Naukowcy zbadali, jakie rodzaje maseczek najlepiej i najgorzej chronią przed koronawirusem
Katarzyna Szulik

Naukowcy zbadali, jakie rodzaje maseczek najlepiej i najgorzej chronią przed koronawirusem

Naukowcy z Duke University porównali różne rodzaje maseczek ochronnych pod kątem ich skuteczności w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pod lupę wzięli różne rodzaje osłon, od maseczek chirurgicznych po zwykłe bandany do zasłaniania twarzy, kierując się kryterium przepuszczalności wilgoci. Co wynikło z ich badań? Laser, ciemność i mikrokropelki.

Maseczki medyczne zapewniają najwyższą ochronę

Naukowcy przebadali 14 rodzajów maseczek i doszli do konkluzji, że maski medyczne zapewniają najlepszą ochronę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa spośród wszystkich objętych badaniem. Sprawdzają się znacznie lepiej niż maseczki bawełniane będące w połowie stawki, natomiast najgorzej z filtrowaniem wirusów radziły sobie zamienniki maseczek, czyli nałożone na twarz chustki czy kominiarki. 

Badanie przebiegało nietypowo, a jego celem było sprawdzenie przepuszczalności maseczek w warunkach krótkiej wymiany zdań. W tym celu ubrani w maseczki uczestnicy byli wprowadzani do ciemnego pokoju, gdzie mieli pięciokrotnie wypowiedzieć to samo zdanie, zwracając się w stronę wiązki laserowej. 

Moment podświetlenia mikrokropelek przez laser był rejestrowany telefonem komórkowym, a następnie przepuszczony przez algorytm zliczający liczbę kropelek. Test tego typu bez większego problemu można przeprowadzić w warunkach domowych, by sprawdzić, czy środki ochrony osobistej przed wirusem są skuteczne. 

Maseczki bawełniane dają wysoką ochronę

Jak się okazało, profesjonalne maski medyczne typu N95 noszone przez pracowników szpitali redukowały transmisję mikrokropli do mniej niż 1/10 procenta. Badaniu poddano także ten typ maseczek wyposażony w zawory, stworzony z myślą o pracy w środowisku przemysłowym. Maski tego typu mają chronić przed wdychaniem szkodliwych substancji, ale nie blokują wydychania powietrza, przez co nie są rekomendowane do noszenia w celu ograniczenia transmisji zakażenia. Z kolei standardowe maseczki chirurgiczne wykonane z polipropylenu zatrzymywały co najmniej 90 proc. kropli. Wielorazowe maseczki bawełniane także osiągnęły dobry wynik, zatrzymując od 79 do 90 proc. aerozolu, przy czym zakres ochrony zależał od liczby warstw oraz obecności plisowania bądź jego braku. 

Noszone na twarzy chustki ograniczały transmisję kropelek jedynie o połowę, natomiast kominy wykonane z filcu doprowadzały do dalszego rozbijania kropelek, realnie zwiększając ich ilość przy równoczesnej redukcji rozmiaru. W ten sposób nosząca je osoba zwiększa ryzyko zakażenia, zamiast je redukować, bo im mniejsze są cząsteczki, tym większe staje się ryzyko ich dotarcia do organizmu. 

Dlaczego należy nosić maski ochronne?

Badanie to wpisuje się w trwającą od początku pandemii debatę naukową dotyczącą zasadności noszenia maseczek oraz ich realnego wpływu na ograniczenie transmisji zakażeń. Mimo kontrowersji, większość lekarzy i specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia zgadza się co do tego, że noszenie masek odgrywa ważną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Warto pamiętać, że noszenie maski nie jest działaniem prewencyjnym skierowanym w noszącego, ale w osoby go otaczające, dzięki czemu chorujący bezobjawowo, których zgodnie z szacunkami może być nawet 40 proc. zmniejszają swój negatywny wpływ na zdrowie innych. 

Przy okazji badanie pokazało także, że zwykła, krótka rozmowa może doprowadzić do transmisji zakażenia w sprzyjających warunkach, takich jak zamknięcie i bliskość osób mówiących. To ważne spostrzeżenie, ponieważ do tej pory sądzono, że dla rozprzestrzeniania się infekcji konieczne jest przebywanie w towarzystwie osoby, która kicha lub kaszle, a więc aktywnie „wyrzuca” z siebie mikrokropelki mogące zawierać wirusa. Noszenie masek potwierdza badanie prowadzone w niemal 200 krajach, z którego wynika, że tam, gdzie noszenie maseczek jest powszechnie, na co wpływają kulturowe normy i odpowiednia legislacja, liczba zgonów z tytułu Covid-19 jest mniejsza niż tam, gdzie obowiązek noszenia masek jest ignorowany. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze, chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij