
Notacja muzyczna – czy może znaleźć zastosowanie w kardiologii?
Zapis nutowy w nauczaniu osłuchiwania pracy serca
Arytmia to nieregularne bicie serca. Arytmie są dość częstym problemem medycznym i występują, gdy sygnały elektryczne odpowiedzialne za koordynację uderzeń serca nie działają prawidłowo. Gdy bije ono zbyt szybko mamy do czynienia z tachykardią, a kiedy pracuje zbyt wolno, z bradykardią. Podczas gdy jedne rodzaje arytmii są nieszkodliwe, objawiają się w łagodny sposób, inne mogą być poważne, prowadzić do omdleń, niewydolności serca, a nawet być śmiertelne.
Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia arytmii.
Umiejętność uważnego słuchania jest potrzebna, aby móc cieszyć się utworem muzycznym, ale również w trakcie wykonywania badania lekarskiego. Michael Field z University of Sydney stwierdził analogię pomiędzy tymi dwoma czynnościami.
Notacja muzyczna oferuje nowe sposoby opisywania arytmii serca
Elaine Chew zmagała się z problemem migotania przedsionków. Miała właśnie przejść procedurę ablacji, gdy w placówce medycznej od reprezentanta personelu usłyszała o pomyśle quizu, jaki przeprowadzono dla lekarzy. Odtwarzano fragmenty muzyki elektronicznej o różnym tempie, a kardiolodzy musieli dopasować rodzaj arytmii, który najbardziej przypominał muzykę. Po zabiegu kobieta postanowiła przeanalizować w podobny sposób własne dane EKG. Profesor Chew jest uznaną pianistką oraz specjalistką w dziedzinie mediów cyfrowych, która koncentruje się na percepcji muzyki i badaniach informacji muzycznych. Z czasem stworzyła projekt „Muzyka, informatyka i kardiologia”, którego celem było zrozumienie, czy muzyczna reprezentacja nieregularnych uderzeń serca może być wykorzystana do scharakteryzowania wzorców arytmii.
Materiały do projektu zostały zebrane z pomocą współpracowników z Uniwersytetu Londyńskiego – kariologa, profesora Piera Lambiase oraz dr Michele Orini specjalizującej się w bioinżynierii. Zanonimizowane wyniki badania EKG przedstawiono za pomocą muzycznej notacji rytmicznej, która następnie posłużyła jako podstawa dla nowych kompozycji muzycznych. W ten sposób powstał zestaw utworów fortepianowych, które badaczka zatytułowała „The Arrhythmia Suite”.
Polecane dla Ciebie
Muzyka wzmacnia działanie leków na ciśnienie krwi
Vitor Engrácia Valenti z Uniwersytetu Stanowego w São Paulo w Brazylii i jego współpracownicy badali wpływ muzyki na tętno i ciśnienie krwi osób z nadciśnieniem. Ich publikacja, która ukazała się w czasopiśmie „Scientific Reports” dowodzi, że działanie leków na ciśnienie było bardziej intensywne, gdy uczestnicy słuchali różnych utworów, w tym fortepianowe wersje „Hello” i „Someone Like You” Adele, a także „Watermark” Enyi.