Szybsza i efektywniejsza „produkcja” sztucznej krwi
Katarzyna Szulik

Szybsza i efektywniejsza „produkcja” sztucznej krwi

Zaledwie 11 dni zajmuje wytworzenie w pełni funkcjonalnych czerwonych krwinek dzięki metodzie opracowanej przez zespół naukowców z Singapore-MIT. Dzięki jej zastosowaniu udało się o połowę skrócić proces powstawania komórek, a sama metoda jest przy okazji bardziej precyzyjna i tańsza od tej, stosowanej do tej pory. 

Szansa na szybką i skuteczną produkcję krwi

Problem z niedoborami krwi do transfuzji dotyczy całego świata, ponieważ zdecydowana większość dostępnych zasobów pochodzi od dawców. Pandemia koronawirusa znacząco zmniejszyła popularność takiej formy pomocy, co jedynie pogłębiło już istniejący kryzys. Naukowcy cały czas pracują więc nad realną alternatywą wobec krwi pobieranej od ludzi, co pozwoliłoby na choć częściowe uniezależnienie się od dawców. Warto dodać, że ich krew nie zawsze nadaje się do transfuzji, a jej użycie wiąże się z ryzykiem infekcji. Jak dotąd, nie udało się jednak opracować efektywnej metody wytwarzania czerwonych krwinek. Proces ten jest przede wszystkim czasochłonny i generuje produkty uboczne, co niesie za sobą konieczność dodatkowego oczyszczania krwinek, a to z kolei wiąże się z wysokimi kosztami. 

Do realizacji wdrożenia produkcji krwi na dużą skalę zbliżyli się badacze z projektu SMART realizowanego przez naukowców związanych z singapurskim oddziałem Massachusets Institute of Technology. Opracowali zoptymalizowany protokół pośredniego przechowywania kriogenicznego, który umożliwia skrócenie czasu hodowli komórek do 11 dni po rozmrożeniu (z pierwotnych 23 dni). Dodatkowo badacze opracowali nowy, wydajniejszy i niskokosztowy sposób oczyszczania czerwonych krwinek połączony z bardziej precyzyjnym sortowaniem. 

Elastyczne krwinki i ekspresowe 

W nowej wytwarzania sztucznej krwi naukowcy wykorzystali między innymi mrożenie w ciekłym azocie, będące jednym z czynników przyspieszających dojrzewanie komórek. Kolejną innowacją jest technologia, która zwiększa elastyczność komórek, co zbliża ich hodowlane odpowiedniki do naturalnych, ludzkich erytrocytów. To także ułatwia proces ich oczyszczania, czyniąc go mniej kosztownym. Zmodyfikowana technologia pozwala oczyścić dwukrotnie więcej komórek na sekundę za jedną trzecią kosztu, który przeznaczano na ten cel poprzednio. 

Co równie ważne, przeprowadzanie tego procesu w nowej formule nie wymaga udziału wykwalifikowanego technika, a jedynie dodatkowego przeszkolenia osoby za to odpowiedzialnej. 

Polecane dla Ciebie

Japońska sztuczna krew zapoczątkuje rewolucję?

Prace nad sztuczną krwią trwają w wielu zespołach naukowych. W 2019 roku badacze z National Defense Medical College z Japonii przedstawili wstępne wyniki badań opracowanej przez siebie sztucznej krwi, której funkcjonalność testowano na zwierzętach. Surogat opracowany przez Japończyków jest uniwersalny, a więc możliwy do przetoczenia każdemu, niezależnie od grupy krwi i podobnie jak jej naturalny pierwowzór, umożliwia magazynowanie i transport tlenu. Tę rolę w sztucznej surowicy spełniają pęcherzyki hemoglobiny o średnicy 250 nanometrów, zdolne do rozprowadzania cząsteczek tlenu.

To właśnie wspomniane pęcherzyki, uzupełnione o nanocząstki na bazie liposomów zastępujące płytki krwi i osocze, zostały podane zwierzętom. Otrzymało je 10 królików ze znacznym ubytkiem krwi, spośród których 6 przeżyło dzięki transfuzji. U żadnego ze zwierząt po udanym przetoczeniu sztucznej krwi nie zanotowano negatywnych skutków ubocznych tej procedury. 

  1. Singapore-MIT Alliance for Research and Technology (SMART), Fast and efficient method to produce red blood cells developed: New technology cuts down on cell culture time by half and uses more targeted cell sorting and purification methods, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200914095905.htm, [dostęp:] 15.09.2020 r.
  2. K. Kwek Zeming, Y. Sato, L. Yin i in., Microfluidic label-free bioprocessing of human reticulocytes from erythroid culture, “Lab on a Chip” 2020; DOI: 10.1039/C9LC01128E, [dostęp:] 15.09.2020 r.
  3. K. Hagisawa, M. Kinoshita, M, Takikawa i in., Combination therapy using fibrinogen γ‐chain peptide‐coated, ADP‐encapsulated liposomes and hemoglobin vesicles for trauma‐induced massive hemorrhage in thrombocytopenic rabbits, "Transfusion", nr 58 (10), https://doi.org/10.1111/trf.15427, [dostęp:] 15.09.2020 r.
  4. Dziennik Naukowy, Sztuczna krew, którą można przetoczyć każdemu, "dzienniknaukowy.pl" [online], https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/sztuczna-krew-ktora-mozna-przetoczyc-kazdemu, [dostęp:]15.09.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij