Nowe warianty koronawirusa w USA – czym się charakteryzują?
Justyna Piekara

Nowe warianty koronawirusa w USA – czym się charakteryzują?

Naukowcy niedawno zidentyfikowali dwa nowe warianty SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych. Czy „amerykańskie” postacie koronawirusa są bardziej zaraźliwe? Czy dołączą do grona odmian „alarmowych”? Obecnie wiemy na ich temat niewiele.  

Zmutowane postacie SARS-CoV-2

Nie ma wątpliwości, że wirusy mutują. Sugestie, że poprzez zachodzące przemiany stają się bardziej zaraźliwe lub śmiertelne dodatkowo potęgują niepokój. W ostatnich miesiącach wzrosły obawy w związku z pojawieniem się kolejnych wariantów koronawirusa. Jeremy Kamil z Louisiana State University zwraca uwagę, że SARS-CoV-2 „zaraża teraz miliony ludzi na całym świecie i prawdopodobnie wchodzi w bardziej intymne relacje z naszym gatunkiem”.

RNA to zestaw genetycznych instrukcji, od których zależy, jakie elementy są potrzebne i w jakiej kolejności powinny zostać ułożone, aby utworzyć białka niezbędne wirusowi do przetrwania.

Zachodzące mutacje wpływają na te instrukcje, co oznacza, że zmienia się liczba lub rodzaj aminokwasów, które tworzą dane białko, co z kolei wpływa na jego właściwości. Mutacje najczęściej spotykane są w białku wypustowym koronawirusa. Niektóre z nich prawdopodobnie umożliwią mu łatwiejszą transmisję i infekowanie. 

Wariant kalifornijski

Wariant CAL.20C po raz pierwszy został zidentyfikowany w lipcu 2020 roku, obejmuje linie rodowe B.1.427 i B.1.429. Według najnowszych analiz stał się dominującym wariantem w stanie Kalifornia. Podobnie jak warianty zidentyfikowane w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Afryce Południowej, CAL.20C ma wiele mutacji w białku wypustek wirusa, które wiążą się z komórkami gospodarza. Mutacje sprawiają, że koronawirus łatwiej replikuje w organizmie osoby, która została zainfekowana niż wariant pierwotny SARS-CoV-2 zidentyfikowany w Wuhan. Prawdopodobnie, dzięki zmianom, jest też mniej rozpoznawalny dla przeciwciał. Badania sugerują, że przez to może być bardziej zaraźliwy. Nie zaobserwowano, aby rozprzestrzeniał się tak szybko, jak tzw. wariant brytyjski.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) poinformowali, że osoby przebywające w gospodarstwach domowych z kimś zainfekowanym wariantem CAL. 20C miały 35% szans na zachorowanie na COVID-19, podczas gdy w grę wchodził inny wariant, prawdopodobieństwo to wynosiło 26%. Artykuł opisujący szczegóły eksperymentu jest recenzowany i oczekuje na publikację w czasopiśmie naukowym.

Wariant nowojorski

Wariant pojawił się po raz pierwszy w Nowym Jorku w próbkach pobranych w listopadzie 2020 roku. Występuje w dwóch postaciach. Jedna z mutacji białka kolców koronawirusa – E484K może pomóc wirusowi uniknąć przeciwciał, druga – S477N może mocniej wiązać się z komórkami ludzkimi.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons na początku tego roku dowiodły, że nowy wariant stanowił około 3% przeanalizowanych próbek, do połowy lutego liczba ta wzrosło do 12%. Testy wykazały, że ma pewne cechy wspólne z wariantami zidentyfikowanymi w Afryce Południowej i Brazylii, które mogą być mniej wrażliwe na niektóre terapie i szczepionki.

Dysponujemy ograniczoną wiedzą

Żadne z dotychczasowych badań nad pojawiającymi się „wariantami amerykańskimi” nie zostało jeszcze zrecenzowane. Problem wymaga dalszych prac i bardziej wnikliwego poznania właściwości nowych odmian koronawirusa.

Zdaniem Chrisa Thompsona, profesora biologii na Loyola University Maryland, który specjalizuje się w immunologii, „wczesne dane sugerują, że [nowe warianty SARS-CoV-2 zidentyfikowane w USA] mogą rozprzestrzeniać się szybciej i powodować więcej hospitalizacji, ale potrzebujemy znacznie więcej danych, aby stwierdzić, czy to prawda”.

Czy w przypadku “amerykańskich mutantów” szczepionki okażą się skuteczne? Naukowcy podejrzewają, że istniejące szczepionki będą miały słabsze działanie niż w przypadku „starszych” wariantów wirusa, jednak będą wystarczające. Według Benjamina Neumana, wirusologa z Texas A&M University, „nawet najbardziej odległe genetycznie mutanty, jakie znamy są nadal w 95% zgodne z oryginalną wersją kolca, co oznacza, że po zaszczepieniu nasz układ odpornościowy powinien być w stanie powstrzymać wirusa”.

 1. J. Ries, The latest on the coronavirus variants from New York and California, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/the-latest-on-the-coronavirus-variants-from-new-york-and-california, [dostęp:] 17.03.2021.
 2. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variant tracker, “nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 17.03.2021.
 3. A.    Rodriguez, More COVID-19 variants emerge closer to home: what to know about the ones discovered in Brazil, New York, California, ”usatoday.com” [online], https://www.usatoday.com/story/news/health/2021/03/03/covid-strain-what-know-brazil-new-york-california-variants/6884525002/, [dostęp:] 17.03.2021.
 4. P. Rzymski, Made in USA, czyli nowe warianty SARS-CoV-2, ”polityka.pl” [online], https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/2106843,1,made-in-usa-czyli-nowe-warianty-sars-cov-2.read,  [dostęp:] 17.03.2021.
 5. M. Wadman, California coronavirus strain may be more infectious and lethal, “sciencemag.org” [online], https://www.sciencemag.org/news/2021/02/coronavirus-strain-first-identified-california-may-be-more-infectious-and-cause-more,  [dostęp:] 17.03.2021.
 6. R. Stein, Worried about coronavirus variants? Here's what you need to know, “npr.org” [online], https://www.npr.org/sections/health-shots/2021/03/03/971327204/worried-about-coronavirus-variants-heres-what-you-need-to-know?t=1616091653200,  [dostęp:] 17.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij