Kobieta z perforacją jelita cierpi z bólu
Paulina Kłos-Wojtczak

Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

Czym jest perforacja jelita? Terminem tym określa się dosłownie pęknięcie ścian budujących układ pokarmowy. Sytuacja ta dotyczyć może zarówno jelita cienkiego, jak i grubego. Okazuje się, że ponad 70% wszystkich przypadków ma miejsce na skutek choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka. Zdarza się, że schorzenie jest konsekwencją poważnego urazu mechanicznego (np. podczas wykonywania kolonoskopii), infekcji, a także nowotworu.

Jakie są objawy perforacji jelita?

Przedziurawienie jelita może pojawić się zarówno u dzieci (nawet niemowląt), jak i osób w wieku dorosłym. Tak poważne uszkodzenie tej struktury układu pokarmowego powoduje wydostawanie się treści pokarmowej do wnętrza jamy brzusznej. Taka sytuacja jest niezwykle groźna dla chorego, ponieważ zwiększa ryzyko nie tylko infekcji w obrębie jamy brzusznej, ale co poważniejsze – zgonu. Objawy tzw. „ostrego brzucha” (jak w terminologii medycznej określa się symptomy perforacji jelita) postępują bardzo szybko, a im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym lepsze rokowanie.

Objawy perforacji jelit to:

  • bardzo silne bóle brzucha,
  • krwawa biegunka,
  • przyspieszenie częstości akcji serca, czyli tachykardia,
  • wysoka gorączka,
  • nudności i wymioty,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • odwodnienie (co często jest skutkiem biegunki i wymiotów),
  • powiększenie żołądka.

Warto jednak zaznaczyć, że objawy perforacji są uzależnione przede wszystkim od pierwotnej przyczyny jej powstania. W wyniku perforacji jelita może dojść do rozwinięcia się wstrząsu septycznego, którego objawami są głównie częste pocenie się, bladość powłok skórnych, zwiększona częstość oddechu, tachykardia i zmniejszona ilość wydalanego moczu.

Czy perforacja jelita boli?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy perforacja jelita boli. Odpowiedź na nie jest twierdząca. Pojawiający się ból brzucha ma charakter ostry i może być rozlany na cały jego obszar lub ograniczony jedynie do niewielkiego fragmentu.

Należy pamiętać, że perforacja jelita to stan zagrażający życiu, dlatego gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą – gastroenterologiem.

Polecane dla Ciebie

Perforacja jelita – przyczyny. Kiedy dochodzi do perforacji jelita?

Przyczyny perforacji jelita mogą być bardzo różne i dotyczyć każdego z odcinków jelita cienkiego i grubego.

W przypadku jelita cienkiego przyczyny to najczęściej:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • urazy mechaniczne spowodowane m.in. wypadkiem samochodowym, motocyklowym, a nawet rowerowym, upadkiem z wysokości itp.,
  • uraz powstały w wyniku dźgnięcia nożem (rany kłute/cięte),
  • zjedzenie ostrego przedmiotu, np. przypadkowe połknięcie ości rybiej,
  • choroby zakaźne, w tym m.in. gruźlica, dur brzuszny,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • niedrożność spowodowana np. rozrastającym się guzem,
  • martwica powstająca na skutek zatoru.

W przypadku jelita grubego przyczyny to głównie:

Ile trwa perforacja jelita?

Nie da się jednoznacznie określić, ile trwa perforacja jelita. Wszystko bowiem uzależnione jest od pierwotnej przyczyny schorzenia, a także długości uszkodzonego odcinka. Pierwsze objawy pojawiają się bardzo szybko od momentu powstania perforacji. Konsekwencje uszkodzenia rozwijają się dynamicznie, w związku z tym szybka interwencja lekarska jest koniecznością. Od tego uzależnione jest rokowanie.

Perforacja jelita – leczenie

Pęknięcie jelita to bardzo poważna sytuacja stanowiąca bezpośrednie zagrożenie życia. Gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Poza wywiadem podmiotowym konieczne jest obejrzenie powłok skórnych jamy brzusznej, aby ustalić, czy w wyniku np. urazu mogło dojść do uszkodzenia jakiegokolwiek fragmentu przewodu pokarmowego. Pomocnym narzędziem diagnostycznym jest wykonanie obrazowania RTG i tomografii komputerowej jamy brzusznej. Obraz jest w stanie pokazać, czy w jamie otrzewnej gromadzą się gazy lub toczy się stan zapalny, co może wskazywać na perforację jelit.

Leczenie perforacji jelita polega na szybkim wykonaniu operacji. Zabieg ten jest rutynowy i trwa kilka godzin. Rokowanie uzależnione jest od wielu czynników, w tym ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego wieku. W trakcie wykonywanego zabiegu chirurdzy wykonują resekcję jelita, płuczą jamę otrzewną i wprowadzają na pewien czas stomię. Ponadto pacjentom podaje się leki mające na celu wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej.

W przypadku perforacji jelita konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Ma to na celu łagodzenie symptomów stanu zapalnego jamy otrzewnej. Po operacji ważne jest kontrolowanie stanu blizny i monitorowanie procesu jej gojenia.

  1. J. Wadełek, Perforacja jelita grubego podczas wykonywania kolonoskopii – rola anestezjologa w prowadzeniu pacjenta. Opis przypadku, „Nowa Medycyna” nr 3 2020.
  2. M. Bojo, E. Kalinka-Warzocha i M. Błasińska-Morawiec, Perforacja jelita cienkiego jako wczesne powikłanie leczenia systemowego według schematu R-CHOP u chorych na chłoniaka DLBCL – opis dwóch przypadków, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” nr 2(9) 2013.
  3. G. Ćwik, M. Solecki, A. Ciechański i in., Perforacje w obrębie jelita grubego, „Przegląd Gastroenterologiczny” nr 7(3) 2012.
  4. N. P. Kozakiewicz, B. Kuklińska i R. M. Mróz, Perforacja jelita cienkiego w trakcie immunoterapii – czy zawsze świadczy o powikłaniu immunologicznym?, „Onkologia po Dyplomie” nr 04 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij