Nowe warianty koronawirusa w USA – czym się charakteryzują?
Justyna Piekara

Nowe warianty koronawirusa w USA – czym się charakteryzują?

Naukowcy niedawno zidentyfikowali dwa nowe warianty SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych. Czy „amerykańskie” postacie koronawirusa są bardziej zaraźliwe? Czy dołączą do grona odmian „alarmowych”? Obecnie wiemy na ich temat niewiele.  

Zmutowane postacie SARS-CoV-2

Nie ma wątpliwości, że wirusy mutują. Sugestie, że poprzez zachodzące przemiany stają się bardziej zaraźliwe lub śmiertelne dodatkowo potęgują niepokój. W ostatnich miesiącach wzrosły obawy w związku z pojawieniem się kolejnych wariantów koronawirusa. Jeremy Kamil z Louisiana State University zwraca uwagę, że SARS-CoV-2 „zaraża teraz miliony ludzi na całym świecie i prawdopodobnie wchodzi w bardziej intymne relacje z naszym gatunkiem”.

RNA to zestaw genetycznych instrukcji, od których zależy, jakie elementy są potrzebne i w jakiej kolejności powinny zostać ułożone, aby utworzyć białka niezbędne wirusowi do przetrwania.

Zachodzące mutacje wpływają na te instrukcje, co oznacza, że zmienia się liczba lub rodzaj aminokwasów, które tworzą dane białko, co z kolei wpływa na jego właściwości. Mutacje najczęściej spotykane są w białku wypustowym koronawirusa. Niektóre z nich prawdopodobnie umożliwią mu łatwiejszą transmisję i infekowanie. 

Wariant kalifornijski

Wariant CAL.20C po raz pierwszy został zidentyfikowany w lipcu 2020 roku, obejmuje linie rodowe B.1.427 i B.1.429. Według najnowszych analiz stał się dominującym wariantem w stanie Kalifornia. Podobnie jak warianty zidentyfikowane w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Afryce Południowej, CAL.20C ma wiele mutacji w białku wypustek wirusa, które wiążą się z komórkami gospodarza. Mutacje sprawiają, że koronawirus łatwiej replikuje w organizmie osoby, która została zainfekowana niż wariant pierwotny SARS-CoV-2 zidentyfikowany w Wuhan. Prawdopodobnie, dzięki zmianom, jest też mniej rozpoznawalny dla przeciwciał. Badania sugerują, że przez to może być bardziej zaraźliwy. Nie zaobserwowano, aby rozprzestrzeniał się tak szybko, jak tzw. wariant brytyjski.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) poinformowali, że osoby przebywające w gospodarstwach domowych z kimś zainfekowanym wariantem CAL. 20C miały 35% szans na zachorowanie na COVID-19, podczas gdy w grę wchodził inny wariant, prawdopodobieństwo to wynosiło 26%. Artykuł opisujący szczegóły eksperymentu jest recenzowany i oczekuje na publikację w czasopiśmie naukowym.

Wariant nowojorski

Wariant pojawił się po raz pierwszy w Nowym Jorku w próbkach pobranych w listopadzie 2020 roku. Występuje w dwóch postaciach. Jedna z mutacji białka kolców koronawirusa – E484K może pomóc wirusowi uniknąć przeciwciał, druga – S477N może mocniej wiązać się z komórkami ludzkimi.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons na początku tego roku dowiodły, że nowy wariant stanowił około 3% przeanalizowanych próbek, do połowy lutego liczba ta wzrosło do 12%. Testy wykazały, że ma pewne cechy wspólne z wariantami zidentyfikowanymi w Afryce Południowej i Brazylii, które mogą być mniej wrażliwe na niektóre terapie i szczepionki.

Dysponujemy ograniczoną wiedzą

Żadne z dotychczasowych badań nad pojawiającymi się „wariantami amerykańskimi” nie zostało jeszcze zrecenzowane. Problem wymaga dalszych prac i bardziej wnikliwego poznania właściwości nowych odmian koronawirusa.

Zdaniem Chrisa Thompsona, profesora biologii na Loyola University Maryland, który specjalizuje się w immunologii, „wczesne dane sugerują, że [nowe warianty SARS-CoV-2 zidentyfikowane w USA] mogą rozprzestrzeniać się szybciej i powodować więcej hospitalizacji, ale potrzebujemy znacznie więcej danych, aby stwierdzić, czy to prawda”.

Czy w przypadku “amerykańskich mutantów” szczepionki okażą się skuteczne? Naukowcy podejrzewają, że istniejące szczepionki będą miały słabsze działanie niż w przypadku „starszych” wariantów wirusa, jednak będą wystarczające. Według Benjamina Neumana, wirusologa z Texas A&M University, „nawet najbardziej odległe genetycznie mutanty, jakie znamy są nadal w 95% zgodne z oryginalną wersją kolca, co oznacza, że po zaszczepieniu nasz układ odpornościowy powinien być w stanie powstrzymać wirusa”.

 1. J. Ries, The latest on the coronavirus variants from New York and California, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/the-latest-on-the-coronavirus-variants-from-new-york-and-california, [dostęp:] 17.03.2021.
 2. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variant tracker, “nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 17.03.2021.
 3. A.    Rodriguez, More COVID-19 variants emerge closer to home: what to know about the ones discovered in Brazil, New York, California, ”usatoday.com” [online], https://www.usatoday.com/story/news/health/2021/03/03/covid-strain-what-know-brazil-new-york-california-variants/6884525002/, [dostęp:] 17.03.2021.
 4. P. Rzymski, Made in USA, czyli nowe warianty SARS-CoV-2, ”polityka.pl” [online], https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/2106843,1,made-in-usa-czyli-nowe-warianty-sars-cov-2.read,  [dostęp:] 17.03.2021.
 5. M. Wadman, California coronavirus strain may be more infectious and lethal, “sciencemag.org” [online], https://www.sciencemag.org/news/2021/02/coronavirus-strain-first-identified-california-may-be-more-infectious-and-cause-more,  [dostęp:] 17.03.2021.
 6. R. Stein, Worried about coronavirus variants? Here's what you need to know, “npr.org” [online], https://www.npr.org/sections/health-shots/2021/03/03/971327204/worried-about-coronavirus-variants-heres-what-you-need-to-know?t=1616091653200,  [dostęp:] 17.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

 • Choroby nerek – przyczyny, (nie)typowe objawy, leczenie

  Choroby nerek to jedne z bardziej niejednoznacznych chorób. Dając niespecyficzne objawy, utrudniają przypisanie im właśnie do dysfunkcji nerek. Bo dlaczego ból w okolicy lędźwiowej w połączeniu z osłabieniem należy łączyć z dysfunkcją nerek? Jakie są przyczyny i objawy chorych nerek, które badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy nerki dobrze funkcjonują i dlaczego można normalnie funkcjonować, mając tylko jedną nerkę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij