Bakterie jelitowe pomogą skończyć z podjadaniem, uporać się z otyłością i cukrzycą typu 2 – sugerują naukowcy z Irlandii
Justyna Piekara

Bakterie jelitowe pomogą skończyć z podjadaniem, uporać się z otyłością i cukrzycą typu 2 – sugerują naukowcy z Irlandii

Zidentyfikowano nowy szczep z dużym potencjałem probiotycznym. Czy Bifidobacterium longum APC1472  skutecznie wspomoże nas w walce z codziennym stresem i chorobami cywilizacyjnymi? Zdaniem uczonych z Uniwersytetu w Cork jest to wielce prawdopodobne.

Bifidobacterium longum APC1472 – nowy szczep probiotyczny

Zespół kierowany przez dr Harriet Schellekens z APC Microbiome Ireland SFI Research Centre zidentyfikował nowy szczep bakterii, który ma duży potencjał probiotyczny. Centrum opatentowało Bifidobacterium longum APC1472 (B. longum APC1472) i prowadzi działania na rzecz jego komercjalizacji.

Przeprowadzone na Uniwersytecie w Cork (UCC) badanie jest pierwszym, które pokazuje translację gatunku B. longum począwszy od wstępnych badań laboratoryjnych przez badania przedkliniczne do badań interwencyjnych u pacjentów. Współautor badania, prof. John Cryan, powiedział, że te “odkrycia wzmocniły koncepcję związku między mikrobiomem jelitowym, chorobami metabolicznymi i zdrowiem psychicznym, która jest rozwijającym się obszarem badań”.

Mikroflora jelitowa a otyłość

Ostatnich kilkadziesiąt lat otworzyło drzwi do zrozumienia roli i funkcjonowania mikrobioty w organizmie, m.in jej uczestnictwa w regulacji równowagi energetycznej. Naukowcy poświęcili uwagę problemowi dysbiozy, czyli zaburzeń równowagi ilościowej szczepów bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych w jelitach. Dostrzegli powiązana z patofizjologią otyłości poprzez określone mechanizmy hormonalne, neuronalne i metaboliczne. 

Zgromadzone dowody wskazują, że wśród szeregu czynników i ich wzajemnych interakcji, które odgrywają rolę w otyłości, mikroflora jelitowa jest jednym z najistotniejszych. Kiedy dochodzi do rozwoju otyłości, jej skład ulega przekształceniom, co powoduje wzbogacenie lub zmniejszenie proporcji określonych grup bakterii. 

Naukowcy podejmowali próby skorygowania dysbiozy jelit. Badania wykazały, że probiotyki mogą modulować mikroflorę jelitową i niwelować niekorzystne zmiany strukturalne powodowane otyłością. Przywrócenie bogactwa mikroflory jelitowej może skutkować zmniejszeniem nasilenia defektów metabolicznych, które towarzyszą chorobie. 

Bifidobacterium longum APC1472 – regulator apetytu i metabolizmu

Najpierw naukowcy stworzyli przedkliniczny mysi model nabywania otyłości wywołanej dietą i wykazali, że szczep B. longum APC1472 osłabia sygnalizację hormonu głodu – greliny, co wpłynęło na zmniejszenie przyrostu masy ciała, wielkość depozytów tłuszczu, tolerancję glukozy i poziom leptyny. W drugiej części eksperymentu suplementacja szczepem B. longum APC1472 u 124 zdrowych osób z nadwagą i otyłością nie wpłynęła istotnie na spadek ich wagi. Zaobserwowano jednak obniżony poziom glukozy we krwi na czczo. Kolejnym etapem eksperymentu była suplementacja B. longum APC1472 u zdrowych osób z nadwagą i otyłością, która przyczyniła się do znormalizowania poziomu greliny, hormonu sygnalizującego głód, ale też kortyzolu, hormonu stresu.

Naukowcy podkreślają, że stres i otyłość są ze sobą powiązane. Podczas gdy stres może krótkotrwale hamować apetyt, wiadomo, że przewlekły stres wpływa na wzrost kortyzolu, co przekłada się na zwiększenie łaknienia.

Bifidobacterium longum APC1472 wykazuje potencjał psychobiotyczny

Modulowanie mikroflory jelitowej zaistniało stosunkowo niedawno jako środek wpływania na czynność ośrodkowego układu nerwowego. Niektóre szczepy probiotyczne są zdolne do wytwarzania i dostarczania neuroaktywnych substancji działających na oś mózgowo-jelitową i regulowania fizjologicznych następstw stresu. Istnieją dowody, że przynoszą korzyści w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, depresji i zespołu chronicznego zmęczenia. Grupę te nazywa się psychobiotykami.

Profesor Timothy Dinan skomentował, że dokonane przez zespół z UCC „odkrycia translacyjne są solidne, a modulacja odpowiedzi pobudzającej kortyzol uzasadnia dalsze badanie B. longum APC1472 i jego potencjalnego zastosowania jako psychobiotyk w kierunku poprawy zdrowia psychicznego”.

 1. K. Mazloom, I. Siddiqi, M. Covasa, Probiotics: how effective are they in the fight against obesity?, „Nutrients” 2019, nr 11(2), s. 258 [online], doi:10.3390/nu11020258, [dostęp:] 07.01.2021.
 2. H. Schellekens, C. Torres-Fuentes, M. van de Wouw, Bifidobacterium longum counters the effects of obesity: partial successful translation from rodent to human, „EbioMedicine” 2020 [online], https://doi.org/10.1016/j.ebiom.2020.103176,  [dostęp:] 07.01.2021.
 3. Researchers at APC Microbiome Ireland identify bacteria which promote metabolic and mental health, “ucc.ie” [online], https://www.ucc.ie/en/news/researchers-at-apc-microbiome-ireland-identify-bacteria-which-promote-metabolic-and-mental-health.html, [dostęp:] 07.01.2021.
 4. K. O’Sullivan, Bacteria which can reduce appetite in obese people and ease ‘stress eating’ is identified, “irishtimes.com” [online], https://www.irishtimes.com/news/health/bacteria-which-can-reduce-appetite-in-obese-people-and-ease-stress-eating-is-identified-1.4440542?fbclid=IwAR2dsTgxfIGKCZ7SUJqtlwUdd4oHRdnL-ZhMMw6dAAN4LXWoTocJKpRhoT4, [dostęp:] 07.01.2021.
 5. K. Durell, Fighting obesity: APC to commercialize new bacterial strain for metabolic and mental health, “nutritioninsight.com” [online], https://www.nutritioninsight.com/news/fighting-obesity-apc-to-commercialize-new-bacterial-strain-for-metabolic-and-mental-health.html, [dostęp:] 07.01.2021.
 6. New strain of bifidobacterium may help improve metabolic and mental health, “sci-news.com” [online], ww.sci-news.com/medicine/bifidobacterium-longum-metabolic-mental-health-09177.html, , [dostęp:] 07.01.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij