Czy niebezpieczna mutacja SARS-CoV-2 może rozwinąć się u zwierząt? Co na ten temat mówią naukowcy?
Justyna Piekara

Czy niebezpieczna mutacja SARS-CoV-2 może rozwinąć się u zwierząt? Co na ten temat mówią naukowcy?

W związku ze światową pandemią COVID-19 naukowcy sprawdzili, w jaki sposób SARS-CoV-2 wpływa na zwierzęta. Badania eksperymentalne potwierdziły, że niektóre z nich są podatne na zakażenie SARS-CoV-2. Czy wirus może rozprzestrzeniać się między zwierzętami a ludźmi? Czy wśród zwierząt może pojawić się jego niebezpieczna mutacja?

Koty bardziej podatne na zakażenia i transmisję SARS-CoV-2

Sugestie, że koty mogą być zarażone SARS-CoV-2 pojawiły się w kwietniu 2020 roku. Odnotowano wiele przypadków zakażenia koronawirusem, które dotyczyły tych zwierząt. Koty mogą być bardziej podatne na COVID-19 ze względu na fakt, że występujące u nich białko ACE2 bardzo przypomina ludzki receptor.

Badanie przeprowadzone przez weterynarzy z Wisconsin wykazało, że w warunkach eksperymentalnych w obrębie tego gatunku wirus może być transmitowany z osobnika na osobnika, nie dając widocznych objawów choroby. Nie wiadomo jednak, jak bardzo prawdopodobne jest zakażenie i przeniesienie SARS-CoV-2, gdy zaistnieje w naturalnym środowisku. Praca ukazała się w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”.

Przeczytaj także, czym różnią się od siebie choroby wywoływane przez koronawirusy: MERS, SARS i COIVD-19.

Zakażenia SARS-CoV-2 u innych zwierząt

Do tej pory obecność zakażeń koronawirusem u zwierząt wykazano u kotów, psów, norek, fretek, chomików syryjskich, królików egipskich oraz makaków i goryli. Czasami infekcja u niektórych gatunków może spowodować rzeczywistą chorobę i wynikające z niej problemy zdrowotne. Jeżeli objawy występują, są z reguły łagodne. Ponieważ takie zakażenia są rzadkie, trudno jest jednoznacznie wskazać kliniczne symptomy choroby, które mogą towarzyszyć zakażeniu SARS-CoV-2 u zwierząt.

Zwierzęta nie wydają się odgrywać znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się wirusa. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) informuje, że prawdopodobieństwo przeniesienia koronawirusa SARS-CoV-2 ze zwierząt na ludzi uważa się za niskie, jednak w niektórych sytuacjach, szczególnie podczas bliskiego kontaktu, może zaistnieć ryzyko infekcji. W czasie pandemii COVID-19 odnotowano przypadki zakażenia zwierzęcia przez człowieka, ale są one nieliczne.

Powiązane produkty

Które zwierzęta są najbardziej podatne na zakażenie SARS-COV-2?

Zespół badaczy z University of California Davis w USA przeprowadził analizę genomową 410 gatunków kręgowców w celu klasyfikacji ryzyka przeniesienia koronawirusa między zwierzętami a ludźmi. Porównali główny receptor komórkowy enzymu konwertującego angiotensynę, który umożliwia koronawirusowi wiązanie się i uzyskiwanie wejścia do komórek gospodarza. Uczeni doszli do wniosku, że im bardziej białka receptora ACE2 są podobne do ludzkich protein, tym większe ryzyko infekcji SARS-CoV-2. Mniejsza skłonność do wiązania może przełożyć się na niższą skłonność do infekcji i obniżenia zdolności rozprzestrzeniania się patogenu. Badanie zostało opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Okazało się, że około 40% gatunków szczególnie podatnych na potencjalne zakażenie SARS-CoV-2 jest klasyfikowanych jako „zagrożone” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. W tej grupie znalazły się gatunki naczelnych, takich jak goryl zachodni nizinny, orangutan sumatrzański i gibon biało policzkowy.

Niebezpieczeństwo powstania nowej mutacji koronawirusa

Eksperci rozważają różne możliwe scenariusze. Możliwość pojawienia się nowych wariantów SARS-CoV-2 u zwierząt była częścią brytyjskiego raportu Scientific Advisory Group for Emergencies (SAGE) na temat długoterminowej ewolucji SARS-CoV-2.

Potencjalne zagrożenie polega na tym, że jeśli wirus zacznie krążyć wśród zwierząt, może pojawić się nowy, jeszcze bardziej niebezpieczny wariant. Jeśli potencjalne zagrożenie niezostanie zidentyfikowane wystarczająco szybko, może powstać poważny problem. W związku z tym konieczny jest nadzór nad wszelkimi nowymi mutacjami koronawirusa, także u zwierząt.

Na całym świecie powstają programy nadzoru nad zwierzętami domowymi i dziką przyrodą finansowane przez agencje rządowe. Naukowcy monitorują sytuację na bieżąco, aby móc zidentyfikować źródła przyszłych zagrożeń pandemicznych.

Jak chronić swoje zwierzęta przed COVID-19?

Opracowywane są szczepionki dla psów i kotów przeciwko COVID-19, ale w praktyce mogą wystąpić problemy z wykazaniem ich skuteczności, dlatego wprowadzenie procedury szczepienia zwierząt domowych jest mało prawdopodobne. Chorzy na COVID-19 powinni izolować się od innych osób, ale też zwierząt domowych.

  1. K. Sharun, K. Dhama, A. M. Pawde, SARS-CoV-2 in animals: potential for unknown reservoir hosts and public health implications, „Veterinary Quarterly” 2021, nr 41(1), s. 181–201.
  2. [online] doi: 10.1080/01652176.2021.1921311, [dostęp: ] 26.08.2021.
  3. J. Damas, G. M. Hughes, K. C. Keough, Broad host range of SARS-CoV-2 predicted by comparative and structural analysis of ACE2 in vertebrates, „Proceedings of the National Academy of Sciences” 2020, nr 117 (36), [online] https://doi.org/10.1073/pnas.2010146117, [dostęp:] 26.08.2021.
  4. Animals and COVID-19, „cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/animals.html, [dostęp:] 26.08.2021.
  5. COVID-19 and pets: Can dogs and cats get coronavirus?, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/expert-answers/can-pets-get-coronavirus/faq-20486391, [dostęp:] 26.08.2021.
  6. B. Y. Lee, Can dogs, cats, pets get and spread Covid-19 coronavirus?, „forbes.com”, https://www.forbes.com/sites/brucelee/2020/12/24/can-dogs-cats-pets-get-and-spread-covid-19-coronavirus/?sh=c790d191ec1f, [dostęp:] 26.08.2021.
  7. COVID-19 and pets, „amcny.org” [online], https://www.amcny.org/covid-19-and-pets, [dostęp:] 26.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

    Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij