Szczepionka nanocząsteczkowa przeciwko COVID-19 – trwają prace nad jednodawkową szczepionką na koronawirusa
Justyna Piekara

Szczepionka nanocząsteczkowa przeciwko COVID-19 – trwają prace nad jednodawkową szczepionką na koronawirusa

Naukowcy pracują nad opracowaniem szczepionki jednodawkowej przeciwko chorobie wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Nowy preparat docelowo miałby być przechowywany w temperaturze pokojowej, co znacznie ułatwiłoby jego dystrybucję oraz obniżyło koszty produkcji i transportu, z powodu ominięcia procedury łańcuch chłodniczego. 

Nanotechnologie w pracy nad szczepionkami

W wyścigu o znalezienie szczepionki na COVID-19 zaangażowanych jest wiele firm, które w swoich badaniach oraz przy opracowywaniu potencjalnych szczepionek wykorzystują szeroką gamę podejść nanotechnologicznych. W miarę postępu pandemii prawdopodobnie będziemy świadkami dalszego rozwoju innowacji i prób opracowania szczepionki opartych w dużej mierze na nowatorskich rozwiązaniach.

Nanocząsteczki mogą dostać się do komórki kanałami biologicznymi i tam dostarczać antygeny. Oprócz tego nanocząstki można je wykorzystać jako adiuwanty, które katalizują odpowiedź immunologiczną, umożliwiając komórce łatwiejsze rozpoznawanie i reagowanie na antygeny.

Szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 – rodzaje

Szczepionki typu nanocząsteczkowego równoważą skuteczność szczepionek na bazie wirusa z bezpieczeństwem i łatwością produkcji klasycznych szczepionek podjednostkowych, które wykorzystują białka do wywołania odpowiedzi immunologicznej.

Szczepionki, które wykorzystują wirusy do dostarczania antygenu są zwykle bardziej skuteczne niż szczepionki, które zawierają tylko izolowane części wirusa. Jednak ich produkcja wymaga więcej czasu. Co więcej, muszą być przechowywane w niskiej temperaturze. Częściej wywołują też działania niepożądane.

Szczepionki mRNA, takie jak preparaty firm Pfizer i Moderna, które zostały niedawno dopuszczone do użytku są jeszcze szybsze w produkcji niż szczepionki nanocząsteczkowe, ale są drogie w produkcji i mogą wymagać wielu dawek.

Szczepionka nanocząsteczkowa opracowywana na Uniwersytecie Stanforda

„Szczepionki są jednym z najgłębszych osiągnięć badań biomedycznych. Są niezwykle opłacalnym sposobem ochrony przed chorobami i ratowania ludzkiego życia” – mówi biochemik Peter S. Kim.

Dotychczas zespół badawczy z Uniwersytetu Stanforda skupiał się na opracowaniu szczepionek przeciwko HIV, wirusowi Ebola i pandemicznej grypie. W związku z panującą pandemią koronawirusa rozpoczęli prace nad szczepionką przeciwko COVID-19. Naukowcy skonstruowali i przetestowali swój preparat, mają nadzieję, że będzie mógł być przechowywany w temperaturze pokojowej. Sprawdzają także czy mógłby przybrać postać liofilizowanego proszku. Ze szczegółami ich pracy można zapoznać się w artykule opublikowanym w „ACS Central Science”.

Naukowcy w przyszłości chcieliby podjąć próbę stworzenia uniwersalnej szczepionki, która uodparnia nie tylko przeciwko SARS-CoV-2, ale również innym znanym już wirusem SARS-CoV-1, MERS oraz potencjalnymi nowymi zagrożeniami ze strony koronawirusów.

Jak wyglądała praca nad szczepionką?

Najpierw naukowcy usunęli fragment białka kolca wirusa SARS-CoV-2, a następnie połączyli skrócony kolec z nanocząsteczkami ferrytyny. 

We współpracy z naukowcami z SLAC National Accelerator Laboratory wykonali trójwymiarowy obraz nanocząstek ferrytyny w kolcu, aby potwierdzić, że mają one odpowiednią strukturę. Wykorzystali do tego mikroskopię krioelektronową,
Następnie biochemicy porównali nanocząstki o skróconych kolcach z czterema innymi potencjalnie użytecznymi wariantami: nanocząstkami z pełnymi kolcami, nanocząstkami z pełnymi kolcami i częściowymi kolcami bez nanocząstek oraz szczepionką zawierającą tylko fragment kolca, który wiąże się z komórkami podczas infekcji.

Testowanie skuteczności szczepionki

Testowanie działania szczepionek przeciwko faktycznemu wirusowi SARS-CoV-2 wymagałoby wykonania pracy w laboratorium zgodnie ze ścisłymi wytycznymi bezpieczeństwa pracy z drobnoustrojami (Biosafety Level 3, BSL-3), więc naukowcy zamiast tego postanowili zastosować bezpieczniejszy zmodyfikowany pseudo-koronawirus.

Potencjalną skuteczność każdej szczepionki analizowano poprzez monitorowanie poziomu przeciwciał neutralizujących, które działają, aby zapobiec inwazji wirusa na komórkę gospodarza. Podanie pojedynczej dawki potencjalnej szczepionki zaowocowało co najmniej dwukrotnie wyższym poziomem przeciwciał neutralizujących niż w przypadku tych, obserwowanych u osób, które przeszły COVID-19. Po podaniu pierwszej i drugiej dawki szczepionki z nanocząsteczkami i skróconymi kolcami myszom, zwierzęta miały najwyższe poziomy przeciwciał neutralizujących.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij