Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?
Justyna Piekara

Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?

Badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dowodzi, że dziewczęta z wyższym wskaźnikiem całkowitej tkanki tłuszczowej organizmu wykazują wyższy poziom hormonów rozrodczych niż ich rówieśniczki o prawidłowej masie ciała. Nadwaga u dziewcząt może wpływać na wiek pierwszej menstruacji i proces dojrzewania piersi.

Średni wiek dojrzewania spada

Prace naukowe dowodzą, że średni wiek dojrzewania z biegiem lat spada. Sugerują też możliwy związek między wczesnym dojrzewaniem a otyłością. W 2017 roku dokonano metaanalizy, w której zbadano relacje między otyłością a czasem dojrzewania na podstawie dowodów naukowych. Okazało się, że w porównaniu z grupą z prawidłową masą ciała, w grupie otyłej liczba dziewcząt wcześniej doświadczających pierwszej miesiączki była wyższa.

Paul Kaplowitz, szef oddziału endokrynologii w Children's National Medical Center w Waszyngtonie, w wypowiedzi dla „WebMed”, zwraca uwagę, że nawet w krajach, w których otyłość dziecięca jest mniej powszechna, dojrzewanie wydaje się rozpoczynać wcześniej.

Chociaż nadmierna masa ciała może przyspieszyć rozpoczęcie procesu dojrzewania, to nie jest ona jedynym czynnikiem, który może wpłynąć na to zjawisko. Wśród nich znajdują się także: płeć, genetyka czy pochodzenie etniczne, lecz dokładne mechanizmy są nadal badane.

Masa ciała wpływa na poziom hormonów rozrodczych dziewczynek

W ciągu czterech lat naukowcy przebadali 90 dziewcząt w wieku od 8 do 15 lat. Dziewczęta zostały zaklasyfikowanych jako otyłe (36 osób) lub do grupy osób z prawidłową masą ciała (54 osoby). Zespół badawczy przeanalizował wiek wystąpienia pierwszej menstruacji dziewczynek. Zbadano ich całkowitą tkankę tłuszczową za pomocą skanu DXA. Naukowcy prześledzili również okres dojrzewania dziewcząt, korzystając z tabeli wzrostu Tannera. Ponadto wykonali badanie ultrasonografii piersi i macicy, a także zbadali poziom hormonów w próbkach krwi.

Natalie Shaw z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), autorka pracy informuje, że „w okresie dojrzewania dziewczęta o większej całkowitej zawartości tłuszczu w organizmie wykazywały wyższy poziom niektórych hormonów rozrodczych, w tym hormonu folikulotropowego (FSH), inhibiny B i hormonów męskich, takich jak testosteron”. Zdaniem ekspertki „długofalowe konsekwencje różnic w markerach dojrzewania zasługują na dalsze badania”.

Wyższy poziom testosteronu wiązał się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, trądzikiem i nadmiernym owłosieniem na ciele. Stwierdzono także, że dziewczęta z większą ilością tkanki tłuszczowej wykazywały opóźnione dojrzewanie piersi, co potwierdziły badania USG, oraz wcześniej doświadczały pierwszej menstruacji.

Polecane dla Ciebie

Jak otyłość może wpływać na wczesne dojrzewanie?

Wydaje się, że leptyna odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu, budowy ciała i reprodukcji. Nasze komórki tłuszczowe wytwarzają leptynę. Im większa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, tym więcej leptyny jest produkowane. Leptyna sama w sobie nie wywołuje dojrzewania, ale istnieją dowody na to, że aby rozpocząć ten proces, dziecko musi osiągnąć wystarczającą ilość hormonu. Dziewczęta, które z powodu nadwagi mają wysoki poziom leptyny, mogą być bardziej podatne na wczesne dojrzewanie.

Otyłość u dziewcząt w okresie dojrzewania może również wiązać się wyższym prawdopodobieństwem hiperandrogenemii i wysokim ryzykiem zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz dużym prawdopodobieństwem raka piersi w przyszłości. Inne prace naukowe dowodzą, że wcześniejsze dojrzewanie u dziewcząt wiąże się z wyższym ryzykiem problemów psychicznych.

Dojrzewanie chłopców a nadwaga

W przypadku chłopców nie ma wystarczających danych porównawczych, aby podjąć rozstrzygającą decyzję w sprawie istnienia związku między wiekiem dojrzewania i otyłością. Potrzebne są bardziej szczegółowe badania, ale zasadniczo obserwuje się trend, że chłopcy z mający wysoki wskaźnik BMI osiągają dojrzałość płciową później niż ich rówieśnicy z prawidłową masą ciała. 

  1. M. T. Ortega, J. A. McGrath, L. Carlson, Longitudinal investigation of pubertal milestones and hormones as a function of body fat in girls, „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” 2021, [online] https://doi.org/10.1210/clinem/dgab092, [dostęp:] 15.03.2021.
  2. C. M. Burt Solorzano, C. R. McCartney, Obesity and the pubertal transition in girls and boys, „Reproduction” 2010, nr 140(3), s.399-410, [online] doi:10.1530/REP-10-0119, [dostęp:] 15.03.2021.
  3. W. Li, Q. Liu, X. Deng, Association between obesity and puberty timing: A systematic review and meta-analysis, „International Journal of Environmental Research and  Public Health” 2017, nr 14(10), s. 1266, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664767/, [dostęp:] 15.03.2021.
  4. Obesity can alter the timing of puberty in young girls, “studyfinds.org” [online], https://www.studyfinds.org/obesity-alters-puberty-girls/, [dostęp:] 15.03.2021.
  5. R. M. Griffin, Obesity and early puberty: what's the risk?, “webmed.com” [online], ww.webmd.com/children/features/obesity, [dostęp:] 15.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij