×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Transfuzja osocza może pomóc w leczeniu chorych z koronawirusem

To unikalna okazja, dzięki której osoby wyleczone z koronawirusa mogą pomóc tym, wciąż walczącym z chorobą. Obiecujące efekty leczenia poprzez transfuzję osocza pochodzącego od ozdrowieńców sprawiły, że również w Polsce są oni proszeni o zgłaszanie się do stacji krwiodawstwa w celu oddania krwi. Osocze zawiera przeciwciała, dzięki czemu ma pomóc osobom z najpoważniejszym przebiegiem choroby.

Osocze ozdrowieńców pomoże chorym na Covid-19?

Pionierami metody byli Chińczycy i Koreańczycy. Obecnie leczenie chorych na koronawirusa preparatami z osocza ozdrowieńców stosuje już kilka krajów europejskich, w tym Włochy i Hiszpania. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków również zatwierdziła ich użytek leczniczy. Transfuzja osocza osobom będącym w bardzo ciężkim stanie daje szansę na znaczącą poprawę stanu ich zdrowia i złagodzenie podstawowych objawów choroby, czyli gorączki, kaszlu oraz problemów z oddychaniem. Takie efekty przyniosło podanie osocza 10 ciężko chorym pacjentom w szpitalu w chińskim Wuhan, poprawa stanu ich zdrowia nastąpiła już w trzy dni po przetoczeniu krwi. Z kolei podanie osocza 5 pacjentom w szpitalu w Schenzen pozwoliło odłączyć dwójkę z nich od respiratorów.

W Korei Południowej, a konkretnie w jednym ze szpitali w Seulu, podanie osocza doprowadziło do wyzdrowienia dwóch osób w wieku 67 i 71 lat, a więc znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka śmierci z tytułu zakażenia.

Jak działa lek z osocza?

Wykorzystanie osocza w celach leczniczych jest możliwe, ponieważ podczas powrotu do zdrowia organizm zarażonego wytwarza przeciwciała, które znajdują się we krwi. Jest to swoista szczepionka, która nie niesie za sobą ryzyka ewentualnych skutków ubocznych. Ważne jest, by do centrów krwiodawstwa zgłosiło się jak najwięcej dawców, ponieważ nie każdy chory wytwarza wystarczającą liczbę leczniczych przeciwciał.

Transfuzje z osocza były z powodzeniem stosowane także podczas epidemii SARS i MERS, dzięki czemu pomimo niewielkiej próby badawczej, przekonanie o skuteczności tej metody również w przypadku koronawirusa jest wysokie wśród reprezentantów środowiska medycznego. 

Polskie badania

W Polsce z inicjatywą podawania go jako pierwszy wyszedł szpital MSWiA w Warszawie. Wszystkie stacje krwiodawstwa w Polsce zostały przygotowane do przyjmowania ozdrowieńców. Chętni do oddania krwi powinni więc skontaktować się z najbliższą stacją krwiodawstwa w celu uzyskania informacji o możliwości przekazania krwi. Warunkiem pobrania jest, aby od chwili wyleczenia upłynęło 14 dni, co potwierdzą ujemne testy na SARS-COV-2 przeprowadzone po upływie tego okresu. 

Krew osób, które zdecydują się ją oddać, zostanie poddana badaniom mającym na celu określić stężenie przeciwciał. Osocze pacjentów, u których okaże się ono wysokie, będzie mogło zostać wykorzystane do leczenia nawet 9 chorych na Covid-19.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. I. Sample, Plasma from coronavirus survivors found to help severely ill patients, "theguardian.com" [online], https://www.theguardian.com/world/2020/apr/07/plasma-from-coronavirus-survivors-found-to-help-severely-ill-patients, [dostęp:] 15.04.2020 r.
  2. C. Shen, Z. Wang, F. Zhao i in., Treatment of 5 Critically Ill Patients With COVID-19 With Convalescent Plasma, „JAMA” 2020, doi:10.1001/jama.2020.4783, [dostęp:] 15.04.2020 r.
  3. K. Duan, B. Liu, C. Li i in., Effectiveness of convalescent plasma therapy in severe COVID-19 patients, "Proceedings of the National Academy of Sciences" 2020; DOI: 10.1073/pnas.2004168117, [dostęp:] 15.04.2020 r.
  4. A. Grochot, M. Piekarski, Leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców? Centra krwiodawstwa szukają dawców, „rmf24.pl”[online], https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-leczenie-covid-19-osoczem-ozdrowiencow-centra-krwiodawstwa-s,nId,4439494, [dostęp:] 15.04.2020 r.
  5. PAP, Szpital MSWiA rozpoczął nabór dawców osocza w leczeniu COVID-19, “zdrowie.wprost.pl” [online], https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10314977/warszawa-szpital-mswia-rozpoczal-nabor-dawcow-osocza-w-leczeniu-covid-19.html, [dostęp:] 15.04.2020 r. 

Podziel się: