Zaburzenia mikrobiomu mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi
Justyna Piekara

Zaburzenia mikrobiomu mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi

Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center i Bloomberg Kimmel Institute for Cancer Immunotherapy odkryli, że Bacteroides fragilis – drobnoustrój, który jest powszechnie związany z zapaleniem i rakiem okrężnicy, może mieć udział w rozwoju nowotworów piersi.

Czym jest dysbioza jelitowa?

Dysbioza to zaburzenia równowagi, składu i funkcjonowania mikroflory jelitowej. Zaburzony mikrobiom występuje u wielu osób i jest związany ze stosowaniem antybiotyków, otyłością czy nieprawidłową dietą. Taki stan nazywany jest "matką chorób”, dlatego że może przyczyniać się do rozwoju wielu różnych chorób, począwszy od zapalenia jelit po choroby neurodegeneracyjne i nowotwory.

Zaburzenia mikrobiologiczne wiążą się podwyższonym ryzykiem raka piersi

Nowotwory piersi zbierają ogromne żniwo w ostatnich latach i są jedną z głównych przyczyn umieralności z powodu raka wśród kobiet. Szacuje się, że na całym świecie choroba dotyka jedną na osiem pań.

Istnieje wiele czynników wpływających na ryzyko wystąpienia raka piersi. Zalicza się do nich np. otyłość, złe nawyki żywieniowe, nałogi, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej czy tendencje genetyczne. Ostatnio jako przyczynę nowotworzenia sugeruje się też dysbiozę, z którą wiąże się osłabienie sprawności immunologicznej organizmu. 

Zdefiniowanie specyficznych drobnoustrojów u pacjentów z nowotworem piersi może mieć wpływ na przyszły rozwój diagnostyki i opracowanie nowych metod leczenia choroby.

Rak piersi a hormony

Znaczna część przypadków raka piersi wiąże się z powstaniem guzów nowotworowych, które mają receptory hormonalne, ich wzrost napędzany jest przez estrogeny, androgeny lub gonadotropiny przysadkowe. Hormony nie inicjują bezpośrednio kancerogenezy, ale mogą być jej stymulatorami.

Powstała hipoteza, która zakłada, że dysbioza może być punktem wyjścia do wzrostu nowotworów piersi. Badania sugerują, że zmiany w obrębie mikrobioty jelitowej powodują progresję raka, ponieważ wpływają na szlaki metaboliczne estrogenów.

Metabolizm estrogenów zachodzi w wątrobie, gdzie są one sprzęgane i wydzielane do światła przewodu pokarmowego wraz z żółcią. Są tam też dekoniugowane przez bakteryjną beta-glukuronidazę, a następnie jako wolne estrogeny ponownie wchłaniane przez tkanki lub uwalniane do krwiobiegu. Za pośrednictwem mechanizmu krążenia jelitowo-wątrobowego estrogeny są rozprowadzane do różnych narządów, w tym piersi.

Dekoniugacja przeprowadzana jest głównie enzym, który uczestniczy w rozkładaniu cukrów złożonych. Jego aktywność można modulować poprzez dietę, która wpływa na mikrobiotę jelitową. Doprowadzenie do zablokowania wydzielania enzymu może spowodować obniżenie stężenie aktywnych estrogenów w krwiobiegu, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia zachorowania na nowotwór piersi.

Zaburzenia mikrobiomu gruczołu sutkowego 

Mikrobiota istnieje także w tkance gruczołu sutkowego. Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center zaobserwowali, że populacja drobnoustrojów gruczołu sutkowego zdrowych kobiet była inna niż u pacjentek, u których stwierdzono raka piersi. Naukowcy wskazują, że niektóre bakterie mogą być związane z rozwojem nowotworów piersi i różnymi reakcjami pacjentek na terapię.

Praca, która ukazała się w “Cancer Discovery” rzuca światło na onkogenny wpływ bakterii okrężnicy Bacteroides fragilis (ETBF) na progresję nowotworów piersi. Naukowcy sądzą, że jej obecność może mieć daleko idące konsekwencje biologiczne.

Bakterie te mogą kolonizować gruczoł sutkowy oraz jelito. Bacteroides fragilis są enterotoksygenne, wydzielają toksynę BFT, której działanie szybko wywołuje rozrost nabłonkowy sutka. Komórki, które były narażone na działanie toksyny wykazywały szybszą progresję guza i rozwinęły jego bardziej agresywne postacie.  

Mikrobiom a agresywność raka piersi

Badania na mysim modelu prowadzone przez zespół Melanie Rutkowski z Uniwersytetu w Virginii sugerują, że „niezdrowy mikrobiom i zmiany zachodzące w tkankach, które są z nim związane, mogą być wczesnymi predyktorami inwazyjnego lub przerzutowego raka piersi”.

Naukowcy wywołali zaburzenia równowagi mikrobiomu u zwierząt laboratoryjnych, stosując silną antybiotykoterapię. Następnie wszczepili komórki nowotworowe myszom z prawidłową i zaburzoną mikroflorą. Jako alternatywę zastosowali także przeszczep kału. Jednej grupie myszy zaszczepili w jelitach prawidłowy mikrobiom, a drugiej – mikrobiom z zaburzonym składem. Następnie obserwowali rozwój raka.

Rutkowski zauważyła, że zaburzenia mikrobioty wywołują stan zapalny w obszarze gruczołu piersiowego oraz odkładanie kolagenu w środowisku komórek nowotworu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów. Określenie prawdopodobieństwa czy nowotwór będzie przerzutował, jest poważnym wyzwaniem. Pozostaje jeszcze wiele pytań, dlaczego mikrobiom występujący w jelitach wpływa na komórki raka piersi i ich inwazyjność.

Dieta a stan mikrobioty gruczołu sutkowego

Dieta ma bezpośredni wpływ na stan mikrobioty gruczołów sutkowych. Uczeni z Wake Forest School of Medicine w Stanach Zjednoczonych odkryli, że w złośliwych guzach piersi występuje mniejsza liczebność bakterii szczepu Lactobacillus. Okazało się też, że dieta śródziemnomorska powoduje przyrost wtórnych kwasów żółciowych i związków bioaktywnych modyfikowanych przez bakterie, które obniżają ryzyko występowania raka piersi. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie „Cell Reports”.

 1. S. Parida, S. Wu, S. Siddharth, A pro-carcinogenic colon microbe promotes breast tumorigenesis and metastatic progression and concomitantly activates notch and βcatenin axes, „Cancer Discovery” 2021 [online:], Doi: 10.1158/2159-8290.CD-20-0537, [dostęp:] 18.01.2021.
 2. M. F. Fernández, I. Reina-Pérez, J. M. Astorga, Breast cancer and its relationship with the microbiota, „Int J Environ Res Public Health” 2018, nr 15 (8), s. 1747 [online], doi:10.3390/ijerph15081747, [dostęp:] 19.01.2021.
 3. A. Biela, J. Pacholska-Bogalska, Nowotwory hormonozależne u kobiet, „Nowa Medycyna” 2012, nr 4, s. 76-81 [online], www.czytelniamedyczna.pl/4296,nowotwory-hormonozalezne-u-kobiet.html, [dostęp:] 19.01.2021.
 4. Mikrobiota a rak piersi, “biocodexmicrobiotainstitute.com” [online], https://www.biocodexmicrobiotainstitute.com/pl/publikacje/thematic-folder/women-and-their-microbiota/mikrobiota-rak-piersi, [dostęp:] 19.01.2021.
 5. C. A. Shively, T. C. Register, S. E. Appt, Consumption of mediterranean versus western diet leads to distinct mammary gland microbiome populations, „Cell Reports” 2018, nr 25 (1), s. 47, [dostęp:] 19.01.2021.
 6. C. Buchta Rosean, R. R. Bostic, J. C.M. Ferey i in., Preexisting commensal dysbiosis is a host-intrinsic regulator of tissue inflammation and tumor cell dissemination in hormone receptor–positive breast cancer, „Cancer Research” 2019, nr 14 (79) online], DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-18-3464 , [dostęp:] 19.01.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij