Kobieta przyjmuje hormonalne tabletki antykoncepcyjne
Arkadiusz Dąbek

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mają lepszą pamięć

Środki hormonalne to często stosowana przez kobiety metoda antykoncepcyjna. Jak pokazują najnowsze wyniki badań ma ona nieoczekiwaną zaletę – wzmacnia pamięć. 

Stosowanie środków antykoncepcyjnych zawierających hormony może pozytywnie wpływać na pamięć – do takich wniosków doszli badacze ze Stanów Zjednoczonych, którzy opublikowali wyniki swoich analiz w „Psychological Reports”. Odpowiada za to zwiększony w tym czasie poziom estrogenu i progesteronu.

Antykoncepcja hormonalna a funkcje poznawcze

Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Psychological Reports” sugeruje, że stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może poprawiać określone funkcje poznawcze. Podczas eksperymentu kobiety, które przyjmowały antykoncepcję hormonalną osiągnęły lepsze wyniki w testach oceniających pamięć przestrzenną i zdolność do identyfikowania nowych obiektów.

Już wcześniej prowadzono różne badania dotyczące wpływu żeńskich hormonów płciowych na funkcjonowanie poznawcze. Przynosiły one jednak sprzeczne wyniki – jedne łączyły wysoki poziom estrogenu i progesteronu z poprawą zdolności uczenia się, podczas gdy inne temu zaprzeczały, a wręcz opisywały zaburzenia funkcji poznawczych. Nigdy nie prowadzono też eksperymentów wyłącznie na grupie młodych kobiet – populacji o stosunkowo wysokim wskaźniku stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Przebieg badania

W badaniu przeprowadzonym przez psycholog Lauren L. Harburger i jej zespół wzięło udział 59 kobiet w wieku od 18 do 27 lat, z czego 19 przyjmowało hormonalne środki antykoncepcyjne, a 40 nie stosowało tej metody zapobiegania ciąży. Uczestniczki otrzymały do wypełnienia ankietę, w której musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące cyklu menstruacyjnego, w tym datę ostatniej miesiączki, a następnie zostały poproszone o wykonanie dwóch zadań.

Jednym z nich była tzw. umysłowa rotacja obiektów oceniająca orientację przestrzenną. Badanym pokazano też tablicę z umieszczonymi na niej przedmiotami, a następnie przedstawiono plansze ze zmienionym układem elementów. Kobiety musiały wskazać, które obiekty zostały przesunięte w porównaniu z pierwotną wersją. Pierwsze zadanie obie badane grupy wykonały na takim samym poziomie, natomiast w przypadku drugiego, wyniki znacznie się różniły.

Polecane dla Ciebie

Pamięć u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną

Kobiety przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne radziły sobie znacznie lepiej z zadaniem związanym z zapamiętywaniem położenia obiektów na tablicy. Okazało się także, że te miesiączkujące w dniu badania osiągały lepsze wyniki niż te będące w drugiej połowie cyklu.

Rezultaty eksperymentu sugerują, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na funkcje poznawcze, podobnie jak okres. Odkrycia te są zgodne z wynikami badań przeprowadzanych na myszach, łączących estrogen i progesteron z poprawą pamięci. Pozostają one jednak w sprzeczności z niektórymi wcześniejszymi danymi – naukowcy twierdzą, że te niespójności mogą wynikać z rodzaju hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Niezbędne są kolejne badania, aby precyzyjnie określić, które z nich mogą pozytywnie wpływać na zdolności poznawcze.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij