Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?
Justyna Piekara

Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?

Badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dowodzi, że dziewczęta z wyższym wskaźnikiem całkowitej tkanki tłuszczowej organizmu wykazują wyższy poziom hormonów rozrodczych niż ich rówieśniczki o prawidłowej masie ciała. Nadwaga u dziewcząt może wpływać na wiek pierwszej menstruacji i proces dojrzewania piersi.

Średni wiek dojrzewania spada

Prace naukowe dowodzą, że średni wiek dojrzewania z biegiem lat spada. Sugerują też możliwy związek między wczesnym dojrzewaniem a otyłością. W 2017 roku dokonano metaanalizy, w której zbadano relacje między otyłością a czasem dojrzewania na podstawie dowodów naukowych. Okazało się, że w porównaniu z grupą z prawidłową masą ciała, w grupie otyłej liczba dziewcząt wcześniej doświadczających pierwszej miesiączki była wyższa.

Paul Kaplowitz, szef oddziału endokrynologii w Children's National Medical Center w Waszyngtonie, w wypowiedzi dla „WebMed”, zwraca uwagę, że nawet w krajach, w których otyłość dziecięca jest mniej powszechna, dojrzewanie wydaje się rozpoczynać wcześniej.

Chociaż nadmierna masa ciała może przyspieszyć rozpoczęcie procesu dojrzewania, to nie jest ona jedynym czynnikiem, który może wpłynąć na to zjawisko. Wśród nich znajdują się także: płeć, genetyka czy pochodzenie etniczne, lecz dokładne mechanizmy są nadal badane.

Masa ciała wpływa na poziom hormonów rozrodczych dziewczynek

W ciągu czterech lat naukowcy przebadali 90 dziewcząt w wieku od 8 do 15 lat. Dziewczęta zostały zaklasyfikowanych jako otyłe (36 osób) lub do grupy osób z prawidłową masą ciała (54 osoby). Zespół badawczy przeanalizował wiek wystąpienia pierwszej menstruacji dziewczynek. Zbadano ich całkowitą tkankę tłuszczową za pomocą skanu DXA. Naukowcy prześledzili również okres dojrzewania dziewcząt, korzystając z tabeli wzrostu Tannera. Ponadto wykonali badanie ultrasonografii piersi i macicy, a także zbadali poziom hormonów w próbkach krwi.

Natalie Shaw z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), autorka pracy informuje, że „w okresie dojrzewania dziewczęta o większej całkowitej zawartości tłuszczu w organizmie wykazywały wyższy poziom niektórych hormonów rozrodczych, w tym hormonu folikulotropowego (FSH), inhibiny B i hormonów męskich, takich jak testosteron”. Zdaniem ekspertki „długofalowe konsekwencje różnic w markerach dojrzewania zasługują na dalsze badania”.

Wyższy poziom testosteronu wiązał się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, trądzikiem i nadmiernym owłosieniem na ciele. Stwierdzono także, że dziewczęta z większą ilością tkanki tłuszczowej wykazywały opóźnione dojrzewanie piersi, co potwierdziły badania USG, oraz wcześniej doświadczały pierwszej menstruacji.

Jak otyłość może wpływać na wczesne dojrzewanie?

Wydaje się, że leptyna odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu, budowy ciała i reprodukcji. Nasze komórki tłuszczowe wytwarzają leptynę. Im większa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, tym więcej leptyny jest produkowane. Leptyna sama w sobie nie wywołuje dojrzewania, ale istnieją dowody na to, że aby rozpocząć ten proces, dziecko musi osiągnąć wystarczającą ilość hormonu. Dziewczęta, które z powodu nadwagi mają wysoki poziom leptyny, mogą być bardziej podatne na wczesne dojrzewanie.

Otyłość u dziewcząt w okresie dojrzewania może również wiązać się wyższym prawdopodobieństwem hiperandrogenemii i wysokim ryzykiem zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz dużym prawdopodobieństwem raka piersi w przyszłości. Inne prace naukowe dowodzą, że wcześniejsze dojrzewanie u dziewcząt wiąże się z wyższym ryzykiem problemów psychicznych.

Dojrzewanie chłopców a nadwaga

W przypadku chłopców nie ma wystarczających danych porównawczych, aby podjąć rozstrzygającą decyzję w sprawie istnienia związku między wiekiem dojrzewania i otyłością. Potrzebne są bardziej szczegółowe badania, ale zasadniczo obserwuje się trend, że chłopcy z mający wysoki wskaźnik BMI osiągają dojrzałość płciową później niż ich rówieśnicy z prawidłową masą ciała. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij