Transfuzja osocza może pomóc w leczeniu chorych z koronawirusem
Katarzyna Szulik

Transfuzja osocza może pomóc w leczeniu chorych z koronawirusem

To unikalna okazja, dzięki której osoby wyleczone z koronawirusa mogą pomóc tym, wciąż walczącym z chorobą. Obiecujące efekty leczenia poprzez transfuzję osocza pochodzącego od ozdrowieńców sprawiły, że również w Polsce są oni proszeni o zgłaszanie się do stacji krwiodawstwa w celu oddania krwi. Osocze zawiera przeciwciała, dzięki czemu ma pomóc osobom z najpoważniejszym przebiegiem choroby.

Osocze ozdrowieńców pomoże chorym na Covid-19?

Pionierami metody byli Chińczycy i Koreańczycy. Obecnie leczenie chorych na koronawirusa preparatami z osocza ozdrowieńców stosuje już kilka krajów europejskich, w tym Włochy i Hiszpania. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków również zatwierdziła ich użytek leczniczy. Transfuzja osocza osobom będącym w bardzo ciężkim stanie daje szansę na znaczącą poprawę stanu ich zdrowia i złagodzenie podstawowych objawów choroby, czyli gorączki, kaszlu oraz problemów z oddychaniem. Takie efekty przyniosło podanie osocza 10 ciężko chorym pacjentom w szpitalu w chińskim Wuhan, poprawa stanu ich zdrowia nastąpiła już w trzy dni po przetoczeniu krwi. Z kolei podanie osocza 5 pacjentom w szpitalu w Schenzen pozwoliło odłączyć dwójkę z nich od respiratorów.

W Korei Południowej, a konkretnie w jednym ze szpitali w Seulu, podanie osocza doprowadziło do wyzdrowienia dwóch osób w wieku 67 i 71 lat, a więc znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka śmierci z tytułu zakażenia.

Jak działa lek z osocza?

Wykorzystanie osocza w celach leczniczych jest możliwe, ponieważ podczas powrotu do zdrowia organizm zarażonego wytwarza przeciwciała, które znajdują się we krwi. Jest to swoista szczepionka, która nie niesie za sobą ryzyka ewentualnych skutków ubocznych. Ważne jest, by do centrów krwiodawstwa zgłosiło się jak najwięcej dawców, ponieważ nie każdy chory wytwarza wystarczającą liczbę leczniczych przeciwciał.

Transfuzje z osocza były z powodzeniem stosowane także podczas epidemii SARS i MERS, dzięki czemu pomimo niewielkiej próby badawczej, przekonanie o skuteczności tej metody również w przypadku koronawirusa jest wysokie wśród reprezentantów środowiska medycznego. 

Polskie badania

W Polsce z inicjatywą podawania go jako pierwszy wyszedł szpital MSWiA w Warszawie. Wszystkie stacje krwiodawstwa w Polsce zostały przygotowane do przyjmowania ozdrowieńców. Chętni do oddania krwi powinni więc skontaktować się z najbliższą stacją krwiodawstwa w celu uzyskania informacji o możliwości przekazania krwi. Warunkiem pobrania jest, aby od chwili wyleczenia upłynęło 14 dni, co potwierdzą ujemne testy na SARS-COV-2 przeprowadzone po upływie tego okresu. 

Krew osób, które zdecydują się ją oddać, zostanie poddana badaniom mającym na celu określić stężenie przeciwciał. Osocze pacjentów, u których okaże się ono wysokie, będzie mogło zostać wykorzystane do leczenia nawet 9 chorych na Covid-19.

 1. I. Sample, Plasma from coronavirus survivors found to help severely ill patients, "theguardian.com" [online], https://www.theguardian.com/world/2020/apr/07/plasma-from-coronavirus-survivors-found-to-help-severely-ill-patients, [dostęp:] 15.04.2020 r.
 2. C. Shen, Z. Wang, F. Zhao i in., Treatment of 5 Critically Ill Patients With COVID-19 With Convalescent Plasma, „JAMA” 2020, doi:10.1001/jama.2020.4783, [dostęp:] 15.04.2020 r.
 3. K. Duan, B. Liu, C. Li i in., Effectiveness of convalescent plasma therapy in severe COVID-19 patients, "Proceedings of the National Academy of Sciences" 2020; DOI: 10.1073/pnas.2004168117, [dostęp:] 15.04.2020 r.
 4. A. Grochot, M. Piekarski, Leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców? Centra krwiodawstwa szukają dawców, „rmf24.pl”[online], https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-leczenie-covid-19-osoczem-ozdrowiencow-centra-krwiodawstwa-s,nId,4439494, [dostęp:] 15.04.2020 r.
 5. PAP, Szpital MSWiA rozpoczął nabór dawców osocza w leczeniu COVID-19, “zdrowie.wprost.pl” [online], https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10314977/warszawa-szpital-mswia-rozpoczal-nabor-dawcow-osocza-w-leczeniu-covid-19.html, [dostęp:] 15.04.2020 r. 

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij