VUI-202012/01 – co wiemy o nowym szczepie koronawirusa? Czy dostępne szczepionki sobie z nim poradzą?
Justyna Piekara

VUI-202012/01 – co wiemy o nowym szczepie koronawirusa? Czy dostępne szczepionki sobie z nim poradzą?

Pojawienie się nowego szczepu koronawirusa w południowo-wschodniej Anglii jest alarmujące. Istnieje obawa, że VUI-202012/01 zyska przewagę transmisyjną i będzie się łatwiej rozprzestrzeniać, także wśród dzieci. Czy mamy się czym martwić?

Nowy szczep koronawirusa – czy stanowi większe zagrożenie dla zdrowia?

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował podczas grudniowej konferencji prasowej o wczesnych wynikach analizy, która sugeruje, że nowy wariant koronawirusa może się rozprzestrzeniać nawet o 70% szybciej niż jego wcześniej zidentyfikowane postacie. Główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance ostrzegł, że ta nowa odmiana zaczyna dominować, a liczba przypadków COVID-19 gwałtownie wzrosła w Londynie i na terenie hrabstwa Kent.

Profesor Niel Ferguson, epidemiolog z Imperial College London, członek brytyjskiej rządowej grupy doradczej NERVTAG, informuje, że prawdopodobnie VUI-202012/01 może łatwiej infekować dzieci. Nowy szczep koronawirusa zostanie szczegółowo zbadany przez Public Health England (PHE).

Dotychczas organizacja stwierdziła, że zawiera on mutację w białku wypustek, która może spowodować, że patogen stanie się bardziej zaraźliwy i łatwiej będzie się rozprzestrzeniać wśród ludzi. Konsorcjum COVID-19 Genomics UK (COG-UK) opracowuje szczegółowy raport i przeprowadza losowe sekwencjonowanie próbek od pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2, którzy pochodzą z całej Wielkiej Brytanii.

Nie wiadomo jeszcze wystarczająco dużo o nowym szczepie, więc wysuwanie twierdzeń o potencjalnym wpływie mutacji wirusa na jego zdolność do transmisji jest przedwczesne. Jeśli rzeczywiście wirus rozprzestrzenia się szybciej, to na pewno trudniej będzie go kontrolować. Obecnie nie ma dowodów sugerujących, że wariant ma jakikolwiek wpływ na nasilenie choroby, wyższą śmiertelność czy skuteczność szczepionki.

„Gdyby nowy wariant miał mieć wpływ na nasilenie choroby, widzielibyśmy to już teraz” – mówi Ewan Birney, zastępca dyrektora generalnego Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej i dyrektor Europejskiego Instytutu Bioinformatyki w Hinxton.

Inne warianty koronawirusa

Od czasu pojawienia się w 2019 roku, SARS-CoV-2 nieustannie podlega mutacjom. Obecnie istnieje około 4000 mutacji w genie białka wypustek. Okazuje się, że nowe szczepy nie zawsze są bardziej zaraźliwe, ale jeśli rozprzestrzeniają się łatwiej, wywołują infekcję u większej liczby osób w krótszym czasie.

Wariant D614G został wcześniej wykryty w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Uważa się, że D614G rozprzestrzenia się łatwiej, ale nie powoduje cięższych objawów choroby COVID-19.

Wariant o nazwie 20A.EU1 jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną mutacją w Europie. Rozprzestrzenił się latem na lokalne populacje w Hiszpanii. Turyści wracający z wakacji w Hiszpanii najprawdopodobniej odegrali kluczową rolę w jego transmisji w całej Europie.

Czy dostępna szczepionka na koronawirusa zadziała na nowy wariant?

Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock mówi, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na obecną szczepionkę na koronawirusa. Może się to jednak zdarzyć w miarę upływu czasu, ponieważ pojawia się więcej mutacji, jak ma to miejsce co roku w przypadku grypy. Dostępne szczepionki stymulują produkcję przeciwciał przeciwko wielu regionom białka wypustek koronawirusa i jest mało prawdopodobne, aby pojedyncza zmiana spowodowała zmniejszenie skuteczności szczepionki.

Czy “włoski wariant” koronawirusa jest “prekursorem” angielskiego szczepu? Według Arnoldo Caruso, prezesa Włoskiego Towarzystwa Wirusologicznego, „włoski wariant” koronawirusa rozprzestrzeniał już w sierpniu, przed pierwszymi znanymi przypadkami szczepu VUI-202012/01 i możliwe, że jest nawet „prekursorem” mutacji rozpoznanej w Anglii.

Naukowcy z Brescii odkryli szczep przypadkiem, analizując próbki wymazów od pacjenta, który cierpiał na niezwykle uporczywą infekcję wywołaną przez SARS-CoV-2. Podobnie, jak w przypadku wariantu brytyjskiego, nie ma aktualnie dowodów na to, że szczep ten zmniejszy skuteczność istniejących szczepionek przeciwko COVID-19.

 1. A. Barrett, New COVID-19 strain UK: what is the new coronavirus variant?, “sciencefocus.com” [online], https://www.sciencefocus.com/news/covid-19-what-is-the-new-variant-of-coronavirus, [dostęp:] 28.12.2020.
 2. PHE investigating a novel variant of COVID-19, “gov.uk” [online], https://www.gov.uk/government/news/phe-investigating-a-novel-variant-of-covid-19, [dostęp:] 28.12.2020.
 3. VUI: everything you need to know about the new Covid strain, “heraldscotland.com” [online], https://www.heraldscotland.com/news/18956759.vui-everything-need-know-new-covid-strain/, [dostęp:] 28.12.2020.
 4. B. Lovelace, W. Feuer, 5 things to know about the new Covid strain spreading in the UK, “cnbc.com” [online], https://www.cnbc.com/2020/12/22/new-covid-strain-5-things-to-know-about-virus-spreading-in-the-uk.html, [dostęp:] 28.12.2020.
 5. R. McKie, What is the new Covid strain – and will vaccines work against it?, “theguardian.com” [online], http://www.theguardian.com/world/2020/dec/19/what-is-the-new-covid-strain-and-will-vaccines-work-against-it, [dostęp:] 28.12.2020.
 6. K. Kelland, UK coronavirus variant may be more able to infect children: scientists, “reuters.com”, https://www.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-variant-children/uk-coronavirus-variant-may-be-more-able-to-infect-children-scientists-idUKKBN28V2EV, [dostęp:] 28.12.2020.
 7. T. Stickings, ‘Italian variant’ of Covid-19 similar to UK strain was already spreading in August and could be a 'precursor' to the English one, top virologist says as British mutant reaches India, “dailymail.co.uk” [online], https://www.dailymail.co.uk/news/article-9095233/Italy-finds-variant-Covid-19-similar-English-strain.html, [dostęp:] 29.12.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij