Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych
Justyna Piekara

Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Doustne dostarczania leków insulinowych – zalety

Cukrzyca jest siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a liczba pacjentów, u których stwierdza się tę chorobę metaboliczną, stale wzrasta. Oprócz konieczności wprowadzenia zmian w stylu życia, insulinoterapia jest istotnym elementem kontroli tej choroby. Regulacja poziomu glukozy we krwi z zastosowaniem hormonu odbywa się najczęściej poprzez iniekcje.

Doustne podawanie leku byłoby nie tylko mniej inwazyjne i bardziej komfortowe dla pacjentów, ale wszystko wskazuje na to, że mogłoby także poprawić wchłanianie i skuteczność jego działania.

W wywiadzie dla „Technology Networks” Farach Bennetytu i Ali Trabolsi opowiedziały, na czym polega przewaga takiego podejścia w leczeniu cukrzycy. Naukowcy wyjaśnili, że „insulina podawana doustnie jest w stanie osiągnąć krążenie ogólnoustrojowe po przejściu przez wątrobę, podobnie jak fizjologiczne wydzielanie insuliny, gdy wstrzykuje się ją podskórnie, może spowodować hiperinsulinemie obwodowe i związane z nimi powikłania”.

Doustne dostarczania leków insulinowych – wyzwania

Doustne dostarczanie insuliny wiąże się z wieloma wyzwaniami. Opracowując nowe leki, eksperci muszą uwzględnić szereg właściwości farmakokinetycznych, takich jak rozpuszczalność, biodostępność czy stabilność w przewodzie pokarmowym. W przypadku insuliny te parametry nie są niskie, dlatego pomimo wieloletnich prac nad „pigułką na cukrzycę” nie osiągnięto jeszcze zadowalających rezultatów, wystarczających do wprowadzenia na rynek komercyjnego doustnego preparatu insulinowego.

Skuteczna doustna metoda podawania insuliny musi obejmować platformę zapewniającą ochronę przed środowiskami kwaśnymi i degradacją enzymatyczną. Oprócz tego powinna być zdolna dostarczać lek w odpowiedzi na bodźce, takie jak hiperglikemia.

Czym są nCOF? W jaki sposób mogą pomóc wyeliminować problemy związane z doustną aplikacją insuliny?

Technologia nCOF może umożliwić doustne dostarczanie insuliny w sposób skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla pacjenta, a także zmniejszyć obciążenie związane z leczeniem, które ogranicza się do dożylnego lub podskórnego podawania leku.

W porównaniu do dwóch zatwierdzonych przez FDA technologii doustnego dostarczania insuliny, system opracowany w NYUAD jest biokompatybilny, bardzo stabilny w żołądku, wykazuje specyficzne działanie i jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość insuliny na podstawie poziomu cukru we krwi u diabetyków. Dzięki nCOF lek jest chroniony przed kwasami żołądkowymi, a także uwalniany w reakcji na glukozę, co przetestowano w badaniu in vivo na zwierzętach laboratoryjnych z cukrzycą.

Gdy pacjent zmaga się z wysokim poziomem cukru we krwi, interakcje między cząsteczkami insuliny a strukturą nanocząsteczek nCOF słabną i zostają uwolnione do krwi. Im wyższe stężenie glukozy we krwi, tym większa ilość uwalnianej insuliny. Jeśli poziom glukozy jest prawidłowy, nie ma wystarczającej ilości cząsteczek cukru, aby wyprzeć insulinę i w konsekwencji pozostaje ona w nanocząsteczce. W ten sposób powstaje efekt sprzężenia zwrotnego, który zapobiega przedawkowaniu, do czego może dochodzić, gdy pacjent korzysta z insuliny do wstrzykiwania.

Przyszłe badania 

Zespół badaczy z NYUAD zapowiada, że następnym krokiem będzie zaprojektowanie i przygotowanie biblioteki biokompatybilnych nCOF, które będą mogły zostać obciążone dużą ilością insuliny i jednocześnie zapewnić ochronę przed trudnymi warunkami panującymi w żołądku. Planują przygotować projekt, który będzie wspomagany komputerowo.

Naukowcy z optymizmem patrzą w przyszłość. Stwierdzili, że opracowany przez nich system dostarczania leków może mieć znacznie szersze zastosowanie i w przyszłości będzie mógł posłużyć do dostarczania szerszej gamy leków biologicznych, np. szczepionek czy leków przeciwko chorobom o istotnym wpływie społecznym, takim jak rak, choroba Alzheimera i Parkinsona albo amyloidoza związana z dializą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są aktualnie największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij