
Bakterie jelitowe pomogą skończyć z podjadaniem, uporać się z otyłością i cukrzycą typu 2 – sugerują naukowcy z Irlandii
Bifidobacterium longum APC1472 – nowy szczep probiotyczny
Zespół kierowany przez dr Harriet Schellekens z APC Microbiome Ireland SFI Research Centre zidentyfikował nowy szczep bakterii, który ma duży potencjał probiotyczny. Centrum opatentowało Bifidobacterium longum APC1472 (B. longum APC1472) i prowadzi działania na rzecz jego komercjalizacji.
Przeprowadzone na Uniwersytecie w Cork (UCC) badanie jest pierwszym, które pokazuje translację gatunku B. longum począwszy od wstępnych badań laboratoryjnych przez badania przedkliniczne do badań interwencyjnych u pacjentów. Współautor badania, prof. John Cryan, powiedział, że te “odkrycia wzmocniły koncepcję związku między mikrobiomem jelitowym, chorobami metabolicznymi i zdrowiem psychicznym, która jest rozwijającym się obszarem badań”.
Mikroflora jelitowa a otyłość
Ostatnich kilkadziesiąt lat otworzyło drzwi do zrozumienia roli i funkcjonowania mikrobioty w organizmie, m.in jej uczestnictwa w regulacji równowagi energetycznej. Naukowcy poświęcili uwagę problemowi dysbiozy, czyli zaburzeń równowagi ilościowej szczepów bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych w jelitach. Dostrzegli powiązana z patofizjologią otyłości poprzez określone mechanizmy hormonalne, neuronalne i metaboliczne.
Naukowcy podejmowali próby skorygowania dysbiozy jelit. Badania wykazały, że probiotyki mogą modulować mikroflorę jelitową i niwelować niekorzystne zmiany strukturalne powodowane otyłością. Przywrócenie bogactwa mikroflory jelitowej może skutkować zmniejszeniem nasilenia defektów metabolicznych, które towarzyszą chorobie.
Polecane dla Ciebie
Bifidobacterium longum APC1472 – regulator apetytu i metabolizmu
Najpierw naukowcy stworzyli przedkliniczny mysi model nabywania otyłości wywołanej dietą i wykazali, że szczep B. longum APC1472 osłabia sygnalizację hormonu głodu – greliny, co wpłynęło na zmniejszenie przyrostu masy ciała, wielkość depozytów tłuszczu, tolerancję glukozy i poziom leptyny. W drugiej części eksperymentu suplementacja szczepem B. longum APC1472 u 124 zdrowych osób z nadwagą i otyłością nie wpłynęła istotnie na spadek ich wagi. Zaobserwowano jednak obniżony poziom glukozy we krwi na czczo. Kolejnym etapem eksperymentu była suplementacja B. longum APC1472 u zdrowych osób z nadwagą i otyłością, która przyczyniła się do znormalizowania poziomu greliny, hormonu sygnalizującego głód, ale też kortyzolu, hormonu stresu.
Bifidobacterium longum APC1472 wykazuje potencjał psychobiotyczny
Modulowanie mikroflory jelitowej zaistniało stosunkowo niedawno jako środek wpływania na czynność ośrodkowego układu nerwowego. Niektóre szczepy probiotyczne są zdolne do wytwarzania i dostarczania neuroaktywnych substancji działających na oś mózgowo-jelitową i regulowania fizjologicznych następstw stresu. Istnieją dowody, że przynoszą korzyści w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, depresji i zespołu chronicznego zmęczenia. Grupę te nazywa się psychobiotykami.
Profesor Timothy Dinan skomentował, że dokonane przez zespół z UCC „odkrycia translacyjne są solidne, a modulacja odpowiedzi pobudzającej kortyzol uzasadnia dalsze badanie B. longum APC1472 i jego potencjalnego zastosowania jako psychobiotyk w kierunku poprawy zdrowia psychicznego”.