Antybiotyki mogą przyczyniać się do wzrostu zachorowań na raka jelita grubego przed 50. rokiem życia
Justyna Piekara

Antybiotyki mogą przyczyniać się do wzrostu zachorowań na raka jelita grubego przed 50. rokiem życia

W ostatnim czasie coraz częściej diagnozuje się przypadki raka jelita grubego wśród osób przed 50. rokiem życia. Wyniki badania przedstawione niedawno na Światowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej wskazują, że może być to spowodowane nadmierną konsumpcją antybiotyków.

Rak jelita grubego coraz częstszy u młodszych osób 

Chociaż rak jelita grubego kojarzony jest ze schorzeniem, które występuje głównie u osób starszych, wskaźniki częstości zachorowań rosną jednak ostatnio wśród osób poniżej 50 roku życia. Śmiertelność w tej grupie jest większa niż w grupie seniorów, ponieważ w wielu przypadkach diagnoza zostaje postawiona w zaawansowanym stadium choroby, co sprawia, że szansa na skuteczne wyleczenie pacjenta znacznie maleje. Z tego powodu rozważa się, czy wytyczne dotyczące badań przesiewowych raka jelita grubego powinny być zmienione tak, aby odzwierciedlały panujący trend. 

W związku z aktualną wiedzą kilka lat temu American Cancer Society zaleciło przeprowadzanie rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego już w wieku 45 lat, po tym, jak amerykańscy naukowcy stwierdzili, że częstość występowania tego nowotworu systematycznie wzrasta od lat 50. XX wieku.

Konsekwencje zdrowotne nadużywania antybiotyków

Niektóre infekcje organizm jest w stanie zwalczyć samodzielnie, niepotrzebne zastosowanie antybiotyków może w konsekwencji narazić pacjentów na ryzyko innych problemów zdrowotnych. Krótkoterminowe działania niepożądane tych leków obejmują rozstrój żołądka, biegunkę, utratę apetytu czy zakażenia grzybicze.

Stosowanie antybiotyków w dłuższej perspektywie może przyczynia się do powstania dysbiozy jelit. Najnowsze doniesienia naukowe świadczą o tym, że zmiany, które zachodzą w strukturze i różnorodności mikrobiomu jelitowego, wywołane przez antybiotyki, mogą osłabić układ odpornościowy, zakłócić funkcjonowanie niektórych szlaków hormonalnych i wpływać na rozwój raka jelita grubego. 

Dowiedz się więcej, na temat rodzajów, działania i skutków ubocznych antybiotyków.

Antybiotyki a rak jelita grubego

Naukowcy przeanalizowali różne przypadki kliniczne raka jelita grubego i okres ekspozycji pacjentów na antybiotyki. Dane pochodziły od osób pochodzących ze Szkocji. Badacze odkryli związek między stosowaniem antybiotyków i zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego w obu tych kategoriach, jednak był on znacznie silniejszy u osób młodszych. Okazało się, że w młodszej grupie wiekowej stosowanie chinolonów i sulfonamidów częściej wiązało się ze stwierdzeniem raka jelita grubego.

Autorzy pracy zwracają jednak uwagę na pewne ograniczenia badawcze, które dotyczą gromadzenia informacji na temat różnych czynników dotyczących stylu życia uczestników projektu. Trudny do potwierdzenia był fakt, że dana osoba poprawnie zażywała lek. Nie zostały też zgromadzone dane na temat na diety, historii rodzinnej i poziomu aktywności fizycznej, które mogły wpływać na ryzyko zapoczątkowania nowotworzenia.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Gut” zawierają podobne spostrzeżenia. Mataanaliza wykonana przez naukowców na podstawie danych zgromadzonych w rejestrze Clinical Practice Research Data link (CPRD), który zawiera dokumentację medyczną około 11,3 miliona osób Wielkiej Brytanii, zasygnalizowała istnienie zawiązku między rakiem jelita grubego i stosowaniem antybiotyków.

Leki tego rodzaju zostały przepisane 70% pacjentów, u których rozwinęła się choroba nowotworowa. Co ciekawe, okazało się, że stosowanie tetracyklin przez ponad 60 dni wiązało się z niższym ryzykiem raka odbytnicy. Podobne wyniki otrzymali naukowcy z Chin. Rezultatu obu prac świadczą o tym, że zażywanie antybiotyków w okresie 10-15 lat poprzedzających rozpoznanie wiązały się z większym prawdopodobieństwem zachorowania.

 1. E. Y. Klein, T. P. Van Boeckel, Global increase and geographic convergence in antibiotic consumption between 2000 and 2015, „PNAS” 2018, nr 115 (15), [online] https://doi.org/10.1073/pnas.1717295115, [dostęp:] 12.07.2021.
 2. E. F. P. Peterse, R. G. S. Meester, R. L. Siegel, The impact of the rising colorectal cancer incidence in young adults on the optimal age to start screening: Microsimulation analysis I to inform the American Cancer Society colorectal cancer screening guideline, „Cancer” 2018, nr 124(14), s. 2964–2973, [online] doi: 10.1002/cncr.31543, [dostęp:] 12.07.2021.
 3. J. Zhang, C. Haines, A. J. M. Watson, Oral antibiotic use and risk of colorectal cancer in the United Kingdom, 1989–2012: a matched case–control study, „Gut” 2019, [online] DOI: 10.1136/gutjnl-2019-318593, [dostęp:] 12.07.2021.
 4. Qian-Yi Wan, R. Zhao, Y. Wang, Antibiotic use and risk of colorectal cancer: a meta-analysis of 412 450 participants, „BMJ” 2020, nr 69 (11), [online] http://dx.doi.org/10.1136/gutjnl-2020-320826, [dostęp:] 12.07.2020. 
 5. S. Perrot, R. McDowell, P. Murchie, SO-25 Global rise in early-onset colorectal cancer: An association with antibiotic consumption?, „Annals of oncology” 2021, nr 32, [online] DOI:https://doi.org/10.1016/j.annonc.2021.05.049, [dostęp:] 12.07.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są aktualnie największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij