
Transfuzja osocza może pomóc w leczeniu chorych z koronawirusem
Osocze ozdrowieńców pomoże chorym na Covid-19?
Pionierami metody byli Chińczycy i Koreańczycy. Obecnie leczenie chorych na koronawirusa preparatami z osocza ozdrowieńców stosuje już kilka krajów europejskich, w tym Włochy i Hiszpania. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków również zatwierdziła ich użytek leczniczy. Transfuzja osocza osobom będącym w bardzo ciężkim stanie daje szansę na znaczącą poprawę stanu ich zdrowia i złagodzenie podstawowych objawów choroby, czyli gorączki, kaszlu oraz problemów z oddychaniem. Takie efekty przyniosło podanie osocza 10 ciężko chorym pacjentom w szpitalu w chińskim Wuhan, poprawa stanu ich zdrowia nastąpiła już w trzy dni po przetoczeniu krwi. Z kolei podanie osocza 5 pacjentom w szpitalu w Schenzen pozwoliło odłączyć dwójkę z nich od respiratorów.
W Korei Południowej, a konkretnie w jednym ze szpitali w Seulu, podanie osocza doprowadziło do wyzdrowienia dwóch osób w wieku 67 i 71 lat, a więc znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka śmierci z tytułu zakażenia.
Jak działa lek z osocza?
Transfuzje z osocza były z powodzeniem stosowane także podczas epidemii SARS i MERS, dzięki czemu pomimo niewielkiej próby badawczej, przekonanie o skuteczności tej metody również w przypadku koronawirusa jest wysokie wśród reprezentantów środowiska medycznego.
Powiązane produkty
Polskie badania
W Polsce z inicjatywą podawania go jako pierwszy wyszedł szpital MSWiA w Warszawie. Wszystkie stacje krwiodawstwa w Polsce zostały przygotowane do przyjmowania ozdrowieńców. Chętni do oddania krwi powinni więc skontaktować się z najbliższą stacją krwiodawstwa w celu uzyskania informacji o możliwości przekazania krwi. Warunkiem pobrania jest, aby od chwili wyleczenia upłynęło 14 dni, co potwierdzą ujemne testy na SARS-COV-2 przeprowadzone po upływie tego okresu.
Krew osób, które zdecydują się ją oddać, zostanie poddana badaniom mającym na celu określić stężenie przeciwciał. Osocze pacjentów, u których okaże się ono wysokie, będzie mogło zostać wykorzystane do leczenia nawet 9 chorych na Covid-19.