Poimar poziomnu cukru w organizmie glukometrem
Julia Lisowska

Dermatopatia cukrzycowa – czym jest? Jakie daje objawy?

Zmiany skórne w przebiegu cukrzycy – mimo że nie należą do najpopularniejszych powikłań tej choroby – stanowią grupę objawów alarmujących, że glikemia we krwi utrzymuje się na zbyt wysokich poziomach. Jednym z przykładów manifestacji skórnych jest dermatopatia cukrzycowa, ale także rogowacenie ciemne, rumieniec cukrzycowy czy obumieranie tłuszczowate. Dermatopatia sama w sobie nie jest groźnym powikłaniem (dopóki nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego), ale wygląda nieestetycznie oraz jest sygnałem dla lekarza i pacjenta, że należy na przykład zintensyfikować leczenie. Szacuje się, że występuje u 30% kobiet i 60% mężczyzn (szczególnie u starszych) cierpiących z powodu cukrzycy.
  1. Jakie są objawy dermatopatii cukrzycowej?
  2. Co przyczynia się do powstania dermatopatii cukrzycowej?
  3. Leczenie dermatopatii cukrzycowej

Według ekspertów z Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego dermatopatia występuje częściej u pacjentów, u których diagnoza została postawiona późno, a cukrzyca przez długi czas nie była kontrolowana. Zmiany z reguły współistnieją z retinopatią, stopą cukrzycową, neuropatią oraz nefropatią cukrzycową i prawdopodobnie są związane z przewlekłym zapaleniem naczyń krwionośnych. Tendencję do jej rozwinięcia mają zarówno diabetycy typu 1, jak i diabetycy typu 2.

Jakie są objawy dermatopatii cukrzycowej?

W obrazie klinicznym dominują jasno- lub ciemnobrązowe plamy (o wielkości do 1 cm), niekiedy obserwuje się także wykwity plamisto-grudkowe, które są niebolesne i nieswędzące. Początkowo pojawiają się pojedynczo, lecz z upływem czasu skupiają się w większe, dobrze odgraniczone liczne ogniska i zmieniają barwę na kolor różowy bądź czerwony. Ponadto często towarzyszy im pękanie, bliznowacenie, łuszczenie i suchość skóry.

Najczęściej obserwuje się symetryczne zajęcie miejsc, gdzie występuje cienka warstwa skóry przylegająca do kości – zmiany lokalizują się głównie na łydkach, stopach, dłoniach, ale u niektórych osób pojawiają się także na podudziach i przedramionach.

Dermatopatia cukrzycowa i jej objawy bywają mylone z plamami starczymi lub przebarwieniami od słońca, dlatego taki symptom u ludzi starszych powinien skłonić lekarza do poszerzenia diagnostyki i wykluczenia stanu hiperglikemii. Warto pamiętać, że zmienione miejsca są bardziej wrażliwe na urazy i zakażenia, z czasem może pojawić się też ból, dlatego należy szczególnie o nie dbać.

Co przyczynia się do powstania dermatopatii cukrzycowej?

Przyczyny dermatopatii cukrzycowej są bardzo zbliżone do tych, które prowadzą do innych zaburzeń u cukrzyków. Podstawowym czynnikiem jest długo utrzymująca się hiperglikemia we krwi. Wysoki poziom cukru w surowicy negatywnie wpływa na komórki i tkanki organizmu, niszczy zawarty w nich kolagen (przez co są one mniej elastyczne) oraz inicjuje przewlekły miejscowy stan zapalny. Niektórzy autorzy twierdzą, że rolę w jej rozwoju odgrywa także suchość skóry wynikająca ze zmniejszonego wydzielania potu. Mechanizm powstawania dermatopatii cukrzycowej jest wieloczynnikowy i skomplikowany, dlatego też wśród przyczyn wymienia się również:

  • uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w skórze,
  • odkładanie się w ścianach tętniczek glikoprotein,
  • zmniejszony przepływ krwi,
  • miejscowe zwyrodnienie czuciowych nerwów podskórnych,
  • uszkodzenie siatkówki oka,
  • uszkodzenie nerek,
  • problemy z pigmentacją skóry,
  • nadmierną ekspozycję na skrajne temperatury,
  • urazy termiczne tkanek.
Sprawdź produkty dla diabetyków na DOZ.pl

Powiązane produkty

Leczenie dermatopatii cukrzycowej

Dermatopatia cukrzycowa jest schorzeniem przewlekłym, dlatego jej leczenie jest długie, a jego efektywność zależy od wielu czynników. Ponadto na ogół zmiany ustępują samoistnie po kilkunastu miesiącach z delikatnym bliznowaceniem. Jednakże najważniejszym krokiem jest kontrola glikemii we krwi i zapobieganie powikłaniom cukrzycy poprzez stosowanie odpowiedniej diety, utrzymywanie właściwej wagi oraz regularne zażywanie leków lub aplikację insuliny. W przypadku już obecnych zmian charakterystycznych dla dermatopatii cukrzycowej unormowanie poziomu cukru pomoże zapobiec dalszemu rozwojowi wykwitów. Generalnie nie istnieje leczenie specyficzne dla tej przypadłości, jednakże w wyjątkowych sytuacjach (rozległe zmiany z cechami zapalenia) stosuje się miejscowo preparaty zawierające kwas fusydynowy lub słabe glikokortykosteroidy, np. betametazon czy hydrokortyzon 1%.

Bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową higienę i nawilżenie skóry poprzez stosowanie różnego rodzaju kremów nawilżających i emolientów. Pacjenci powinni także zabezpieczać zmienione miejsce – chronić przed urazami i uszkodzeniami poprzez noszenie skarpetek, unikać obcisłych butów i nadmiernego moczenia wykwitów. W przypadku wystąpienia nadkażenia bakteryjnego zmiany należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na wizytę, żeby oczyścił ranę i przepisał antybiotyk, jednakże takie powikłanie w dermatopatii występuje rzadko. W sytuacji pojawienia się zmian skórnych i innych powikłań spowodowanych przez cukrzycę zlecane zostają specjalistyczne badania układu naczyniowego. W celu oceny żył tętnic kończyn dolnych wykorzystuje się ultrasonografię (najczęściej z funkcją Doppler).

  1. Interna Szczekilka, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2019.
  2. G.M.C. de Macedo, S. Nunes, T. Barreto, Skin disorders in diabetes mellitus: an epidemiology and physiopathology review, „Diabetology & Metabolic Syndrome”, 8 (63) 2016.
  3. C. Lansang, G.E. Umpierrez, Leczenie hiperglikemii u hospitalizowanych chorych niebędących w stanie krytycznym, „Diabetologia po Dyplomie”, 6 (1) 2009.
  4. J. Maj, Zmiany skórne u chorych na cukrzycę, [online] https://podyplomie.pl/diabetologia/35132,zmiany-skorne-u-chorych-na-cukrzyce [dostęp: 23.06.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

    Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

    Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

  • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

    Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij