Bakterie jelitowe pomogą skończyć z podjadaniem, uporać się z otyłością i cukrzycą typu 2 – sugerują naukowcy z Irlandii
Justyna Piekara

Bakterie jelitowe pomogą skończyć z podjadaniem, uporać się z otyłością i cukrzycą typu 2 – sugerują naukowcy z Irlandii

Zidentyfikowano nowy szczep z dużym potencjałem probiotycznym. Czy Bifidobacterium longum APC1472  skutecznie wspomoże nas w walce z codziennym stresem i chorobami cywilizacyjnymi? Zdaniem uczonych z Uniwersytetu w Cork jest to wielce prawdopodobne.

Bifidobacterium longum APC1472 – nowy szczep probiotyczny

Zespół kierowany przez dr Harriet Schellekens z APC Microbiome Ireland SFI Research Centre zidentyfikował nowy szczep bakterii, który ma duży potencjał probiotyczny. Centrum opatentowało Bifidobacterium longum APC1472 (B. longum APC1472) i prowadzi działania na rzecz jego komercjalizacji.

Przeprowadzone na Uniwersytecie w Cork (UCC) badanie jest pierwszym, które pokazuje translację gatunku B. longum począwszy od wstępnych badań laboratoryjnych przez badania przedkliniczne do badań interwencyjnych u pacjentów. Współautor badania, prof. John Cryan, powiedział, że te “odkrycia wzmocniły koncepcję związku między mikrobiomem jelitowym, chorobami metabolicznymi i zdrowiem psychicznym, która jest rozwijającym się obszarem badań”.

Mikroflora jelitowa a otyłość

Ostatnich kilkadziesiąt lat otworzyło drzwi do zrozumienia roli i funkcjonowania mikrobioty w organizmie, m.in jej uczestnictwa w regulacji równowagi energetycznej. Naukowcy poświęcili uwagę problemowi dysbiozy, czyli zaburzeń równowagi ilościowej szczepów bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych w jelitach. Dostrzegli powiązana z patofizjologią otyłości poprzez określone mechanizmy hormonalne, neuronalne i metaboliczne. 

Zgromadzone dowody wskazują, że wśród szeregu czynników i ich wzajemnych interakcji, które odgrywają rolę w otyłości, mikroflora jelitowa jest jednym z najistotniejszych. Kiedy dochodzi do rozwoju otyłości, jej skład ulega przekształceniom, co powoduje wzbogacenie lub zmniejszenie proporcji określonych grup bakterii. 

Naukowcy podejmowali próby skorygowania dysbiozy jelit. Badania wykazały, że probiotyki mogą modulować mikroflorę jelitową i niwelować niekorzystne zmiany strukturalne powodowane otyłością. Przywrócenie bogactwa mikroflory jelitowej może skutkować zmniejszeniem nasilenia defektów metabolicznych, które towarzyszą chorobie. 

Polecane dla Ciebie

Bifidobacterium longum APC1472 – regulator apetytu i metabolizmu

Najpierw naukowcy stworzyli przedkliniczny mysi model nabywania otyłości wywołanej dietą i wykazali, że szczep B. longum APC1472 osłabia sygnalizację hormonu głodu – greliny, co wpłynęło na zmniejszenie przyrostu masy ciała, wielkość depozytów tłuszczu, tolerancję glukozy i poziom leptyny. W drugiej części eksperymentu suplementacja szczepem B. longum APC1472 u 124 zdrowych osób z nadwagą i otyłością nie wpłynęła istotnie na spadek ich wagi. Zaobserwowano jednak obniżony poziom glukozy we krwi na czczo. Kolejnym etapem eksperymentu była suplementacja B. longum APC1472 u zdrowych osób z nadwagą i otyłością, która przyczyniła się do znormalizowania poziomu greliny, hormonu sygnalizującego głód, ale też kortyzolu, hormonu stresu.

Naukowcy podkreślają, że stres i otyłość są ze sobą powiązane. Podczas gdy stres może krótkotrwale hamować apetyt, wiadomo, że przewlekły stres wpływa na wzrost kortyzolu, co przekłada się na zwiększenie łaknienia.

Bifidobacterium longum APC1472 wykazuje potencjał psychobiotyczny

Modulowanie mikroflory jelitowej zaistniało stosunkowo niedawno jako środek wpływania na czynność ośrodkowego układu nerwowego. Niektóre szczepy probiotyczne są zdolne do wytwarzania i dostarczania neuroaktywnych substancji działających na oś mózgowo-jelitową i regulowania fizjologicznych następstw stresu. Istnieją dowody, że przynoszą korzyści w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, depresji i zespołu chronicznego zmęczenia. Grupę te nazywa się psychobiotykami.

Profesor Timothy Dinan skomentował, że dokonane przez zespół z UCC „odkrycia translacyjne są solidne, a modulacja odpowiedzi pobudzającej kortyzol uzasadnia dalsze badanie B. longum APC1472 i jego potencjalnego zastosowania jako psychobiotyk w kierunku poprawy zdrowia psychicznego”.

  1. K. Mazloom, I. Siddiqi, M. Covasa, Probiotics: how effective are they in the fight against obesity?, „Nutrients” 2019, nr 11(2), s. 258 [online], doi:10.3390/nu11020258, [dostęp:] 07.01.2021.
  2. H. Schellekens, C. Torres-Fuentes, M. van de Wouw, Bifidobacterium longum counters the effects of obesity: partial successful translation from rodent to human, „EbioMedicine” 2020 [online], https://doi.org/10.1016/j.ebiom.2020.103176,  [dostęp:] 07.01.2021.
  3. Researchers at APC Microbiome Ireland identify bacteria which promote metabolic and mental health, “ucc.ie” [online], https://www.ucc.ie/en/news/researchers-at-apc-microbiome-ireland-identify-bacteria-which-promote-metabolic-and-mental-health.html, [dostęp:] 07.01.2021.
  4. K. O’Sullivan, Bacteria which can reduce appetite in obese people and ease ‘stress eating’ is identified, “irishtimes.com” [online], https://www.irishtimes.com/news/health/bacteria-which-can-reduce-appetite-in-obese-people-and-ease-stress-eating-is-identified-1.4440542?fbclid=IwAR2dsTgxfIGKCZ7SUJqtlwUdd4oHRdnL-ZhMMw6dAAN4LXWoTocJKpRhoT4, [dostęp:] 07.01.2021.
  5. K. Durell, Fighting obesity: APC to commercialize new bacterial strain for metabolic and mental health, “nutritioninsight.com” [online], https://www.nutritioninsight.com/news/fighting-obesity-apc-to-commercialize-new-bacterial-strain-for-metabolic-and-mental-health.html, [dostęp:] 07.01.2021.
  6. New strain of bifidobacterium may help improve metabolic and mental health, “sci-news.com” [online], ww.sci-news.com/medicine/bifidobacterium-longum-metabolic-mental-health-09177.html, , [dostęp:] 07.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij