Szczepionka nanocząsteczkowa przeciwko COVID-19 – trwają prace nad jednodawkową szczepionką na koronawirusa
Justyna Piekara

Szczepionka nanocząsteczkowa przeciwko COVID-19 – trwają prace nad jednodawkową szczepionką na koronawirusa

Naukowcy pracują nad opracowaniem szczepionki jednodawkowej przeciwko chorobie wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Nowy preparat docelowo miałby być przechowywany w temperaturze pokojowej, co znacznie ułatwiłoby jego dystrybucję oraz obniżyło koszty produkcji i transportu, z powodu ominięcia procedury łańcuch chłodniczego. 

Nanotechnologie w pracy nad szczepionkami

W wyścigu o znalezienie szczepionki na COVID-19 zaangażowanych jest wiele firm, które w swoich badaniach oraz przy opracowywaniu potencjalnych szczepionek wykorzystują szeroką gamę podejść nanotechnologicznych. W miarę postępu pandemii prawdopodobnie będziemy świadkami dalszego rozwoju innowacji i prób opracowania szczepionki opartych w dużej mierze na nowatorskich rozwiązaniach.

Nanocząsteczki mogą dostać się do komórki kanałami biologicznymi i tam dostarczać antygeny. Oprócz tego nanocząstki można je wykorzystać jako adiuwanty, które katalizują odpowiedź immunologiczną, umożliwiając komórce łatwiejsze rozpoznawanie i reagowanie na antygeny.

Szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 – rodzaje

Szczepionki typu nanocząsteczkowego równoważą skuteczność szczepionek na bazie wirusa z bezpieczeństwem i łatwością produkcji klasycznych szczepionek podjednostkowych, które wykorzystują białka do wywołania odpowiedzi immunologicznej.

Szczepionki, które wykorzystują wirusy do dostarczania antygenu są zwykle bardziej skuteczne niż szczepionki, które zawierają tylko izolowane części wirusa. Jednak ich produkcja wymaga więcej czasu. Co więcej, muszą być przechowywane w niskiej temperaturze. Częściej wywołują też działania niepożądane.

Szczepionki mRNA, takie jak preparaty firm Pfizer i Moderna, które zostały niedawno dopuszczone do użytku są jeszcze szybsze w produkcji niż szczepionki nanocząsteczkowe, ale są drogie w produkcji i mogą wymagać wielu dawek.

Szczepionka nanocząsteczkowa opracowywana na Uniwersytecie Stanforda

„Szczepionki są jednym z najgłębszych osiągnięć badań biomedycznych. Są niezwykle opłacalnym sposobem ochrony przed chorobami i ratowania ludzkiego życia” – mówi biochemik Peter S. Kim.

Dotychczas zespół badawczy z Uniwersytetu Stanforda skupiał się na opracowaniu szczepionek przeciwko HIV, wirusowi Ebola i pandemicznej grypie. W związku z panującą pandemią koronawirusa rozpoczęli prace nad szczepionką przeciwko COVID-19. Naukowcy skonstruowali i przetestowali swój preparat, mają nadzieję, że będzie mógł być przechowywany w temperaturze pokojowej. Sprawdzają także czy mógłby przybrać postać liofilizowanego proszku. Ze szczegółami ich pracy można zapoznać się w artykule opublikowanym w „ACS Central Science”.

Naukowcy w przyszłości chcieliby podjąć próbę stworzenia uniwersalnej szczepionki, która uodparnia nie tylko przeciwko SARS-CoV-2, ale również innym znanym już wirusem SARS-CoV-1, MERS oraz potencjalnymi nowymi zagrożeniami ze strony koronawirusów.

Jak wyglądała praca nad szczepionką?

Najpierw naukowcy usunęli fragment białka kolca wirusa SARS-CoV-2, a następnie połączyli skrócony kolec z nanocząsteczkami ferrytyny. 

We współpracy z naukowcami z SLAC National Accelerator Laboratory wykonali trójwymiarowy obraz nanocząstek ferrytyny w kolcu, aby potwierdzić, że mają one odpowiednią strukturę. Wykorzystali do tego mikroskopię krioelektronową,
Następnie biochemicy porównali nanocząstki o skróconych kolcach z czterema innymi potencjalnie użytecznymi wariantami: nanocząstkami z pełnymi kolcami, nanocząstkami z pełnymi kolcami i częściowymi kolcami bez nanocząstek oraz szczepionką zawierającą tylko fragment kolca, który wiąże się z komórkami podczas infekcji.

Testowanie skuteczności szczepionki

Testowanie działania szczepionek przeciwko faktycznemu wirusowi SARS-CoV-2 wymagałoby wykonania pracy w laboratorium zgodnie ze ścisłymi wytycznymi bezpieczeństwa pracy z drobnoustrojami (Biosafety Level 3, BSL-3), więc naukowcy zamiast tego postanowili zastosować bezpieczniejszy zmodyfikowany pseudo-koronawirus.

Potencjalną skuteczność każdej szczepionki analizowano poprzez monitorowanie poziomu przeciwciał neutralizujących, które działają, aby zapobiec inwazji wirusa na komórkę gospodarza. Podanie pojedynczej dawki potencjalnej szczepionki zaowocowało co najmniej dwukrotnie wyższym poziomem przeciwciał neutralizujących niż w przypadku tych, obserwowanych u osób, które przeszły COVID-19. Po podaniu pierwszej i drugiej dawki szczepionki z nanocząsteczkami i skróconymi kolcami myszom, zwierzęta miały najwyższe poziomy przeciwciał neutralizujących.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij