
Picie czarnej herbaty pomaga seniorom zachować sprawność umysłu
Dlaczego seniorzy powinni pić więcej herbaty?
Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle postanowili zbadać zależność pomiędzy spożyciem herbaty a sprawnością u osób w podeszłym wieku. Do tej pory brakowało danych na ten temat w grupie wiekowej 85 lat i powyżej.
W badaniu, które rozpoczęło się w 2006 roku wzięło udział ponad tysiąc osób, pielęgniarki zbierały informacje, odwiedzając uczestników w ich domach. Seniorzy odpowiadali na pytania oraz brali udział w testach psychoruchowych. Wykonano im także morfologię krwi.
Wyniki eksperymentu muszą jeszcze zostać ugruntowane, potwierdzone innymi badaniami, ale ukierunkowują dalsze prace nad poszukiwanie możliwych interwencji dietetycznych, które mogą wpłynąć na poprawę funkcji poznawczych w najstarszych grupach wiekowych.
Uczeni zwracają uwagę na fakt, że już sam rytuał przygotowywania napoju jest korzystny dla zdrowia. Kierujący badaniem dr Edward Okello z Centrum Badań nad Żywieniem Człowieka na Uniwersytecie w Newcastle, stwierdził, że „umiejętności, które obserwujemy w grupie seniorów, mogą wynikać nie tylko ze związków obecnych w herbacie, ale mogą to być również rytuały parzenia herbaty lub rozmowy przy filiżance herbaty są tak samo ważne".
Antydepresyjne właściwości herbaty
Depresja jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych u osób starszych. Szacuje się, że dotyka obecnie około 7% dorosłych w wieku powyżej 60 lat na całym świecie.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z National University of Singapore (NUS) i Fudan University w Szanghaju potwierdza istnienie statystycznie istotnego związku między regularnym piciem herbaty a niższym poziomem depresji u seniorów.
Naukowcy przeanalizowali dane 13 000 osób, które wzięły udział w chińskim badaniu Longitudinal Healthy Longevity Survey (CLCHLS). Dane zbierane były w latach 2005-2014. Artykuł opisujący ich eksperyment został opublikowany w “BMC Geriatrics”. Dokładne określenie roli herbaty w zapobieganiu depresji jest wyzwaniem. Poza biochemicznymi właściwościami napoju ważny jest także kontekst społeczny – interakcje międzyludzkie mogą dodatkowo wzmacniać korzystny efekt zdrowotny.
Powiązane produkty
Rytuał picia herbaty
W trwającej debacie na temat herbaty i ludzkiej kondycji psychicznej rozważa się, czy potencjalny wpływ wynika z biochemicznych składników tego napoju, czy kontekstu społecznego jej picia. W związku z tym w swojej analizie naukowcy z NUS postanowili wziąć pod uwagę zmienne, takie jak płeć, status społeczno-ekonomiczny, wykształcenie, nawyki związane ze stylem życia (m.in. palenie tytoniu, picie alkoholu, stopień zaangażowania społecznego).
Naukowiec stwierdził, że “korzyści płynące z picia herbaty są bardziej widoczne we wczesnym etapie pogarszania się zdrowia”. Dostrzega też konieczność kontynuacji prac badawczych nad tym zagadnieniem. Qiushi Feng i jego współpracownicy w przyszłości zamierzają przeprowadzić bardziej dokładne analizy, aby stwierdzić który z rodzajów herbaty owocuje najlepszymi rezultatami w zapobieganiu depresji.