Kobieta z perforacją jelita cierpi z bólu
Paulina Kłos-Wojtczak

Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

Czym jest perforacja jelita? Terminem tym określa się dosłownie pęknięcie ścian budujących układ pokarmowy. Sytuacja ta dotyczyć może zarówno jelita cienkiego, jak i grubego. Okazuje się, że ponad 70% wszystkich przypadków ma miejsce na skutek choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka. Zdarza się, że schorzenie jest konsekwencją poważnego urazu mechanicznego (np. podczas wykonywania kolonoskopii), infekcji, a także nowotworu.

Jakie są objawy perforacji jelita?

Przedziurawienie jelita może pojawić się zarówno u dzieci (nawet niemowląt), jak i osób w wieku dorosłym. Tak poważne uszkodzenie tej struktury układu pokarmowego powoduje wydostawanie się treści pokarmowej do wnętrza jamy brzusznej. Taka sytuacja jest niezwykle groźna dla chorego, ponieważ zwiększa ryzyko nie tylko infekcji w obrębie jamy brzusznej, ale co poważniejsze – zgonu. Objawy tzw. „ostrego brzucha” (jak w terminologii medycznej określa się symptomy perforacji jelita) postępują bardzo szybko, a im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym lepsze rokowanie.

Objawy perforacji jelit to:

  • bardzo silne bóle brzucha,
  • krwawa biegunka,
  • przyspieszenie częstości akcji serca, czyli tachykardia,
  • wysoka gorączka,
  • nudności i wymioty,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • odwodnienie (co często jest skutkiem biegunki i wymiotów),
  • powiększenie żołądka.

Warto jednak zaznaczyć, że objawy perforacji są uzależnione przede wszystkim od pierwotnej przyczyny jej powstania. W wyniku perforacji jelita może dojść do rozwinięcia się wstrząsu septycznego, którego objawami są głównie częste pocenie się, bladość powłok skórnych, zwiększona częstość oddechu, tachykardia i zmniejszona ilość wydalanego moczu.

Czy perforacja jelita boli?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy perforacja jelita boli. Odpowiedź na nie jest twierdząca. Pojawiający się ból brzucha ma charakter ostry i może być rozlany na cały jego obszar lub ograniczony jedynie do niewielkiego fragmentu.

Należy pamiętać, że perforacja jelita to stan zagrażający życiu, dlatego gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą – gastroenterologiem.

Powiązane produkty

Perforacja jelita – przyczyny. Kiedy dochodzi do perforacji jelita?

Przyczyny perforacji jelita mogą być bardzo różne i dotyczyć każdego z odcinków jelita cienkiego i grubego.

W przypadku jelita cienkiego przyczyny to najczęściej:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • urazy mechaniczne spowodowane m.in. wypadkiem samochodowym, motocyklowym, a nawet rowerowym, upadkiem z wysokości itp.,
  • uraz powstały w wyniku dźgnięcia nożem (rany kłute/cięte),
  • zjedzenie ostrego przedmiotu, np. przypadkowe połknięcie ości rybiej,
  • choroby zakaźne, w tym m.in. gruźlica, dur brzuszny,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • niedrożność spowodowana np. rozrastającym się guzem,
  • martwica powstająca na skutek zatoru.

W przypadku jelita grubego przyczyny to głównie:

Ile trwa perforacja jelita?

Nie da się jednoznacznie określić, ile trwa perforacja jelita. Wszystko bowiem uzależnione jest od pierwotnej przyczyny schorzenia, a także długości uszkodzonego odcinka. Pierwsze objawy pojawiają się bardzo szybko od momentu powstania perforacji. Konsekwencje uszkodzenia rozwijają się dynamicznie, w związku z tym szybka interwencja lekarska jest koniecznością. Od tego uzależnione jest rokowanie.

Perforacja jelita – leczenie

Pęknięcie jelita to bardzo poważna sytuacja stanowiąca bezpośrednie zagrożenie życia. Gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Poza wywiadem podmiotowym konieczne jest obejrzenie powłok skórnych jamy brzusznej, aby ustalić, czy w wyniku np. urazu mogło dojść do uszkodzenia jakiegokolwiek fragmentu przewodu pokarmowego. Pomocnym narzędziem diagnostycznym jest wykonanie obrazowania RTG i tomografii komputerowej jamy brzusznej. Obraz jest w stanie pokazać, czy w jamie otrzewnej gromadzą się gazy lub toczy się stan zapalny, co może wskazywać na perforację jelit.

Leczenie perforacji jelita polega na szybkim wykonaniu operacji. Zabieg ten jest rutynowy i trwa kilka godzin. Rokowanie uzależnione jest od wielu czynników, w tym ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego wieku. W trakcie wykonywanego zabiegu chirurdzy wykonują resekcję jelita, płuczą jamę otrzewną i wprowadzają na pewien czas stomię. Ponadto pacjentom podaje się leki mające na celu wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej.

W przypadku perforacji jelita konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Ma to na celu łagodzenie symptomów stanu zapalnego jamy otrzewnej. Po operacji ważne jest kontrolowanie stanu blizny i monitorowanie procesu jej gojenia.

  1. J. Wadełek, Perforacja jelita grubego podczas wykonywania kolonoskopii – rola anestezjologa w prowadzeniu pacjenta. Opis przypadku, „Nowa Medycyna” nr 3 2020.
  2. M. Bojo, E. Kalinka-Warzocha i M. Błasińska-Morawiec, Perforacja jelita cienkiego jako wczesne powikłanie leczenia systemowego według schematu R-CHOP u chorych na chłoniaka DLBCL – opis dwóch przypadków, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” nr 2(9) 2013.
  3. G. Ćwik, M. Solecki, A. Ciechański i in., Perforacje w obrębie jelita grubego, „Przegląd Gastroenterologiczny” nr 7(3) 2012.
  4. N. P. Kozakiewicz, B. Kuklińska i R. M. Mróz, Perforacja jelita cienkiego w trakcie immunoterapii – czy zawsze świadczy o powikłaniu immunologicznym?, „Onkologia po Dyplomie” nr 04 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij