Nowe warianty koronawirusa w USA – czym się charakteryzują?
Justyna Piekara

Nowe warianty koronawirusa w USA – czym się charakteryzują?

Naukowcy niedawno zidentyfikowali dwa nowe warianty SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych. Czy „amerykańskie” postacie koronawirusa są bardziej zaraźliwe? Czy dołączą do grona odmian „alarmowych”? Obecnie wiemy na ich temat niewiele.  

Zmutowane postacie SARS-CoV-2

Nie ma wątpliwości, że wirusy mutują. Sugestie, że poprzez zachodzące przemiany stają się bardziej zaraźliwe lub śmiertelne dodatkowo potęgują niepokój. W ostatnich miesiącach wzrosły obawy w związku z pojawieniem się kolejnych wariantów koronawirusa. Jeremy Kamil z Louisiana State University zwraca uwagę, że SARS-CoV-2 „zaraża teraz miliony ludzi na całym świecie i prawdopodobnie wchodzi w bardziej intymne relacje z naszym gatunkiem”.

RNA to zestaw genetycznych instrukcji, od których zależy, jakie elementy są potrzebne i w jakiej kolejności powinny zostać ułożone, aby utworzyć białka niezbędne wirusowi do przetrwania.

Zachodzące mutacje wpływają na te instrukcje, co oznacza, że zmienia się liczba lub rodzaj aminokwasów, które tworzą dane białko, co z kolei wpływa na jego właściwości. Mutacje najczęściej spotykane są w białku wypustowym koronawirusa. Niektóre z nich prawdopodobnie umożliwią mu łatwiejszą transmisję i infekowanie. 

Wariant kalifornijski

Wariant CAL.20C po raz pierwszy został zidentyfikowany w lipcu 2020 roku, obejmuje linie rodowe B.1.427 i B.1.429. Według najnowszych analiz stał się dominującym wariantem w stanie Kalifornia. Podobnie jak warianty zidentyfikowane w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Afryce Południowej, CAL.20C ma wiele mutacji w białku wypustek wirusa, które wiążą się z komórkami gospodarza. Mutacje sprawiają, że koronawirus łatwiej replikuje w organizmie osoby, która została zainfekowana niż wariant pierwotny SARS-CoV-2 zidentyfikowany w Wuhan. Prawdopodobnie, dzięki zmianom, jest też mniej rozpoznawalny dla przeciwciał. Badania sugerują, że przez to może być bardziej zaraźliwy. Nie zaobserwowano, aby rozprzestrzeniał się tak szybko, jak tzw. wariant brytyjski.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) poinformowali, że osoby przebywające w gospodarstwach domowych z kimś zainfekowanym wariantem CAL. 20C miały 35% szans na zachorowanie na COVID-19, podczas gdy w grę wchodził inny wariant, prawdopodobieństwo to wynosiło 26%. Artykuł opisujący szczegóły eksperymentu jest recenzowany i oczekuje na publikację w czasopiśmie naukowym.

Powiązane produkty

Wariant nowojorski

Wariant pojawił się po raz pierwszy w Nowym Jorku w próbkach pobranych w listopadzie 2020 roku. Występuje w dwóch postaciach. Jedna z mutacji białka kolców koronawirusa – E484K może pomóc wirusowi uniknąć przeciwciał, druga – S477N może mocniej wiązać się z komórkami ludzkimi.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons na początku tego roku dowiodły, że nowy wariant stanowił około 3% przeanalizowanych próbek, do połowy lutego liczba ta wzrosło do 12%. Testy wykazały, że ma pewne cechy wspólne z wariantami zidentyfikowanymi w Afryce Południowej i Brazylii, które mogą być mniej wrażliwe na niektóre terapie i szczepionki.

Dysponujemy ograniczoną wiedzą

Żadne z dotychczasowych badań nad pojawiającymi się „wariantami amerykańskimi” nie zostało jeszcze zrecenzowane. Problem wymaga dalszych prac i bardziej wnikliwego poznania właściwości nowych odmian koronawirusa.

Zdaniem Chrisa Thompsona, profesora biologii na Loyola University Maryland, który specjalizuje się w immunologii, „wczesne dane sugerują, że [nowe warianty SARS-CoV-2 zidentyfikowane w USA] mogą rozprzestrzeniać się szybciej i powodować więcej hospitalizacji, ale potrzebujemy znacznie więcej danych, aby stwierdzić, czy to prawda”.

Czy w przypadku “amerykańskich mutantów” szczepionki okażą się skuteczne? Naukowcy podejrzewają, że istniejące szczepionki będą miały słabsze działanie niż w przypadku „starszych” wariantów wirusa, jednak będą wystarczające. Według Benjamina Neumana, wirusologa z Texas A&M University, „nawet najbardziej odległe genetycznie mutanty, jakie znamy są nadal w 95% zgodne z oryginalną wersją kolca, co oznacza, że po zaszczepieniu nasz układ odpornościowy powinien być w stanie powstrzymać wirusa”.

  1. J. Ries, The latest on the coronavirus variants from New York and California, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/the-latest-on-the-coronavirus-variants-from-new-york-and-california, [dostęp:] 17.03.2021.
  2. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variant tracker, “nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 17.03.2021.
  3. A.    Rodriguez, More COVID-19 variants emerge closer to home: what to know about the ones discovered in Brazil, New York, California, ”usatoday.com” [online], https://www.usatoday.com/story/news/health/2021/03/03/covid-strain-what-know-brazil-new-york-california-variants/6884525002/, [dostęp:] 17.03.2021.
  4. P. Rzymski, Made in USA, czyli nowe warianty SARS-CoV-2, ”polityka.pl” [online], https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/2106843,1,made-in-usa-czyli-nowe-warianty-sars-cov-2.read,  [dostęp:] 17.03.2021.
  5. M. Wadman, California coronavirus strain may be more infectious and lethal, “sciencemag.org” [online], https://www.sciencemag.org/news/2021/02/coronavirus-strain-first-identified-california-may-be-more-infectious-and-cause-more,  [dostęp:] 17.03.2021.
  6. R. Stein, Worried about coronavirus variants? Here's what you need to know, “npr.org” [online], https://www.npr.org/sections/health-shots/2021/03/03/971327204/worried-about-coronavirus-variants-heres-what-you-need-to-know?t=1616091653200,  [dostęp:] 17.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij