Kobieta przyjmuje hormonalne tabletki antykoncepcyjne
Arkadiusz Dąbek

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mają lepszą pamięć

Środki hormonalne to często stosowana przez kobiety metoda antykoncepcyjna. Jak pokazują najnowsze wyniki badań ma ona nieoczekiwaną zaletę – wzmacnia pamięć. 

Stosowanie środków antykoncepcyjnych zawierających hormony może pozytywnie wpływać na pamięć – do takich wniosków doszli badacze ze Stanów Zjednoczonych, którzy opublikowali wyniki swoich analiz w „Psychological Reports”. Odpowiada za to zwiększony w tym czasie poziom estrogenu i progesteronu.

Antykoncepcja hormonalna a funkcje poznawcze

Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Psychological Reports” sugeruje, że stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może poprawiać określone funkcje poznawcze. Podczas eksperymentu kobiety, które przyjmowały antykoncepcję hormonalną osiągnęły lepsze wyniki w testach oceniających pamięć przestrzenną i zdolność do identyfikowania nowych obiektów.

Już wcześniej prowadzono różne badania dotyczące wpływu żeńskich hormonów płciowych na funkcjonowanie poznawcze. Przynosiły one jednak sprzeczne wyniki – jedne łączyły wysoki poziom estrogenu i progesteronu z poprawą zdolności uczenia się, podczas gdy inne temu zaprzeczały, a wręcz opisywały zaburzenia funkcji poznawczych. Nigdy nie prowadzono też eksperymentów wyłącznie na grupie młodych kobiet – populacji o stosunkowo wysokim wskaźniku stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Przebieg badania

W badaniu przeprowadzonym przez psycholog Lauren L. Harburger i jej zespół wzięło udział 59 kobiet w wieku od 18 do 27 lat, z czego 19 przyjmowało hormonalne środki antykoncepcyjne, a 40 nie stosowało tej metody zapobiegania ciąży. Uczestniczki otrzymały do wypełnienia ankietę, w której musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące cyklu menstruacyjnego, w tym datę ostatniej miesiączki, a następnie zostały poproszone o wykonanie dwóch zadań.

Jednym z nich była tzw. umysłowa rotacja obiektów oceniająca orientację przestrzenną. Badanym pokazano też tablicę z umieszczonymi na niej przedmiotami, a następnie przedstawiono plansze ze zmienionym układem elementów. Kobiety musiały wskazać, które obiekty zostały przesunięte w porównaniu z pierwotną wersją. Pierwsze zadanie obie badane grupy wykonały na takim samym poziomie, natomiast w przypadku drugiego, wyniki znacznie się różniły.

Polecane dla Ciebie

Pamięć u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną

Kobiety przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne radziły sobie znacznie lepiej z zadaniem związanym z zapamiętywaniem położenia obiektów na tablicy. Okazało się także, że te miesiączkujące w dniu badania osiągały lepsze wyniki niż te będące w drugiej połowie cyklu.

Rezultaty eksperymentu sugerują, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na funkcje poznawcze, podobnie jak okres. Odkrycia te są zgodne z wynikami badań przeprowadzanych na myszach, łączących estrogen i progesteron z poprawą pamięci. Pozostają one jednak w sprzeczności z niektórymi wcześniejszymi danymi – naukowcy twierdzą, że te niespójności mogą wynikać z rodzaju hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Niezbędne są kolejne badania, aby precyzyjnie określić, które z nich mogą pozytywnie wpływać na zdolności poznawcze.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij