Poimar poziomnu cukru w organizmie glukometrem
Julia Lisowska

Dermatopatia cukrzycowa – czym jest? Jakie daje objawy?

Zmiany skórne w przebiegu cukrzycy – mimo że nie należą do najpopularniejszych powikłań tej choroby – stanowią grupę objawów alarmujących, że glikemia we krwi utrzymuje się na zbyt wysokich poziomach. Jednym z przykładów manifestacji skórnych jest dermatopatia cukrzycowa, ale także rogowacenie ciemne, rumieniec cukrzycowy czy obumieranie tłuszczowate. Dermatopatia sama w sobie nie jest groźnym powikłaniem (dopóki nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego), ale wygląda nieestetycznie oraz jest sygnałem dla lekarza i pacjenta, że należy na przykład zintensyfikować leczenie. Szacuje się, że występuje u 30% kobiet i 60% mężczyzn (szczególnie u starszych) cierpiących z powodu cukrzycy.

  1. Jakie są objawy dermatopatii cukrzycowej?
  2. Co przyczynia się do powstania dermatopatii cukrzycowej?
  3. Leczenie dermatopatii cukrzycowej

Według ekspertów z Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego dermatopatia występuje częściej u pacjentów, u których diagnoza została postawiona późno, a cukrzyca przez długi czas nie była kontrolowana. Zmiany z reguły współistnieją z retinopatią, stopą cukrzycową, neuropatią oraz nefropatią cukrzycową i prawdopodobnie są związane z przewlekłym zapaleniem naczyń krwionośnych. Tendencję do jej rozwinięcia mają zarówno diabetycy typu 1, jak i diabetycy typu 2.

Jakie są objawy dermatopatii cukrzycowej?

W obrazie klinicznym dominują jasno- lub ciemnobrązowe plamy (o wielkości do 1 cm), niekiedy obserwuje się także wykwity plamisto-grudkowe, które są niebolesne i nieswędzące. Początkowo pojawiają się pojedynczo, lecz z upływem czasu skupiają się w większe, dobrze odgraniczone liczne ogniska i zmieniają barwę na kolor różowy bądź czerwony. Ponadto często towarzyszy im pękanie, bliznowacenie, łuszczenie i suchość skóry.

Najczęściej obserwuje się symetryczne zajęcie miejsc, gdzie występuje cienka warstwa skóry przylegająca do kości – zmiany lokalizują się głównie na łydkach, stopach, dłoniach, ale u niektórych osób pojawiają się także na podudziach i przedramionach.

Dermatopatia cukrzycowa i jej objawy bywają mylone z plamami starczymi lub przebarwieniami od słońca, dlatego taki symptom u ludzi starszych powinien skłonić lekarza do poszerzenia diagnostyki i wykluczenia stanu hiperglikemii. Warto pamiętać, że zmienione miejsca są bardziej wrażliwe na urazy i zakażenia, z czasem może pojawić się też ból, dlatego należy szczególnie o nie dbać.

Co przyczynia się do powstania dermatopatii cukrzycowej?

Przyczyny dermatopatii cukrzycowej są bardzo zbliżone do tych, które prowadzą do innych zaburzeń u cukrzyków. Podstawowym czynnikiem jest długo utrzymująca się hiperglikemia we krwi. Wysoki poziom cukru w surowicy negatywnie wpływa na komórki i tkanki organizmu, niszczy zawarty w nich kolagen (przez co są one mniej elastyczne) oraz inicjuje przewlekły miejscowy stan zapalny. Niektórzy autorzy twierdzą, że rolę w jej rozwoju odgrywa także suchość skóry wynikająca ze zmniejszonego wydzielania potu. Mechanizm powstawania dermatopatii cukrzycowej jest wieloczynnikowy i skomplikowany, dlatego też wśród przyczyn wymienia się również:

  • uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w skórze,
  • odkładanie się w ścianach tętniczek glikoprotein,
  • zmniejszony przepływ krwi,
  • miejscowe zwyrodnienie czuciowych nerwów podskórnych,
  • uszkodzenie siatkówki oka,
  • uszkodzenie nerek,
  • problemy z pigmentacją skóry,
  • nadmierną ekspozycję na skrajne temperatury,
  • urazy termiczne tkanek.
Sprawdź produkty dla diabetyków na DOZ.pl

Powiązane produkty

Leczenie dermatopatii cukrzycowej

Dermatopatia cukrzycowa jest schorzeniem przewlekłym, dlatego jej leczenie jest długie, a jego efektywność zależy od wielu czynników. Ponadto na ogół zmiany ustępują samoistnie po kilkunastu miesiącach z delikatnym bliznowaceniem. Jednakże najważniejszym krokiem jest kontrola glikemii we krwi i zapobieganie powikłaniom cukrzycy poprzez stosowanie odpowiedniej diety, utrzymywanie właściwej wagi oraz regularne zażywanie leków lub aplikację insuliny. W przypadku już obecnych zmian charakterystycznych dla dermatopatii cukrzycowej unormowanie poziomu cukru pomoże zapobiec dalszemu rozwojowi wykwitów. Generalnie nie istnieje leczenie specyficzne dla tej przypadłości, jednakże w wyjątkowych sytuacjach (rozległe zmiany z cechami zapalenia) stosuje się miejscowo preparaty zawierające kwas fusydynowy lub słabe glikokortykosteroidy, np. betametazon czy hydrokortyzon 1%.

Bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową higienę i nawilżenie skóry poprzez stosowanie różnego rodzaju kremów nawilżających i emolientów. Pacjenci powinni także zabezpieczać zmienione miejsce – chronić przed urazami i uszkodzeniami poprzez noszenie skarpetek, unikać obcisłych butów i nadmiernego moczenia wykwitów. W przypadku wystąpienia nadkażenia bakteryjnego zmiany należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na wizytę, żeby oczyścił ranę i przepisał antybiotyk, jednakże takie powikłanie w dermatopatii występuje rzadko. W sytuacji pojawienia się zmian skórnych i innych powikłań spowodowanych przez cukrzycę zlecane zostają specjalistyczne badania układu naczyniowego. W celu oceny żył tętnic kończyn dolnych wykorzystuje się ultrasonografię (najczęściej z funkcją Doppler).

  1. Interna Szczekilka, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2019.
  2. G.M.C. de Macedo, S. Nunes, T. Barreto, Skin disorders in diabetes mellitus: an epidemiology and physiopathology review, „Diabetology & Metabolic Syndrome”, 8 (63) 2016.
  3. C. Lansang, G.E. Umpierrez, Leczenie hiperglikemii u hospitalizowanych chorych niebędących w stanie krytycznym, „Diabetologia po Dyplomie”, 6 (1) 2009.
  4. J. Maj, Zmiany skórne u chorych na cukrzycę, [online] https://podyplomie.pl/diabetologia/35132,zmiany-skorne-u-chorych-na-cukrzyce [dostęp: 23.06.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.