Odręczne notowanie znacznie bardziej aktywizuje mózg niż pisanie na klawiaturze
Justyna Piekara

Odręczne notowanie znacznie bardziej aktywizuje mózg niż pisanie na klawiaturze

Badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że ręczne pisanie wywołuje większą aktywność mózgu. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane niedawno w „Frontiers in Behavioural Neuroscience”. Naukowcy z NTT Data Institute of Management Consulting ślą w świat przesłanie, że warto używać papierowych notatników, ponieważ, zapisując informacje w tradycyjny sposób, lepiej je zapamiętujemy.

Długopis vs. klawiatura. Jak przebiegało badanie?

W badaniu wzięło udział 48 ochotników w wieku od 18. do 29. lat. Wolontariusze zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od umiejętności pamięciowych. Przy dokonywaniu klasyfikacji uczestników brano pod uwagę różne czynniki – wiek, płeć oraz preferencje dotyczące tworzenia notatek. Zapytano wolontariuszy, czy wolą wykonywać notatki analogowo, czy posłużyć się urządzeniem cyfrowym.

Zadaniem uczestników badania było przeczytanie fikcyjnej rozmowy między postaciami, która dotyczyła planów na najbliższe dwa miesiące – różnych terminów, zadań oraz spotkań. Następnie mieli wykonać harmonogram, korzystając z terminarza i długopisu, aplikacji kalendarza na tablecie i rysika cyfrowego lub wprowadzając dane do aplikacji kalendarza za pomocą klawiatury na ekranie dotykowym smartfona. Nie określono ścisłych ram czasowych, w jakich należało ukończyć pracę. Starano się odtworzyć warunki, w jakich uczestnicy przygotowywali je w rzeczywistości, bez poświęcania dodatkowego czasu na zapamiętanie szczegółowych informacji.

Wolontariusze odpowiedzieli na szereg mniej lub bardziej złożonych pytań, które miały na celu sprawdzenie, jak wiele informacji zawartych w harmonogramie udało im się zapamiętać.

Do odpytywania przystąpiono dopiero po upływie czasu przeznaczonego na ingerencję oraz przerwie, aby odwrócić nieco uwagę uczestników badania od myślenia o terminarzu. Podczas wykonywania testu ochotnicy znajdowali się wewnątrz rezonansu magnetycznego (MRI), który mierzy przepływ krwi w mózgu. Gdy wzrasta, jest oznaką zwiększonej aktywności neuronalnej w danym obszarze.

Jak notować, aby więcej zapamiętać?

Ochotnicy, którzy używali papierowego notatnika wykazywali większą aktywność mózgu w obszarach związanych z językiem i wizualizacją wyobrażeń, a także w hipokampie – obszarze odpowiedzialnym za pamięć i zdolność orientacji w przestrzeni.

Dzieje się tak dlatego, że ręcznie wykonane notatki są bogatsze w szczegóły przestrzenne, a to sprawia, że można je potem łatwiej przywołać w pamięci. Personalizacja i wzbogacanie przestrzenne notatek (dodawanie podkreśleń, pogrubień, używanie różnych kolorów i unikalnych znaczników), także tych cyfrowych, może ułatwić ich zapamiętywanie.

„Narzędzia cyfrowe mają jednolite przewijanie w górę i w dół oraz standaryzowany układ tekstu i obrazu jak na stronie internetowej. Jeśli pamiętasz podręcznik wydrukowany na papierze, możesz zamknąć oczy i wyobrazić sobie zdjęcie w jednej trzeciej w dół na lewej stronie, a także notatki, które dodałeś na dolnym marginesie” – wyjaśnia profesor neurobiologii z Tokio, Kuniyoshi L. Sakai, korespondencyjny autor badania.

Wyzwanie dla mózgu

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii potwierdzili, że pismo odręczne pomaga, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, lepiej zapamiętywać informacje. Zdaniem profesor neuropsychologii Audrey van der Meer „jeśli nie rzucimy wyzwania naszemu mózgowi, nie osiągnie on pełnego potencjału”. Proste czynności pobudzające pracę mózgu, takie jak odręczne pisanie, wpływają na rozwój naszej kreatywności i inteligencji.

Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez Pam Mueller i Daniela Oppenheimera wykazało, że ręczne robienie notatek wymaga innego rodzaju przetwarzania poznawczego. Odręczne zapiski wymagają od nas większego zaangażowania, uważnego słuchania i przetwarzania informacji na bieżąco, aby zwięźle uchwycić istotę odbieranego komunikatu. Wysiłek, który towarzyszy tradycyjnemu notowaniu sprzyja zrozumieniu i zapamiętywaniu treści.

 1. Study shows stronger brain activity after writing on paper than on tablet or smartphone, “u-tokyo.ac.jp” [online], https://www.u-tokyo.ac.jp/focus/en/press/z0508_00168.html, [dostęp:] 31.03.2021.
 2. A. Cohen, Ditch the digital notes: handwriting is way better for memorization and speed, “fastcompany.com”[online], https://www.fastcompany.com/90618464/ditch-the-digital-notes-handwriting-is-way-better-for-memorization-and-speed, [dostęp:] 31.03.2021.
 3. K. Umejima, T. Ibaraki, T. Yamazaki, Paper notebooks vs. mobile devices: brain activation differences during memory retrieval, „Frontiers in Behavioral Neuroscience” 2021, [online] doi:10.3389/fnbeh.2021.634158, [dostęp:] 31.03.2021.
 4. D. Beres, Handwriting shown to be better for memory than typing, at any age, “bigthink.com” https://bigthink.com/surprising-science/handwriting-memory?rebelltitem=1#rebelltitem1, [dostęp:] 31.03.2021.
 5. A learning secret: don't take notes with a laptop, “scientificamerican.com” [online], https://www.scientificamerican.com/article/a-learning-secret-don-t-take-notes-with-a-laptop/, [dostęp:] 31.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij