Zanieczyszczenie powietrza może sprzyjać zwiększonej śmiertelności z tytułu koronawirusa
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczenie powietrza może sprzyjać zwiększonej śmiertelności z tytułu koronawirusa

Rok 2019 w newsach medycznych w dużej mierze upłynął pod znakiem smogu. Obecnie, siłą rzeczy, ten temat został wyparty przez koronawirusa, jednak jak się okazuje, między jednym a drugim zjawiskiem może zachodzić związek. Naukowcy z Danii i Włoch przeprowadzili badanie, które sugeruje, że wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza jest skorelowany z wyższą śmiertelnością z tytułu koronawirusa. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. 

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność

Badania wykonane do tej pory wykazują, że śmiertelność z tytułu Covid-19 zależy od wielu czynników, zaczynając od chorób towarzyszących czy wieku, kończąc na płci oraz, do pewnego stopnia, miejscu zamieszkania. Analiza sytuacji we Włoszech pokazała także, że wirus ma pewne preferencje geograficzne, sadząc po liczbie jego ofiar śmiertelnych w poszczególnych regionach kraju. W przypadku terenów na północy Italii, konkretnie legionów Lombardia i Emilia-Romania, śmiertelność z tytułu Covid-19 wyniosła 12,5 proc., podczas gdy w innych regionach dotkniętych pandemią jest to średnio 4,5 proc.

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy, poza czynnikami już wspomnianymi, wskazuje się na różnice w dokumentowaniu przypadków, ale uwagę naukowców przykuł jeszcze jeden czynnik – poziom zanieczyszczenia powietrza. Jak się okazuje, wspomniane północne regiony Włoch należą również do najbardziej zanieczyszczonych rejonów Europy pod kątem poziomu smogu, co pokrywa się z poziomem śmiertelności. Wnika to między innymi z zaawansowanego stopnia jego industrializacji w porównaniu z innymi częściami kraju oraz warunkami geograficznymi, przez które zanieczyszczenia utrzymują się tam znacznie dłużej. 

Smog jako czynnik ryzyka, ale nie przyczyna Covid-19

Smog w tych rejonach Włoch nie musi w sposób bezpośredni przyczyniać się do wysokiej śmiertelności z tytułu Covid-19, a przynajmniej naukowcy nie dotarli do przesłanek przyczynowo–skutkowych między nimi.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza sprzyja powstawaniu chorób, między innymi układu oddechowego i krążenia, jak również powstawaniu stanu zapalnego w organizmie, co z kolei prowadzi do ogólnego osłabienia odporności i większej podatności na choroby i zakażenia.

Ponadto smog przedostający się do płuc prowadzi do niszczenia rzęsek, których zadaniem jest wyłapywanie szkodliwych cząstek przedostających się przez układ oddechowy, co również pozwala zapobiegać chorobom. 

Smog kontra Covid-19 w USA

Związki koronawirusa z zanieczyszczeniem powietrza badali także naukowcy z Harvardu. Z przygotowanego przez nich raportu wynika, że wzrost stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu (PM 2,5) o zaledwie o 1 μg/m3 powoduje 15 proc. wzrost współczynnika umieralności z tytułu Covid-19. W tym wypadku badanie zostało przeprowadzone na terenie USA, a w jego ramach liczbę śmierci z tytułu koronawirusa porównano z poziomem zanieczyszczenia powietrza w ponad 3000 hrabstwach.

Pod uwagę wzięto także liczbę miejsc w szpitalach, wielkość populacji, jej wiek, jak również występowanie otyłości czy dane o paleniu papierosów. Okazało się, ze osoby, które żyją w regionach od lat zmagających się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza są o 15 proc. bardziej narażone na śmierć z tego tytułu niż mieszkańcy hrabstw, gdzie jest ono niewielkie. Te obserwacje, zdaniem naukowców, powinny skłonić między innymi do udzielania większego wsparcia właśnie tym rejonom jako szczególnie narażonym na najbardziej drastyczne konsekwencje pandemii.

Czyste powietrze służy wszystkim

Wysoki poziom zanieczyszczeń jako czynnik sprzyjający śmiertelności z tytułu wirusa to w obecnej sytuacji informacja, która może uspokajać, biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy właśnie się kończy. Ponadto, poziom zanieczyszczenia powietrza obniżył się między innymi ze względu na zmniejszenie ruchu na drogach. Nie można jednak sądzić, by ta zmiana, czyli poprawa jakości powietrza, miała przyczynić się do niższej śmiertelności z tytułu koronawirusa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia lpostrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

 • Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

  Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

 • Repelenty – rodzaje i działanie. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

  Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij