×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy

Pandemia koronawirusa na pewien czas zamknęła nas w domach, co musiało się przełożyć na kondycję psychiczną osób zmuszonych do izolacji, często w całkowitej samotności. Druga fala pandemii nie jest wykluczona, a najnowsze badania pokazują, w jaki sposób przygotować się do niej, mając na uwadze ograniczenie obciążenia psychicznego. Okazuje się, że stres związany z lockdownem świetnie redukują czworonogi. 

Pupil pomaga każdemu

Badanie w tym kierunku zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w York i Uniwersytetu Lincolna na grupie 6000 uczestników pochodzących z Wielkiej Brytanii, którzy posiadali co najmniej jednego zwierzaka. Gatunek posiadanego zwierzęcia nie był traktowany jako kryterium w badaniu, jednak dominującymi były koty i psy, obok małych ssaków i rybek.

Naukowcy doszli do wniosku, że posiadanie zwierzaka było związane z zachowaniem lepszego zdrowia psychicznego i redukcją poczucia samotności w związku z lockdownem. Ponad 90 proc. respondentów zadeklarowało, że zwierzę pomogło im w emocjonalnym radzeniu sobie z pandemią, a dla 96 proc. przebywanie ze zwierzęciem okazało się pomocne w zachowaniu dobrej kondycji i wdrażaniu aktywności fizycznej do codziennego planu dnia.

Z drugiej strony posiadanie zwierzęcia w pandemii wiązało się z podwyższeniem poziomu stresu w pewnych aspektach, związanych z troską o zdrowie pupila w kontekście trudności z dostępem do opieki weterynaryjnej. Ankietowani wyrażali obawę, że w tej sytuacji mogliby nie poradzić sobie z właściwą opieką nad zwierzęciem, gdyby nagle zachorowało i wymagało poważniej, specjalistycznej pomocy.

Badanie pozwoliło pokazać także, w jaki sposób emocjonalna więź ze zwierzęciem może wpływać na zdrowie psychiczne. U osób, u których więź ta była silna, spływ lockdownu na samopoczucie psychiczne był mniejszy. Naukowcy nie ujawnili jednak, w jaki sposób mierzyli siłę wspomnianej więzi, być może wynikała ona z oceny subiektywnej badanego. 

Gatunek zwierzaka nie gra roli

Zauważono, że na jakość więzi na linii zwierzę–człowiek nie wpływa gatunek posiadanego pupila. Zwykło się zakładać, że formowanie więzi z dużymi ssakami, takimi jak koty i psy, zachodzi najłatwiej i ma ona najwyższą jakość. Okazuje się jednak, że gatunek zwierzaka nie ma znaczenia i równie głęboką i znaczącą więź uformować można ze świnką morską czy rybką. 

Okazało się również, że psychiczną ulgę przynosić może także świadomość bliskości zwierzęcia, niekoniecznie powiązana z możliwością dotknięcia czy interakcji. 55 proc. osób uczestniczących w badaniu przyznało, że podczas pandemii oddawało się także obserwacji i kamieniu ptaków pojawiających się w ich ogrodzie czy okolicy balkonu. 

Dobrobyt zwierzęcia jest kluczowy dla naszego samopoczucia

Wnioski te są szczególnie ważne w kontekście ewentualnej drugiej fali pandemii, która ponownie może skutkować lockdownem i koniecznością spędzania czasu bez osób najbliższych. Zwierzęta są domownikami, dlatego towarzyszą nam w tym trudnym czasie i stanowią istotny bufor stresu psychicznego. Warunkiem osiągnięcia tego efektu jest jednak zadbanie o potrzeby zwierząt w stopniu równym, jak o własne. W przeciwnym razie interakcje te, zamiast nieść ukojenie, mogą stać się źródłem realnego stresu. 

Zwierzę to nie lek: zadbaj o swoje zdrowie psychiczne 

Warto jednak pamiętać, że zwierzę nie jest alternatywą wobec terapii czy leków i nie powinno być w ten sposób traktowane. Nie można zagwarantować, że zwierzę złagodzi skutki stresu wywołanego lockdownem, dlatego też nie powinno się podejmować decyzji o kupnie czy adopcji zwierzęcia z taką intencją. 

Zdrowie psychiczne wynika z wielu czynników, a jego pogorszenie powinno być traktowane poważnie i pociągnąć za sobą konsultację ze specjalistą. Więź uformowana ze zwierzęciem może stanowić wsparcie, ale nie zastąpi fachowej pomocy psychiatry czy psychologa.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. E. Ratschen, E. Shoesmith, L. Shahab i in., Human-animal relationships and interactions during the Covid-19 lockdown phase in the UK: Investigating links with mental health and loneliness, “PLOS One”, DOI:https://doi.org/10.1371/journal.pone.0239397, [dostęp:] 28.09.2020 r.
  2. University of York, Pets linked to maintaining better mental health and reducing loneliness during lockdown, new research shows, "medicalxpress.com" [online], https://medicalxpress.com/news/2020-09-pets-linked-mental-health-loneliness.html, [dostęp:] 28.09.2020 r.

Podziel się: