Kobieta z perforacją jelita cierpi z bólu
Paulina Kłos-Wojtczak

Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

Czym jest perforacja jelita? Terminem tym określa się dosłownie pęknięcie ścian budujących układ pokarmowy. Sytuacja ta dotyczyć może zarówno jelita cienkiego, jak i grubego. Okazuje się, że ponad 70% wszystkich przypadków ma miejsce na skutek choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka. Zdarza się, że schorzenie jest konsekwencją poważnego urazu mechanicznego (np. podczas wykonywania kolonoskopii), infekcji, a także nowotworu.

Jakie są objawy perforacji jelita?

Przedziurawienie jelita może pojawić się zarówno u dzieci (nawet niemowląt), jak i osób w wieku dorosłym. Tak poważne uszkodzenie tej struktury układu pokarmowego powoduje wydostawanie się treści pokarmowej do wnętrza jamy brzusznej. Taka sytuacja jest niezwykle groźna dla chorego, ponieważ zwiększa ryzyko nie tylko infekcji w obrębie jamy brzusznej, ale co poważniejsze – zgonu. Objawy tzw. „ostrego brzucha” (jak w terminologii medycznej określa się symptomy perforacji jelita) postępują bardzo szybko, a im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym lepsze rokowanie.

Objawy perforacji jelit to:

  • bardzo silne bóle brzucha,
  • krwawa biegunka,
  • przyspieszenie częstości akcji serca, czyli tachykardia,
  • wysoka gorączka,
  • nudności i wymioty,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • odwodnienie (co często jest skutkiem biegunki i wymiotów),
  • powiększenie żołądka.

Warto jednak zaznaczyć, że objawy perforacji są uzależnione przede wszystkim od pierwotnej przyczyny jej powstania. W wyniku perforacji jelita może dojść do rozwinięcia się wstrząsu septycznego, którego objawami są głównie częste pocenie się, bladość powłok skórnych, zwiększona częstość oddechu, tachykardia i zmniejszona ilość wydalanego moczu.

Czy perforacja jelita boli?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy perforacja jelita boli. Odpowiedź na nie jest twierdząca. Pojawiający się ból brzucha ma charakter ostry i może być rozlany na cały jego obszar lub ograniczony jedynie do niewielkiego fragmentu.

Należy pamiętać, że perforacja jelita to stan zagrażający życiu, dlatego gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą – gastroenterologiem.

Powiązane produkty

Perforacja jelita – przyczyny. Kiedy dochodzi do perforacji jelita?

Przyczyny perforacji jelita mogą być bardzo różne i dotyczyć każdego z odcinków jelita cienkiego i grubego.

W przypadku jelita cienkiego przyczyny to najczęściej:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • urazy mechaniczne spowodowane m.in. wypadkiem samochodowym, motocyklowym, a nawet rowerowym, upadkiem z wysokości itp.,
  • uraz powstały w wyniku dźgnięcia nożem (rany kłute/cięte),
  • zjedzenie ostrego przedmiotu, np. przypadkowe połknięcie ości rybiej,
  • choroby zakaźne, w tym m.in. gruźlica, dur brzuszny,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • niedrożność spowodowana np. rozrastającym się guzem,
  • martwica powstająca na skutek zatoru.

W przypadku jelita grubego przyczyny to głównie:

Ile trwa perforacja jelita?

Nie da się jednoznacznie określić, ile trwa perforacja jelita. Wszystko bowiem uzależnione jest od pierwotnej przyczyny schorzenia, a także długości uszkodzonego odcinka. Pierwsze objawy pojawiają się bardzo szybko od momentu powstania perforacji. Konsekwencje uszkodzenia rozwijają się dynamicznie, w związku z tym szybka interwencja lekarska jest koniecznością. Od tego uzależnione jest rokowanie.

Perforacja jelita – leczenie

Pęknięcie jelita to bardzo poważna sytuacja stanowiąca bezpośrednie zagrożenie życia. Gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Poza wywiadem podmiotowym konieczne jest obejrzenie powłok skórnych jamy brzusznej, aby ustalić, czy w wyniku np. urazu mogło dojść do uszkodzenia jakiegokolwiek fragmentu przewodu pokarmowego. Pomocnym narzędziem diagnostycznym jest wykonanie obrazowania RTG i tomografii komputerowej jamy brzusznej. Obraz jest w stanie pokazać, czy w jamie otrzewnej gromadzą się gazy lub toczy się stan zapalny, co może wskazywać na perforację jelit.

Leczenie perforacji jelita polega na szybkim wykonaniu operacji. Zabieg ten jest rutynowy i trwa kilka godzin. Rokowanie uzależnione jest od wielu czynników, w tym ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego wieku. W trakcie wykonywanego zabiegu chirurdzy wykonują resekcję jelita, płuczą jamę otrzewną i wprowadzają na pewien czas stomię. Ponadto pacjentom podaje się leki mające na celu wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej.

W przypadku perforacji jelita konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Ma to na celu łagodzenie symptomów stanu zapalnego jamy otrzewnej. Po operacji ważne jest kontrolowanie stanu blizny i monitorowanie procesu jej gojenia.

  1. J. Wadełek, Perforacja jelita grubego podczas wykonywania kolonoskopii – rola anestezjologa w prowadzeniu pacjenta. Opis przypadku, „Nowa Medycyna” nr 3 2020.
  2. M. Bojo, E. Kalinka-Warzocha i M. Błasińska-Morawiec, Perforacja jelita cienkiego jako wczesne powikłanie leczenia systemowego według schematu R-CHOP u chorych na chłoniaka DLBCL – opis dwóch przypadków, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” nr 2(9) 2013.
  3. G. Ćwik, M. Solecki, A. Ciechański i in., Perforacje w obrębie jelita grubego, „Przegląd Gastroenterologiczny” nr 7(3) 2012.
  4. N. P. Kozakiewicz, B. Kuklińska i R. M. Mróz, Perforacja jelita cienkiego w trakcie immunoterapii – czy zawsze świadczy o powikłaniu immunologicznym?, „Onkologia po Dyplomie” nr 04 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl