dłonie z wybroczynami starczymi
Olaf Bąk

Plamica starcza – przyczyny, objawy, profilaktyka

Plamica starcza, zwana też wybroczynami starczymi czy purpurą starczą, to przypadłość pojawiająca się szczególnie na skórze seniorów (szczególnie w wieku 70–90 lat). Plamica jest schorzeniem obniżającym estetykę i ogólny wygląd skóry, ale nie jest chorobą groźną. Czym jest plamica starcza? Jak się objawia?

Skóra jest największym narządem naszego ciała, który chroni nasze głębsze tkanki przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego pełni funkcję termoregulacyjną, odbierającą bodźce, wchłaniającą niektóre substancje oraz syntetyzującą witaminę D3. Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej. W wyniku działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych skóra ulega uszkodzeniu i procesowi starzenia.

Plamica starcza – czym jest? Co ją powoduje?

Działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych różnią się klinicznie, prowadząc do przebudowy skóry, jej niewydolności i wzmożonej podatności na urazy. Proces starzenia powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna i napięta oraz cieńsza i sztywniejsza. Wzmożona podatność skóry na uszkodzenia nazywana jest dermatoporozą. Jest ona spowodowana utratą kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Utrata tych substancji odpowiada za kliniczne objawy starzenia się skóry, takie jak zwiotczenie, przebarwienia, zmarszczki czy utrata elastyczności skóry.

Plamica starcza to skaza krwotoczna naczyniowa nabyta (związana jest z narastającym starzeniem się skóry, a nie z czynnikami wrodzonymi). Charakteryzuje się śródskórnymi wybroczynami, które przybierają ciemne, purpurowe zabarwienia. Mimo że przebarwienia te wyglądają jak plamica małopłytkowa, zjawisko to nie jest związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi. 

Plamica wiąże się ze starzeniem się naczyń oraz ich zanikiem wywołanym przyjmowanymi lekami głównie z grupy GKS, ale także lekami przeciwzakrzepowymi oraz niedoborem witaminy C. Zmiany te związane są ze złogami hemosyderyny (białko magazynujące żelazo w komórkach), która odkłada się w tkankach przez długą ekspozycję na wynaczynioną krew. Jest to obalenie dotychczasowej hipotezy, według której plamica starcza jest spowodowana długotrwałą ekspozycją na słońce (i wynikającą z tego ekspozycją na promieniowanie UVA, B i C).

Objawy plamicy starczej

Plamica starcza objawia się plamami (wybroczynami) w poziomie skóry, najczęściej na grzbietowych powierzchniach rąk, przedramionach oraz podudziach i nie wiąże się z objawami patologicznymi czy zagrażającymi zdrowiu. Plamica może mieć różne nasilenie – od pojedynczych zmian aż po liczne zlane wykwity. Początkowo przypomina purpurowe lub fioletowe siniaki, a później przybiera kolor żółty lub brązowy.

Powiązane produkty

Plamica starcza – diagnostyka i leczenie

Ponieważ plamica starcza nie jest chorobą ani objawem choroby, to sama w sobie nie podlega diagnostyce. Ze względu jednak na to, że może być mylona z innymi skazami krwotocznymi, warto wykluczyć inne podobnie wyglądające schorzenia, jak np.:

  • choroby hematologiczne,
  • plamicę alergiczną,
  • plamicę małopłytkową,
  • uszkodzenia stawów i kości, które mogą wiązać się z krwawymi wybroczynami w skórze.
Sprawdź na DOZ.pl: Produkty dla Seniora

Pielęgnacja skóry z plamicą starczą – co stosować, o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim warto zadbać o profilaktykę plamicy starczej:

  1. Zadbaj o odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi. Gdy wychodzisz na zewnątrz, zawsze (nawet w porach jesienno-zimowych) stosuj kremy z filtrem (SPF 50), odświeżając kolejne warstwy co 3–4 godziny.
  2. Unikaj solariów oraz nadmiernego opalania się – uchroni Cię to także przed większością nowotworów skóry.
  3. Unikaj urazów mechanicznych skóry, otarć, siniaków.
  4. Unikaj leków, które predysponują do powstania plamicy starczej.
  5. Na przebarwienia w wyniku starzenia skóry można stosować kremy, które pomogą wyrównać koloryt naskórka.
  1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  2. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
  3. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
  4. M. Pawlaczyk, M. Lelonkiewicz, A. Witkowska, Dermatoporoza chorobą skóry indukowaną procesem starzenia, „Geriatria”, nr 5 2011.
  5. S. I. Cho, J. W. Kim, G. Yeo, D. Choi, J. Seo, H. Yoon, J.H. Chung, Senile Purpura: Clinical Features and Related Factors, „Annals of Dermatology”, nr 31 (4) 2019.
  6. K. Sułek, Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyczne, „Lekarz POZ”, nr 3 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl