Zanieczyszczenie powietrza może sprzyjać zwiększonej śmiertelności z tytułu koronawirusa
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczenie powietrza może sprzyjać zwiększonej śmiertelności z tytułu koronawirusa

Rok 2019 w newsach medycznych w dużej mierze upłynął pod znakiem smogu. Obecnie, siłą rzeczy, ten temat został wyparty przez koronawirusa, jednak jak się okazuje, między jednym a drugim zjawiskiem może zachodzić związek. Naukowcy z Danii i Włoch przeprowadzili badanie, które sugeruje, że wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza jest skorelowany z wyższą śmiertelnością z tytułu koronawirusa. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. 

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność

Badania wykonane do tej pory wykazują, że śmiertelność z tytułu Covid-19 zależy od wielu czynników, zaczynając od chorób towarzyszących czy wieku, kończąc na płci oraz, do pewnego stopnia, miejscu zamieszkania. Analiza sytuacji we Włoszech pokazała także, że wirus ma pewne preferencje geograficzne, sadząc po liczbie jego ofiar śmiertelnych w poszczególnych regionach kraju. W przypadku terenów na północy Italii, konkretnie legionów Lombardia i Emilia-Romania, śmiertelność z tytułu Covid-19 wyniosła 12,5 proc., podczas gdy w innych regionach dotkniętych pandemią jest to średnio 4,5 proc.

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy, poza czynnikami już wspomnianymi, wskazuje się na różnice w dokumentowaniu przypadków, ale uwagę naukowców przykuł jeszcze jeden czynnik – poziom zanieczyszczenia powietrza. Jak się okazuje, wspomniane północne regiony Włoch należą również do najbardziej zanieczyszczonych rejonów Europy pod kątem poziomu smogu, co pokrywa się z poziomem śmiertelności. Wnika to między innymi z zaawansowanego stopnia jego industrializacji w porównaniu z innymi częściami kraju oraz warunkami geograficznymi, przez które zanieczyszczenia utrzymują się tam znacznie dłużej. 

Smog jako czynnik ryzyka, ale nie przyczyna Covid-19

Smog w tych rejonach Włoch nie musi w sposób bezpośredni przyczyniać się do wysokiej śmiertelności z tytułu Covid-19, a przynajmniej naukowcy nie dotarli do przesłanek przyczynowo–skutkowych między nimi.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza sprzyja powstawaniu chorób, między innymi układu oddechowego i krążenia, jak również powstawaniu stanu zapalnego w organizmie, co z kolei prowadzi do ogólnego osłabienia odporności i większej podatności na choroby i zakażenia.

Ponadto smog przedostający się do płuc prowadzi do niszczenia rzęsek, których zadaniem jest wyłapywanie szkodliwych cząstek przedostających się przez układ oddechowy, co również pozwala zapobiegać chorobom. 

Powiązane produkty

Smog kontra Covid-19 w USA

Związki koronawirusa z zanieczyszczeniem powietrza badali także naukowcy z Harvardu. Z przygotowanego przez nich raportu wynika, że wzrost stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu (PM 2,5) o zaledwie o 1 μg/m3 powoduje 15 proc. wzrost współczynnika umieralności z tytułu Covid-19. W tym wypadku badanie zostało przeprowadzone na terenie USA, a w jego ramach liczbę śmierci z tytułu koronawirusa porównano z poziomem zanieczyszczenia powietrza w ponad 3000 hrabstwach.

Pod uwagę wzięto także liczbę miejsc w szpitalach, wielkość populacji, jej wiek, jak również występowanie otyłości czy dane o paleniu papierosów. Okazało się, ze osoby, które żyją w regionach od lat zmagających się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza są o 15 proc. bardziej narażone na śmierć z tego tytułu niż mieszkańcy hrabstw, gdzie jest ono niewielkie. Te obserwacje, zdaniem naukowców, powinny skłonić między innymi do udzielania większego wsparcia właśnie tym rejonom jako szczególnie narażonym na najbardziej drastyczne konsekwencje pandemii.

Czyste powietrze służy wszystkim

Wysoki poziom zanieczyszczeń jako czynnik sprzyjający śmiertelności z tytułu wirusa to w obecnej sytuacji informacja, która może uspokajać, biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy właśnie się kończy. Ponadto, poziom zanieczyszczenia powietrza obniżył się między innymi ze względu na zmniejszenie ruchu na drogach. Nie można jednak sądzić, by ta zmiana, czyli poprawa jakości powietrza, miała przyczynić się do niższej śmiertelności z tytułu koronawirusa.

  1. Harvard School of Public Health, Air pollution linked with higher COVID-19 death rates, “hsph.harvard.edu” [online], https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/air-pollution-linked-with-higher-covid-19-death-rates/, [dostęp:] 20.04.2020 r.
  2. X. Wu, R. C. Nethery, B. M. Sabath i in., Exposure to air pollution and COVID-19 mortality in the United States, „medRxiv”, doi: https://doi.org/10.1101/2020.04.05.20054502, [dostęp:] 20.04.2020 r.
  3. T. Huzar, Air pollution may affect the lethality of COVID-19, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/air-pollution-may-affect-the-lethality-of-covid-19#Dysregulated-immune-systems, [dostęp:] 20.04.2020 r.
  4. L. Friedman, New research links air pollution to higher coronavirus death rates, "nytimes.com" [online], https://www.nytimes.com/2020/04/07/climate/air-pollution-coronavirus-covid.html, [dostęp:] 20.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij