Przyłbice i maseczki z zaworem nie chronią przed SARS-CoV-2?
Katarzyna Szulik

Przyłbice i maseczki z zaworem nie chronią przed SARS-CoV-2?

Wśród środków ochrony osobistej zalecanych w celu ochrony przed koronawirusem znajdują się także przyłbice, czyli opaski z osłonami na twarz, które jednak nie przylegają do nich ściśle. Miały one stanowić alternatywę wobec maseczek zwłaszcza dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić zasłon bezpośrednio przylegających do twarzy. Jak się okazuje, taka ochrona może nie być wystarczająca, o czym świadczy eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Florida Atlantic University. 

Naukowcy wzięli pod lupę przyłbice

W obliczu obaw dotyczących skuteczności przyłbic jako środka mającego zapobiegać zakażeniu koronawirusem, naukowcy postanowili przeprowadzić symulację, której celem było sprawdzenie, do jakiego stopnia są one w stanie zablokować transmisję patogenów z wydychanego powietrza. 

W tym celu wykorzystali metodę wizualizacji przepływu mikrokropli wydobywających się z ust podczas kaszlu czy kichania. Miksturę mającą imitować wydzielinę wykonano z wody destylowanej i gliceryny. Następnie tak przygotowany płyn był rozpylany przez usta manekina noszącego przyłbicę, by imitować sposób, w jaki aerozol wydobywa się z ust człowieka. Aby poznać trajektorię, jaką przebywa aerozol w eksperymencie wykorzystano wiązkę laserową, która podświetlała krople. Tę samą metodę wykorzystano do przebadania skuteczności masek N95 z zaworem. 

Ochrona częściowa, ale niewystarczająca

Jak się okazało, przyłbice hamują większość, ale nie wszystkie krople wydobywające się z ust, ponieważ część z nich jest w stanie wydostać się poza osłonę bez większego trudu i rozprzestrzeniać na znaczne odległości. W przypadku masek z filtrem, większość aerozolu wydostaje się poza nią, co zdecydowanie obniża skuteczność osłony po kątem zapobiegania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.

Standardowe maseczki nie blokują tak dobrze mikrokropli docierających do twarzy z zewnątrz, ale z drugiej strony w dużym stopniu blokują ich wydostawanie się poza maseczkę, podczas gdy jednostronny zawór w dużej mierze wypuszczał je na zewnątrz. To w dużej mierze przeczy podstawowej funkcji maski, której zadaniem jest nie tylko ochrona noszącego, ile osób, z którymi ma on styczność.

Wygoda nie jest równoznaczna z bezpieczeństwem

Przyłbice i maski z zaworami są wybierane coraz częściej z prostego powodu – zapewniają lepszy komfort oddychania. Przyłbica w ogóle nie przylega do twarzy i gwarantuje stosunkowo swobodny przepływ powietrza, podobnie jak maseczka z zaworem, przez którą można wdychać i wydychać powietrze bez przeszkód. Taki komfort ma jednak bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo osłony, ze względu na wspomniany już swobodny przepływ powietrza – dyskomfort noszenia ma oczywiste minusy, ale maska ściśle przylegająca do twarzy daje większą ochronę niż przyłbica, która ogranicza dostęp do niej tylko w niewielkim stopniu.

Przyłbice są elementem stroju personelu medycznego, ale są one dodatkiem do maseczki, a nie jej zamiennikiem. W stroju medyką mogą co najwyżej zastąpić gogle. Ze względu na konieczność noszenia ich przed długi czas, przyłbice są stosowane przez personel sklepów, ale zazwyczaj w parze z dodatkową przesłoną oddzielającą od klientów, a więc w tym wypadku także mamy do czynienia z dodatkową, fizyczną ochroną.

Środki ochrony osobistej to nie tylko maseczka i przyłbica

Autorzy badania sugerują więc, by w miarę możliwości zalecać noszenie nawet najprostszych w konstrukcji maseczek zamiast przyłbic i masek z zaworami, ponieważ powinny dawać lepszą ochronę i skuteczniej ograniczać transmisję wirusa. 

Nie można także zapominać, że by ograniczyć transmisję wirusa nie wystarczy skupiać się na ochronie twarzy. Równie ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, dezynfekcja środkami na bazie alkoholu tam, gdzie nie ma dostępu do wody, noszenie rękawiczek i zachowywanie dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 1,5 metra.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij