Odpowiednia dieta
Michał Posmykiewicz

Odpowiednia dieta

Dieta, czyli prawidłowy dobór jakości i ilości spożywanych pokarmów, jest niezwykle istotna nie tylko w kontekście nowotworów, ale także w prewencji chorób układu krążenia, oddechowego i praktycznie wszystkich chorób z jakimi się borykamy.

Otyłość, brak odpowiednich składników w posiłkach lub nadmiar tych szkodliwych, to wszystko powoduje ogromne spustoszenie, które jest tym bardziej podstępne, że nie daje znać o sobie natychmiast. Mijają miesiące i lata, nasze naczynia stają się słabsze, węższe, gromadzi się cholesterol, dodatkowe kilogramy sprawiają, że ciężej się oddycha, kręgosłup musi radzić sobie z większym obciążeniem. Taką wyliczankę można ciągnąć bez końca.

Warto w odpowiednim momencie przeanalizować swój model żywienia i w całkiem prosty sposób go zmodyfikować. Wiadomo, że dzisiejsze czasy nadają tak szybki bieg naszemu życiu, że czasem ciężko znaleźć moment na myślenie o tym, co się je. Łykamy, co nam wpadnie w ręce i pracujemy dalej albo padamy przed telewizorem i odpoczywamy po ciężkim dniu.

Trzeba znaleźć chwilę i wypracować sobie pewien sposób modyfikacji odżywiania. Zapewni to lepsze zdrowie, większą odporność na stres, a więc i większą efektywność w pracy, kto wie- może nawet podwyżkę, ale przede wszystkim lepsze samopoczucie.

BMI (BODY MASS INDEX)

Czasem ciężko obiektywnie przyznać się do tego, że na naszym koncie pojawiło się kilka kilogramów za dużo. Stworzono więc wiele różnych sposobów obliczania prawidłowej masy ciała. Obecnie najpowszechniej stosowanym jest wskaźnik BMI, który na podstawie wzrostu i masy udziela podstawowych wskazówek, czy z naszej diety powinno wypaść trochę kalorii dziennie.

Obliczenie BMI jest proste i z pomocą zwykłego kalkulatora każdy może zrobić to w mgnieniu oka.
Przyjmijmy, że ktoś waży 76 kg i mierzy 1,76 m.
Wzrost w metrach podnosimy do kwadratu, czyli np. 1,76 m x 1,76 m = 3,0976
Następnie wagę w kilogramach dzielimy przez poprzednio uzyskany wynik.

Interpretacja wyników
Wartość BMI Wynik
< 15,0 wygłodzenie
15,1 - 17,4 wychudzenie
17,5 - 18,4 niedowaga
18,5 - 24,9 waga prawidłowa
25,0 - 29,9 nadwaga
30,0 - 34,9 otyłość I stopnia
35,0 - 39,9 otyłość II stopnia
> 40,0 otyłość III stopnia

Co robić, gdy ważymy za dużo?

Zrzucenie zbędnych kilogramów i zdrowy system odżywiania powinny być dobrze przemyślane. Organizm każdego człowieka jest czymś bardzo indywidualnym, dlatego zawsze należy pamiętać o tym, że nie powinno się ustalać diet na podstawie doniesień od znajomych czy informacji znalezionych w Internecie. Szczególnie jeżeli występują jakieś dodatkowe schorzenia, wymagana jest konsultacja specjalisty, na początek wystarczy lekarz pierwszego kontaktu, który podpowie, jak zmienić nawyki żywieniowe czy jaka aktywność fizyczna byłaby w danym przypadku najlepsza.

Można natomiast posiłkować się pewnymi podstawowymi prawami, które są powszechnie akceptowane przez specjalistów i zalecane praktycznie każdemu.

Oto najważniejsze z nich:

 • Utrzymywać możliwie stałe pory posiłków;
 • Liczba posiłków powinna wynosić 4-5 dziennie;
 • Unikanie podjadania między posiłkami;
 • Spożywanie ostatniego posiłku przynajmniej 2 h przed pójściem spać;
 • Szanowanie czasu przeznaczonego na jedzenie – dobre gryzienie, a nie połykanie warunkuje lepsze trawienie i przyswajanie pokarmu, nieczytanie i nieoglądanie telewizji w trakcie pory jedzenia;
 • Pić dużo wody mineralnej, najlepiej nie gazowanej;
 • Regularnie podejmować wysiłek fizyczny dostosowany do naszego zdrowia, wieku i stylu życia;

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Tiki nerwowe – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

  Tiki nerwowe to utrudniająca normalne funkcjonowanie przypadłość, która potrafi naprawdę uprzykrzyć życie dotkniętej nią osoby. Pozornie drobne i nieistotne odruchy, w wymiarze społecznym zadają ból obarczonej nimi osobie, ściągając nieprzychylną uwagę otoczenia, niezrozumienie i przyczepiając jej łatkę dziwaka.

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory to jedna z najgroźniejszych znanych chorób, która jest niestety bardzo powszechna i współcześnie znajduje się w ścisłej czołówce przyczyn śmierci. Warto zadać sobie pytanie: w jaki sposób rozpoczyna się proces powstawania nowotworu i jakie czynniki na niego wpływają?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij