Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?
Justyna Piekara

Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?

Badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dowodzi, że dziewczęta z wyższym wskaźnikiem całkowitej tkanki tłuszczowej organizmu wykazują wyższy poziom hormonów rozrodczych niż ich rówieśniczki o prawidłowej masie ciała. Nadwaga u dziewcząt może wpływać na wiek pierwszej menstruacji i proces dojrzewania piersi.

Średni wiek dojrzewania spada

Prace naukowe dowodzą, że średni wiek dojrzewania z biegiem lat spada. Sugerują też możliwy związek między wczesnym dojrzewaniem a otyłością. W 2017 roku dokonano metaanalizy, w której zbadano relacje między otyłością a czasem dojrzewania na podstawie dowodów naukowych. Okazało się, że w porównaniu z grupą z prawidłową masą ciała, w grupie otyłej liczba dziewcząt wcześniej doświadczających pierwszej miesiączki była wyższa.

Paul Kaplowitz, szef oddziału endokrynologii w Children's National Medical Center w Waszyngtonie, w wypowiedzi dla „WebMed”, zwraca uwagę, że nawet w krajach, w których otyłość dziecięca jest mniej powszechna, dojrzewanie wydaje się rozpoczynać wcześniej.

Chociaż nadmierna masa ciała może przyspieszyć rozpoczęcie procesu dojrzewania, to nie jest ona jedynym czynnikiem, który może wpłynąć na to zjawisko. Wśród nich znajdują się także: płeć, genetyka czy pochodzenie etniczne, lecz dokładne mechanizmy są nadal badane.

Masa ciała wpływa na poziom hormonów rozrodczych dziewczynek

W ciągu czterech lat naukowcy przebadali 90 dziewcząt w wieku od 8 do 15 lat. Dziewczęta zostały zaklasyfikowanych jako otyłe (36 osób) lub do grupy osób z prawidłową masą ciała (54 osoby). Zespół badawczy przeanalizował wiek wystąpienia pierwszej menstruacji dziewczynek. Zbadano ich całkowitą tkankę tłuszczową za pomocą skanu DXA. Naukowcy prześledzili również okres dojrzewania dziewcząt, korzystając z tabeli wzrostu Tannera. Ponadto wykonali badanie ultrasonografii piersi i macicy, a także zbadali poziom hormonów w próbkach krwi.

Natalie Shaw z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), autorka pracy informuje, że „w okresie dojrzewania dziewczęta o większej całkowitej zawartości tłuszczu w organizmie wykazywały wyższy poziom niektórych hormonów rozrodczych, w tym hormonu folikulotropowego (FSH), inhibiny B i hormonów męskich, takich jak testosteron”. Zdaniem ekspertki „długofalowe konsekwencje różnic w markerach dojrzewania zasługują na dalsze badania”.

Wyższy poziom testosteronu wiązał się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, trądzikiem i nadmiernym owłosieniem na ciele. Stwierdzono także, że dziewczęta z większą ilością tkanki tłuszczowej wykazywały opóźnione dojrzewanie piersi, co potwierdziły badania USG, oraz wcześniej doświadczały pierwszej menstruacji.

Jak otyłość może wpływać na wczesne dojrzewanie?

Wydaje się, że leptyna odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu, budowy ciała i reprodukcji. Nasze komórki tłuszczowe wytwarzają leptynę. Im większa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, tym więcej leptyny jest produkowane. Leptyna sama w sobie nie wywołuje dojrzewania, ale istnieją dowody na to, że aby rozpocząć ten proces, dziecko musi osiągnąć wystarczającą ilość hormonu. Dziewczęta, które z powodu nadwagi mają wysoki poziom leptyny, mogą być bardziej podatne na wczesne dojrzewanie.

Otyłość u dziewcząt w okresie dojrzewania może również wiązać się wyższym prawdopodobieństwem hiperandrogenemii i wysokim ryzykiem zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz dużym prawdopodobieństwem raka piersi w przyszłości. Inne prace naukowe dowodzą, że wcześniejsze dojrzewanie u dziewcząt wiąże się z wyższym ryzykiem problemów psychicznych.

Dojrzewanie chłopców a nadwaga

W przypadku chłopców nie ma wystarczających danych porównawczych, aby podjąć rozstrzygającą decyzję w sprawie istnienia związku między wiekiem dojrzewania i otyłością. Potrzebne są bardziej szczegółowe badania, ale zasadniczo obserwuje się trend, że chłopcy z mający wysoki wskaźnik BMI osiągają dojrzałość płciową później niż ich rówieśnicy z prawidłową masą ciała. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • High Need Baby – kiedy warto udać się do pediatry? Jakie choroby należy wykluczyć u dzieci wymagających?

  High Need Baby to pojęcie stworzone przez Marthę i Williama Searsów, określające dzieci wymagające, których specyficzne zachowanie wynika ze sposobu odbierania przez ich układ nerwowy bodźców z otoczenia. HNB są nadwrażliwe, hiperaktywne, mają wysoką potrzebę bliskości z rodzicem, zarówno podczas zasypiania, jak i aktywności – wymagają niemal nieustannego współtowarzyszenia podczas zabaw. Domagają się częstego karmienia, są płaczliwe, często bywają rozdrażnione i niezadowolone. Zdarza się, że takie zachowanie niemowlęcia nie jest jedynie kwestią temperamentu, a świadczy o chorobie bądź alergii, dlatego też wymaga ono konsultacji z pediatrą.

 • Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie spojówek u dzieci może mieć kilka przyczyn. Przeważnie ma ono podłoże bakteryjne, rzadziej wirusowe, dość często występuje także alergiczne zapalenie spojówek. Objawy, które się wówczas pojawiają to przede wszystkim świąd oczu, przekrwienie spojówek, obrzęk powiek oraz śluzowa lub ropna wydzielina sklejająca rzęsy. Leczenie zapalenia spojówek u pacjentów pediatrycznych jest uzależnione od czynnika, który go wywołał i może trwać od 5 dni do nawet kilku tygodni.

 • Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?

  Wymioty są częstą dolegliwością dzieci po spożyciu leku i są spowodowane nietolerancją jego smaku przez malucha. Decyzję o ewentualnym powtórzeniu dawki leku należy podjąć, biorąc pod uwagę formę leku, czas, jaki upłynął od jego podania, oraz miejsce wchłaniania leku w organizmie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek. 

 • Skoki rozwojowe dziecka – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?

  Każdy skok to moment zdobywania kolejnych zdolności przez malucha, poprzedzony okresem nagłego „regresu”, kiedy to istotnie zmienia się zachowanie dziecka. Może być ono wtedy rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do zabawy i wykorzystywania zdobytych już umiejętności, łaknące bliskości z rodzicami.

 • WWR – czym jest wczesne wspomaganie rozwoju? Jak przebiega terapia WWR u dzieci?

  WWR (wczesne wspomaganie rozwoju) to zespół działań diagnostycznych oraz terapeutycznych skierowany do dzieci od urodzenia do lat 7, który ma celu poprawę funkcjonowania w obszarze rozwojowym, w którym maluch prezentuje opóźnienia, zaburzenia. WWR prowadzone jest jednocześnie przez wielu specjalistów, dzięki czemu skuteczność terapii jest bardzo wysoka. Wskazania do wczesnego wspomagania rozwoju obejmują m.in. opóźnienia mowy, opóźnienia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia emocjonalne, autyzm, ADHD, niepełnosprawność intelektualną.

 • Zaburzenia hormonalne u dzieci i nastolatków – jak się objawiają? Najczęstsze zaburzenia endokrynologiczne u dzieci

  Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą mieć różne przyczyny, ponieważ układ hormonalny buduje wiele narządów kontrolujących rozmaite funkcje w organizmie. Najczęściej występującymi schorzeniami endokrynologicznymi u pacjentów pediatrycznych są zaburzenia związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów przysadki mózgowej, hormonów wzrostu oraz hormonów płciowych. Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne u dziecka?

 • Jakich produktów nie podawać niemowlakowi? Jadłospis dziecka do ukończenia 1. roku życia

  Rozszerzanie diety dziecka to niezwykle stresujący moment w życiu każdego młodego rodzica. Rozmaite, często znacznie różniące się od siebie, zalecenia dotyczące żywienia niemowląt mogą sprawiać, że łatwo zagubić się w gąszczu wytycznych. Wyjaśniamy, jakich produktów nie należy podawać dziecku, które nie ukończyło 1. roku życia i dlaczego. 

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij