Zbliżenie na czerwone serce i stetoskop leżące na białym stole
Justyna Piekara

Notacja muzyczna – czy może znaleźć zastosowanie w kardiologii?

Muzyka może odzwierciedlać bicie ludzkiego serca, a zapis nutowy może stać się narzędziem pracy kardiologów. Według ekspertów „Blue Rondo à la Turk” Dave'a Brubecka odtwarza rytm wczesnych uderzeń komorowych, a „Le Grand Tango” Astora Piazzolli oddaje nieregularne rytmy migotania przedsionków. Z kolei niektórzy uważają, że zaburzenia rytmu serca mogły być odpowiedzialne za charakterystyczne motywy rytmiczne w muzyce Beethovena. Czy ta wiedza może okazać się pomocna w tworzeniu nowych sposobów leczenia chorób serca?

Zapis nutowy w nauczaniu osłuchiwania pracy serca

Arytmia to nieregularne bicie serca. Arytmie są dość częstym problemem medycznym i występują, gdy sygnały elektryczne odpowiedzialne za koordynację uderzeń serca nie działają prawidłowo. Gdy bije ono zbyt szybko mamy do czynienia z tachykardią, a kiedy pracuje zbyt wolno, z bradykardią. Podczas gdy jedne rodzaje arytmii są nieszkodliwe, objawiają się w łagodny sposób, inne mogą być poważne, prowadzić do omdleń, niewydolności serca, a nawet być śmiertelne.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia arytmii

Umiejętność uważnego słuchania jest potrzebna, aby móc cieszyć się utworem muzycznym, ale również w trakcie wykonywania badania lekarskiego. Michael Field z University of Sydney stwierdził analogię pomiędzy tymi dwoma czynnościami.

Lekarz opisał dźwięki wydawane przez serce, w tym szmery zastawkowe, za pomocą notacji muzycznej i postanowił wykorzystać zapis nutowy opisania pracy serca i diagnozowania zaburzeń jego pracy. 

Notacja muzyczna oferuje nowe sposoby opisywania arytmii serca

Elaine Chew zmagała się z problemem migotania przedsionków. Miała właśnie przejść procedurę ablacji, gdy w placówce medycznej od reprezentanta personelu usłyszała o pomyśle quizu, jaki przeprowadzono dla lekarzy. Odtwarzano fragmenty muzyki elektronicznej o różnym tempie, a kardiolodzy musieli dopasować rodzaj arytmii, który najbardziej przypominał muzykę. Po zabiegu kobieta postanowiła przeanalizować w podobny sposób własne dane EKG. Profesor Chew jest uznaną pianistką oraz specjalistką w dziedzinie mediów cyfrowych, która koncentruje się na percepcji muzyki i badaniach informacji muzycznych. Z czasem stworzyła projekt „Muzyka, informatyka i kardiologia”, którego celem było zrozumienie, czy muzyczna reprezentacja nieregularnych uderzeń serca może być wykorzystana do scharakteryzowania wzorców arytmii. 

Materiały do projektu zostały zebrane z pomocą współpracowników z Uniwersytetu Londyńskiego – kariologa, profesora Piera Lambiase oraz dr Michele Orini specjalizującej się w bioinżynierii. Zanonimizowane wyniki badania EKG przedstawiono za pomocą muzycznej notacji rytmicznej, która następnie posłużyła jako podstawa dla nowych kompozycji muzycznych. W ten sposób powstał zestaw utworów fortepianowych, które badaczka zatytułowała „The Arrhythmia Suite”.

Zastosowanie unikalnego podejścia podczas analizy struktury elektrokardiogramów pozwoliło na wychwycenie ważnych szczegółów, które potencjalnie mogą wpłynąć na diagnostykę medyczną, dostarczyć nowe biomarkery i pomóc lekarzom lepiej zrozumieć różne wzorce i podtypy zaburzeń pracy serca.

Polecane dla Ciebie

Muzyka wzmacnia działanie leków na ciśnienie krwi

Vitor Engrácia Valenti z Uniwersytetu Stanowego w São Paulo w Brazylii i jego współpracownicy badali wpływ muzyki na tętno i ciśnienie krwi osób z nadciśnieniem. Ich publikacja, która ukazała się w czasopiśmie „Scientific Reports” dowodzi, że działanie leków na ciśnienie było bardziej intensywne, gdy uczestnicy słuchali różnych utworów, w tym fortepianowe wersje „Hello” i „Someone Like You” Adele, a także „Watermark” Enyi.

Według naukowców, oprócz wyzwalania przywspółczulnego układu nerwowego, muzyka dodatkowo stymuluje aktywność żołądkowo-jelitową, co z kolei może ułatwiać i przyspieszać wchłanianie leków mających za zadanie obniżyć ciśnienie krwi.
  1. E. Chew, P. Loui, G. Leslie, How music can literally heal the heart, „scientificamerican.com” [online], https://www.scientificamerican.com/article/how-music-can-literally-heal-the-heart/, [dostęp:] 10.12.2021.
  2. Heart arrhythmia, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/symptoms-causes/syc-20350668, [dostęp:] 10.12.2021.
  3. The music of arrhythmia, „qmul.ac.uk” [online], https://www.qmul.ac.uk/media/news/2017/hss/the-music-of-arrhythmia.html, [dostęp:] 10.12.2021.
  4. E. Chew, M. Orini, P. Lambiase, Putting (one's) heart into music, „European Heart Journal” 2021, nr 42 (28), s. 2721–2724, 
  5. S. M. Whiting, J. D. Howell, The heartfelt music of Ludwig van Beethoven, „Perspectives in Biology and Medicine” 2014, nr57(2), s. 285-294, [online] 10.1353/pbm.2014.0013, [dostęp:] 10.12.2021.
  6. E.C. Martiniano, M. D. R, Santana, É. L. D. Barros, Musical auditory stimulus acutely influences heart rate dynamic responses to medication in subjects with well-controlled hipertension, „Scientific Reports” 2018, nr 8, [online] https://doi.org/10.1038/s41598-018-19418-7, [dostęp:] 10.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij