Przyłbice i maseczki z zaworem nie chronią przed SARS-CoV-2?
Katarzyna Szulik

Przyłbice i maseczki z zaworem nie chronią przed SARS-CoV-2?

Wśród środków ochrony osobistej zalecanych w celu ochrony przed koronawirusem znajdują się także przyłbice, czyli opaski z osłonami na twarz, które jednak nie przylegają do nich ściśle. Miały one stanowić alternatywę wobec maseczek zwłaszcza dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić zasłon bezpośrednio przylegających do twarzy. Jak się okazuje, taka ochrona może nie być wystarczająca, o czym świadczy eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Florida Atlantic University. 

Naukowcy wzięli pod lupę przyłbice

W obliczu obaw dotyczących skuteczności przyłbic jako środka mającego zapobiegać zakażeniu koronawirusem, naukowcy postanowili przeprowadzić symulację, której celem było sprawdzenie, do jakiego stopnia są one w stanie zablokować transmisję patogenów z wydychanego powietrza. 

W tym celu wykorzystali metodę wizualizacji przepływu mikrokropli wydobywających się z ust podczas kaszlu czy kichania. Miksturę mającą imitować wydzielinę wykonano z wody destylowanej i gliceryny. Następnie tak przygotowany płyn był rozpylany przez usta manekina noszącego przyłbicę, by imitować sposób, w jaki aerozol wydobywa się z ust człowieka. Aby poznać trajektorię, jaką przebywa aerozol w eksperymencie wykorzystano wiązkę laserową, która podświetlała krople. Tę samą metodę wykorzystano do przebadania skuteczności masek N95 z zaworem. 

Ochrona częściowa, ale niewystarczająca

Jak się okazało, przyłbice hamują większość, ale nie wszystkie krople wydobywające się z ust, ponieważ część z nich jest w stanie wydostać się poza osłonę bez większego trudu i rozprzestrzeniać na znaczne odległości. W przypadku masek z filtrem, większość aerozolu wydostaje się poza nią, co zdecydowanie obniża skuteczność osłony po kątem zapobiegania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.

Standardowe maseczki nie blokują tak dobrze mikrokropli docierających do twarzy z zewnątrz, ale z drugiej strony w dużym stopniu blokują ich wydostawanie się poza maseczkę, podczas gdy jednostronny zawór w dużej mierze wypuszczał je na zewnątrz. To w dużej mierze przeczy podstawowej funkcji maski, której zadaniem jest nie tylko ochrona noszącego, ile osób, z którymi ma on styczność.

Polecane dla Ciebie

Wygoda nie jest równoznaczna z bezpieczeństwem

Przyłbice i maski z zaworami są wybierane coraz częściej z prostego powodu – zapewniają lepszy komfort oddychania. Przyłbica w ogóle nie przylega do twarzy i gwarantuje stosunkowo swobodny przepływ powietrza, podobnie jak maseczka z zaworem, przez którą można wdychać i wydychać powietrze bez przeszkód. Taki komfort ma jednak bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo osłony, ze względu na wspomniany już swobodny przepływ powietrza – dyskomfort noszenia ma oczywiste minusy, ale maska ściśle przylegająca do twarzy daje większą ochronę niż przyłbica, która ogranicza dostęp do niej tylko w niewielkim stopniu.

Przyłbice są elementem stroju personelu medycznego, ale są one dodatkiem do maseczki, a nie jej zamiennikiem. W stroju medyką mogą co najwyżej zastąpić gogle. Ze względu na konieczność noszenia ich przed długi czas, przyłbice są stosowane przez personel sklepów, ale zazwyczaj w parze z dodatkową przesłoną oddzielającą od klientów, a więc w tym wypadku także mamy do czynienia z dodatkową, fizyczną ochroną.

Środki ochrony osobistej to nie tylko maseczka i przyłbica

Autorzy badania sugerują więc, by w miarę możliwości zalecać noszenie nawet najprostszych w konstrukcji maseczek zamiast przyłbic i masek z zaworami, ponieważ powinny dawać lepszą ochronę i skuteczniej ograniczać transmisję wirusa. 

Nie można także zapominać, że by ograniczyć transmisję wirusa nie wystarczy skupiać się na ochronie twarzy. Równie ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, dezynfekcja środkami na bazie alkoholu tam, gdzie nie ma dostępu do wody, noszenie rękawiczek i zachowywanie dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 1,5 metra.

  1. S. Verma, M. Dhanak, J. Frankenfield, Visualizing droplet dispersal for face shields and masks with exhalation valves, “Physics of Fluids” 2020, nr 32 (9), DOI: 10.1063/5.0022968, [dostęp:] 02.09.2020.
  2. Florida Atlantic University, Face shield or face mask to stop the spread of COVID-19? Visualization study illustrates why face shields alone don't work, "www.sciencedaily.com" [online],  www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200901112231.htm, [dostęp:] 02.09.2020. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij