Odręczne notowanie znacznie bardziej aktywizuje mózg niż pisanie na klawiaturze
Justyna Piekara

Odręczne notowanie znacznie bardziej aktywizuje mózg niż pisanie na klawiaturze

Badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że ręczne pisanie wywołuje większą aktywność mózgu. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane niedawno w „Frontiers in Behavioural Neuroscience”. Naukowcy z NTT Data Institute of Management Consulting ślą w świat przesłanie, że warto używać papierowych notatników, ponieważ, zapisując informacje w tradycyjny sposób, lepiej je zapamiętujemy.

Długopis vs. klawiatura. Jak przebiegało badanie?

W badaniu wzięło udział 48 ochotników w wieku od 18. do 29. lat. Wolontariusze zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od umiejętności pamięciowych. Przy dokonywaniu klasyfikacji uczestników brano pod uwagę różne czynniki – wiek, płeć oraz preferencje dotyczące tworzenia notatek. Zapytano wolontariuszy, czy wolą wykonywać notatki analogowo, czy posłużyć się urządzeniem cyfrowym.

Zadaniem uczestników badania było przeczytanie fikcyjnej rozmowy między postaciami, która dotyczyła planów na najbliższe dwa miesiące – różnych terminów, zadań oraz spotkań. Następnie mieli wykonać harmonogram, korzystając z terminarza i długopisu, aplikacji kalendarza na tablecie i rysika cyfrowego lub wprowadzając dane do aplikacji kalendarza za pomocą klawiatury na ekranie dotykowym smartfona. Nie określono ścisłych ram czasowych, w jakich należało ukończyć pracę. Starano się odtworzyć warunki, w jakich uczestnicy przygotowywali je w rzeczywistości, bez poświęcania dodatkowego czasu na zapamiętanie szczegółowych informacji.

Wolontariusze odpowiedzieli na szereg mniej lub bardziej złożonych pytań, które miały na celu sprawdzenie, jak wiele informacji zawartych w harmonogramie udało im się zapamiętać.

Do odpytywania przystąpiono dopiero po upływie czasu przeznaczonego na ingerencję oraz przerwie, aby odwrócić nieco uwagę uczestników badania od myślenia o terminarzu. Podczas wykonywania testu ochotnicy znajdowali się wewnątrz rezonansu magnetycznego (MRI), który mierzy przepływ krwi w mózgu. Gdy wzrasta, jest oznaką zwiększonej aktywności neuronalnej w danym obszarze.

Jak notować, aby więcej zapamiętać?

Ochotnicy, którzy używali papierowego notatnika wykazywali większą aktywność mózgu w obszarach związanych z językiem i wizualizacją wyobrażeń, a także w hipokampie – obszarze odpowiedzialnym za pamięć i zdolność orientacji w przestrzeni.

Dzieje się tak dlatego, że ręcznie wykonane notatki są bogatsze w szczegóły przestrzenne, a to sprawia, że można je potem łatwiej przywołać w pamięci. Personalizacja i wzbogacanie przestrzenne notatek (dodawanie podkreśleń, pogrubień, używanie różnych kolorów i unikalnych znaczników), także tych cyfrowych, może ułatwić ich zapamiętywanie.

„Narzędzia cyfrowe mają jednolite przewijanie w górę i w dół oraz standaryzowany układ tekstu i obrazu jak na stronie internetowej. Jeśli pamiętasz podręcznik wydrukowany na papierze, możesz zamknąć oczy i wyobrazić sobie zdjęcie w jednej trzeciej w dół na lewej stronie, a także notatki, które dodałeś na dolnym marginesie” – wyjaśnia profesor neurobiologii z Tokio, Kuniyoshi L. Sakai, korespondencyjny autor badania.

Polecane dla Ciebie

Wyzwanie dla mózgu

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii potwierdzili, że pismo odręczne pomaga, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, lepiej zapamiętywać informacje. Zdaniem profesor neuropsychologii Audrey van der Meer „jeśli nie rzucimy wyzwania naszemu mózgowi, nie osiągnie on pełnego potencjału”. Proste czynności pobudzające pracę mózgu, takie jak odręczne pisanie, wpływają na rozwój naszej kreatywności i inteligencji.

Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez Pam Mueller i Daniela Oppenheimera wykazało, że ręczne robienie notatek wymaga innego rodzaju przetwarzania poznawczego. Odręczne zapiski wymagają od nas większego zaangażowania, uważnego słuchania i przetwarzania informacji na bieżąco, aby zwięźle uchwycić istotę odbieranego komunikatu. Wysiłek, który towarzyszy tradycyjnemu notowaniu sprzyja zrozumieniu i zapamiętywaniu treści.

  1. Study shows stronger brain activity after writing on paper than on tablet or smartphone, “u-tokyo.ac.jp” [online], https://www.u-tokyo.ac.jp/focus/en/press/z0508_00168.html, [dostęp:] 31.03.2021.
  2. A. Cohen, Ditch the digital notes: handwriting is way better for memorization and speed, “fastcompany.com”[online], https://www.fastcompany.com/90618464/ditch-the-digital-notes-handwriting-is-way-better-for-memorization-and-speed, [dostęp:] 31.03.2021.
  3. K. Umejima, T. Ibaraki, T. Yamazaki, Paper notebooks vs. mobile devices: brain activation differences during memory retrieval, „Frontiers in Behavioral Neuroscience” 2021, [online] doi:10.3389/fnbeh.2021.634158, [dostęp:] 31.03.2021.
  4. D. Beres, Handwriting shown to be better for memory than typing, at any age, “bigthink.com” https://bigthink.com/surprising-science/handwriting-memory?rebelltitem=1#rebelltitem1, [dostęp:] 31.03.2021.
  5. A learning secret: don't take notes with a laptop, “scientificamerican.com” [online], https://www.scientificamerican.com/article/a-learning-secret-don-t-take-notes-with-a-laptop/, [dostęp:] 31.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij