VUI-202012/01 – co wiemy o nowym szczepie koronawirusa? Czy dostępne szczepionki sobie z nim poradzą? - portal DOZ.pl
VUI-202012/01 – co wiemy o nowym szczepie koronawirusa? Czy dostępne szczepionki sobie z nim poradzą?
Justyna Piekara

VUI-202012/01 – co wiemy o nowym szczepie koronawirusa? Czy dostępne szczepionki sobie z nim poradzą?

Pojawienie się nowego szczepu koronawirusa w południowo-wschodniej Anglii jest alarmujące. Istnieje obawa, że VUI-202012/01 zyska przewagę transmisyjną i będzie się łatwiej rozprzestrzeniać, także wśród dzieci. Czy mamy się czym martwić?

Nowy szczep koronawirusa – czy stanowi większe zagrożenie dla zdrowia?

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował podczas grudniowej konferencji prasowej o wczesnych wynikach analizy, która sugeruje, że nowy wariant koronawirusa może się rozprzestrzeniać nawet o 70% szybciej niż jego wcześniej zidentyfikowane postacie. Główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance ostrzegł, że ta nowa odmiana zaczyna dominować, a liczba przypadków COVID-19 gwałtownie wzrosła w Londynie i na terenie hrabstwa Kent.

Profesor Niel Ferguson, epidemiolog z Imperial College London, członek brytyjskiej rządowej grupy doradczej NERVTAG, informuje, że prawdopodobnie VUI-202012/01 może łatwiej infekować dzieci. Nowy szczep koronawirusa zostanie szczegółowo zbadany przez Public Health England (PHE).

Dotychczas organizacja stwierdziła, że zawiera on mutację w białku wypustek, która może spowodować, że patogen stanie się bardziej zaraźliwy i łatwiej będzie się rozprzestrzeniać wśród ludzi. Konsorcjum COVID-19 Genomics UK (COG-UK) opracowuje szczegółowy raport i przeprowadza losowe sekwencjonowanie próbek od pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2, którzy pochodzą z całej Wielkiej Brytanii.

Nie wiadomo jeszcze wystarczająco dużo o nowym szczepie, więc wysuwanie twierdzeń o potencjalnym wpływie mutacji wirusa na jego zdolność do transmisji jest przedwczesne. Jeśli rzeczywiście wirus rozprzestrzenia się szybciej, to na pewno trudniej będzie go kontrolować. Obecnie nie ma dowodów sugerujących, że wariant ma jakikolwiek wpływ na nasilenie choroby, wyższą śmiertelność czy skuteczność szczepionki.

„Gdyby nowy wariant miał mieć wpływ na nasilenie choroby, widzielibyśmy to już teraz” – mówi Ewan Birney, zastępca dyrektora generalnego Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej i dyrektor Europejskiego Instytutu Bioinformatyki w Hinxton.

Inne warianty koronawirusa

Od czasu pojawienia się w 2019 roku, SARS-CoV-2 nieustannie podlega mutacjom. Obecnie istnieje około 4000 mutacji w genie białka wypustek. Okazuje się, że nowe szczepy nie zawsze są bardziej zaraźliwe, ale jeśli rozprzestrzeniają się łatwiej, wywołują infekcję u większej liczby osób w krótszym czasie.

Wariant D614G został wcześniej wykryty w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Uważa się, że D614G rozprzestrzenia się łatwiej, ale nie powoduje cięższych objawów choroby COVID-19.

Wariant o nazwie 20A.EU1 jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną mutacją w Europie. Rozprzestrzenił się latem na lokalne populacje w Hiszpanii. Turyści wracający z wakacji w Hiszpanii najprawdopodobniej odegrali kluczową rolę w jego transmisji w całej Europie.

Polecane dla Ciebie

Czy dostępna szczepionka na koronawirusa zadziała na nowy wariant?

Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock mówi, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na obecną szczepionkę na koronawirusa. Może się to jednak zdarzyć w miarę upływu czasu, ponieważ pojawia się więcej mutacji, jak ma to miejsce co roku w przypadku grypy. Dostępne szczepionki stymulują produkcję przeciwciał przeciwko wielu regionom białka wypustek koronawirusa i jest mało prawdopodobne, aby pojedyncza zmiana spowodowała zmniejszenie skuteczności szczepionki.

Czy “włoski wariant” koronawirusa jest “prekursorem” angielskiego szczepu? Według Arnoldo Caruso, prezesa Włoskiego Towarzystwa Wirusologicznego, „włoski wariant” koronawirusa rozprzestrzeniał już w sierpniu, przed pierwszymi znanymi przypadkami szczepu VUI-202012/01 i możliwe, że jest nawet „prekursorem” mutacji rozpoznanej w Anglii.

Naukowcy z Brescii odkryli szczep przypadkiem, analizując próbki wymazów od pacjenta, który cierpiał na niezwykle uporczywą infekcję wywołaną przez SARS-CoV-2. Podobnie, jak w przypadku wariantu brytyjskiego, nie ma aktualnie dowodów na to, że szczep ten zmniejszy skuteczność istniejących szczepionek przeciwko COVID-19.

 1. A. Barrett, New COVID-19 strain UK: what is the new coronavirus variant?, “sciencefocus.com” [online], https://www.sciencefocus.com/news/covid-19-what-is-the-new-variant-of-coronavirus, [dostęp:] 28.12.2020.
 2. PHE investigating a novel variant of COVID-19, “gov.uk” [online], https://www.gov.uk/government/news/phe-investigating-a-novel-variant-of-covid-19, [dostęp:] 28.12.2020.
 3. VUI: everything you need to know about the new Covid strain, “heraldscotland.com” [online], https://www.heraldscotland.com/news/18956759.vui-everything-need-know-new-covid-strain/, [dostęp:] 28.12.2020.
 4. B. Lovelace, W. Feuer, 5 things to know about the new Covid strain spreading in the UK, “cnbc.com” [online], https://www.cnbc.com/2020/12/22/new-covid-strain-5-things-to-know-about-virus-spreading-in-the-uk.html, [dostęp:] 28.12.2020.
 5. R. McKie, What is the new Covid strain – and will vaccines work against it?, “theguardian.com” [online], http://www.theguardian.com/world/2020/dec/19/what-is-the-new-covid-strain-and-will-vaccines-work-against-it, [dostęp:] 28.12.2020.
 6. K. Kelland, UK coronavirus variant may be more able to infect children: scientists, “reuters.com”, https://www.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-variant-children/uk-coronavirus-variant-may-be-more-able-to-infect-children-scientists-idUKKBN28V2EV, [dostęp:] 28.12.2020.
 7. T. Stickings, ‘Italian variant’ of Covid-19 similar to UK strain was already spreading in August and could be a 'precursor' to the English one, top virologist says as British mutant reaches India, “dailymail.co.uk” [online], https://www.dailymail.co.uk/news/article-9095233/Italy-finds-variant-Covid-19-similar-English-strain.html, [dostęp:] 29.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Szczepinka senolityczna. Powstaje eksperymentalny preparat przeciw starzeniu się

  „Szczepionka na starość" coraz bliżej? Według najnowszych wyników badań japońskiego zespołu naukowców udało się wyeliminować starzejące się komórki z ciał myszy, dzięki czemu ich życie się wydłużyło. Zatrzymano także rozwijającą się chorobę cywilizacyjną związaną z wiekiem – miażdżycę.  Na czym polegał ten projekt i kiedy szczepionka przedłużająca życie będzie mogła być podawana ludziom?

 • Jak natura wpływa na nasze zdrowie? Co na ten temat mówi nauka?

  W długie zimowe wieczory oferta serwisów streamingowych wydaje się bardziej kusząca niż spacer na łonie natury. Warto zastanowić się jednak, która z tych form spędzania wolnego czasu jest lepsza dla naszego zdrowia. Jakie korzyści zdrowotne wynikające z bliskiego kontaktu z przyrodą?

 • Szczepionka mRNA przeciwko HIV – co wiadomo o wynikach badań przedkliniczch?

  Szczepionka na HIV to temat, który od dekad jest wciąż otwarty i nierozwiązany. Wiele zespołów naukowych z całego świata nie ustaje w swoich próbach stworzenia takiego preparatu, co jakiś czas donosząc o wynikach swoich badań. Co wiadomo o najnowszym preparacie tuż przed kolejną fazą analiz, czyli badaniami klinicznymi?

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

 • Czy marynowana żywność może powodować raka?

  Rodzaj stosowanej diety bezdyskusyjnie wpływa na zdrowie lub jego brak. Żywność może służyć naszemu zdrowiu albo wręcz przeciwnie – szkodzić, potęgować rozwój procesów zapalnych, a nawet mechanizmów nowotworowych. Opublikowane niedawno w „American Association for Cancer Research'' wyniki badań azjatyckich naukowców, wskazują, że jedzenie marynowanych warzyw może potencjalnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka o 50 procent.

 • Jak różne warunki pogodowe wpływają na transmisję koronawirusa SARS-CoV-2?

  Czynniki pogodowe, takie jak prędkość wiatru, wilgotność i temperatura powietrza, mają wpływ na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Dzięki postępowi w dziedzinie symulacji dynamiki płynów i wymiany ciepła, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady, naukowcy zyskali narzędzia, które pozwalają prowadzić badania bardziej wnikliwie.

 • Szczepienie na COVID-19. Lepiej szczepić się rano czy po południu?

  Według najnowszych wyników badań naukowych, nie tylko rodzaj przyjmowanej szczepionki, wiek i płeć pacjenta mają znaczenie w kontekście skutecznej stymulacji układu immunologicznego. Po szczepieniu powinien on wytworzyć odpowiednią ilość przeciwciał, które mają za zadanie chronić organizm przed zachorowaniem lub groźnym przebiegiem COVID-19. Okazuje się, że pora dnia, w której przyjmuje się preparat ma również ogromne znaczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij