Czy noszenie okularów i stosowanie środków ochrony oczu może chronić przed COVID-19?
Justyna Piekara

Czy noszenie okularów i stosowanie środków ochrony oczu może chronić przed COVID-19?

Badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że odsetek osób z objawami COVID-19, którzy mieli wadę wzroku jest niewielki. Czy osoby, które na co dzień noszą okulary są mniej narażone na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2? 

Oczy – droga zakażenia SARS-CoV-2

Według "Medical Journal of Virology" oczy mogą być ważną drogą przenikania koronawirusa do organizmu. Wiemy, że wirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, jednak coraz więcej doniesień dotyczy pacjentów, u których występują objawy ze strony narządu wzroku.

Na początku roku pojawiły się doniesienia, również z Chin, o pracownikach placówki opieki zdrowotnej, którzy zostali zainfekowani SARS- CoV-2, ponieważ zbagatelizowali konieczność ochrony narządu wzroku. Obecnie zaleca się, aby pracownicy służby zdrowia nosili osłony na twarz, okulary ochronne wraz z maseczkami, ale we wczesnej fazie epidemii COVID-19 nie było to oczywiste. Koronawirus przenoszony jest poprzez kontakt z błonami śluzowymi oczu, ust lub nosa. Niezabezpieczone skutecznie oczy zwiększały ryzyko transmisji SARS-CoV-2 i spowodowały narażenie na ostrą infekcję dróg oddechowych.

Objawy oczne w przebiegu COVID-19

Naukowcy z China Three Gorges University oraz z Sun Yat-Sen University obserwowali objawy oczne u pacjentów z objawami charakterystycznymi dla COVID-19. Odkryli też, że u blisko 32% osób z badanej grupy miało zapalenie spojówek. Ponadto po zbadaniu wydzieliny z oczu pacjentów odkryli, że był w niej wirus. W związku z tym faktem badacze stwierdzili, że zarażenie się poprzez kontakt ze łzami jest możliwe, ale raczej mało prawdopodobne. Obecnie nie ma dowodów, że wirus SARS-CoV-2 powoduje inne zmiany w narządzie wzroku.

Środki ochrony oczu

Wytyczne instytucji zdrowia publicznego podkreślają znaczenie maseczek ochronnych, dystansu fizycznego i mycia rąk, ale nie promują tak aktywnie powszechnego stosowania środków ochrony oczu. Być może wkrótce się to zmieni.

Zastosowanie środków ochrony oczu przez ogół społeczeństwa prawdopodobnie pomogłoby zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Potrzeba jeszcze więcej danych, zanim będzie można ostatecznie odpowiedzieć, czy noszenie okularów razem z maskami ochronnymi zapewni nam lepszą ochronę, ale na pewno są ku temu przesłanki.

Krótkowzroczność a ryzyko zachorowania na COVID-19

Naukowcy zauważyli, że od wybuchu epidemii koronawirusa z objawami COVID-19 do szpitali trafiło stosunkowo niewiele osób, które nosiły okulary. Przeanalizowali historię medyczną grupy pacjentów ze szpitala w prowincji Hubei, a wyniki obserwacji zostały opublikowane w „JAMA Ophthalmology”. Okazało się, że 16 z 276 osób hospitalizowanych z powodu zakażenia SARS-COV-2 miało krótkowzroczność i nosiło okulary przez co najmniej 8 godzin dziennie.

Według statystyk, z powodu infekcji koronawirusem do szpitala trafiło 5%, osób krótkowzrocznych z całej prowincji. Szacowany wskaźnik dla tej wady wzroku w Hubei wynosi 31,5%. Ze względu na ograniczenia, takie jak mała próba badawcza i jej niewielka różnorodność, badanie wykazało tylko powiązanie. Jest jeszcze za mało danych, aby mówić na tym etapie o pewności i móc w pełni udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między noszeniem okularów a ochroną przed COVID-19.

Okulary zamiast soczewek kontaktowych?

Nie udowodniono dotychczas, że noszenie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko zakażenia SARS-CoV-2, ale trzeba mieć na uwadze, że osoby ich używające częściej dotykają okolic oczu. Zastąpienie „kontaktów” okularami może być dobrym rozwiązaniem w czasie pandemii. Szkła okularowe mogą stanowić dodatkową fizyczną barierę dla SARS-CoV-2. Ze względu na wolne przestrzenie powstające po bokach oprawek, nie zapewnią nam stuprocentowej ochrony, ale na pewno pomogą, gdy przyjdzie nam się zetknąć z nosicielem COVID-19.

Zakrywanie oczu może zapewnić dodatkową ochronę przed wirusem, który może znajdować się w powietrzu w kropelkach aerozoli, ale także sprawić, że nie będziemy bezpośrednio dotykać oczu, które stanowią jedna z dróg zakażenia.

  1. J. Xia, J. Tong, M. Liu, Evaluation of coronavirus in tears and conjunctival secretions of patients with SARS‐CoV‐2, „Infection” 2020, nr 92 (6), s. 589-594, [online] https://doi.org/10.1002/jmv.25725, [dostęp:] 23.10.2020.
  2. W. Zeng, X. Wang, J. Li, Association of daily wear of eyeglasses with susceptibility to coronavirus disease 2019, „Infection” 2020, [online] 10.1001 / jamaophthalmol.2020.3906, [dostęp:] 23.10.2020.
  3. C. Lu, X. Liu, Z. Jia, 2019-nCoV transmission through the ocular surface must not be ignored, „The Lancet” 2020, nr 395 (10224), s. 39, [online] https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30313-5, [dostęp:] 23.10.2020.
  4. R. Mukamal, Eye care during the coronavirus pandemic (COVID-19), “aao.org”, [online] https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/coronavirus-covid19-eye-infection-pinkeye, [dostęp:] 23.10.2020.
  5. L. Maragakis, Eye protection and the risk of coronavirus disease 2019: does wearing eye protection mitigate risk in public, Non–health care settings?, "JAMA Ophthalmology", [online] doi:10.1001/jamaophthalmol.2020.3909, [dostep:] 23.10.2020.
  6. S. Kolstoe, Does wearing glasses protect you from coronavirus? Here's what you need to know, “sciencealert.com” [online], https://www.sciencealert.com/does-wearing-glasses-protect-you-from-coronavirus-here-s-what-you-need-to-know”, [dostęp:] 23.10.2020.
  7. R. Rettner, Could wearing glasses lower the risk of COVID-19?, “livescience.com” [online], https://www.livescience.com/covid-19-glasses-protection.html , [dostęp:] 23.10.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij