
Czy noszenie okularów i stosowanie środków ochrony oczu może chronić przed COVID-19?
Oczy – droga zakażenia SARS-CoV-2
Na początku roku pojawiły się doniesienia, również z Chin, o pracownikach placówki opieki zdrowotnej, którzy zostali zainfekowani SARS- CoV-2, ponieważ zbagatelizowali konieczność ochrony narządu wzroku. Obecnie zaleca się, aby pracownicy służby zdrowia nosili osłony na twarz, okulary ochronne wraz z maseczkami, ale we wczesnej fazie epidemii COVID-19 nie było to oczywiste. Koronawirus przenoszony jest poprzez kontakt z błonami śluzowymi oczu, ust lub nosa. Niezabezpieczone skutecznie oczy zwiększały ryzyko transmisji SARS-CoV-2 i spowodowały narażenie na ostrą infekcję dróg oddechowych.
Objawy oczne w przebiegu COVID-19
Naukowcy z China Three Gorges University oraz z Sun Yat-Sen University obserwowali objawy oczne u pacjentów z objawami charakterystycznymi dla COVID-19. Odkryli też, że u blisko 32% osób z badanej grupy miało zapalenie spojówek. Ponadto po zbadaniu wydzieliny z oczu pacjentów odkryli, że był w niej wirus. W związku z tym faktem badacze stwierdzili, że zarażenie się poprzez kontakt ze łzami jest możliwe, ale raczej mało prawdopodobne. Obecnie nie ma dowodów, że wirus SARS-CoV-2 powoduje inne zmiany w narządzie wzroku.
Środki ochrony oczu
Wytyczne instytucji zdrowia publicznego podkreślają znaczenie maseczek ochronnych, dystansu fizycznego i mycia rąk, ale nie promują tak aktywnie powszechnego stosowania środków ochrony oczu. Być może wkrótce się to zmieni.
Krótkowzroczność a ryzyko zachorowania na COVID-19
Naukowcy zauważyli, że od wybuchu epidemii koronawirusa z objawami COVID-19 do szpitali trafiło stosunkowo niewiele osób, które nosiły okulary. Przeanalizowali historię medyczną grupy pacjentów ze szpitala w prowincji Hubei, a wyniki obserwacji zostały opublikowane w „JAMA Ophthalmology”. Okazało się, że 16 z 276 osób hospitalizowanych z powodu zakażenia SARS-COV-2 miało krótkowzroczność i nosiło okulary przez co najmniej 8 godzin dziennie.
Według statystyk, z powodu infekcji koronawirusem do szpitala trafiło 5%, osób krótkowzrocznych z całej prowincji. Szacowany wskaźnik dla tej wady wzroku w Hubei wynosi 31,5%. Ze względu na ograniczenia, takie jak mała próba badawcza i jej niewielka różnorodność, badanie wykazało tylko powiązanie. Jest jeszcze za mało danych, aby mówić na tym etapie o pewności i móc w pełni udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między noszeniem okularów a ochroną przed COVID-19.
Okulary zamiast soczewek kontaktowych?
Nie udowodniono dotychczas, że noszenie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko zakażenia SARS-CoV-2, ale trzeba mieć na uwadze, że osoby ich używające częściej dotykają okolic oczu. Zastąpienie „kontaktów” okularami może być dobrym rozwiązaniem w czasie pandemii. Szkła okularowe mogą stanowić dodatkową fizyczną barierę dla SARS-CoV-2. Ze względu na wolne przestrzenie powstające po bokach oprawek, nie zapewnią nam stuprocentowej ochrony, ale na pewno pomogą, gdy przyjdzie nam się zetknąć z nosicielem COVID-19.
Zakrywanie oczu może zapewnić dodatkową ochronę przed wirusem, który może znajdować się w powietrzu w kropelkach aerozoli, ale także sprawić, że nie będziemy bezpośrednio dotykać oczu, które stanowią jedna z dróg zakażenia.