Diabulimia – co to takiego? Jakie są konsekwencje nieleczonych zaburzeń odżywiania w cukrzycy?
Małgorzata Kuberska-Kędzierska

Diabulimia – co to takiego? Jakie są konsekwencje nieleczonych zaburzeń odżywiania w cukrzycy?

Diabulimia to intencjonalne pomijanie dawek insuliny w cukrzycy typu pierwszego w celu zmniejszenia masy ciała. To zaburzenie odżywiania jest szczególnie groźne, gdyż chorzy z cukrzycą typu 1 mają niewyrównany poziom cukru we krwi, który może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.  Jak leczyć diabulimię?

Diabulimia – czym jest i jakie są jej objawy? 

Diabulimia jest zaburzeniem odżywiania występującym u pacjentów z cukrzycą typu 1. Nazwa pochodzi od dwóch słów: diabetes (cukrzyca) oraz bulimia (zaburzenia odżywiania, jednak bez prowokowania wymiotów czy biegunki). Pacjenci unikają dużych dawek insuliny – modyfikują zarówno dawki insuliny, jak i ilość jedzenia, a wszystko po to, aby zmniejszyć masę ciała lub utrzymać szczupłą sylwetkę

Często takie osoby mają zaburzony obraz swojego ciała i pomimo, iż są bardzo szczupłe, uważają, że ważą zbyt dużo, są z siebie i swojego wyglądu niezadowolone. Ponieważ chorzy omijają insulinę lub znacznie zmniejszają jej dawki, mają niewyrównaną cukrzycę i wysoki poziom hemoglobiny glikowanej, przez co szybko chudną, mają również tendencję do kwasicy metabolicznej. 

Diabulimia – kogo dotyczy najczęściej? 

Diabulimia dotyczy 15–35% młodych pacjentów z cukrzycą typu 1 i zaburzeniami odżywienia, wynikającymi z nieprawidłowego obrazu własnego ciała, zaburzenia poczucia własnej wartości, niskiej samooceny. Częściej spotykamy diabulimię u kobiet, bowiem to głównie one przywiązują większą wagę do wyglądu zewnętrznego.

Zdarza się, że zaburzenia odżywiania u pacjentów z cukrzyca typu 1 są wyrazem buntu przeciwko chorobie, brakiem jej akceptacji. 

Polecane dla Ciebie

Diabulimia – etapy i konsekwencje 

Ponieważ w cukrzycy typu 1 mamy do czynienia z bezwzględnym niedoborem insuliny, jej niedostateczna podaż będzie skutkowała wysokim poziomem cukru, wraz ze wszystkimi jego konsekwencjami wymienionymi poniżej. 

Choroba ma swoje etapy: 

  • pierwszy etap to przede wszystkim wysokie cukry ze wszystkimi jego konsekwencjami – bólami głowy, sennością, osłabieniem, gorszą koncentracją, wzmożonym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu,
  • w drugim etapie powyższe objawy prowadzą do odwodnienia, spalania tłuszczu, zaniku masy mięśniowej i patologicznego chudnięcia, przeważa bowiem katabolizm,
  • w ostatnim trzecim etapie dochodzi do powikłań ostrych tj. kwasicy metabolicznej – ketonowej, śpiączki cukrzycowej, a nawet śmierci  lub do powikłań przewlekłych – zaburzeń mikro i makronaczyniowych – ze strony narządu wzroku, nerek oraz obwodowego i autonomicznego układu nerwowego. Przewlekła hiperglikemia prowadzi także do nawracających zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych, do obniżonej odporności i ciężko gojących się ran. 

Leczenie diabulimii 

Leczenie diabulimii jest bardzo trudne. Najważniejsze to prawidłowo ją rozpoznać, wyjaśnić pacjentowi w sposób jak najbardziej zrozumiały, na czym to zaburzenie polega i do czego może prowadzić. Jeśli pacjent ma obiektywnie nadwagę, co jest rzadkie w cukrzycy typu 1, jego odchudzanie powinno być prowadzone przez diabetologa i dietetyka. 

Konieczna jest ponowna edukacja dotycząca korekty dawek insuliny w zależności od ilości pokarmu oraz od wysiłku fizycznego. Ważne jest także wyznaczenie realnych celów dotyczących poziomów cukru i należnej masy ciała. 

Podstawą leczenia jednak jest psychoterapia, jest to bowiem leczenie przyczynowe (przyczyna tkwi w psychice pacjenta). Może to być terapia indywidualna lub grupowa, bądź łączenie obu tych typów. Zdarza się, że przyczyna tkwi w „systemie” (rodzinie), wówczas konieczna może być terapia rodzinna, obejmująca wszystkich jej członków. 

Czasem bywa potrzebne wsparcie farmakologiczne za pomocą leków przeciwlękowych lub/i przeciwdepresyjnych, przepisanych przez specjalistę psychiatrę. 

Przy dużych niedoborach konieczna może być suplementacja witamin i mikroelementów, przy bardzo dużej niedowadze mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania u młodych kobiet – wówczas może być konieczna pomoc ginekologa i endokrynologa oraz nawet suplementacja hormonalna. W najtrudniejszych przypadkach konieczna jest hospitalizacja pacjenta.
  1. A. Juruć, M. Kubiak, B. Wierusz-Wysocka, Psychological and medical problems in prevention and treatment of eating disorders among people with type 1 diabetes, "Clin Diabet", nr 5 2016. 
  2. P. A. Colton, M. P. Olmsted, D. Daneman, J. C. Farquhar, H. Wong, S. Muskat, G.M. Rodin, Eating Disorders in Girls and Women With Type 1 Diabetes: A Longitudinal Study of Prevalence, Onset, Remission, and Recurrence, "Diabetes Care", nr 38 (7) 2015. 
  3. J. Davidson, Diabulimia: how eating disorders can affect adolescents with diabetes, "Nursing Standard", nr 29 (2) 2014. 
  4. A. Kowalik, L. Wronka, B. Sinska, Diabulimia – niespecyficzne zaburzenia odżywiania w cukrzycy typu 1, "Żywienie Człowieka i Metabolizm", nr 1 (39) 2012. 
  5. J. Myszkowska-Ryciak, W. Lesniak, Nowe oblicze zaburzeń odżywiania: diabulimia, "Dietetyka. Oficjalne Czasopismo Polskiego Towarzystwa Dietetyki". nr 6 (1–2) 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij