Zaburzenia mikrobiomu mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi
Justyna Piekara

Zaburzenia mikrobiomu mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi

Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center i Bloomberg Kimmel Institute for Cancer Immunotherapy odkryli, że Bacteroides fragilis – drobnoustrój, który jest powszechnie związany z zapaleniem i rakiem okrężnicy, może mieć udział w rozwoju nowotworów piersi.

Czym jest dysbioza jelitowa?

Dysbioza to zaburzenia równowagi, składu i funkcjonowania mikroflory jelitowej. Zaburzony mikrobiom występuje u wielu osób i jest związany ze stosowaniem antybiotyków, otyłością czy nieprawidłową dietą. Taki stan nazywany jest "matką chorób”, dlatego że może przyczyniać się do rozwoju wielu różnych chorób, począwszy od zapalenia jelit po choroby neurodegeneracyjne i nowotwory.

Zaburzenia mikrobiologiczne wiążą się podwyższonym ryzykiem raka piersi

Nowotwory piersi zbierają ogromne żniwo w ostatnich latach i są jedną z głównych przyczyn umieralności z powodu raka wśród kobiet. Szacuje się, że na całym świecie choroba dotyka jedną na osiem pań.

Istnieje wiele czynników wpływających na ryzyko wystąpienia raka piersi. Zalicza się do nich np. otyłość, złe nawyki żywieniowe, nałogi, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej czy tendencje genetyczne. Ostatnio jako przyczynę nowotworzenia sugeruje się też dysbiozę, z którą wiąże się osłabienie sprawności immunologicznej organizmu. 

Zdefiniowanie specyficznych drobnoustrojów u pacjentów z nowotworem piersi może mieć wpływ na przyszły rozwój diagnostyki i opracowanie nowych metod leczenia choroby.

Rak piersi a hormony

Znaczna część przypadków raka piersi wiąże się z powstaniem guzów nowotworowych, które mają receptory hormonalne, ich wzrost napędzany jest przez estrogeny, androgeny lub gonadotropiny przysadkowe. Hormony nie inicjują bezpośrednio kancerogenezy, ale mogą być jej stymulatorami.

Powstała hipoteza, która zakłada, że dysbioza może być punktem wyjścia do wzrostu nowotworów piersi. Badania sugerują, że zmiany w obrębie mikrobioty jelitowej powodują progresję raka, ponieważ wpływają na szlaki metaboliczne estrogenów.

Metabolizm estrogenów zachodzi w wątrobie, gdzie są one sprzęgane i wydzielane do światła przewodu pokarmowego wraz z żółcią. Są tam też dekoniugowane przez bakteryjną beta-glukuronidazę, a następnie jako wolne estrogeny ponownie wchłaniane przez tkanki lub uwalniane do krwiobiegu. Za pośrednictwem mechanizmu krążenia jelitowo-wątrobowego estrogeny są rozprowadzane do różnych narządów, w tym piersi.

Dekoniugacja przeprowadzana jest głównie enzym, który uczestniczy w rozkładaniu cukrów złożonych. Jego aktywność można modulować poprzez dietę, która wpływa na mikrobiotę jelitową. Doprowadzenie do zablokowania wydzielania enzymu może spowodować obniżenie stężenie aktywnych estrogenów w krwiobiegu, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia zachorowania na nowotwór piersi.

Zaburzenia mikrobiomu gruczołu sutkowego 

Mikrobiota istnieje także w tkance gruczołu sutkowego. Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center zaobserwowali, że populacja drobnoustrojów gruczołu sutkowego zdrowych kobiet była inna niż u pacjentek, u których stwierdzono raka piersi. Naukowcy wskazują, że niektóre bakterie mogą być związane z rozwojem nowotworów piersi i różnymi reakcjami pacjentek na terapię.

Praca, która ukazała się w “Cancer Discovery” rzuca światło na onkogenny wpływ bakterii okrężnicy Bacteroides fragilis (ETBF) na progresję nowotworów piersi. Naukowcy sądzą, że jej obecność może mieć daleko idące konsekwencje biologiczne.

Bakterie te mogą kolonizować gruczoł sutkowy oraz jelito. Bacteroides fragilis są enterotoksygenne, wydzielają toksynę BFT, której działanie szybko wywołuje rozrost nabłonkowy sutka. Komórki, które były narażone na działanie toksyny wykazywały szybszą progresję guza i rozwinęły jego bardziej agresywne postacie.  

Polecane dla Ciebie

Mikrobiom a agresywność raka piersi

Badania na mysim modelu prowadzone przez zespół Melanie Rutkowski z Uniwersytetu w Virginii sugerują, że „niezdrowy mikrobiom i zmiany zachodzące w tkankach, które są z nim związane, mogą być wczesnymi predyktorami inwazyjnego lub przerzutowego raka piersi”.

Naukowcy wywołali zaburzenia równowagi mikrobiomu u zwierząt laboratoryjnych, stosując silną antybiotykoterapię. Następnie wszczepili komórki nowotworowe myszom z prawidłową i zaburzoną mikroflorą. Jako alternatywę zastosowali także przeszczep kału. Jednej grupie myszy zaszczepili w jelitach prawidłowy mikrobiom, a drugiej – mikrobiom z zaburzonym składem. Następnie obserwowali rozwój raka.

Rutkowski zauważyła, że zaburzenia mikrobioty wywołują stan zapalny w obszarze gruczołu piersiowego oraz odkładanie kolagenu w środowisku komórek nowotworu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów. Określenie prawdopodobieństwa czy nowotwór będzie przerzutował, jest poważnym wyzwaniem. Pozostaje jeszcze wiele pytań, dlaczego mikrobiom występujący w jelitach wpływa na komórki raka piersi i ich inwazyjność.

Dieta a stan mikrobioty gruczołu sutkowego

Dieta ma bezpośredni wpływ na stan mikrobioty gruczołów sutkowych. Uczeni z Wake Forest School of Medicine w Stanach Zjednoczonych odkryli, że w złośliwych guzach piersi występuje mniejsza liczebność bakterii szczepu Lactobacillus. Okazało się też, że dieta śródziemnomorska powoduje przyrost wtórnych kwasów żółciowych i związków bioaktywnych modyfikowanych przez bakterie, które obniżają ryzyko występowania raka piersi. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie „Cell Reports”.

  1. S. Parida, S. Wu, S. Siddharth, A pro-carcinogenic colon microbe promotes breast tumorigenesis and metastatic progression and concomitantly activates notch and βcatenin axes, „Cancer Discovery” 2021 [online:], Doi: 10.1158/2159-8290.CD-20-0537, [dostęp:] 18.01.2021.
  2. M. F. Fernández, I. Reina-Pérez, J. M. Astorga, Breast cancer and its relationship with the microbiota, „Int J Environ Res Public Health” 2018, nr 15 (8), s. 1747 [online], doi:10.3390/ijerph15081747, [dostęp:] 19.01.2021.
  3. A. Biela, J. Pacholska-Bogalska, Nowotwory hormonozależne u kobiet, „Nowa Medycyna” 2012, nr 4, s. 76-81 [online], www.czytelniamedyczna.pl/4296,nowotwory-hormonozalezne-u-kobiet.html, [dostęp:] 19.01.2021.
  4. Mikrobiota a rak piersi, “biocodexmicrobiotainstitute.com” [online], https://www.biocodexmicrobiotainstitute.com/pl/publikacje/thematic-folder/women-and-their-microbiota/mikrobiota-rak-piersi, [dostęp:] 19.01.2021.
  5. C. A. Shively, T. C. Register, S. E. Appt, Consumption of mediterranean versus western diet leads to distinct mammary gland microbiome populations, „Cell Reports” 2018, nr 25 (1), s. 47, [dostęp:] 19.01.2021.
  6. C. Buchta Rosean, R. R. Bostic, J. C.M. Ferey i in., Preexisting commensal dysbiosis is a host-intrinsic regulator of tissue inflammation and tumor cell dissemination in hormone receptor–positive breast cancer, „Cancer Research” 2019, nr 14 (79) online], DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-18-3464 , [dostęp:] 19.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Atak woreczka żółciowego – objawy. Jak odróżnić ból pęcherzyka żółciowego od innych dolegliwości?

    Przeszywający, nagły ból brzucha po prawej stronie, któremu towarzyszą nudności, wymioty, dreszcze czy gorączka, może oznaczać atak woreczka żółciowego. Dowiedz się, jak rozpoznać ból pęcherzyka żółciowego. Sprawdź też, kiedy z tego typu dolegliwościami należy zgłosić się do lekarza.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij