Picie czarnej herbaty pomaga seniorom zachować sprawność umysłu
Justyna Piekara

Picie czarnej herbaty pomaga seniorom zachować sprawność umysłu

Herbata jest najpopularniejszym gorącym napojem na świecie. Nie tylko gasi pragnienie, ale ma też właściwości prozdrowotne. Szereg badań wskazuje, że regularnie spożywana przyczynia się do obniżenia ryzyka zaburzeń poznawczych, demencji oraz depresji u osób w podeszłym wieku. 

Dlaczego seniorzy powinni pić więcej herbaty?

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle postanowili zbadać zależność pomiędzy spożyciem herbaty a sprawnością u osób w podeszłym wieku. Do tej pory brakowało danych na ten temat w grupie wiekowej 85 lat i powyżej.

W badaniu, które rozpoczęło się w 2006 roku wzięło udział ponad tysiąc osób, pielęgniarki zbierały informacje, odwiedzając uczestników w ich domach. Seniorzy odpowiadali na pytania oraz brali udział w testach psychoruchowych. Wykonano im także morfologię krwi.

Osoby pijące więcej niż pięć filiżanek czarnej herbaty (łac. Camellia sinensis) dziennie są bardziej skupione oraz wykazują lepsze umiejętności psychomotoryczne, większą dokładność wykonywanych zadań i szybkość reakcji, co z pewnością ułatwia wykonywanie różnych codziennych czynności. Czy picie czarnej herbaty chroni przed utratą pamięci? Uczeni nie zaobserwowali poprawy w tym aspekcie wśród seniorów uczestniczących w projekcie.

Wyniki eksperymentu muszą jeszcze zostać ugruntowane, potwierdzone innymi badaniami, ale ukierunkowują dalsze prace nad poszukiwanie możliwych interwencji dietetycznych, które mogą wpłynąć na poprawę funkcji poznawczych w najstarszych grupach wiekowych.

Uczeni zwracają uwagę na fakt, że już sam rytuał przygotowywania napoju jest korzystny dla zdrowia. Kierujący badaniem dr Edward Okello z Centrum Badań nad Żywieniem Człowieka na Uniwersytecie w Newcastle, stwierdził, że „umiejętności, które obserwujemy w grupie seniorów, mogą wynikać nie tylko ze związków obecnych w herbacie, ale mogą to być również rytuały parzenia herbaty lub rozmowy przy filiżance herbaty są tak samo ważne".

Antydepresyjne właściwości herbaty

Depresja jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych u osób starszych. Szacuje się, że dotyka obecnie około 7% dorosłych w wieku powyżej 60 lat na całym świecie.

Składniki herbaty, takie jak L-teanina, kofeina oraz katechiny mogą wywierać pozytywny wpływ na nastrój. Hipoteza jednej z prac badawczych, opublikowana w czasopiśmie „Aging”, głosi, że katechiny występujące w herbacie, zwłaszcza galusan epigallokatechiny, mogą mieć działanie przeciwdepresyjne i zapobiegać zmniejszeniu stężenia dopaminy w mózgu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z National University of Singapore (NUS) i Fudan University w Szanghaju potwierdza istnienie statystycznie istotnego związku między regularnym piciem herbaty a niższym poziomem depresji u seniorów. 

Naukowcy przeanalizowali dane 13 000 osób, które wzięły udział w chińskim badaniu Longitudinal Healthy Longevity Survey (CLCHLS). Dane zbierane były w latach 2005-2014. Artykuł opisujący ich eksperyment został opublikowany w “BMC Geriatrics”. Dokładne określenie roli herbaty w zapobieganiu depresji jest wyzwaniem. Poza biochemicznymi właściwościami napoju ważny jest także kontekst społeczny – interakcje międzyludzkie mogą dodatkowo wzmacniać korzystny efekt zdrowotny.

Polecane dla Ciebie

Rytuał picia herbaty

W trwającej debacie na temat herbaty i ludzkiej kondycji psychicznej rozważa się, czy potencjalny wpływ wynika z biochemicznych składników tego napoju, czy kontekstu społecznego jej picia. W związku z tym w swojej analizie naukowcy z NUS postanowili wziąć pod uwagę zmienne, takie jak płeć, status społeczno-ekonomiczny, wykształcenie, nawyki związane ze stylem życia (m.in. palenie tytoniu, picie alkoholu, stopień zaangażowania społecznego).

Według Qiushi Feng’a, autora jednej z najnowszych analiz wykonanych na ten temat, ważna jest konsekwencja i częstość spożywania napoju. U osób po 60. roku życia pijących herbatę codziennie znacznie poprawiło się zdrowie psychiczne.

Naukowiec stwierdził, że “korzyści płynące z picia herbaty są bardziej widoczne we wczesnym etapie pogarszania się zdrowia”. Dostrzega też konieczność kontynuacji prac badawczych nad tym zagadnieniem. Qiushi Feng i jego współpracownicy w przyszłości zamierzają przeprowadzić bardziej dokładne analizy, aby stwierdzić który z rodzajów herbaty owocuje najlepszymi rezultatami w zapobieganiu depresji.

  1. E. J. Okello, N. Mendonça, B. Stephan, Tea consumption and measures of attention and psychomotor speed in the very old: the Newcastle 85+ longitudinal study, „BMC Nutrition” 2020 [online], DOI: 10.1186/s40795-020-00361-8, [dostęp:] 08.01.2021.
  2. Can black tea help you maintain sharpness at the older age, “technology.org” [online], https://www.technology.org/2021/01/07/can-black-tea-help-you-maintain-sharpness-at-the-older-age/, [dostęp:] 08.01.2021.
  3. Cup of tea brightens the day and the mind, „www.ncl.ac.uk” [online[, https://www.ncl.ac.uk/press/articles/latest/2020/12/cupofteabrightensthedayandthemind/, [dostęp:] 08.01.2021.
  4. J. Li, R. Romero-Garcia, J. Suckling, Habitual tea drinking modulates brain efficiency: evidence from brain connectivity evaluation, „Aging 2019”, nr 11 (11), s. 3876-3890 [online], https://doi.org/10.18632/aging.102023, [dostęp:] 08.01.2021.
  5. K. Shen, B. Zhang, Q. Feng, Association between tea consumption and depressive symptom among Chinese older adults, „BMC Geriatrics” 2019 [online], https://doi.org/10.1186/s12877-019-1259-z, [dostęp:] 08.01.2021.
  6. R. Berman, Older adults who drink tea are less likely to be depressed, ”medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327521, [dostęp:] 08.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij