VUI-202012/01 – co wiemy o nowym szczepie koronawirusa? Czy dostępne szczepionki sobie z nim poradzą?
Justyna Piekara

VUI-202012/01 – co wiemy o nowym szczepie koronawirusa? Czy dostępne szczepionki sobie z nim poradzą?

Pojawienie się nowego szczepu koronawirusa w południowo-wschodniej Anglii jest alarmujące. Istnieje obawa, że VUI-202012/01 zyska przewagę transmisyjną i będzie się łatwiej rozprzestrzeniać, także wśród dzieci. Czy mamy się czym martwić?

Nowy szczep koronawirusa – czy stanowi większe zagrożenie dla zdrowia?

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował podczas grudniowej konferencji prasowej o wczesnych wynikach analizy, która sugeruje, że nowy wariant koronawirusa może się rozprzestrzeniać nawet o 70% szybciej niż jego wcześniej zidentyfikowane postacie. Główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance ostrzegł, że ta nowa odmiana zaczyna dominować, a liczba przypadków COVID-19 gwałtownie wzrosła w Londynie i na terenie hrabstwa Kent.

Profesor Niel Ferguson, epidemiolog z Imperial College London, członek brytyjskiej rządowej grupy doradczej NERVTAG, informuje, że prawdopodobnie VUI-202012/01 może łatwiej infekować dzieci. Nowy szczep koronawirusa zostanie szczegółowo zbadany przez Public Health England (PHE).

Dotychczas organizacja stwierdziła, że zawiera on mutację w białku wypustek, która może spowodować, że patogen stanie się bardziej zaraźliwy i łatwiej będzie się rozprzestrzeniać wśród ludzi. Konsorcjum COVID-19 Genomics UK (COG-UK) opracowuje szczegółowy raport i przeprowadza losowe sekwencjonowanie próbek od pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2, którzy pochodzą z całej Wielkiej Brytanii.

Nie wiadomo jeszcze wystarczająco dużo o nowym szczepie, więc wysuwanie twierdzeń o potencjalnym wpływie mutacji wirusa na jego zdolność do transmisji jest przedwczesne. Jeśli rzeczywiście wirus rozprzestrzenia się szybciej, to na pewno trudniej będzie go kontrolować. Obecnie nie ma dowodów sugerujących, że wariant ma jakikolwiek wpływ na nasilenie choroby, wyższą śmiertelność czy skuteczność szczepionki.

„Gdyby nowy wariant miał mieć wpływ na nasilenie choroby, widzielibyśmy to już teraz” – mówi Ewan Birney, zastępca dyrektora generalnego Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej i dyrektor Europejskiego Instytutu Bioinformatyki w Hinxton.

Inne warianty koronawirusa

Od czasu pojawienia się w 2019 roku, SARS-CoV-2 nieustannie podlega mutacjom. Obecnie istnieje około 4000 mutacji w genie białka wypustek. Okazuje się, że nowe szczepy nie zawsze są bardziej zaraźliwe, ale jeśli rozprzestrzeniają się łatwiej, wywołują infekcję u większej liczby osób w krótszym czasie.

Wariant D614G został wcześniej wykryty w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Uważa się, że D614G rozprzestrzenia się łatwiej, ale nie powoduje cięższych objawów choroby COVID-19.

Wariant o nazwie 20A.EU1 jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną mutacją w Europie. Rozprzestrzenił się latem na lokalne populacje w Hiszpanii. Turyści wracający z wakacji w Hiszpanii najprawdopodobniej odegrali kluczową rolę w jego transmisji w całej Europie.

Polecane dla Ciebie

Czy dostępna szczepionka na koronawirusa zadziała na nowy wariant?

Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock mówi, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na obecną szczepionkę na koronawirusa. Może się to jednak zdarzyć w miarę upływu czasu, ponieważ pojawia się więcej mutacji, jak ma to miejsce co roku w przypadku grypy. Dostępne szczepionki stymulują produkcję przeciwciał przeciwko wielu regionom białka wypustek koronawirusa i jest mało prawdopodobne, aby pojedyncza zmiana spowodowała zmniejszenie skuteczności szczepionki.

Czy “włoski wariant” koronawirusa jest “prekursorem” angielskiego szczepu? Według Arnoldo Caruso, prezesa Włoskiego Towarzystwa Wirusologicznego, „włoski wariant” koronawirusa rozprzestrzeniał już w sierpniu, przed pierwszymi znanymi przypadkami szczepu VUI-202012/01 i możliwe, że jest nawet „prekursorem” mutacji rozpoznanej w Anglii.

Naukowcy z Brescii odkryli szczep przypadkiem, analizując próbki wymazów od pacjenta, który cierpiał na niezwykle uporczywą infekcję wywołaną przez SARS-CoV-2. Podobnie, jak w przypadku wariantu brytyjskiego, nie ma aktualnie dowodów na to, że szczep ten zmniejszy skuteczność istniejących szczepionek przeciwko COVID-19.

  1. A. Barrett, New COVID-19 strain UK: what is the new coronavirus variant?, “sciencefocus.com” [online], https://www.sciencefocus.com/news/covid-19-what-is-the-new-variant-of-coronavirus, [dostęp:] 28.12.2020.
  2. PHE investigating a novel variant of COVID-19, “gov.uk” [online], https://www.gov.uk/government/news/phe-investigating-a-novel-variant-of-covid-19, [dostęp:] 28.12.2020.
  3. VUI: everything you need to know about the new Covid strain, “heraldscotland.com” [online], https://www.heraldscotland.com/news/18956759.vui-everything-need-know-new-covid-strain/, [dostęp:] 28.12.2020.
  4. B. Lovelace, W. Feuer, 5 things to know about the new Covid strain spreading in the UK, “cnbc.com” [online], https://www.cnbc.com/2020/12/22/new-covid-strain-5-things-to-know-about-virus-spreading-in-the-uk.html, [dostęp:] 28.12.2020.
  5. R. McKie, What is the new Covid strain – and will vaccines work against it?, “theguardian.com” [online], http://www.theguardian.com/world/2020/dec/19/what-is-the-new-covid-strain-and-will-vaccines-work-against-it, [dostęp:] 28.12.2020.
  6. K. Kelland, UK coronavirus variant may be more able to infect children: scientists, “reuters.com”, https://www.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-variant-children/uk-coronavirus-variant-may-be-more-able-to-infect-children-scientists-idUKKBN28V2EV, [dostęp:] 28.12.2020.
  7. T. Stickings, ‘Italian variant’ of Covid-19 similar to UK strain was already spreading in August and could be a 'precursor' to the English one, top virologist says as British mutant reaches India, “dailymail.co.uk” [online], https://www.dailymail.co.uk/news/article-9095233/Italy-finds-variant-Covid-19-similar-English-strain.html, [dostęp:] 29.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij