Zdjęcie dziur wywołujace efekt trypofobii
Weronika Grzywna

Trypofobia – na czym polega strach przed dziurami?

Widząc dużą ilość blisko położonych względem siebie dziur, odczuwasz pewien dziwny dyskomfort i niepokój? Prawdopodobnie cierpisz na trypofobię. Dowiedz się, skąd bierze się ten irracjonalny lęk oraz czy można go wyleczyć.

Trypofobia to nadmierny strach przed dziurami, określany przez część naukowców zaburzeniem. Do tej pory niewiele wiemy o mechanizmie działania trypofobii oraz o jej przyczynach. Niektóre badania wykazały jednak, że trypofobia dotyczyła aż 16 proc. przebadanych osób.

Na czym polega trypofobia?

Słowo trypofobia wywodzi się od greckich słów trypa (otwór) i phobos (lęk). Jak sama nazwa wskazuje, trypofobia polega na irracjonalnym strachu przed dziurami. Osoby chore odczuwają silny lęk przed dziurami, tj. powierzchniami pokrytymi niewielkimi otworkami o nieregularnych kształtach. Osoby te zdają sobie sprawę z tego, że ich lęk jest irracjonalny, niemniej jednak nie są w stanie przezwyciężyć odczuwanego strachu. Ostatnie badania wykazały również, że w przebiegu trypofobii silniej odczuwany jest nie lęk, a obrzydzenie przed obiektami pokrytymi otworami.

Trypofobia związana jest ze strachem wywołanym widokiem powierzchni z dużą ilością dziur, np. sera żółtego, plastra miodu, owocu granatu, czy też widokiem dziur w ciele spowodowanych m.in. trądzikiem, bliznami lub rozszerzonymi porami. Objawy trypofobii natomiast przypominają niejako atak paniki.

Osoba chora, patrząc na obiekty będące skupiskiem otworów, doświadcza:

Czy trypofobia to choroba?

Objawy trypofobii przypominają objawy fobii specyficznej, w związku z czym przez część naukowców uważana jest za zaburzenie należące do tej kategorii. Według badań przeprowadzonych w 2018 roku okazało się natomiast, że jednym z kluczowych objawów trypofobii jest obrzydzenie, a nie strach. Wobec tego pojawiła się dyskusja na temat tego, czy trypofobia rzeczywiście może być nazwana fobią specyficzną.

Niemniej jednak aktualnie trypofobia nie została zaklasyfikowana jako zaburzenie ani choroba w żadnej klasyfikacji diagnostycznej. Nie znajdziemy jej ani w ICD-10, ani w DSM-5.

Powiązane produkty

Trypofobia – przyczyny

Do tej pory nie odkryto konkretnej przyczyny trypofobii. Istnieje jedynie kilka teorii mogących wyjaśnić przyczynę jej rozwoju. Geoff Cole i Arnold Wilkins z University of Essex w Wielkiej Brytanii wskazują na to, że trypofobia ma podłoże ewolucyjne. Ich zdaniem lęk przed dziurami spowodowany jest reakcją obronną na widok charakterystycznych otworów, przypominających skórę lub futro zwierząt, które same w sobie kojarzą nam się z niebezpieczeństwem.

Inna teoria mówi o tym, że trypofobia może być powiązana z potencjalnym zagrożeniem zakażeniem. Mowa tu o zaraźliwych chorobach oraz innych problemach skórnych, których widok jest dla człowieka nieprzyjemny.

Trypofobia – rozpoznanie, diagnostyka

Ze względu na to, że trypofobia nie znalazła się w żadnej klasyfikacji diagnostycznej, nie istnieją również kryteria diagnostyczne wykorzystywane do jej diagnozy. Niemniej jednak rozpoznaniem trypofobii zajmuje się specjalista w dziedzinie zdrowia psychicznego: psycholog lub psychiatra. W tym celu specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem na temat odczuwanych przez niego objawów i ich nasilenia.

Do rozpoznania trypofobii może być również wykorzystany test na trypofobię pod postacią kwestionariusza (TQ), niemniej jednak samodzielne wykonanie takiego testu nie stanowi pełnowartościowej diagnozy. Do rozpoznania problemu o podłożu psychicznym zawsze konieczne jest zasięgnięcie opinii specjalisty.

W toku badań naukowcy odkryli także związek między trypofobią a ciężkim zaburzeniem depresyjnym, uogólnionym zaburzeniem lękowym oraz lękiem społecznym. Pojedyncze badania pokazały, że na trypofobię częściej cierpią kobiety, osoby z wysokim poziomem empatii, osoby wrażliwe i skłonne do zaburzeń depresyjnych.

Jak wyleczyć trypofobię?

Z racji tego, że trypofobia przez część osób uważana jest za podobną do innych fobii specyficznych, jej leczenie będzie przebiegać w analogiczny sposób. Leczenie trypofobii opiera się głównie na wykorzystaniu terapii ekspozycyjnej, która polega na stopniowym zwiększaniu kontaktu z obiektem wywołującym lęk. Stopniowa ekspozycja ma za zadanie nauczyć pacjenta reagować na dany obiekt. Ponadto dzięki odwrażliwianiu mózg stopniowo przestaje postrzegać dany obiekt jako zagrażający.

W trakcie terapii trypofobii stosowane są także techniki relaksacyjne, które pomagają zrelaksować się w sytuacji stresowej i jednocześnie zapanować nad stresem i odczuwanymi objawami. W przypadku silnych objawów trypofobii, które wyraźnie dezorganizują codzienne funkcjonowanie, psychiatra może zadecydować o wdrożeniu leczenia farmakologicznego pod postacią leków obniżających poziom lęku.

 1. Martínez-Aguayo JC, Lanfranco RC, Arancibia M, Sepúlveda E, Madrid E. Trypophobia: What Do We Know So Far? A Case Report and Comprehensive Review of the Literature. Front Psychiatry. 2018;9:15. Published 2018 Feb 9. doi:10.3389/fpsyt.2018.00015.
 2. Le AT, Cole GG, Wilkins AJ. Assessment of trypophobia and an analysis of its visual precipitation. Q J Exp Psychol (Hove). 2015;68(11):2304-2322.
 3. Vlok-Barnard M, Stein DJ. Trypophobia: an investigation of clinical features. Braz J Psychiatry. 2017;39(4):337-341.
 4. Is trypophobia real?, [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/320512 [dostęp: 14.02.2023.]

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

 • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

  Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

 • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

  Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

 • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

  Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

 • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

  Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij