Przyłbice i maseczki z zaworem nie chronią przed SARS-CoV-2?
Katarzyna Szulik

Przyłbice i maseczki z zaworem nie chronią przed SARS-CoV-2?

Wśród środków ochrony osobistej zalecanych w celu ochrony przed koronawirusem znajdują się także przyłbice, czyli opaski z osłonami na twarz, które jednak nie przylegają do nich ściśle. Miały one stanowić alternatywę wobec maseczek zwłaszcza dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić zasłon bezpośrednio przylegających do twarzy. Jak się okazuje, taka ochrona może nie być wystarczająca, o czym świadczy eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Florida Atlantic University. 

Naukowcy wzięli pod lupę przyłbice

W obliczu obaw dotyczących skuteczności przyłbic jako środka mającego zapobiegać zakażeniu koronawirusem, naukowcy postanowili przeprowadzić symulację, której celem było sprawdzenie, do jakiego stopnia są one w stanie zablokować transmisję patogenów z wydychanego powietrza. 

W tym celu wykorzystali metodę wizualizacji przepływu mikrokropli wydobywających się z ust podczas kaszlu czy kichania. Miksturę mającą imitować wydzielinę wykonano z wody destylowanej i gliceryny. Następnie tak przygotowany płyn był rozpylany przez usta manekina noszącego przyłbicę, by imitować sposób, w jaki aerozol wydobywa się z ust człowieka. Aby poznać trajektorię, jaką przebywa aerozol w eksperymencie wykorzystano wiązkę laserową, która podświetlała krople. Tę samą metodę wykorzystano do przebadania skuteczności masek N95 z zaworem. 

Ochrona częściowa, ale niewystarczająca

Jak się okazało, przyłbice hamują większość, ale nie wszystkie krople wydobywające się z ust, ponieważ część z nich jest w stanie wydostać się poza osłonę bez większego trudu i rozprzestrzeniać na znaczne odległości. W przypadku masek z filtrem, większość aerozolu wydostaje się poza nią, co zdecydowanie obniża skuteczność osłony po kątem zapobiegania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.

Standardowe maseczki nie blokują tak dobrze mikrokropli docierających do twarzy z zewnątrz, ale z drugiej strony w dużym stopniu blokują ich wydostawanie się poza maseczkę, podczas gdy jednostronny zawór w dużej mierze wypuszczał je na zewnątrz. To w dużej mierze przeczy podstawowej funkcji maski, której zadaniem jest nie tylko ochrona noszącego, ile osób, z którymi ma on styczność.

Wygoda nie jest równoznaczna z bezpieczeństwem

Przyłbice i maski z zaworami są wybierane coraz częściej z prostego powodu – zapewniają lepszy komfort oddychania. Przyłbica w ogóle nie przylega do twarzy i gwarantuje stosunkowo swobodny przepływ powietrza, podobnie jak maseczka z zaworem, przez którą można wdychać i wydychać powietrze bez przeszkód. Taki komfort ma jednak bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo osłony, ze względu na wspomniany już swobodny przepływ powietrza – dyskomfort noszenia ma oczywiste minusy, ale maska ściśle przylegająca do twarzy daje większą ochronę niż przyłbica, która ogranicza dostęp do niej tylko w niewielkim stopniu.

Przyłbice są elementem stroju personelu medycznego, ale są one dodatkiem do maseczki, a nie jej zamiennikiem. W stroju medyką mogą co najwyżej zastąpić gogle. Ze względu na konieczność noszenia ich przed długi czas, przyłbice są stosowane przez personel sklepów, ale zazwyczaj w parze z dodatkową przesłoną oddzielającą od klientów, a więc w tym wypadku także mamy do czynienia z dodatkową, fizyczną ochroną.

Środki ochrony osobistej to nie tylko maseczka i przyłbica

Autorzy badania sugerują więc, by w miarę możliwości zalecać noszenie nawet najprostszych w konstrukcji maseczek zamiast przyłbic i masek z zaworami, ponieważ powinny dawać lepszą ochronę i skuteczniej ograniczać transmisję wirusa. 

Nie można także zapominać, że by ograniczyć transmisję wirusa nie wystarczy skupiać się na ochronie twarzy. Równie ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, dezynfekcja środkami na bazie alkoholu tam, gdzie nie ma dostępu do wody, noszenie rękawiczek i zachowywanie dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 1,5 metra.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij