Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy - portal DOZ.pl
Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy
Katarzyna Szulik

Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy

Pandemia koronawirusa na pewien czas zamknęła nas w domach, co musiało się przełożyć na kondycję psychiczną osób zmuszonych do izolacji, często w całkowitej samotności. Druga fala pandemii nie jest wykluczona, a najnowsze badania pokazują, w jaki sposób przygotować się do niej, mając na uwadze ograniczenie obciążenia psychicznego. Okazuje się, że stres związany z lockdownem świetnie redukują czworonogi. 

Pupil pomaga każdemu

Badanie w tym kierunku zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w York i Uniwersytetu Lincolna na grupie 6000 uczestników pochodzących z Wielkiej Brytanii, którzy posiadali co najmniej jednego zwierzaka. Gatunek posiadanego zwierzęcia nie był traktowany jako kryterium w badaniu, jednak dominującymi były koty i psy, obok małych ssaków i rybek.

Naukowcy doszli do wniosku, że posiadanie zwierzaka było związane z zachowaniem lepszego zdrowia psychicznego i redukcją poczucia samotności w związku z lockdownem. Ponad 90 proc. respondentów zadeklarowało, że zwierzę pomogło im w emocjonalnym radzeniu sobie z pandemią, a dla 96 proc. przebywanie ze zwierzęciem okazało się pomocne w zachowaniu dobrej kondycji i wdrażaniu aktywności fizycznej do codziennego planu dnia.

Z drugiej strony posiadanie zwierzęcia w pandemii wiązało się z podwyższeniem poziomu stresu w pewnych aspektach, związanych z troską o zdrowie pupila w kontekście trudności z dostępem do opieki weterynaryjnej. Ankietowani wyrażali obawę, że w tej sytuacji mogliby nie poradzić sobie z właściwą opieką nad zwierzęciem, gdyby nagle zachorowało i wymagało poważniej, specjalistycznej pomocy.

Badanie pozwoliło pokazać także, w jaki sposób emocjonalna więź ze zwierzęciem może wpływać na zdrowie psychiczne. U osób, u których więź ta była silna, spływ lockdownu na samopoczucie psychiczne był mniejszy. Naukowcy nie ujawnili jednak, w jaki sposób mierzyli siłę wspomnianej więzi, być może wynikała ona z oceny subiektywnej badanego. 

Gatunek zwierzaka nie gra roli

Zauważono, że na jakość więzi na linii zwierzę–człowiek nie wpływa gatunek posiadanego pupila. Zwykło się zakładać, że formowanie więzi z dużymi ssakami, takimi jak koty i psy, zachodzi najłatwiej i ma ona najwyższą jakość. Okazuje się jednak, że gatunek zwierzaka nie ma znaczenia i równie głęboką i znaczącą więź uformować można ze świnką morską czy rybką. 

Okazało się również, że psychiczną ulgę przynosić może także świadomość bliskości zwierzęcia, niekoniecznie powiązana z możliwością dotknięcia czy interakcji. 55 proc. osób uczestniczących w badaniu przyznało, że podczas pandemii oddawało się także obserwacji i kamieniu ptaków pojawiających się w ich ogrodzie czy okolicy balkonu. 

Polecane dla Ciebie

Dobrobyt zwierzęcia jest kluczowy dla naszego samopoczucia

Wnioski te są szczególnie ważne w kontekście ewentualnej drugiej fali pandemii, która ponownie może skutkować lockdownem i koniecznością spędzania czasu bez osób najbliższych. Zwierzęta są domownikami, dlatego towarzyszą nam w tym trudnym czasie i stanowią istotny bufor stresu psychicznego. Warunkiem osiągnięcia tego efektu jest jednak zadbanie o potrzeby zwierząt w stopniu równym, jak o własne. W przeciwnym razie interakcje te, zamiast nieść ukojenie, mogą stać się źródłem realnego stresu. 

Zwierzę to nie lek: zadbaj o swoje zdrowie psychiczne 

Warto jednak pamiętać, że zwierzę nie jest alternatywą wobec terapii czy leków i nie powinno być w ten sposób traktowane. Nie można zagwarantować, że zwierzę złagodzi skutki stresu wywołanego lockdownem, dlatego też nie powinno się podejmować decyzji o kupnie czy adopcji zwierzęcia z taką intencją. 

Zdrowie psychiczne wynika z wielu czynników, a jego pogorszenie powinno być traktowane poważnie i pociągnąć za sobą konsultację ze specjalistą. Więź uformowana ze zwierzęciem może stanowić wsparcie, ale nie zastąpi fachowej pomocy psychiatry czy psychologa.

 1. E. Ratschen, E. Shoesmith, L. Shahab i in., Human-animal relationships and interactions during the Covid-19 lockdown phase in the UK: Investigating links with mental health and loneliness, “PLOS One”, DOI:https://doi.org/10.1371/journal.pone.0239397, [dostęp:] 28.09.2020 r.
 2. University of York, Pets linked to maintaining better mental health and reducing loneliness during lockdown, new research shows, "medicalxpress.com" [online], https://medicalxpress.com/news/2020-09-pets-linked-mental-health-loneliness.html, [dostęp:] 28.09.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • „Urwany film” po spożyciu alkoholu. Co wtedy dzieje się z mózgiem?

  Nadużywanie alkoholu jest związane z wieloma długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Jedną z konsekwencji może być upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci. Niektóre osoby po spożyciu alkoholu wykonują różne czynności, nawet złożone zadania, o których potem nie pamiętają. Naukowcy odkryli mechanizm, który jest molekularną podstawą tego zjawiska i mają nadzieję, że lepsze zrozumienie problemu pozwoli zapobiec wielu negatywnym konsekwencjom.

 • Kim są WWO? Czy jesteś jednym z nich?

  WWO to pojęcie oznaczające osoby wysoko wrażliwe. Pod terminem tym kryje się cała gama cech, które wyróżniają tego typu ludzi, stanowiąc o ich wyjątkowości. Warto wiedzieć, w jaki sposób traktować osoby WWO, aby czuły się komfortowo i mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał w pracy, w związkach i innych sferach życia.  

 • Problemy z zaśnięciem – przyczyny, jak sobie radzić?

  Problemy z zaśnięciem to coraz powszechniejsze zjawisko, które może dotyczyć tak naprawdę każdego – niezależnie od wieku, płci czy przynależności etnicznej. Za tym dotkliwym problemem często kryje się bezsenność, ale również szereg zaburzeń zarówno psychicznych, jak i somatycznych. 

 • Perfekcjonizm – czym jest i jak sobie z nim radzić?

  Dzisiejsze czasy kreują nowe modele pożądanych zachowań i postaw – jedna z nich jest perfekcjonizm, który ma swoje źródła między innymi w wyidealizowanym świecie znanym z mediów społecznościowych. Jednak perfekcjonizm może być również dużą trudnością dla obarczonego nim człowieka, która znacznie utrudnia życie i relacje z innymi ludźmi.

 • Skąd się bierze déjà vu i czy jest to niebezpieczne zjawisko?

  Déjà vu to jeden z najbardziej tajemniczych stanów, jakie występują w ludzkim umyśle. Co jakiś czas doświadcza go niemal każdy człowiek, a jednak wciąż nie udało się wypracować jednolitej naukowej interpretacji tego dość niepokojącego zjawiska. Jedno jest pewne – déjà vu na chwilę zaburza nasze postrzeganie teraźniejszości, zasiewając wątpliwość, czy przypadkiem „to się już kiedyś nie działo?".  

 • Wybudzanie się w nocy – budzenie się w nocy i problem z zaśnięciem

  Wybudzanie się w środku nocy należy do bardzo frustrujących, a jednocześnie niestety powszechnych sytuacji, które co jakiś czas dotykają każdego z nas. Jeśli powtarza się to regularnie, należy poszukać przyczyny i wyeliminować czynnik, który wywołuje nocne, niechciane pobudki. Poza tym warto poznać uniwersalne, sprawdzone sposoby, które mogą być skuteczne w radzeniu sobie z wybudzaniem się w nocy.

 • Syndrom paryski – co to jest, na czym polega?

  Wizyta w Paryżu to dla wielu turystów spełnienie odwiecznego marzenia. Niestety, czasem potęgowane przez lata emocje, oczekiwania i wyidealizowane wyobrażenia potrafią odbić się negatywnie na zdrowiu. Przekonały się o tym osoby, które doświadczyły tajemniczego syndromu paryskiego. 

 • Paraliż senny – czym jest i jak się przejawia?

  Zaburzenia snu są powszechnym zjawiskiem dotykającym co drugą osobę na świecie. Wśród nich wyróżnić można bardzo nieprzyjemne doznanie, jakim jest paraliż senny. Charakteryzuje się on uczuciem całkowitego bezwładu ciała przy zachowaniu pełnej świadomości. Co jest przyczyną powstawania tego niepokojącego zjawiska, które w potocznym wyobrażeniu kojarzy się z obecnością demonów?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij