and alcohols, "Emerging Infectious Diseases" 2020, nr 26 (7), [online] 10.3201/eid2607.200915, [dostęp:] 19.10.2020
  2. A. P. Golin, D. Hoi, A. Ghahary, Hand sanitizers: a review of ingredients, mechanisms of .action, modes of delivery, and efficacy against coronaviruses, "American Journal of Infection Control" 2020, nr 48 (9), s. 1062–1067, [online] https://dx.doi.org/10.1016%2Fj.ajic.2020.06.182, [dostęp:] 19.10.2020.
  3. How to Choose an Effective Product for Disinfection?, „nails.silcare.com”, [online] https://nails.silcare.com/blog/en/how–to–choose–an–effective–product–for–disinfection.html, [dostęp:] 19.10.2020.
  4. S. LaMotte, Why soap, sanitizer and warm water work against Covid–19 and other viruses, “edition.cnn.com”, [online] https://edition.cnn.com/2020/03/24/health/soap–warm–water–hand–sanitizer–coronavirus–wellness–scn/index.html, [dostęp:] 19.10.2020.
  5. D.B. Sawa. Hand sanitizer or hand washing: which is better against coronavirus?, “www.theguardian.com” [online] https://www.theguardian.com/world/2020/feb/28/hand–sanitiser–or–hand–washing–which–more–effective–against–coronavirus–covid–19, [dostęp:] 19.10.2020.
  6. J. Bedi, Lupe Hernandez and the invention of hand sanitizer, “invention.si.edu”, [online] https://invention.si.edu/lupe–hernandez–and–invention–hand–sanitizer, [dostęp:] 19.10.2020.
  7. World Health Organization, Guide to local production: WHO–recommended handrub formulations, [online] https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf., [dostęp:] 16.10.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij