
Antybiotyki mogą przyczyniać się do wzrostu zachorowań na raka jelita grubego przed 50. rokiem życia
Rak jelita grubego coraz częstszy u młodszych osób
Chociaż rak jelita grubego kojarzony jest ze schorzeniem, które występuje głównie u osób starszych, wskaźniki częstości zachorowań rosną jednak ostatnio wśród osób poniżej 50 roku życia. Śmiertelność w tej grupie jest większa niż w grupie seniorów, ponieważ w wielu przypadkach diagnoza zostaje postawiona w zaawansowanym stadium choroby, co sprawia, że szansa na skuteczne wyleczenie pacjenta znacznie maleje. Z tego powodu rozważa się, czy wytyczne dotyczące badań przesiewowych raka jelita grubego powinny być zmienione tak, aby odzwierciedlały panujący trend.
W związku z aktualną wiedzą kilka lat temu American Cancer Society zaleciło przeprowadzanie rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego już w wieku 45 lat, po tym, jak amerykańscy naukowcy stwierdzili, że częstość występowania tego nowotworu systematycznie wzrasta od lat 50. XX wieku.
Konsekwencje zdrowotne nadużywania antybiotyków
Niektóre infekcje organizm jest w stanie zwalczyć samodzielnie, niepotrzebne zastosowanie antybiotyków może w konsekwencji narazić pacjentów na ryzyko innych problemów zdrowotnych. Krótkoterminowe działania niepożądane tych leków obejmują rozstrój żołądka, biegunkę, utratę apetytu czy zakażenia grzybicze.
Dowiedz się więcej, na temat rodzajów, działania i skutków ubocznych antybiotyków.
Powiązane produkty
Antybiotyki a rak jelita grubego
Naukowcy przeanalizowali różne przypadki kliniczne raka jelita grubego i okres ekspozycji pacjentów na antybiotyki. Dane pochodziły od osób pochodzących ze Szkocji. Badacze odkryli związek między stosowaniem antybiotyków i zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego w obu tych kategoriach, jednak był on znacznie silniejszy u osób młodszych. Okazało się, że w młodszej grupie wiekowej stosowanie chinolonów i sulfonamidów częściej wiązało się ze stwierdzeniem raka jelita grubego.
Autorzy pracy zwracają jednak uwagę na pewne ograniczenia badawcze, które dotyczą gromadzenia informacji na temat różnych czynników dotyczących stylu życia uczestników projektu. Trudny do potwierdzenia był fakt, że dana osoba poprawnie zażywała lek. Nie zostały też zgromadzone dane na temat na diety, historii rodzinnej i poziomu aktywności fizycznej, które mogły wpływać na ryzyko zapoczątkowania nowotworzenia.
Leki tego rodzaju zostały przepisane 70% pacjentów, u których rozwinęła się choroba nowotworowa. Co ciekawe, okazało się, że stosowanie tetracyklin przez ponad 60 dni wiązało się z niższym ryzykiem raka odbytnicy. Podobne wyniki otrzymali naukowcy z Chin. Rezultatu obu prac świadczą o tym, że zażywanie antybiotyków w okresie 10-15 lat poprzedzających rozpoznanie wiązały się z większym prawdopodobieństwem zachorowania.