Zanieczyszczenie powietrza może sprzyjać zwiększonej śmiertelności z tytułu koronawirusa
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczenie powietrza może sprzyjać zwiększonej śmiertelności z tytułu koronawirusa

Rok 2019 w newsach medycznych w dużej mierze upłynął pod znakiem smogu. Obecnie, siłą rzeczy, ten temat został wyparty przez koronawirusa, jednak jak się okazuje, między jednym a drugim zjawiskiem może zachodzić związek. Naukowcy z Danii i Włoch przeprowadzili badanie, które sugeruje, że wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza jest skorelowany z wyższą śmiertelnością z tytułu koronawirusa. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. 

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność

Badania wykonane do tej pory wykazują, że śmiertelność z tytułu Covid-19 zależy od wielu czynników, zaczynając od chorób towarzyszących czy wieku, kończąc na płci oraz, do pewnego stopnia, miejscu zamieszkania. Analiza sytuacji we Włoszech pokazała także, że wirus ma pewne preferencje geograficzne, sadząc po liczbie jego ofiar śmiertelnych w poszczególnych regionach kraju. W przypadku terenów na północy Italii, konkretnie legionów Lombardia i Emilia-Romania, śmiertelność z tytułu Covid-19 wyniosła 12,5 proc., podczas gdy w innych regionach dotkniętych pandemią jest to średnio 4,5 proc.

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy, poza czynnikami już wspomnianymi, wskazuje się na różnice w dokumentowaniu przypadków, ale uwagę naukowców przykuł jeszcze jeden czynnik – poziom zanieczyszczenia powietrza. Jak się okazuje, wspomniane północne regiony Włoch należą również do najbardziej zanieczyszczonych rejonów Europy pod kątem poziomu smogu, co pokrywa się z poziomem śmiertelności. Wnika to między innymi z zaawansowanego stopnia jego industrializacji w porównaniu z innymi częściami kraju oraz warunkami geograficznymi, przez które zanieczyszczenia utrzymują się tam znacznie dłużej. 

Smog jako czynnik ryzyka, ale nie przyczyna Covid-19

Smog w tych rejonach Włoch nie musi w sposób bezpośredni przyczyniać się do wysokiej śmiertelności z tytułu Covid-19, a przynajmniej naukowcy nie dotarli do przesłanek przyczynowo–skutkowych między nimi.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza sprzyja powstawaniu chorób, między innymi układu oddechowego i krążenia, jak również powstawaniu stanu zapalnego w organizmie, co z kolei prowadzi do ogólnego osłabienia odporności i większej podatności na choroby i zakażenia.

Ponadto smog przedostający się do płuc prowadzi do niszczenia rzęsek, których zadaniem jest wyłapywanie szkodliwych cząstek przedostających się przez układ oddechowy, co również pozwala zapobiegać chorobom. 

Smog kontra Covid-19 w USA

Związki koronawirusa z zanieczyszczeniem powietrza badali także naukowcy z Harvardu. Z przygotowanego przez nich raportu wynika, że wzrost stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu (PM 2,5) o zaledwie o 1 μg/m3 powoduje 15 proc. wzrost współczynnika umieralności z tytułu Covid-19. W tym wypadku badanie zostało przeprowadzone na terenie USA, a w jego ramach liczbę śmierci z tytułu koronawirusa porównano z poziomem zanieczyszczenia powietrza w ponad 3000 hrabstwach.

Pod uwagę wzięto także liczbę miejsc w szpitalach, wielkość populacji, jej wiek, jak również występowanie otyłości czy dane o paleniu papierosów. Okazało się, ze osoby, które żyją w regionach od lat zmagających się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza są o 15 proc. bardziej narażone na śmierć z tego tytułu niż mieszkańcy hrabstw, gdzie jest ono niewielkie. Te obserwacje, zdaniem naukowców, powinny skłonić między innymi do udzielania większego wsparcia właśnie tym rejonom jako szczególnie narażonym na najbardziej drastyczne konsekwencje pandemii.

Czyste powietrze służy wszystkim

Wysoki poziom zanieczyszczeń jako czynnik sprzyjający śmiertelności z tytułu wirusa to w obecnej sytuacji informacja, która może uspokajać, biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy właśnie się kończy. Ponadto, poziom zanieczyszczenia powietrza obniżył się między innymi ze względu na zmniejszenie ruchu na drogach. Nie można jednak sądzić, by ta zmiana, czyli poprawa jakości powietrza, miała przyczynić się do niższej śmiertelności z tytułu koronawirusa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij