Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?
Justyna Piekara

Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?

Badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dowodzi, że dziewczęta z wyższym wskaźnikiem całkowitej tkanki tłuszczowej organizmu wykazują wyższy poziom hormonów rozrodczych niż ich rówieśniczki o prawidłowej masie ciała. Nadwaga u dziewcząt może wpływać na wiek pierwszej menstruacji i proces dojrzewania piersi.

Średni wiek dojrzewania spada

Prace naukowe dowodzą, że średni wiek dojrzewania z biegiem lat spada. Sugerują też możliwy związek między wczesnym dojrzewaniem a otyłością. W 2017 roku dokonano metaanalizy, w której zbadano relacje między otyłością a czasem dojrzewania na podstawie dowodów naukowych. Okazało się, że w porównaniu z grupą z prawidłową masą ciała, w grupie otyłej liczba dziewcząt wcześniej doświadczających pierwszej miesiączki była wyższa.

Paul Kaplowitz, szef oddziału endokrynologii w Children's National Medical Center w Waszyngtonie, w wypowiedzi dla „WebMed”, zwraca uwagę, że nawet w krajach, w których otyłość dziecięca jest mniej powszechna, dojrzewanie wydaje się rozpoczynać wcześniej.

Chociaż nadmierna masa ciała może przyspieszyć rozpoczęcie procesu dojrzewania, to nie jest ona jedynym czynnikiem, który może wpłynąć na to zjawisko. Wśród nich znajdują się także: płeć, genetyka czy pochodzenie etniczne, lecz dokładne mechanizmy są nadal badane.

Masa ciała wpływa na poziom hormonów rozrodczych dziewczynek

W ciągu czterech lat naukowcy przebadali 90 dziewcząt w wieku od 8 do 15 lat. Dziewczęta zostały zaklasyfikowanych jako otyłe (36 osób) lub do grupy osób z prawidłową masą ciała (54 osoby). Zespół badawczy przeanalizował wiek wystąpienia pierwszej menstruacji dziewczynek. Zbadano ich całkowitą tkankę tłuszczową za pomocą skanu DXA. Naukowcy prześledzili również okres dojrzewania dziewcząt, korzystając z tabeli wzrostu Tannera. Ponadto wykonali badanie ultrasonografii piersi i macicy, a także zbadali poziom hormonów w próbkach krwi.

Natalie Shaw z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), autorka pracy informuje, że „w okresie dojrzewania dziewczęta o większej całkowitej zawartości tłuszczu w organizmie wykazywały wyższy poziom niektórych hormonów rozrodczych, w tym hormonu folikulotropowego (FSH), inhibiny B i hormonów męskich, takich jak testosteron”. Zdaniem ekspertki „długofalowe konsekwencje różnic w markerach dojrzewania zasługują na dalsze badania”.

Wyższy poziom testosteronu wiązał się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, trądzikiem i nadmiernym owłosieniem na ciele. Stwierdzono także, że dziewczęta z większą ilością tkanki tłuszczowej wykazywały opóźnione dojrzewanie piersi, co potwierdziły badania USG, oraz wcześniej doświadczały pierwszej menstruacji.

Jak otyłość może wpływać na wczesne dojrzewanie?

Wydaje się, że leptyna odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu, budowy ciała i reprodukcji. Nasze komórki tłuszczowe wytwarzają leptynę. Im większa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, tym więcej leptyny jest produkowane. Leptyna sama w sobie nie wywołuje dojrzewania, ale istnieją dowody na to, że aby rozpocząć ten proces, dziecko musi osiągnąć wystarczającą ilość hormonu. Dziewczęta, które z powodu nadwagi mają wysoki poziom leptyny, mogą być bardziej podatne na wczesne dojrzewanie.

Otyłość u dziewcząt w okresie dojrzewania może również wiązać się wyższym prawdopodobieństwem hiperandrogenemii i wysokim ryzykiem zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz dużym prawdopodobieństwem raka piersi w przyszłości. Inne prace naukowe dowodzą, że wcześniejsze dojrzewanie u dziewcząt wiąże się z wyższym ryzykiem problemów psychicznych.

Dojrzewanie chłopców a nadwaga

W przypadku chłopców nie ma wystarczających danych porównawczych, aby podjąć rozstrzygającą decyzję w sprawie istnienia związku między wiekiem dojrzewania i otyłością. Potrzebne są bardziej szczegółowe badania, ale zasadniczo obserwuje się trend, że chłopcy z mający wysoki wskaźnik BMI osiągają dojrzałość płciową później niż ich rówieśnicy z prawidłową masą ciała. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zaburzenia SI – czym są zaburzenia integracji sensorycznej? Jak je rozpoznać i jak wygląda terapia SI?

  Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. Jakie są przyczyny zaburzeń SI? Jak wygląda terapia SI?

 • PIMS-TS – groźny dziecięcy zespół "pocovidowy". Jakie daje objawy?

  Przeważnie, jeżeli dochodzi zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci, to infekcja ma bezobjawowy lub łagodny przebieg. Jednak u niektórych pacjentów po przebyciu zakażenia kronawirusem (także skąpoobjawowo), obserwuje się poważny stan i  liczne powikłania – jest to wieloukładowy zespół zapalny PIM-TS, nazywany "dziecięcym zespołem pocovidowym".

 • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

  Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie  jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

 • Skala Apgar – na czym polega ocena stanu noworodka wg skali Apgar?

  Skala Apgar to narzędzie służące do oceny stanu noworodka po 1. i 5. minucie życia. Pierwszy wynik określa, jak dziecko zniosło sam poród, drugi natomiast mówi, jak radzi sobie ono poza łonem matki. Test przeprowadzany jest przez położną bądź neonatologa, który ocenia czynność serca, oddech, napięcie mięśniowe, kolor skóry oraz odruchy. Co może oznaczać niska punktacja w skali Apgar?

 • Koronawirus u dzieci – jak rozpoznać? Kiedy zgłosić się do lekarza?

  Zakażenie koronawirusem u dzieci najczęściej ma przebieg bezobjawowy lub postać łagodnie wyrażonych objawów infekcji dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Leczenie COVID-19 u dzieci, podobnie jak u dorosłych, polega na łagodzeniu symptomów choroby. Większość dzieci z zakażeniem SARS-CoV-2 może być leczona w warunkach domowych i nie wymaga hospitalizacji czy specjalistycznego leczenia. Groźnym powikłaniem zakażenia koronawirusem u dzieci jest pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny, czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2.  

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Synechia – przyczyny, rozpoznanie i leczenie zrośnięcia warg sromowych u dziewczynek

  Synechia to zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych mniejszych. Problem dtyczy przede wszystkim małych dziewczynek − między 3. miesiącem a 3. rokiem życia, choć może również pojawić się u dorosłych kobiet (np. w wyniku urazów mechanicznych czy po radioterapii). Przyczyną synechii jest niski poziom estrogenów, stany zapalne okolic sromu czy niewłaściwa higiena intymna niemowląt. Jak przebiega leczenie zespolenie się warg sromowych mniejszych?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij