Naukowcy zbadali, jakie rodzaje maseczek najlepiej i najgorzej chronią przed koronawirusem
Katarzyna Szulik

Naukowcy zbadali, jakie rodzaje maseczek najlepiej i najgorzej chronią przed koronawirusem

Naukowcy z Duke University porównali różne rodzaje maseczek ochronnych pod kątem ich skuteczności w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pod lupę wzięli różne rodzaje osłon, od maseczek chirurgicznych po zwykłe bandany do zasłaniania twarzy, kierując się kryterium przepuszczalności wilgoci. Co wynikło z ich badań? Laser, ciemność i mikrokropelki.

Maseczki medyczne zapewniają najwyższą ochronę

Naukowcy przebadali 14 rodzajów maseczek i doszli do konkluzji, że maski medyczne zapewniają najlepszą ochronę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa spośród wszystkich objętych badaniem. Sprawdzają się znacznie lepiej niż maseczki bawełniane będące w połowie stawki, natomiast najgorzej z filtrowaniem wirusów radziły sobie zamienniki maseczek, czyli nałożone na twarz chustki czy kominiarki. 

Badanie przebiegało nietypowo, a jego celem było sprawdzenie przepuszczalności maseczek w warunkach krótkiej wymiany zdań. W tym celu ubrani w maseczki uczestnicy byli wprowadzani do ciemnego pokoju, gdzie mieli pięciokrotnie wypowiedzieć to samo zdanie, zwracając się w stronę wiązki laserowej. 

Moment podświetlenia mikrokropelek przez laser był rejestrowany telefonem komórkowym, a następnie przepuszczony przez algorytm zliczający liczbę kropelek. Test tego typu bez większego problemu można przeprowadzić w warunkach domowych, by sprawdzić, czy środki ochrony osobistej przed wirusem są skuteczne. 

Maseczki bawełniane dają wysoką ochronę

Jak się okazało, profesjonalne maski medyczne typu N95 noszone przez pracowników szpitali redukowały transmisję mikrokropli do mniej niż 1/10 procenta. Badaniu poddano także ten typ maseczek wyposażony w zawory, stworzony z myślą o pracy w środowisku przemysłowym. Maski tego typu mają chronić przed wdychaniem szkodliwych substancji, ale nie blokują wydychania powietrza, przez co nie są rekomendowane do noszenia w celu ograniczenia transmisji zakażenia. Z kolei standardowe maseczki chirurgiczne wykonane z polipropylenu zatrzymywały co najmniej 90 proc. kropli. Wielorazowe maseczki bawełniane także osiągnęły dobry wynik, zatrzymując od 79 do 90 proc. aerozolu, przy czym zakres ochrony zależał od liczby warstw oraz obecności plisowania bądź jego braku. 

Noszone na twarzy chustki ograniczały transmisję kropelek jedynie o połowę, natomiast kominy wykonane z filcu doprowadzały do dalszego rozbijania kropelek, realnie zwiększając ich ilość przy równoczesnej redukcji rozmiaru. W ten sposób nosząca je osoba zwiększa ryzyko zakażenia, zamiast je redukować, bo im mniejsze są cząsteczki, tym większe staje się ryzyko ich dotarcia do organizmu. 

Polecane dla Ciebie

Dlaczego należy nosić maski ochronne?

Badanie to wpisuje się w trwającą od początku pandemii debatę naukową dotyczącą zasadności noszenia maseczek oraz ich realnego wpływu na ograniczenie transmisji zakażeń. Mimo kontrowersji, większość lekarzy i specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia zgadza się co do tego, że noszenie masek odgrywa ważną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Warto pamiętać, że noszenie maski nie jest działaniem prewencyjnym skierowanym w noszącego, ale w osoby go otaczające, dzięki czemu chorujący bezobjawowo, których zgodnie z szacunkami może być nawet 40 proc. zmniejszają swój negatywny wpływ na zdrowie innych. 

Przy okazji badanie pokazało także, że zwykła, krótka rozmowa może doprowadzić do transmisji zakażenia w sprzyjających warunkach, takich jak zamknięcie i bliskość osób mówiących. To ważne spostrzeżenie, ponieważ do tej pory sądzono, że dla rozprzestrzeniania się infekcji konieczne jest przebywanie w towarzystwie osoby, która kicha lub kaszle, a więc aktywnie „wyrzuca” z siebie mikrokropelki mogące zawierać wirusa. Noszenie masek potwierdza badanie prowadzone w niemal 200 krajach, z którego wynika, że tam, gdzie noszenie maseczek jest powszechnie, na co wpływają kulturowe normy i odpowiednia legislacja, liczba zgonów z tytułu Covid-19 jest mniejsza niż tam, gdzie obowiązek noszenia masek jest ignorowany. 

  1. Ch. T. Leffler, E. B Ing, J. D. Lykins V i in., Association of country-wide coronavirus mortality with demographics, testing, lockdowns, and public wearing of masks, https://doi.org/10.1101/2020.05.22.20109231, [dostęp:] 11.08.2020 r.
  2. E. P. Fischer, M. C. Fischer, D. Grass i in., Low-cost measurement of facemask efficacy for filtering expelled droplets during speech, “Science Advances” 2020.
  3. Medical masks best, cotton good, bandanas worse: droplet study, "medicalxpress.com" [online]https://medicalxpress.com/news/2020-08-medical-masks-cotton-good-bandanas.html, [dostęp:] 11.08.2020 r.
  4. T. Hale, These are the best (and worst) face masks to help prevent the spread of Covid-19, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/these-are-the-best-and-worst-face-masks-to-help-prevent-the-spread-of-covid-19/, [dostęp:] 11.08.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij