
Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mają lepszą pamięć
Stosowanie środków antykoncepcyjnych zawierających hormony może pozytywnie wpływać na pamięć – do takich wniosków doszli badacze ze Stanów Zjednoczonych, którzy opublikowali wyniki swoich analiz w „Psychological Reports”. Odpowiada za to zwiększony w tym czasie poziom estrogenu i progesteronu.
Antykoncepcja hormonalna a funkcje poznawcze
Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Psychological Reports” sugeruje, że stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może poprawiać określone funkcje poznawcze. Podczas eksperymentu kobiety, które przyjmowały antykoncepcję hormonalną osiągnęły lepsze wyniki w testach oceniających pamięć przestrzenną i zdolność do identyfikowania nowych obiektów.
Już wcześniej prowadzono różne badania dotyczące wpływu żeńskich hormonów płciowych na funkcjonowanie poznawcze. Przynosiły one jednak sprzeczne wyniki – jedne łączyły wysoki poziom estrogenu i progesteronu z poprawą zdolności uczenia się, podczas gdy inne temu zaprzeczały, a wręcz opisywały zaburzenia funkcji poznawczych. Nigdy nie prowadzono też eksperymentów wyłącznie na grupie młodych kobiet – populacji o stosunkowo wysokim wskaźniku stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Przebieg badania
W badaniu przeprowadzonym przez psycholog Lauren L. Harburger i jej zespół wzięło udział 59 kobiet w wieku od 18 do 27 lat, z czego 19 przyjmowało hormonalne środki antykoncepcyjne, a 40 nie stosowało tej metody zapobiegania ciąży. Uczestniczki otrzymały do wypełnienia ankietę, w której musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące cyklu menstruacyjnego, w tym datę ostatniej miesiączki, a następnie zostały poproszone o wykonanie dwóch zadań.
Jednym z nich była tzw. umysłowa rotacja obiektów oceniająca orientację przestrzenną. Badanym pokazano też tablicę z umieszczonymi na niej przedmiotami, a następnie przedstawiono plansze ze zmienionym układem elementów. Kobiety musiały wskazać, które obiekty zostały przesunięte w porównaniu z pierwotną wersją. Pierwsze zadanie obie badane grupy wykonały na takim samym poziomie, natomiast w przypadku drugiego, wyniki znacznie się różniły.
Polecane dla Ciebie
Pamięć u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną
Rezultaty eksperymentu sugerują, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na funkcje poznawcze, podobnie jak okres. Odkrycia te są zgodne z wynikami badań przeprowadzanych na myszach, łączących estrogen i progesteron z poprawą pamięci. Pozostają one jednak w sprzeczności z niektórymi wcześniejszymi danymi – naukowcy twierdzą, że te niespójności mogą wynikać z rodzaju hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Niezbędne są kolejne badania, aby precyzyjnie określić, które z nich mogą pozytywnie wpływać na zdolności poznawcze.